Niektóre kilkulatki, kiedy widzą, że przegrywają, próbują wycofać się z gry, inne zaś płaczą i denerwują się. Są także spryciarze, którzy oszukują. Jak postępować z malcem?

Reklama

Zabawy z elementami konkurencji pokazują, jak radzić sobie z frustracją wywołaną porażką. Uczą przegrywać, ale też wygrywać z klasą i szanować przeciwnika.
Nasze rady, jak nauczyć dziecko przegrywać
• Ucz, jak wygląda pokojowe przegrywanie. Gdy Ty przegrywasz, pogratuluj wygranej zwycięzcy. Uściśnij rękę, pochwal. Tłumacz w prostych słowach, że raz się przegrywa, raz wygrywa. Zobaczysz, że w końcu dziecko to sobie uświadomi. Co nie znaczy, że spokojnie zaakceptuje!

• Maluchowi, który z powodu przegranej kopie planszę do gry, trzeba tego zakazać. Postaw sprawę jasno: „Jeśli tak robisz, nie możesz z nami grać.” Jeżeli będziesz konsekwentna, dziecko zrozumie, że takie nerwy tylko pogarszają sprawę.

• Nie dawaj wygrywać za każdym razem – dla świętego spokoju. Doraźnie co prawda unikniesz łez, ale takim postępowaniem skrzywdzisz swoją pociechę. Stworzysz nierealny obraz rzeczywistości, gdzie krzykiem można wymusić zwycięstwo. No i nie nauczysz, jak radzić sobie z porażkami. A one są częścią życia i dziecko musi poznać ich smak.

• Nie pozwalaj też oszukiwać. Po to są reguły gry, by ich przestrzegać, a wygrana oparta na oszustwie jest nic nie warta. Oszukujące dziecko powinno zawsze to usłyszeć.

Zobacz także

• Gdy malec w połowie rezygnuje, bo mu nie idzie, wyjaśnij, że tak się nie robi. Powiedz: „Następnym razem, jeśli zaczniemy grę, to trzeba ją dokończyć. Takie są zasady”.

• Nie zapominaj przy tym, że uczucie porażki jest rzeczywiście okropne! Ale z Twoją mądrą pomocą dziecko w końcu opanuje tę trudną sztukę.

Pozwól okazywać złość
Wściekłość i płacz to naturalna reakcja kilkulatka na przegraną.
– Nie zabraniaj okazywania negatywnych uczuć. Dziecko powinno wiedzieć, że akceptujesz je wraz z jego złością. Musi czuć, że może na Ciebie liczyć, zwłaszcza gdy jest mu źle.
– Nie krzycz i nie uspokajaj za wszelką cenę. Tłumienie złości może sprawić, że znajdzie ona ujście gdzie indziej (np. w postaci agresji).
– W prostych słowach opisuj, co dziecko czuje. Powiedz: „Zdenerwowałeś się, bo nie udało ci się wygrać. Rozumiem, to nieprzyjemne.”
– Reaguj stanowczo na zachowania niewłaściwe. Zgoda na wyrażanie uczuć nie oznacza akceptacji agresji! Gdy malec rozrzuca pionki do gry, kopie, powinnaś wyraźnie mu tego zabronić.

Reklama

„Twoje Dziecko”

Reklama
Reklama
Reklama