Idealny ogród dla dzieci to taki, w którym może odpocząć cała wasza rodzina! Pełen kolorów, atrakcji i możliwości. Wystarczy, że włożysz w jego projektowanie odrobinę wysiłku, a stanie się ulubionym miejscem dla twojej pociechy.

Reklama

Zanim jednak pomyślisz o atrakcjach w ogrodzie dla dzieci, skup się na względach bezpieczeństwa. Projektując przestrzeń dla maluchów, pamiętaj, że powinna być dobrze widoczna z okna czy tarasu. Tak, żebyś zawsze mogła mieć na oku swojego malucha, ale też nie przeszkadzała mu w zabawie. Wszystkie akcesoria i miejsca zabaw (od zjeżdżalni po huśtawki) muszą być odpowiednio zabezpieczone. Najmłodsze dzieci zawsze muszą być pod opieką dorosłych!

Adobe Stock

Pomysły na ogród dla dzieci: przestrzeń pełna roślin

Rośliny muszą być bezpieczne, pozbawione cierni i kolców. Warto posiać pietruszkę, rzodkiewki, cebulę, czosnek, rzeżuchę ogrodową. Najlepiej wybrać rośliny szybko wschodzące i rosnące, by dziecko nie czekało zbyt długo na efekty swej pracy. Warto tak zaplanować grządki, by o każdej porze roku coś ciekawego się na nich działo. Wiosną będą to nowalijki, latem słodki groszek cukrowy, truskawki, poziomki, jesienią słoneczniki. Nie wolno zapomnieć o rabacie kwiatowej. Na pewno spodoba się maluchom pachnąca maciejka, pomarańczowe nagietki, których płatki można użyć do zabarwiania masła na kanapki, czy fiołki lub goździki – włożone do słoika z cukrem pudrem nadadzą mu piękny aromat. Pomyśl też krzewach owocowych, np. borówce amerykańskiej czy porzeczkach.

Dobrze, by było tam trochę cienia. Malec nie powinien cały czas przebywać na słońcu. Można zadbać o pergolę, altankę, domek, itp. Dzieci lubią też górki, wzniesienia, przeszkody do pokonywania. Można wykorzystać naturalne ukształtowanie terenu lub stworzyć je sztucznie. Gdy wybierzemy już miejsce na ogródek, musimy wybrać rośliny, jakie nasz mały ogrodnik będzie uprawiał.

Zobacz także
Adobe Stock

Ogród dla dzieci pełen atrakcji!

Warto uatrakcyjnić ogród dla dziecka, aby stał się magicznym, fascynującym miejscem. Podpowiadamy, jak można to zrobić w zależności od wieku dziecka!

  • Ogród dla 2-latka:

Warto im stworzyć bezpieczny plac zabaw, postawić piaskownicę, huśtawkę, a dla samych siebie – leżak do odpoczywania. Niech to będzie wasza wspólna oaza spokoju i radości. Można wykorzystać rośliny, zwłaszcza kwiaty do nauki kolorów, a inne rośliny do rozróżniania kształtów, zapachów. Zachęćmy dziecko, by dotykało kory, trawy, liści i opowiadało o różnicach, jakie czuje. Przebywanie w ogrodzie to także okazja, by wsłuchiwać się w odgłosy przyrody: rozpoznać śpiew ptaków, brzęczenie pszczół, szum liści, itp.

Adobe Stock
  • Ogród dla 3-latka:

Z zebranych w ogrodzie patyków, listków czy owoców można robić zabawki, stworzyć warzywny teatrzyk i choćby odegrać wiersz Brzechwy: „Na straganie w dzień targowy”, pokazać dziecku zabawy z własnego dzieciństwa (kogucik czy kurka, zrobić piszczałkę ze strąków karagany, noski z nasion klonu). Warto także poszukać czterolistnej koniczyny, upleść wianek ze stokrotek, zawiesić kolczyki z czereśni lub wiśni, a na jesieni nawlec korale z jarzębiny, zrobić stemple z ziemniaków czy policzyć kropki na grzbiecie biedronki, by dowiedzieć się, ile ma lat.

Adobe Stock

Ogród dla 6-latka:
Możemy wspólnie założyć zielnik, zbudować karmnik dla ptaków, zrobić wigwam, opracować zegar kwiatowy na podstawie obserwacji tego, kiedy otwierają się i zamykają kwiaty, zbudować dziecku domek na drzewie, stworzyć tor przeszkód, itp. Uwaga na rośliny trujące: wawrzynek wilcze łyko, cis, konwalia, jaskry, wilczomlecz, naparstnica, bieluń, tojad, złotokap, zimowit, trzmielina.

Adobe Stock
  • Ogród dla starszego dziecka:

Podaruj kilkulatkowi domek w ogrodzie (gwarantujemy, że to marzenie każdego dziecka!). Jeśli nie chcesz kupować nowego, gotowego domku (te są niestety zazwyczaj dość kosztowne), możesz zrobić go sama. Możesz wykorzystać do tego stare palety albo pozostałości z budowy domu. Całość nie musi wyglądać perfekcyjnie, ważne, by była stabilna i solidnie wykonana.

Adobe Stock

Literatura godna polecenia: Seria Multico: Jaki to kwiat, Jaki to ptak, Drzewa, Parki Narodowe, Rodzinny Atlas Przyrody (RM). W księgarniach jest sporo książeczek o przyrodzie, naturze, trzeba tylko poszperać.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama