Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
żłobek
fotolia.com
Wychowanie

Punkt opiekuna dziennego – trochę inny żłobek

Koniec urlopu macierzyńskiego, a ty wciąż zastanawiasz się co zrobić dzieckiem, kiedy już wrócisz do pracy? Alternatywą dla żłobka może być tzw. miniżłobek! Sprawdź jak uniknąć przeziębień, zwolnień lekarskich i stresu u dziecka!

Opiekunka czy żłobek? Punkt opiekuna dziennego!

Moja córka ma 16 miesięcy, od dwóch z radością chodzi do tzw. miniżłobka. Na opiekunkę mnie nie stać, a zwykły żłobek w mojej dzielnicy cieszy się...mieszaną opinią. Od znajomej dowiedziałam się o wyjściu pośrednim – punkcie opiekuna dziennego. Jest to forma opieki nad dziećmi w wieku 1-3 lat organizowana przez gminy (w większych miastach dzielnice). Jej największą zaletą są małe grupy – maksymalnie 5-osobowe, którymi zajmuje się dwójka opiekunów. Opłata? Standardowa, jak za zwykły żłobek (ok. 200 zł miesięcznie). 

Punkt opiekuna dziennego krok po kroku

Pobyt w punkcie zaczęłyśmy od krótkiej wizyty adaptacyjnej. Moja córka obejrzała sale zabaw, kuchnię, łazienkę i sypialnię dla dzieci. Podobały jej się nowe zabawki i muzyka, którą panie włączały rano. Po godzinie spędzonej tam wiedziałam, że dziecko chętnie przyjdzie znów.
Następnego dnia zostałyśmy też na drugie śniadanie. Wszystkie dzieci usiadły razem przy stoliku, podczas gdy mamy razem z paniami przygotowywały posiłek. Domowa atmosfera działała kojąco zarówno na początkujące w żłobku dzieci, jak i poddenerwowanych zbliżającą się rozłąką rodziców.
Trzeciego dnia po śniadaniu moja córka poszła bawić się z panią i dziećmi, a ja zostałam w kuchni i pierwszy raz od miesięcy mogłam w spokoju poczytać gazetę.
Adaptacja każdego dnia trwała o ok. pół godziny dłużej, aż po 2 tygodniach mogłam wyjść i bez lęku zostawić córkę w punkcie na kilka godzin. Teraz, kiedy ją odbieram, zazwyczaj nie chce wyjść. 

Wady i zalety

Czy w tej bajce są jakieś minusy? Tak, ale małe. Rodzice pracujący na pełen etat często nie decydują się na punkt opiekuna dziennego, ponieważ dziecko może w nim przebywać do ośmiu godzin dziennie.
Niektórym nie odpowiada też to, że samemu trzeba dostarczyć jedzenie. Co prawda mamy umowę, że każdy rodzic gotuje raz w tygodniu dla piątki dzieci, ale czasami ten grafik się sypie i rano trzeba improwizować.
Ostatnią, równie ważną, aczkolwiek różnie odbieraną, zasadą działania punktu opiekuna dziennego jest pomoc wolontariusza.  Może nim być rodzic lub osoba, która odbędzie odpowiednie przeszkolenie we wskazanej przez żłobek poradni. Jej wynagrodzenie pokrywają rodzice. 

Moja opinia

Po ponad dwóch miesiącach mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że punkt opiekuna dziennego jest bardzo dobrym rozwiązaniem zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Dzięki częstym kontaktom i bliskiej współpracy z wychowawczyniami, wiem, że moja córka jest tam bezpieczna. Zapytacie, ile dni opuściła z powodu choroby? Tylko kilka – była przeziębiona raz. Za to rozwija się znakomicie i wiem, że dobrze się tam bawi. A ja mogłam bez dodatkowego stresu wrócić do pracy.

Zasady

  • Dziecko przebywa w punkcie do ośmiu godzin dziennie
  • Rodzic dostarcza jedzenie i picie dla swojego dziecka (lub raz na tydzień dla piątki dzieci, w zależności od umowy)
  • Rodzic zobowiązuje się raz w tygodniu zapewnić opiekę wolontariusza. Może nim zostać sam lub oddelegować osobę, która odbędzie bezpłatne przeszkolenie we wskazanym przez żłobek miejscu (poradni psychologicznej)
  • Opłata za godzinę opieki wynosi 1,78 zł
  • Rodzic podpisuje umowę na świadczenie usług opiekuńczych z zespołem żłobków w swoim mieście lub gminie

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej 

Czy uważasz, że łatwo jest zapisać dziecko do żłobka i przedszkola? [SONDA ULICZNA]

żłobek
fotolia.com
Wychowanie
Co zrobić, żeby dziecko polubiło żłobek?
Ważne są pierwsze dni w żłobku i nastawienie rodziców do nowej formy opieki. Jeżeli mama i tata denerwują się rozstaniem z dzieckiem, adaptacja będzie tym trudniejsza. Przeczytaj, jak sprawić, żeby dziecko chodziło do żłobka z przyjemnością.

Adaptacja do żłobka Niektóre żłobki oferują rodzicom możliwość uczestniczenia w adaptacji. Mama lub tata mogą wtedy przychodzić do żłobka razem z dzieckiem i towarzyszyć mu przez pierwszy tydzień lub dwa tygodnie. Warto potraktować to poważnie.  Dobrze, żeby dziecko czuło, że wyjście do żłobka to coś pozytywnego. Nawet, jeżeli ma niewiele ponad roczek i nie zrozumie, co to znaczy, że "świetnie spędzi czas z rówieśnikami", pamiętaj, żeby o żłobku mówić przy dziecku w wesołym tonie i z uśmiechem. Adaptacja to także czas dla rodziców, żeby przyzwyczaili się, że od teraz ktoś inny będzie zajmował się ich dzieckiem. Podczas adaptacji zastosuj się do próśb i poleceń pań opiekunek. To one będą pracować z twoim dzieckiem przez następne miesiące. Podczas adaptacji masz szansę pokazać dziecku, że to akceptujesz. Nie chcesz też, żeby dziecko kojarzyło żłobek jako miejsce konfliktów. Interweniuj tylko wtedy, gdy to naprawdę konieczne.  A może punkt opiekuna dziennego?  Punkt opiekuna dziennego to miejsce, w którym obecność rodziców jest wręcz wymagana. Rodzice zapisują się na dyżury raz w tygodniu i pomagają opiekunkom zajmować się grupą 5 dzieci. To może być dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy mają bardziej elastyczny czas pracy lub nie pracują (np. jedno z nich), ale chcą, żeby dziecko przyzwyczajało się trybu, który będzie obowiązywał w przedszkolu. W punkcie adaptacja trwa tyle czasu, ile potrzebuje dziecko, nawet miesiąc.  Gdy żłobek nie przewiduje czasu na adaptację Są takie żłobki, gdzie rodzice już pierwszego dnia zostawiają dziecko samo. Paradoksalnie, taka adaptacja może przebiegać łatwiej, bo dziecko dostanie jasny komunikat – teraz zajmuje się mną ta pani, a nie mama czy tata. Jest to opcja trudniejsza dla rodziców, którzy na pewno będą się denerwować, czy dziecku w żłobku nie dzieje...

dziewczynka z budzikiem
fotolia.com
Mama
Czas letni 2023: kiedy i po co jest zmiana czasu na letni?
Kiedy zmieniamy czas na letni w 2023 roku? Sprawdziliśmy, kiedy trzeba będzie przestawić zegarki na czas letni i co to oznacza dla dzieci i dorosłych. Niestety, w przypadku rodziców najmłodszych dzieci ta zmiana może być dodatkowym prztyczkiem od losu prosto w zaspany nos. Wielu z nich zadaje sobie pytanie, jak przestawienie zegarków wpłynie na dotychczasowy rytm dnia rodziny.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} span.s1 {font-kerning: none} Zmiana czasu na letni oznacza, że zegarki w naszych telefonach i komputerach automatycznie  przestawią się o godzinę do przodu. Jeśli korzystamy również z innych rodzajów zegarów – trzeba je będzie przestawić własnoręcznie. Wyjaśniamy, kiedy i po co. Spis treści : Czas letni – od kiedy przestawiamy zegarki? Co oznacza zmiana czasu na letni? Kiedy zmiana czasu na letni w 2023?   Czas letni – od kiedy przestawiamy zegarki? Jako pierwszy na pomysł wprowadzenia w życie czasu letniego wpadł Beniamin Franklin pod koniec XIX wieku. Uznał on, że w porach roku, gdy jest więcej naturalnego światła słonecznego, ludzie powinni wstawać wcześniej (a także wcześniej kłaść się spać). Wtedy nikt nie wziął tego pomysłu na serio, ale... W 1916 roku, podczas I wojny światowej, Niemcy wprowadzili zmianę czasu na letni na własnych i okupowanych terenach (w tym Polski). Wtedy to przestawiono zegarki o godzinę do przodu w nocy z 30 kwietnia na 1 maja. W 1918 roku zmianę czasu na letni wprowadzili w swym kraju Brytyjczycy. Ciekawostką jest, że w Polsce zmiana czasu na letni w dwudziestoleciu międzywojennym została wprowadzona tylko raz, w 1919 roku. Wraz z okupacją niemiecką w czasie II wojny światowej, zmiana czasu zimowego na letni obowiązywała Polaków do 1949 roku. Potem ze zmianą czasu zimowego na letni w PRL było... różnie.  Obowiązywała np. w latach 1957-1964. Od 1977 roku wprowadzono ją już na stałe i została z nami do dziś.  Czas letni aktualnie obowiązuje w 70 krajach świata. Między innymi nie dotyczy ona mieszkańców Islandii, Rosjan i Białorusinów. ...

rodzina z wózkiem
fotolia.com
Mama
Jak pracować i wychować dziecko bez niani
A także bez pomocy dziadków, rodzeństwa, wyłącznie własnymi siłami mamy i taty. Da się? Oczywiście, że się da, nawet pracując na pełen etat w mieście stołecznym. Nie pytajcie, jak ona to robi, bo można nie ponosić kosztów finansowych, ale koszty fizyczne być muszą. I to duże.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 10.0px 0.0px; font: 11.0px 'Trebuchet MS'; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none} Ona, czyli ja, ale to już pewnie wiecie. Mam dwójkę dzieci, z czego starsze nie skończyło jeszcze 7 lat. Młodsze jest całkiem małe, gdzieś w okolicach buntu dwulatka . Moimi dziećmi ani przez jedną minutkę nie zajmowała się niania. Nigdy. Nie chwalę się, ale w sumie to jest powód do dumy. W końcu to nie byle co – mieć dzieci, znaleźć pracę i ją utrzymać, nie angażując w to osób trzecich.  Jak przetrwać bez niani i pracować Oczywiście, w stosownym momencie starsze dziecko zaczęło chodzić do przedszkola, a młodsze od 15. miesiąca życia z radością uczęszcza do punktu opiekuna dziennego . Ale opiekun dzienny zajmie się maluchem maksymalnie przez 8 godzin dziennie, czyli tyle, ile trwa dzień pracownika etatowego bez dojazdów. A gdzie korki? Gdzie zajęcia dodatkowe starszego? Choroby? Szczepienia, teatrzyki z okazji Dnia Matki itd.? Byłam na wszystkich, choć nieraz biegłam z wywieszonym językiem.    Najpierw kategorycznie nie było nas stać na zatrudnienie niani, a potem uznaliśmy, że damy radę bez pomocy. Przez ostatnie 7 lat przerobiliśmy multum rozwiązań. Były wśród nich dobre i skrajnie beznadziejne. Zacznę od tych lepszych. Jeden rodzic pracuje na pół etatu, drugi na pełen To wyjście sprawdziło się najlepiej. Nie ma znaczenia, który rodzic pracuje na full, a który bierze pół etatu (chociaż serdecznie zachęcamy tatusiów). Wiadomo, że pracodawca nie zawsze chce się zgodzić na taki układ i jest mniej kasy w domowym budżecie, ale i tak warto spróbować. W tej sytuacji wszyscy wygrywają: pierwszy rodzic spokojnie pracuje i nie stresuje się, że „za 5 minut zamykają żłobek, a ja jeszcze przy biurku”, bo dziecko odebrał ten drugi rodzic. Z kolei drugi rodzic nie jest umęczony pracą i może swoje zapasy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz