szynszyla/ szynszyla w domu
Adobe Stock
Wychowanie

Szynszyla w domu: ile żyje, jak ją hodować, czy jest odpowiednia dla dziecka

Szynszyla to mały gryzoń z Ameryki Południowej. Ma piękną, miękką, srebrzystą sierść oraz duże uszy, dzięki czemu budzi sympatię wśród dzieci. Przed zakupem zwierzęcia koniecznie jednak sprawdź, jak hodować szynszyle w domu i czy na pewno to odpowiednie stworzenie dla twojej pociechy.
Szynszyla jest stosunkowo droga w utrzymaniu. Musi mieć odpowiednią klatkę, specjalny pokarm i wymaga częstych wizyt u weterynarza. Dodatkowo powinna być kąpana w odpowiednim pyle dla szynszyli.

Szynszyle są zwierzętami stadnym, dlatego warto już na początku pomyśleć o zakupie dwóch osobników tej samej płci. Cena szynszyli waha się od 100 do 150 zł. Do tego dochodzą koszty związane z zakupem klatki, jedzenia, zabawek. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czy zwierzęta domowe mogą przenosić koronawirusa?

Ile żyją szynszyle?

Szynszyle żyją na wolności ok. 6 lat, ale średnia wieku szynszyli hodowanych w domu jest znacznie dłuższa, wynosi ok. 15 lat (niektóre dożywają nawet dwudziestki). Warto poważnie przemyśleć decyzję o zakupie szynszyli, ponieważ zwierzę będzie z wami przez długi czas, co wiąże się z koniecznością wieloletniej opieki.

Jak hodować szynszyle?

Szynszyle potrzebują odpowiedniej klatki – najlepiej dużej i piętrowej, by mogły się swobodnie wybiegać i wyskakać. Podłoże powinno być wypełnione trocinami lub specjalną ściółką dla szynszyli. W klatce obowiązkowo musi znaleźć się też poidło. Zwierzę musi mieć stały dostęp do świeżej wody, a także miski z pokarmem.

Szynszyle są roślinożerne, dlatego należy karmić je nasionami, trawami, a podstawą diety tego gryzonia jest siano. Oczywiście najwygodniej zaopatrzyć się w specjalne karmy, które oferują sklepy zoologiczne.

Poza karmą, szynszyle raz na jakiś czas i w małych ilościach mogą jadać także:
 • seler,
 • mlecze,
 • rodzynki,
 • suszone jabłka,
 • banany,
 • dynię,
 • śliwki,
 • marchewkę,
 • nasiona słonecznika,
 • orzechy,
 • buraczki czerwone.

Szynszyle są bardzo aktywnymi zwierzątkami, dlatego nie należy zapominać o zabawkach dla nich. Drewniane gryzaki, drabinki i tunele sprawią, że gryzoń będzie szczęśliwszy. Warto zadbać także o basen z piaskiem i drewniany kołowrotek.
To ważne: Szynszyle są najbardziej aktywne w nocy, w dzień zazwyczaj śpią. Budzą się dopiero ok. 18-19 i wtedy właśnie rozpiera je energia. Posiadanie tego zwierzaka może więc wiązać się z nocnymi hałasami. Małe dziecko może też być niezadowolone, bo w czasie jego największej aktywności szynszyla będzie spać.
Nie można dopuścić do zamoczenia się szynszyli, ponieważ zwierzę nie jest w stanie samo wyschnąć. Wilgoć może doprowadzić do gnicia futra i chorób grzybiczych. Szynszylę od razu należy wytrzeć ręcznikiem i osuszyć suszarką (chłodnym powietrzem!). 

Szynszyla dla dziecka – czy to odpowiednie zwierzę?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Pamiętaj, by nie kupować dziecku zwierzątka pod wpływem emocji. Przede wszystkim należy pomyśleć, czy dziecko jest wystarczająco duże, aby zadbać o zwierzaka. Czy maluch (z pomocą i pod kontrolą rodziców) zajmie się szynszylą i opieka nad nią nie znudzi mu się po kilku dniach? Należy też pamiętać, że nie jest to pies czy kot, w towarzystwie którego dziecko będzie mogło pobiegać lub wyjść na spacer. Plusem jest jednak to, że szynszyle mogą pozostać cały dzień bez opieki, mając jedynie zapewnione jedzenie i picie. 
Bardzo ważna kwestia dotyczy alergii. Choć szynszyle nie uczulają, dziecko może mieć alergię np. na ślinę szynszyli, siano lub trociny, którymi wykłada się spód klatki. 


Zobacz także: 

Koronawirus a zwierzęta domowe
AdobeStock
Wychowanie
Czy zwierzęta domowe mogą przenosić koronawirusa?
Czy zwierzęta domowe mogą być nosicielami koronawirusa i zarażać ludzi? To pytanie zadają sobie teraz właściciele czworonogów. Rozwiewamy wątpliwości!

Jeśli masz kota lub psa, być może obawiasz się, że zwierzak zarazi cię groźnym wirusem, który rozprzestrzenia się obecnie w zastraszającym tempie na całym świecie. Czy nawet jeśli ty będziesz przestrzegać wszelkich środków ostrożności i higieny, ale wypuścisz kota na dwór lub wyjdziesz z psem na spacer, możesz nie ustrzec się przed zachorowaniem na Covid-19? Wyjaśniamy, co na ten temat mówi Światowa Organizacja Zdrowia. Zwierzęta domowe a koronawirus Zdaniem WHO nie ma żadnych dowodów na to, by zwierzęta domowe przenosiły koronawirusa na ludzi. Czworonogi mogą co prawda same zostać zarażone , natomiast nie przenoszą wirusa SARS-CoV-2 na innych. Zobacz też: Jak przenosi się koronawirus? Gdzie i jak można się zarazić? Fake newsy na temat psów i kotów szerzących epidemię Jeżeli pojawiają się w sieci informacje niezgodne z tymi, jakie podaje WHO, należy traktować je jako tzw. fake newsy. Niestety przy okazji pandemii koronawirusa tego typu nieprawdziwe informacje pojawiają się niezwykle często. Cierpią na tym właśnie zwierzęta, bo spanikowane osoby mogą decydować się na porzucenie lub uśpienie zwierzaka, byleby tylko uchronić się przed zakażeniem. Zobacz też: Koronawirus a psy, koty i kwarantanna domowa Rozsądek przede wszystkim Weterynarze apelują o rozsądek. Czworonogi nie zagrażają życiu i zdrowiu swoich właścicieli . Nie powinniśmy się obawiać, że staną się one źródłem naszego zarażenia. Istotne natomiast jest to, byśmy sami dbali o higienę , często myli i dezynfekowali ręce (a po przyjściu do domu zawsze robili to bezwzględnie), czyścili powierzchnie i urządzenia, które często dotykamy, np. blaty kuchenne, klamki, uchwyty, telefony oraz nie wychodzili z domu z wyjątkiem sytuacji koniecznych. Im bardziej restrykcyjnie będziemy podchodzić do wytycznych polskiego rządu, tym mamy szansę na szybsze pokonanie epidemii i powrót do...

małe zwierzęta domowe
Adobe Stock
Wychowanie
Małe zwierzęta domowe - jakie zwierzątko wybrać dla dziecka?
Małe zwierzęta domowe są idealne, gdy mieszkacie np. w bloku i nie możecie sobie pozwolić na dużego psa. Nie musicie w takiej sytuacji całkiem rezygnować z posiadania zwierzątka – wystarczy jedynie wybrać odpowiedniego pupila. Przedstawiamy gatunki małych zwierząt domowych i warunki, których potrzebują do życia.

Małe zwierzęta domowe są urocze i, mimo swoich skromnych rozmiarów, stają się ważnymi członkami rodziny. Wybierając zwierzątko dla dziecka, weź pod uwagę wymagania danego gatunku i długość życia. Wrażliwe dziecko może bardzo przeżyć wczesną śmierć chomika (żyją ok. 2 lat), a ekspresywny maluch może być zbyt absorbujący dla króliczka i lepiej sprawdzi się jako opiekun żółwia. Podpowiadamy, jakie małe zwierzątko domowe wybrać dla dziecka. Małe zwierzęta domowe Małe zwierzęta domowe cieszą się dużą popularnością, ponieważ są łatwe w opiece i tanie w utrzymaniu. Wybierając zwierzątko dla dziecka, trzeba pamiętać, że dziecko nie może być jego jedynym opiekunem i to na dorosłym spoczywa odpowiedzialność, żeby zadbać o zdrowe środowisko zwierzaka. Przed zakupem warto sprawdzić, jakie wymagania ma dane zwierzę i jakie warunki do życia należy mu stworzyć. Oto kilka propozycji małych zwierząt domowych. Fajne małe zwierzęta domowe: Chomik Kanarek Królik miniaturka Świnka morska Żółw domowy Mysz/szczur Rybka Szynszyla Chomik Chomiki cieszą się dużą popularnością i są uważane za idealne zwierzątka dla dziecka. Są malutkie i tanie, a koszt ich utrzymania nie jest wysoki. Przed zakupem należy jednak pamiętać o tym, że jest to zwierzę nocne – będzie przesypiało dzień, natomiast uaktywniało się w nocy, a więc także... hałasowało, gdy pozostali domownicy będą chcieli spać. Tym małym zwierzętom domowym trzeba także zapewnić klatkę i sprzątać ją co najmniej raz w tygodniu. Kupując chomika lepiej wybrać tego między 4-7 tygodniem życia, ponieważ łatwiej będzie go oswoić. Chomiki karmi się gotową karmą, którą można kupić w sklepie zoologicznym.   Kanarek Kanarek jako zwierzątko domowe jest mało uciążliwy, a opieka nad nim sprowadza się głównie do...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj