żółw domowy
Adobe Stock
Wychowanie

Żółw domowy - gatunki, cena, jak hodować, ile żyje żółw w domu

Żółw domowy nie jest wprawdzie mięciutkim futrzakiem, jak kot lub pies, jednak on także może być ukochanym zwierzakiem dziecka. Przed jego zakupem warto jednak wiedzieć, jak hodować żółwia, co je, a także, ile żyją żółwie domowe. Należy także pamiętać, że jest to zobowiązanie na kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt lat.
Żółw domowy jest świetnym pomysłem na zwierzaka dla dziecka w sytuacji, gdy rodzice nie mają zbyt wiele czasu na opiekę nad pupilem, dziecko jest uczulone na sierść lub warunki domowe nie pozwalają na posiadanie np. psa lub kólika. Żółwie od dawna są hodowane w domach, nie sprawiają problemów, a obserwowanie ich życia i zwyczajów jest naprawdę fascynujące.

Spis treści: 
1. Żółw domowy: ​2. Co jedzą żółwie domowe? 3. Jak hodować żółwia?
4. Ile żyją żółwie domowe?
5. Żółw domowy – cena
6. Żółw dla dziecka – o czym należy pamiętać?

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Żółw domowy

Na świecie żyje około 365 gatunków żółwi. Wyróżnia się dwa rodzaje żółwi domowych – lądowe oraz wodno-lądowe. Jaki żółw jest odpowiedni do domu? Najczęściej hoduje się:
 • żółwie lądowe: żółw stepowy, żółw grecki
 • żółwie wodno-lądowe: żółw czerwonolicy, żółw chiński.

Żółwie te już jako dorosłe osobniki nie osiągają ogromnych rozmiarów, dlatego można je trzymać w domu. 
W Polsce naturalnie żyje żółw błotny, jest jednak objęty ścisłą ochroną, a więc nie można hodować go w domu.

Żółw stepowy

Jest to najpopularniejszy gatunek żółwia domowego. Jest on aktywny w ciągu dnia. Długość jego ciała wynosi od 15 do 25 cm. Powinien znajdować się w terrarium, gdzie temperatura osiąga 20-26 stopni Celsjusza. Żółw stepowy może zapadać w „sen zimowy”, jednak wcale nie zależy to od pory roku - może zdarzyć się to także wiosną lub latem. Żółw stepowy jest roślinożercą, a więc należy go karmić trawą, jadalnymi zielonymi roślinami lub sianem. Żółwiowi stepowemu nie powinno się jednak podawać warzyw ani owoców (także sałaty!) i roślin, które zawierają szczawiany. Na dnie jego terrarium najlepiej ułożyć mocno zbitą ziemię ogrodową zmieszaną z piaskiem i gliną.

żółw domowy
Adobe Stock

Żółw grecki

Jest to żółw lądowy. Długość jego ciała wynosi ok. 30 cm. Najlepiej czuje się w terrarium, które jest dobrze ocieplone i oświetlone. Osoba, która decyduje się na ten gatunek, powinna także liczyć się z potrzebą zakupu specjalnej lampy, pod którą żółw lubi się wygrzewać. Ważne jest także, by zadbać o miejsce, w którym żółw będzie mógł się schować. W lecie zwierzę to można wynosić na dwór (przygotowując wcześniej specjalny wybieg dla niego). Jest to żółw roślinożerny, a więc można mu podawać liście, trawę, siano, a także rośliny zielone (np. mniszek lekarski, koniczynę). Jego dieta powinna zawierać także wapń i białko, nie należy jednak podawać mu owoców i warzyw.

żółw domowy
Adobe Stock

Żółw czerwonolicy

Jest to żółw z gatunku wodno-lądowych, a jego nazwa wywodzi się od czerwonych pręg, które znajdują się na jego głowie. Prowadzi on dzienny tryb życia. Samice są większe od samców. Długość ciała tego żółwia wynosi ok. 19 cm. Akwarium, w którym przebywa żółw czerwonolicy powinno być wyposażone w kamienie oraz rośliny. Dobrze, by miał także możliwość wyjścia na ląd. Najlepsza temperatura dla tego zwierzęcia to ok. 28 stopni Celsjusza. Młode żółwie tego gatunku jedzą wyłącznie ryby, ślimaki, skorupiaki, natomiast gdy są starsze – można im podawać także pokarm roślinny. Niewskazane są dla niego owoce i warzywa.

żółw domowy
Adobe Stock

Żółw chiński

Także jest to gatunek wodno-lądowy, który powinien mieć możliwość zarówno zanurzenia się w wodzie, jak i wyjścia na ląd. Długość jego ciała to ok. 17 cm. Jest on aktywny w ciągu dnia. Jego naturalnym środowiskiem są niezbyt głębokie wody, a więc poziom wody w zbiorniku, gdzie żyje żółw, powinien wynosić maksymalnie 40 cm. Żółw chiński je przede wszystkim krewetki, ślimaki, larwy owadów. Nie zapada on w sen zimowy.

żółw domowy
Adobe Stock

Co jedzą żółwie domowe?

Dieta żółwia zależy od jego rodzaju. Podstawą jest to, by dostarczać żółwiowi pokarm, jakiego sam poszukiwałby, żyjąc na wolności. Jako uzupełnienie diety żółwi można im podawać karmę kupowaną w sklepie zoologicznym. Nie powinno być to jednak podstawą ich pożywienia. Żółwiom, wbrew pozorom, nie powinno się podawać sałaty. Nie wolno karmić ich także owocami i warzywami – mają one za dużo białka, a za mało błonnika. Niekiedy zawierają też kwas szczawiowy, który jest szkodliwy dla żółwi.

Co jedzą żółwie lądowe?

Większość żółwi lądowych jest roślinożercami, głównie jedzą więc zieleninę. Można je karmić:
 • mięta
 • koniczyną
 • niezapominajką
 • babką lancetowatą
 • mniszkiem lekarskim.

Żółwie greckie i stepowe jedzą także siano. 

Co jedzą żółwie wodno-lądowe?

Żywienie żółwi wodno-lądowych wygląda nieco inaczej. Ich dieta w dużej mierze powinna opierać się o składniki bogate w wapń. Jedzą one między innymi:
 • ryby słodkowodne (gupiki, mieczyki, karasie)
 • suszone stynki
 • wszelkiego rodzaju skorupiaki i mięczaki
 • rośliny wodne (babka lancetowata, paproć wodna, rzęsa wodna, hiacynt wodny, mniszek lekarski).

Nie powinny jeść jednak mięsa ssaków i ptaków, a także sera, jajek na twardo.

Jak hodować żółwia?

Żółwie powinny mieć zapewnione podobne warunki do tych, w których żyłyby na wolności. Żółw domowy powinien mieszkać w akwarium lub specjalnym terrarium. Nie powinno być ono zbyt małe - żółw musi mieć swobodę poruszania się. Minimalna wielkość takiego terrarium powinna wynosić 60x100x40 cm.

Żółw wodno-lądowy powinien mieć wydzieloną strefę wodną (większą) i lądową (mniejszą). Warto w tym celu kupić tzw. akwaterrarium. Stała temperatura w zbiorniku powinna wynosić  24-25 stopni Celsjusza. Należy także pamiętać, by zamontować filtr wody, by systematycznie ją czyścił. Na samym dnie powinien znaleźć się żwirek.

Żółwie lądowe również potrzebują terrarium, jednak bez strefy wodnej. Powinno być za to wyposażone w lampę grzewczą, a temperatura pod nią powinna wynosić ok. 35-40 stopni Celsjusza. Podłoże może pokrywać darń, ziemia wymieszana z gliną wędkarską. Należy pamiętać także o pojemniczku z wodą i pojemniku na pokarm. Żółw powinien mieć także zapewnioną kryjówkę, tutaj sprawdzi się np. donica.

Żółw domowy nie powinien także swobodnie chodzić po mieszkaniu. Jest to bardzo niekorzystne dla jego stawów. Na podłodze znajdują się roztocza, bakterie oraz włosy, które są dla niego szkodliwe. Dodatkowo może on zostać zdeptany przypadkiem przez człowieka lub zaatakowany przez inne zwierzęta domowe.

Ile żyją żółwie domowe?

To, ile żyją żółwie domowe, zależy między innymi od ich:
 • diety
 • odporności
 • warunków życia.

Zazwyczaj są to jednak zwierzęta długowieczne. Żółw w warunkach domowych może dożyć podobnego wieku, co w środowisku naturalnym. Żółwie potrafią przeżyć nawet 100-150 lat.

Żółw domowy – cena

Ceny żółwi są różne, zależą przede wszystkim od gatunku żółwia. Wahają się od kilkudziesięciu do nawet tysiąca złotych. 
 • Żółw ostrogrzbiety – około 30 zł.
 • Żółw czerwonolicy i żółtolicy, żółw chiński – od kilkudziesięciu złotych do 200 zł
 • Żółw grecki i stepowy – od 400 do 450 zł.

Cena żółwia niekiedy może przyprawiać o zawrót głowy. Afrykański żółw zawiasowy (Kinixys belliana) kosztuje ok. 1000 zł. Znacznie tańsze są niewielkie ozdobne żółwie z Ameryki Północnej, ich koszt to ok. 45-60 zł.

Żółw dla dziecka – o czym należy pamiętać?

Przed zakupem żółwia dla dziecka, należy pamiętać o tym, że jest to stworzenie bardziej do oglądania, niż głaskania. Maluch nie będzie mógł się do niego przytulić, ani z nim pobawić. Żółwie są także zwierzętami długowiecznymi, a więc jest to przyjaciel na wiele lat, a dziecku może się szybko znudzić.

Należy także pamiętać o tym, że żółwie mogą przenosić poważne choroby, takie jak np. salmonella. Po bezpośrednim kontakcie ze zwierzakiem – maluch koniecznie musi umyć ręce.

Zobacz także: 

Koronawirus a zwierzęta domowe
AdobeStock
Wychowanie
Czy zwierzęta domowe mogą przenosić koronawirusa?
Czy zwierzęta domowe mogą być nosicielami koronawirusa i zarażać ludzi? To pytanie zadają sobie teraz właściciele czworonogów. Rozwiewamy wątpliwości!

Jeśli masz kota lub psa, być może obawiasz się, że zwierzak zarazi cię groźnym wirusem, który rozprzestrzenia się obecnie w zastraszającym tempie na całym świecie. Czy nawet jeśli ty będziesz przestrzegać wszelkich środków ostrożności i higieny, ale wypuścisz kota na dwór lub wyjdziesz z psem na spacer, możesz nie ustrzec się przed zachorowaniem na Covid-19? Wyjaśniamy, co na ten temat mówi Światowa Organizacja Zdrowia. Zwierzęta domowe a koronawirus Zdaniem WHO nie ma żadnych dowodów na to, by zwierzęta domowe przenosiły koronawirusa na ludzi. Czworonogi mogą co prawda same zostać zarażone , natomiast nie przenoszą wirusa SARS-CoV-2 na innych. Zobacz też: Jak przenosi się koronawirus? Gdzie i jak można się zarazić? Fake newsy na temat psów i kotów szerzących epidemię Jeżeli pojawiają się w sieci informacje niezgodne z tymi, jakie podaje WHO, należy traktować je jako tzw. fake newsy. Niestety przy okazji pandemii koronawirusa tego typu nieprawdziwe informacje pojawiają się niezwykle często. Cierpią na tym właśnie zwierzęta, bo spanikowane osoby mogą decydować się na porzucenie lub uśpienie zwierzaka, byleby tylko uchronić się przed zakażeniem. Zobacz też: Koronawirus a psy, koty i kwarantanna domowa Rozsądek przede wszystkim Weterynarze apelują o rozsądek. Czworonogi nie zagrażają życiu i zdrowiu swoich właścicieli . Nie powinniśmy się obawiać, że staną się one źródłem naszego zarażenia. Istotne natomiast jest to, byśmy sami dbali o higienę , często myli i dezynfekowali ręce (a po przyjściu do domu zawsze robili to bezwzględnie), czyścili powierzchnie i urządzenia, które często dotykamy, np. blaty kuchenne, klamki, uchwyty, telefony oraz nie wychodzili z domu z wyjątkiem sytuacji koniecznych. Im bardziej restrykcyjnie będziemy podchodzić do wytycznych polskiego rządu, tym mamy szansę na szybsze pokonanie epidemii i powrót do...

królik miniaturka
Adobe Stock
Zakupy
Królik miniaturka – co je, ile żyje, wymagania, rasy
Królik miniaturka to gatunek królika o mniejszych rozmiarach i mniejszej masie ciała. Żyje 7-10 lat. Opieka nad nim nie jest trudna, co sprawia, że jest to zwierzę, które warto brać pod uwagę jako pupila dla dziecka. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o króliku miniaturce oraz w jaki sposób o niego dbać.

Królik miniaturka jest marzeniem wielu dzieci. To przyjazne, puchate, urocze stworzenie. Rodzice często rozważają zakup tego zwierzęcia dla dziecka. I słusznie, gdyż opieka nad królikiem miniaturką nastręcza mniej kłopotu niż zajmowanie się psem. Mimo wszystko, każde zwierzę trzymane w domu ma swoje potrzeby i przed zakupem trzeba z dzieckiem o nim porozmawiać. Zwierzę to nie zabawka, którą można odłożyć na półkę, gdy się znudzi. Królik to też odpowiedzialność. Wyjaśniamy, co je królik miniaturka, ile kosztuje i jak należy się nim opiekować. Opisujemy wszystko, co trzeba wiedzieć przed zakupem królika miniaturki.  Spis treści:  1. Rasy królików miniaturek Angor miniaturka Królik Teddy Królik baranek miniaturka Królik lew miniaturka Królik mini rex 2.  Jak dbać o królika miniaturkę? Co je królik miniaturka? Królik miniaturka – higiena zwierzaka Akcesoria dla królika miniaturki Jak dbać o bezpieczeństwo królika miniaturki? 3. Ile kosztuje królik miniaturka? 4. Ile żyje królik miniaturka? 5. Ile śpi królik miniaturka? 6. Czy królik miniaturka to odpowiednie zwierzę dla dziecka? 7.  Na co zwrócić uwagę wybierając królika miniaturkę? Rasy królików miniaturek Królik miniaturka to po prostu minikrólik – jest mniejszy i lżejszy od pełnowymiarowego królika. Jednak nawet w ramach miniaturek, króliki różnią się rozmiarami i masą ciała, a także np. długością sierści. Istnieje około setki ras królików miniaturek. Oto najpopularniejsze z nich.  Angor miniaturka Królik miniaturka tej rasy ma krótkie uszy i mięciutkie, długie futerko, co sprawia, że jest przyjemne w dotyku – aż chce się go głaskać. Jednak takie futro wymaga pielęgnacji, czyli codziennego czesania i przycinania co 2-3 miesiące. Czy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj