Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Tabliczka mnożenia zadania  i ćwiczenia
Adobe Stock
Wychowanie

Tabliczka mnożenia: zadania i ćwiczenia do druku

Nauka tabliczki mnożenia nie musi być trudna! Mamy dla waszych dzieci zadania i ćwiczenia do wydruku, dzięki którym utrwalanie tabliczki mnożenia będzie przyjemnością. Wykonajcie razem zadania z mnożenia do 30 i do 100.

Znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w nauce matematyki w starszych klasach. Pamiętaj jednak – twoje dziecko nie musi wkuwać równań na siłę! Aby dziecko nabrało wprawy w tabliczce mnożenia, warto zastosować naukę przez zabawę: oto ćwiczenia, zadania i kolorowanki, które możesz wydrukować, a następnie rozwiązać razem z dzieckiem.

Spis treści:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Tabliczka mnożenia: zadania do druku

Zamiast rozpisywać równania na kartce, pomóż dziecku w nauce tabliczki mnożenia, rozwiązując zadania w formie obrazków. Dla dziecka będzie to znacznie przyjemniejsza forma nauki i nawet nie zauważy, że licząc żółwie czy rybki, tak naprawdę ćwiczy mnożenie. Kliknij w obrazek, by wydrukować zadania.

Zadanie 1: Poproś dziecko, by pomnożyło liczbę umieszczoną w heksagonie z lewej strony przez liczbę zwierzątek na rysunku. Wynik niech w pisze w heksagonie po prawej stronie.

Tabliczka mnożenia proste zadania
Adobe Stock

Zadanie 2: Poproś dziecko, by pomnożyło liczbę umieszczoną w heksagonie z lewej strony przez liczbę zwierzątek na rysunku. Wynik niech w pisze w heksagonie po prawej stronie.

Tabliczka mnożenia łatwe zadania
Adobe Stock

Zadanie 3: Poproś dziecko, by wycięło elementy z dolnego diagramu. Następnie niech wykona działania umieszczone w górnym diagramie. Prawidłowy wynik odnajdzie na wyciętych obrazkach, które następnie należy przykleić we właściwym miejscu.

Tabliczka mnożenia zadania puzzle
Adobe Stock

Tabliczka mnożenia: ćwiczenia dla dzieci

Fajnym pomysłem jest połączenie treningu tabliczki mnożenia z podstawami kodowania. Dzieci uwielbiają kolorowanie pikseli, dzięki, którym powstaje jakiś rysunek. To nie tylko trening tabliczki mnożenia, ale i logicznego myślenia. Na poniższych kartach dziecko potrenuje także angielski. Gwarantujemy, że będzie zachwycone!

Zadanie 1: W dolnej części karty znajduje się lista równań do rozwiązania. Po ich rozwiązaniu można przystąpić do kolorowania, pamiętając, że wiersz pomnożony przez kolumnę daje kolor, np. 4 x 1 = 4 (red) → należy na diagramie znaleźć czwarty wiersz i pierwszą kolumnę, a następnie pokolorować okienko na ich skrzyżowaniu na czerwono. Nauka matematyki, powtórka z angielskiego i świetna zabawa w jednym!

Tabliczka mnożenia zadania pixele
Adobe Stock

Zadanie 2: W dolnej części znajduje się lista równań do rozwiązania. Po ich rozwiązaniu można przystąpić do kolorowania, pamiętając, że wiersz pomnożony przez kolumnę daje kolor, np. 6 x 1 = 4 (light green) → należy na diagramie znaleźć szósty wiersz i pierwszą kolumnę, a później pokolorować okienko na ich skrzyżowaniu na jasnozielony.

Tabliczka mnożenia zadania pixele
Adobe Stock

Tabliczka mnożenia do 30: kolorowanki

Genialnym pomysłem na dłuższy trening tabliczki mnożenia są kolorowanki. By pokolorować pole na odpowiedni kolor, najpierw należy poprawnie wykonać działanie matematyczne. Dziecko jest bardzo zmotywowane przy takich zadaniach, bo chce pokolorować obrazek w całości. Może nawet nie zauważyć, jak wiele działań matematycznych musi wykonać. Świetna zabawa, nauka i satysfakcja w jednym!

Zadanie 1: Przyjrzyj się poszczególnym elementom kolorowanki. Na każdym z nich znajduje się zadanie matematyczne. Oblicz wynik, a dowiesz się, na jaki kolor pokolorować każde z pól.

Tabliczka mnożenia ćwiczenia kolorowanka
Adobe Stock

Zadanie 2: Przyjrzyj się poszczególnym elementom kolorowanki, na każdym z nich znajduje się liczba. Oblicz wynik równań umieszczonych przy kredkach, a dowiesz się, na jaki kolor pokolorować każde z pól.

Tabliczka mnożenia kolorowanka
Adobe Stock

Zadanie 3: Przyjrzyj się poszczególnym elementom kolorowanki, na każdym z nich znajduje działanie matematyczne. Oblicz wynik, by dowiedzieć się, na jaki kolor pokolorować każde z pól.

Tabliczka mnożenia kolorwanki
Adobe Stock

Kolorowanki z tabliczką mnożenia do 100

Dla starszych dzieci wybierz kolorowanki z mnożeniem do 100. Mają one trudniejsze działania, a także więcej równań do obliczenia. Trochę nauki i trochę relaksu w jednym.

Zadanie 1: Przyjrzyj się poszczególnym elementom kolorowanki, na każdym z nich znajduje się liczba. Oblicz wynik równań umieszczonych przy kolorowych kółkach, a dowiesz się, na jaki kolor pokolorować każde z pól.

Tabliczka mnożenia zadania do 100
Adobe Stock

Zadanie 2: Przyjrzyj się poszczególnym elementom kolorowanki, na każdym z nich znajduje się działanie. Oblicz wynik, a dowiesz się, na jaki kolor pokolorować każde z pól. Wynik znajdują się obok kolorów.

Tabliczka mnożenia zadania
Adobe Stock

Zadanie 3: Przyjrzyj się poszczególnym elementom kolorowanki, na każdym z nich znajduje się równanie. Oblicz wynik i sprawdź przy kredkach, na jaki kolor pokolorować każde z pól.

Tabliczka mnożenia zadania kolorowanka mandala
Adobe Stock

Zobacz także:

Wzór na pole trójkąta
Adobe Stock
Wychowanie
Pole trójkąta – co to jest i jak je obliczyć? Wzór na pole trójkąta
Pole trójkąta można obliczyć na różne sposoby w zależności od tego, z jakim trójkątem mamy do czynienia i jakimi danymi dysponujemy. Poznaj wzory na obliczenie pola trójkąta prostokątnego i równoramiennego.

Trójkąt to wielokąt o trzech bokach i trzech wierzchołkach. Jeden z boków nazywany jest podstawą, a dwa pozostałe ramionami. Dwusieczne kątów trójkąta przecinają się, tworząc punkt, który jest środkiem okręgu wpisanego w trójkąt. Natomiast symetralne boków przecinają się w punkcie, który jest środkiem okręgu opisanego na trójkącie. Suma miar kątów w trójkacie wynosi 180°. Ze względu na długość boków trójkąta wyróżniamy: trójkąt równoboczny – trójkąt, który ma wszystkie boki równe i wszystkie kąty równe (każdy kąt ma wartość 60°), trójkąt równoramienny – trójkąt, który ma przynajmniej dwa boki równej długości, trójkąt różnoboczny – trójkąt, który ma wszystkie boki różnej długości. Ze względu na wartość kątów trójkąta wyróżniamy: trójkąt ostrokątny – trójkąt, który ma wszystkie kąty ostre, wartość każdego kąta jest zatem mniejsza niż 90°, trójkąt prostokątny – trójkąt, który ma jeden kąt prosty i dwa kąty ostre o wartości 45°, boki kąta prostego to przyprostokątne, a bok leżący naprzeciw kąta prostego to przeciwprostokątna, trójkąt rozwartokątny – trójkąt, który ma jeden kąt rozwarty, o wartości większej niż 90° oraz dwa kąty ostre. Co to jest pole trójkąta? Podstawowy wzór Pole trójkąta jest to powierzchnia wyodrębniona bokami figury. Aby obliczyć pole trójkąta, musisz pomnożyć długość podstawy przez długość wysokości opuszczonej na tę podstawę. Następnie otrzymany wynik podzielić przez 2.  Podstawowy wzór na pole trójkąta to   P = ½ bh ( można spotkać wzór  P = ½ ah , wszytko zależy od przyjętego oznaczenia boków trójkąta), gdzie: b – długość boku trójkąta, h – długość wysokości opuszczonej na bok b. Jak obliczyć pole trójkąta prostokątnego?...

Wzór na pole rombu
Adobe Stock
Edukacja
Pole rombu – co to jest i jak je obliczyć? Wzór na pole rombu
Sprawdź, czym jest pole powierzchni rombu oraz jak można je obliczyć. To naprawdę łatwe: wystarczy posłużyć się jednym z dwóch wzorów na pole rombu.

Romb to figura geometryczna – czworokąt, który ma boki równej długości. Przekątne rombu przecinają się pod kątem prostym i dzielą go na równe połowy. Punkt przecięcia przekątnych wyznacza środek okręgu wpisanego w romb. Suma miar dwóch kolejnych kątów wewnętrznych równa się 180 stopni. Romb jest równoległobokiem, ale potocznie często nazywa się go „kopniętym kwadratem”. Co to jest pole rombu? Pole rombu to powierzchnia wyodrębniona konturami figury. Pole rombu równa się iloczynowi długości boku i długości wysokości. Aby obliczyć pole powierzchni rombu, można także pomnożyć przez siebie długości przekątnych tego rombu, a otrzymany wynik podzielić przez 2. Jak obliczyć pole rombu? Wzór Aby obliczyć pole rombu, wystarczy dane podstawić pod odpowiedni wzór. Jeśli w zadaniu posiadamy takie dane jak długość boku i wysokość, możemy posłużyć się poniższym wzorem: P=a*h , gdzie: P – pole rombu, a – długość boku, h – wysokość rombu (odległość między przeciwległymi bokami poprowadzona pod kątem prostym). Jak policzyć pole rombu za pomocą przekątnych? Wzór Znając długość przekątnych, pole rombu można także obliczyć za pomocą wzoru P = ½*d 1 *d 2 , gdzie: P – pole rombu, d 1 – długość krótszej przekątnej, d 2 – długość dłuższej przekątnej. Źródło: wiki commons / Michael Angelkovich Jak obliczyć pole rombu: przykłady Przykład 1: Długość boku rombu wynosi 6 cm, a jego wysokość 4 cm. Oblicz pole powierzchni rombu. P = a*h P = 6*4 P = 24 cm 2 Odpowiedź: Pole rombu wynosi 24 cm 2 . Przykład 2: Obwód rombu wynosi 28 cm, a jego wysokość 8 cm. Oblicz pole powierzchni rombu. W pierwszej kolejności należy obliczyć, ile wynosi bok rombu. Znając obwód, możemy to obliczyć w prosty sposób: O = 4*a a = O:4 a = 28:4 a = 7 cm P...

Wzór na pole kwadratu
Adobe Stock
Wychowanie
Pole kwadratu – co to jest i jak je obliczyć? Wzór na pole kwadratu
Wzór na pole kwadratu to jeden z pierwszych wzorów, jaki poznają dzieci podczas swoje matematycznej edukacji. Jak obliczyć pole kwadratu? Są na to dwa sposoby.

Kwadrat to wielokąt foremny o czterech bokach, czyli czworobok. Suma kątów w kwadracie wynosi 360°. Każdy kwadrat jest prostokątem, a punkt przecięcia przekątnych jest środkiem okręgu opisanego i wpisanego w kwadrat. Co to jest pole kwadratu? Pole kwadratu to powierzchnia wyodrębniona konturami figury. Pole kwadratu wynosi a 2 , gdzie a znaczy długość boku tego kwadratu. Jak obliczyć pole kwadratu? Wzór Wzór na pole kwadratu to:  P=a 2 , gdzie: P – pole kwadratu a – długość boku kwadratu Jak obliczyć pole kwadratu za pomocą przekątnych? Wzór na pole kwadratu z przekątnych to: P=½d 2 , gdzie: P – pole a – bok kwadratu d – przekątna  Obliczając pole poza liczbą, należy podnieść do kwadratu również jednostkę. Jak obliczyć pole kwadratu: przykłady Przykład 1: Oblicz pole kwadratu, którego boki mają po 5 cm. Mając w zadaniu wszystkie potrzebne dane, możemy podstawić je do wzoru:  P=a 2 . P=5 2  P=5*5 P=25 cm 2  Odpowiedź: Pole kwadratu wynosi 25 cm 2  . Przykład 2: Oblicz pole kwadratu, którego przekątne mają po 8 cm. Mając w zadaniu wszystkie potrzebne dane, możemy podstawić je do wzoru:  P=½d 2 . P = ½ 8 2 P = ½ *64 P= 32 cm 2  Odpowiedź: Pole kwadratu wynosi 32 cm 2  . Przykład 3: Oblicz pole kwadratu, którego obwód wynosi 24 cm.  Najpierw należy obliczyć długość boku kwadratu. O = 4*a a = O:4 a = 24:4 a = 6 cm  Mając w zadaniu wszystkie potrzebne dane, możemy podstawić je do wzoru: P=a 2 . P = a 2 P = 6 2   P = 36 cm 2 Odpowiedź: Pole kwadratu wynosi 36 cm 2  . Zobacz także: Jak obliczyć pole trapezu: wzór Liczby naturalne: definicja. Jak się oznacza liczby naturalne? Zabawy matematyczne dla dzieci w różnym wieku

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz