
Znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w nauce matematyki w starszych klasach. Pamiętaj jednak – twoje dziecko nie musi wkuwać równań na siłę! Aby dziecko nabrało wprawy w tabliczce mnożenia, warto zastosować naukę przez zabawę: oto ćwiczenia, zadania i kolorowanki, które możesz wydrukować, a następnie rozwiązać razem z dzieckiem.
Spis treści:
- Tabliczka mnożenia: zadania do druku
- Tabliczka mnożenia: ćwiczenia dla dzieci
- Tabliczka mnożenia zadania do 30
- Kolorowanki z tabliczką mnożenia do 100
Tabliczka mnożenia: zadania do druku
Zamiast rozpisywać równania na kartce, pomóż dziecku w nauce tabliczki mnożenia, rozwiązując zadania w formie obrazków. Dla dziecka będzie to znacznie przyjemniejsza forma nauki i nawet nie zauważy, że licząc żółwie czy rybki, tak naprawdę ćwiczy mnożenie. Kliknij w obrazek, by wydrukować zadania.
Zadanie 1: Poproś dziecko, by pomnożyło liczbę umieszczoną w heksagonie z lewej strony przez liczbę zwierzątek na rysunku. Wynik niech w pisze w heksagonie po prawej stronie.
Zadanie 2: Poproś dziecko, by pomnożyło liczbę umieszczoną w heksagonie z lewej strony przez liczbę zwierzątek na rysunku. Wynik niech w pisze w heksagonie po prawej stronie.
Zadanie 3: Poproś dziecko, by wycięło elementy z dolnego diagramu. Następnie niech wykona działania umieszczone w górnym diagramie. Prawidłowy wynik odnajdzie na wyciętych obrazkach, które następnie należy przykleić we właściwym miejscu.
Tabliczka mnożenia: ćwiczenia dla dzieci
Fajnym pomysłem jest połączenie treningu tabliczki mnożenia z podstawami kodowania. Dzieci uwielbiają kolorowanie pikseli, dzięki, którym powstaje jakiś rysunek. To nie tylko trening tabliczki mnożenia, ale i logicznego myślenia. Na poniższych kartach dziecko potrenuje także angielski. Gwarantujemy, że będzie zachwycone!
Zadanie 1: W dolnej części karty znajduje się lista równań do rozwiązania. Po ich rozwiązaniu można przystąpić do kolorowania, pamiętając, że wiersz pomnożony przez kolumnę daje kolor, np. 4 x 1 = 4 (red) → należy na diagramie znaleźć czwarty wiersz i pierwszą kolumnę, a następnie pokolorować okienko na ich skrzyżowaniu na czerwono. Nauka matematyki, powtórka z angielskiego i świetna zabawa w jednym!
Zadanie 2: W dolnej części znajduje się lista równań do rozwiązania. Po ich rozwiązaniu można przystąpić do kolorowania, pamiętając, że wiersz pomnożony przez kolumnę daje kolor, np. 6 x 1 = 4 (light green) → należy na diagramie znaleźć szósty wiersz i pierwszą kolumnę, a później pokolorować okienko na ich skrzyżowaniu na jasnozielony.
Tabliczka mnożenia do 30: kolorowanki
Genialnym pomysłem na dłuższy trening tabliczki mnożenia są kolorowanki. By pokolorować pole na odpowiedni kolor, najpierw należy poprawnie wykonać działanie matematyczne. Dziecko jest bardzo zmotywowane przy takich zadaniach, bo chce pokolorować obrazek w całości. Może nawet nie zauważyć, jak wiele działań matematycznych musi wykonać. Świetna zabawa, nauka i satysfakcja w jednym!
Zadanie 1: Przyjrzyj się poszczególnym elementom kolorowanki. Na każdym z nich znajduje się zadanie matematyczne. Oblicz wynik, a dowiesz się, na jaki kolor pokolorować każde z pól.
Zadanie 2: Przyjrzyj się poszczególnym elementom kolorowanki, na każdym z nich znajduje się liczba. Oblicz wynik równań umieszczonych przy kredkach, a dowiesz się, na jaki kolor pokolorować każde z pól.
Zadanie 3: Przyjrzyj się poszczególnym elementom kolorowanki, na każdym z nich znajduje działanie matematyczne. Oblicz wynik, by dowiedzieć się, na jaki kolor pokolorować każde z pól.
Kolorowanki z tabliczką mnożenia do 100
Dla starszych dzieci wybierz kolorowanki z mnożeniem do 100. Mają one trudniejsze działania, a także więcej równań do obliczenia. Trochę nauki i trochę relaksu w jednym.
Zadanie 1: Przyjrzyj się poszczególnym elementom kolorowanki, na każdym z nich znajduje się liczba. Oblicz wynik równań umieszczonych przy kolorowych kółkach, a dowiesz się, na jaki kolor pokolorować każde z pól.
Zadanie 2: Przyjrzyj się poszczególnym elementom kolorowanki, na każdym z nich znajduje się działanie. Oblicz wynik, a dowiesz się, na jaki kolor pokolorować każde z pól. Wynik znajdują się obok kolorów.
Zadanie 3: Przyjrzyj się poszczególnym elementom kolorowanki, na każdym z nich znajduje się równanie. Oblicz wynik i sprawdź przy kredkach, na jaki kolor pokolorować każde z pól.
Zobacz także:

Trójkąt to wielokąt o trzech bokach i trzech wierzchołkach. Jeden z boków nazywany jest podstawą, a dwa pozostałe ramionami. Dwusieczne kątów trójkąta przecinają się, tworząc punkt, który jest środkiem okręgu wpisanego w trójkąt. Natomiast symetralne boków przecinają się w punkcie, który jest środkiem okręgu opisanego na trójkącie. Suma miar kątów w trójkacie wynosi 180°. Ze względu na długość boków trójkąta wyróżniamy: trójkąt równoboczny – trójkąt, który ma wszystkie boki równe i wszystkie kąty równe (każdy kąt ma wartość 60°), trójkąt równoramienny – trójkąt, który ma przynajmniej dwa boki równej długości, trójkąt różnoboczny – trójkąt, który ma wszystkie boki różnej długości. Ze względu na wartość kątów trójkąta wyróżniamy: trójkąt ostrokątny – trójkąt, który ma wszystkie kąty ostre, wartość każdego kąta jest zatem mniejsza niż 90°, trójkąt prostokątny – trójkąt, który ma jeden kąt prosty i dwa kąty ostre o wartości 45°, boki kąta prostego to przyprostokątne, a bok leżący naprzeciw kąta prostego to przeciwprostokątna, trójkąt rozwartokątny – trójkąt, który ma jeden kąt rozwarty, o wartości większej niż 90° oraz dwa kąty ostre. Co to jest pole trójkąta? Podstawowy wzór Pole trójkąta jest to powierzchnia wyodrębniona bokami figury. Aby obliczyć pole trójkąta, musisz pomnożyć długość podstawy przez długość wysokości opuszczonej na tę podstawę. Następnie otrzymany wynik podzielić przez 2. Podstawowy wzór na pole trójkąta to P = ½ bh ( można spotkać wzór P = ½ ah , wszytko zależy od przyjętego oznaczenia boków trójkąta), gdzie: b – długość boku trójkąta, h – długość wysokości opuszczonej na bok b. Jak obliczyć pole trójkąta prostokątnego?...

Romb to figura geometryczna – czworokąt, który ma boki równej długości. Przekątne rombu przecinają się pod kątem prostym i dzielą go na równe połowy. Punkt przecięcia przekątnych wyznacza środek okręgu wpisanego w romb. Suma miar dwóch kolejnych kątów wewnętrznych równa się 180 stopni. Romb jest równoległobokiem, ale potocznie często nazywa się go „kopniętym kwadratem”. Co to jest pole rombu? Pole rombu to powierzchnia wyodrębniona konturami figury. Pole rombu równa się iloczynowi długości boku i długości wysokości. Aby obliczyć pole powierzchni rombu, można także pomnożyć przez siebie długości przekątnych tego rombu, a otrzymany wynik podzielić przez 2. Jak obliczyć pole rombu? Wzór Aby obliczyć pole rombu, wystarczy dane podstawić pod odpowiedni wzór. Jeśli w zadaniu posiadamy takie dane jak długość boku i wysokość, możemy posłużyć się poniższym wzorem: P=a*h , gdzie: P – pole rombu, a – długość boku, h – wysokość rombu (odległość między przeciwległymi bokami poprowadzona pod kątem prostym). Jak policzyć pole rombu za pomocą przekątnych? Wzór Znając długość przekątnych, pole rombu można także obliczyć za pomocą wzoru P = ½*d 1 *d 2 , gdzie: P – pole rombu, d 1 – długość krótszej przekątnej, d 2 – długość dłuższej przekątnej. Źródło: wiki commons / Michael Angelkovich Jak obliczyć pole rombu: przykłady Przykład 1: Długość boku rombu wynosi 6 cm, a jego wysokość 4 cm. Oblicz pole powierzchni rombu. P = a*h P = 6*4 P = 24 cm 2 Odpowiedź: Pole rombu wynosi 24 cm 2 . Przykład 2: Obwód rombu wynosi 28 cm, a jego wysokość 8 cm. Oblicz pole powierzchni rombu. W pierwszej kolejności należy obliczyć, ile wynosi bok rombu. Znając obwód, możemy to obliczyć w prosty sposób: O = 4*a a = O:4 a = 28:4 a = 7 cm P...

Kwadrat to wielokąt foremny o czterech bokach, czyli czworobok. Suma kątów w kwadracie wynosi 360°. Każdy kwadrat jest prostokątem, a punkt przecięcia przekątnych jest środkiem okręgu opisanego i wpisanego w kwadrat. Co to jest pole kwadratu? Pole kwadratu to powierzchnia wyodrębniona konturami figury. Pole kwadratu wynosi a 2 , gdzie a znaczy długość boku tego kwadratu. Jak obliczyć pole kwadratu? Wzór Wzór na pole kwadratu to: P=a 2 , gdzie: P – pole kwadratu a – długość boku kwadratu Jak obliczyć pole kwadratu za pomocą przekątnych? Wzór na pole kwadratu z przekątnych to: P=½d 2 , gdzie: P – pole a – bok kwadratu d – przekątna Obliczając pole poza liczbą, należy podnieść do kwadratu również jednostkę. Jak obliczyć pole kwadratu: przykłady Przykład 1: Oblicz pole kwadratu, którego boki mają po 5 cm. Mając w zadaniu wszystkie potrzebne dane, możemy podstawić je do wzoru: P=a 2 . P=5 2 P=5*5 P=25 cm 2 Odpowiedź: Pole kwadratu wynosi 25 cm 2 . Przykład 2: Oblicz pole kwadratu, którego przekątne mają po 8 cm. Mając w zadaniu wszystkie potrzebne dane, możemy podstawić je do wzoru: P=½d 2 . P = ½ 8 2 P = ½ *64 P= 32 cm 2 Odpowiedź: Pole kwadratu wynosi 32 cm 2 . Przykład 3: Oblicz pole kwadratu, którego obwód wynosi 24 cm. Najpierw należy obliczyć długość boku kwadratu. O = 4*a a = O:4 a = 24:4 a = 6 cm Mając w zadaniu wszystkie potrzebne dane, możemy podstawić je do wzoru: P=a 2 . P = a 2 P = 6 2 P = 36 cm 2 Odpowiedź: Pole kwadratu wynosi 36 cm 2 . Zobacz także: Jak obliczyć pole trapezu: wzór Liczby naturalne: definicja. Jak się oznacza liczby naturalne? Zabawy matematyczne dla dzieci w różnym wieku