jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia
Adobe Stock
Gry i zabawy

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Aż 7 skutecznych sposobów

Nauka tabliczki mnożenia może być przyjemna i szybka. Są proste sposoby, aby nauczyć jej dziecko: gry, zabawy i kolorowanki. Popularne jest też mnożenie na palcach do 100. Podpowiadamy, jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia, by nauka była skuteczna. Mamy też dla was tabliczkę mnożenia do wydruku.

Nie wiesz, jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia szybko i łatwo? Oto proste sposoby. Polecamy zwłaszcza mnożenie na palcach do 100 oraz gry i kolorowanki. Nauka w formie zabawy sprawi, że dziecko szybko opanuje podstawowe działania, a jednocześnie zainteresuje się matematyką. Warto wydrukować tabliczkę mnożenia i powiesić ją w widocznym miejscu w pokoju dziecka, w wolnym czasie zaś podsuwać uczniowi kolorowanki i gry z tabliczką mnożenia. Ułatwią mu zadanie, nawet jeśli dziecko będzie mieć na początku problemy z zapamiętaniem równań.

Łatwe i skuteczne sposoby na naukę tabliczki mnożenia:

 1. Nauka tabliczki mnożenia na palcach
 2. Gry i zabawy z tabliczką mnożenia
 3. Skuteczna nauka tabliczki mnożenia: kolorowanki
 4. Wierszyki do szybkiej nauki tabliczki mnożenia
 5. Zabawki z tabliczką mnożenia
 6. Karty Grabowskiego do skutecznej nauki tabliczki mnożenia
 7. Jak pomóc dziecku z tabliczką mnożenia?
 8. Tabliczka mnożenia: tabela do wydruku

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Nauka tabliczki mnożenia na palcach

Mnożenie na palcach to tradycyjna metoda nauki tabliczki mnożenia. To jednocześnie najprostszy sposób, który maluch wykorzystuje intuicyjnie. Mnożenie na palcach pomoże poznać tabliczkę mnożenia początkującym uczniom. Zacznijcie od najłatwiejszych zadań: niech dziecko dodaje do siebie paluszki i liczy je, aby poznać wynik (np. 2 razy po 3 palce, 1 raz 4 palce itp.).

Możliwe jest także mnożenie na palcach do 100. To prosta metoda na naukę trudniejszych działań tabliczki mnożenia. Podstawą mnożenia na palcach są dwie dłonie, z których każda ma pięć palców. Jeśli mnożymy np. 6 razy 6, na każdej z dłoni zginamy po jednym palcu (jeśli mnożymy przez 7, zginamy dwa palce, przez 8 − trzy palce itd.). Zgięte palce to dziesiątki. Palce zaś, które pozostają wyprostowane, mnożymy przez siebie. W przypadku działania 6 razy 6: dwa zgięte palce to 20, pozostałe wyprostowane palce to 4 razy 4, czyli 16, a 20 plus 16 daje wynik mnożenia 36.

Obejrzyj dokładną instrukcję mnożenia na palcach do 100:

Gry i zabawy z tabliczką mnożenia

Gry i kolorowanki to szybki sposób na naukę tabliczki mnożenia do 10, 50 i 100. Aby nauczyć dziecko tabliczki mnożenia, przygotujcie karteczki, na których po jednej stronie będą zapisane działania mnożenia, a po drugiej stronie wyniki. Dziecko otrzymuje kartonik i może go odwrócić, dopiero gdy poda wynik zadania.

Do nauki tabliczki mnożenia wykorzystajcie też gotowe gry do wydruku. Wesołe zabawy, które pomagają zapamiętać tabliczkę mnożenia, mogą przynosić wiele radości i śmiechu, tak jak te gry poniżej:

 • Gra w baloniki z tabliczką mnożenia do druku

Dziecko musi dopasować balonik do zwierzątka i wpisać wynik mnożenia w odpowiednie pole. Obok praktyczna ściąga z działaniami mnożenia do 20.

Gra tabliczka mnożenia
Adobe Stock

 • Gra w zgadywanki z tabliczką mnożenia do druku

Dziecko musi wpisać w puste kratki odpowiednie liczby, aby działania mnożenia się zgadzały. Obok wygodna ściąga z tabliczką mnożenia do 100.

Gra zgadywanka tabliczka mnożenia
Adobe Stock

 • Gra w rybki z tabliczką mnożenia do druku

Dziecko musi dopasować rybkę do wędki i podać wynik mnożenia. Podczas zabawy można zerkać na ściągę z tabliczką mnożenia do 40.

Gra ryby tabliczka mnożenia
Adobe Stock

Skuteczna nauka tabliczki mnożenia: kolorowanki

Wesołe kolorowanki to łatwy i przyjemny sposób na naukę tabliczki mnożenia do 100. Polecamy kolorowanki z zadaniami, dzięki którym dziecko szybko opanuje mnożenie przez różne liczby i zapamięta wyniki. Na kolorowankach poniżej dziecko najpierw musi wykonać działanie mnożenia, aby poznać kolor, na jaki powinno pokolorować wybraną część obrazka.

 • Kolorowanka z żółwiem i tabliczką mnożenia do druku

Kolorowanka tabliczka mnożenia
Adobe Stock

 • Kolorowanka z kotem i tabliczką mnożenia do druku

Kolorowanka kot tabliczka mnożenia
Adobe Stock

 • Kolorowanka z traktorem i tabliczką mnożenia do druku

Kolorowanka traktor tabliczka mnożenia
Adobe Stock

Wierszyki do szybkiej nauki tabliczki mnożenia

Zabawne rymowanki pomogą w szybkiej nauce tabliczki mnożenia. Najprostsze są wierszyki dwuwersowe, dzięki którym dziecko uczy się wyników mnożenia i ćwiczy pamięć:

„Gdy się witamy, mówimy 'cześć',
Sześć razy sześć – trzydzieści sześć”

„W moim albumie kolekcja zdjęć,
Pięć razy pięć – dwadzieścia pięć”

„Stado kangurów unika lwa,
Sześć razy siedem – czterdzieści dwa”

„W sklepie sprzedają nowe rowery.
Sześć razy dziewięć – pięćdziesiąt cztery”

Zabawki z tabliczką mnożenia

Naukę tabliczki mnożenia warto wspomóc, kupując dziecku odpowiednie zabawki. Dzięki fajnym, kolorowym gadżetom edukacyjnym dziecko będzie poznawać działania matematyczne w naturalny sposób podczas zabawy. Szczególnie polecamy drewniane gry, puzzle i klocki z tabliczką mnożenia:

Karty Grabowskiego do skutecznej nauki tabliczki mnożenia

Karty Grabowskiego: Tabliczka mnożenia to specjalne karty do gry (2 talie po 55 kart) i książka z 11 propozycjami gier o różnym stopniu trudności. Na kartach czarnych zapisano mnożenie dwóch liczb. Na kartach czerwonych zaś przedstawiono liczby odpowiadające wynikom mnożenia liczb z kart czarnych. Na każdej karcie znajdują się również kafelki, które pomagają zrozumieć istotę mnożenia. Koniec z mozolną i nudną nauką tabliczki mnożenia, karty Grabowskiego to prawdziwy hit wśród rodziców i dzieci!

 Karty Grabowskiego
mat. prasowe

KARTY GRABOWSKIEGO TABLICZKA MNOŻENIA
ALLEGRO
65,00 zł

Jak pomóc dziecku z tabliczką mnożenia?

Przed rozpoczęciem nauki, naucz dziecko podstawowych zasad mnożenia:

 • każda liczba mnożona przez 0 zawsze daje 0;
 • każda liczba mnożona przez 1 daję tę samą liczbę;
 • są iloczyny okrągłe, np. 4x4, 5x5, 6x6, warto nauczyć się ich na pamięć;
 • aby pomnożyć przez 10, wystarczy do danej liczby dopisać 0.


Dziecko łatwo zapamięta tabliczkę mnożenia, jeśli nauka będzie mu sprawiać prawdziwą przyjemność. Jak pomóc mu w nauce? Przede wszystkim nie spiesz się i nie oczekuj, że dziecko od razu nauczy się wszystkich wyników mnożenia. Zamiast tego cierpliwie obserwuj postępy malucha i stopniowo zwiększaj trudność kolejnych matematycznych zadań. Naukę tabliczki mnożenia dopasuj do zainteresowań dziecka: warto wykorzystać kolorowanki, gry albo specjalnie zabawki, które pomagają w opanowaniu działań i zapamiętaniu wyników mnożenia.

Tabliczka mnożenia: tabela do wydruku

By nauka była łatwiejsza, koniecznie pobierz tabliczkę mnożenia do wydruku i powieś ją w domu w widocznym miejscu, np. nad biurkiem. Pamięć wzrokowa odgrywa ogromną rolę w nauce!

Kliknij w obrazek, aby pobrać plik PDF z tabliczką mnożenia do druku.

tabliczka mnożenia do wydruku
Adobe Stock

Zobacz też:

zdolności matematyczne niemowląt
Adobe Stock
Rozwój
Każde dziecko rodzi się ze zdolnościami matematycznymi. Co się z nimi, do licha, potem dzieje?
Chłopcy są uzdolnieni matematycznie, a dziewczynki językowo? Guzik prawda! Dzieci obu płci rodzą się z niezłym zmysłem matematycznym. Co się dzieje później?

Każdy maluch przychodzi na świat z całkiem sporymi umiejętnościami matematyczno-fizycznymi . Jego mózg ma zdolność do wychwytywania rytmów, powtórzeń i reguł. Na tej podstawie analizuje świat, tworzy hipotezy, testuje je i się uczy praw rządzących światem. Co potrafi niemowlę? Karen Wynn, psycholożka rozwojowa, profesor psychologii i kogniwistyki na Uniwersytecie Yale w USA zajmuje się badaniem życia umysłowego niemowląt i małych dzieci. Dzięki jej badaniom wiadomo, że niemowlęta i maluchy chętniej obserwują nowe rzeczy oraz takie, które są sprzeczne z ich dotychczasowymi doświadczeniami. Zaobserwowano też, że już tak małe dzieci mają wiedzę na temat tego, czy czegoś jest mniej, czy więcej. Potrafią ocenić liczebność przedmiotów w zakresie 3-4. Wiedzą też, że 1 + 1 to 2, a nie np. 3 czy 4. Jedni są bardziej uzdolnieni od drugich? To prawda. Naukowcy z Instytutu Nauk o Mózgu z Uniwersytetu Duke'a w USA odkryli, że dzieci, które w niemowlęctwie zwracały większą uwagę na zbiory przedmiotów różniące się liczebnością, w późniejszym wieku łatwiej uczą się matematyki . Jedne dzieci mogą zatem rodzić się z większą wrażliwością na matematykę, a inne z mniejszą. Jednak wiele można osiągnąć odpowiednim treningiem. Zobacz także: Jaki talent ma twoje dziecko? Sprawdź! Byle nie przeszkadzać Prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, specjalistka edukacji matematycznej małych dzieci z Akademii pedagogiki Specjalnej w Warszawie twierdzi, że w związku z naturalnymi zdolnościami, starszym dzieciom wystarczy nie przeszkadzać w rozwoju uzdolnień matematycznych, a te mniej hojnie obdarzone w tym względzie przez naturę wystarczy nieco wspomóc . Tylko tyle trzeba, aby zdolności matematyczne rozwijały się u wszystkich dzieci.     Zobacz także: Nauka matematyki może być zabawą!   Skąd problemy w wieku szkolnym?...

dzieci, doświadczenia, eksperymenty dla dzieci
Adobe Stock
Gry i zabawy
Doświadczenia dla dzieci: fizyczne i matematyczne, z powietrzem, ogniem, magnesem [BEZPIECZNE W DOMU]
Doświadczenia dla dzieci mogą sprawić, że kilkulatek polubi matematykę i fizykę! Podpowiadamy, co robić, by zaciekawić naukami ścisłymi przedszkolaka. Sprawdź łatwe doświadczenia dla dzieci w domu.

Doświadczenia dla dzieci, chemiczne, matematyczne i fizyczne, które możecie przeprowadzić w domu, zachęcą dziecko do odkrywania tajemnic naukowych już od najmłodszych lat. Wypróbujcie kilka doświadczeń, np. doświadczenie z wodą lub eksperyment z jajkiem, a dzięki temu maluch pozna świat i czegoś nauczy się poprzez zabawę. Kilkulatki są bardzo ciekawe świata i nawet najprostsze zasady fizyki czy chemii mogą je zaskoczyć i zaciekawić. Szczególnie ciekawe mogą być doświadczenia chemiczne dla dzieci - sprawdź, jak przeprowadzić je w domu. Doświadczenia dla dzieci - nauka przez zabawę Dzieci najchętniej uczą się poprzez zabawę. Wzory czy długaśne wyjaśnienia są nie dla nich (bo zniechęcają, zamiast zachęcać do nauki i odkrywania świata). Jednak to nie znaczy, że kilkulatek nie może poznawać np. praw fizyki. W dodatku w fascynujący sposób, taki, który pokaże mu, jaką frajdą jest wiedza. Najlepsze do tego są zabawy, zabawki do eksperymentów , zagadki i łamigłówki oraz eksperymenty, zwłaszcza te, które przypominają magiczne sztuczki. Pobawcie się w czarowanie : sprawcie, by wąż tańczył, zgnieciona piłeczka rozprostowała się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, a woda robiła to, czego sobie życzycie. Wytłumacz ma­luchowi prostymi słowami, że to nie żadna magia, ale prawa fizyki. Jest szansa, że w przyszłości nie będzie podchodził do fizyki jak do jeża, a przy okazji doświadczenia i eksperymenty pozwolą na rozwinięcie zmysłów dziecka poprzez zabawę .   Przedstawiamy kilka prostych doświadczeń dla dzieci, które można przeprowadzić w domu. Są bezpieczne, ale to, czy tak będzie również w przypadku twojego dziecka, musisz ocenić sama (bo najlepiej znasz stopień brawury swojego dziecka :). Najpierw jednak za każdym razem warto zrobić doświadczenie samemu, by mieć pewność, że wszystko pójdzie, jak należy....

Wzór na pole trójkąta
Adobe Stock
Wychowanie
Pole trójkąta – co to jest i jak je obliczyć? Wzór na pole trójkąta
Pole trójkąta można obliczyć na różne sposoby w zależności od tego, z jakim trójkątem mamy do czynienia i jakimi danymi dysponujemy. Poznaj wzory na obliczenie pola trójkąta prostokątnego i równoramiennego.

Trójkąt to wielokąt o trzech bokach i trzech wierzchołkach. Jeden z boków nazywany jest podstawą, a dwa pozostałe ramionami. Dwusieczne kątów trójkąta przecinają się, tworząc punkt, który jest środkiem okręgu wpisanego w trójkąt. Natomiast symetralne boków przecinają się w punkcie, który jest środkiem okręgu opisanego na trójkącie. Suma miar kątów w trójkacie wynosi 180°. Ze względu na długość boków trójkąta wyróżniamy: trójkąt równoboczny – trójkąt, który ma wszystkie boki równe i wszystkie kąty równe (każdy kąt ma wartość 60°), trójkąt równoramienny – trójkąt, który ma przynajmniej dwa boki równej długości, trójkąt różnoboczny – trójkąt, który ma wszystkie boki różnej długości. Ze względu na wartość kątów trójkąta wyróżniamy: trójkąt ostrokątny – trójkąt, który ma wszystkie kąty ostre, wartość każdego kąta jest zatem mniejsza niż 90°, trójkąt prostokątny – trójkąt, który ma jeden kąt prosty i dwa kąty ostre o wartości 45°, boki kąta prostego to przyprostokątne, a bok leżący naprzeciw kąta prostego to przeciwprostokątna, trójkąt rozwartokątny – trójkąt, który ma jeden kąt rozwarty, o wartości większej niż 90° oraz dwa kąty ostre. Co to jest pole trójkąta? Podstawowy wzór Pole trójkąta jest to powierzchnia wyodrębniona bokami figury. Aby obliczyć pole trójkąta, musisz pomnożyć długość podstawy przez długość wysokości opuszczonej na tę podstawę. Następnie otrzymany wynik podzielić przez 2.  Podstawowy wzór na pole trójkąta to   P = ½ bh ( można spotkać wzór  P = ½ ah , wszytko zależy od przyjętego oznaczenia boków trójkąta), gdzie: b – długość boku trójkąta, h – długość wysokości opuszczonej na bok b. Jak obliczyć pole trójkąta prostokątnego?...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj