Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia
Adobe Stock
Gry i zabawy

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Aż 6 skutecznych sposobów

Jak w prosty sposób nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Są na to skuteczne sposoby, także w formie zabawy! Popularne jest m.in. mnożenie na palcach do 100. Podpowiadamy, jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia, by nauka była przyjemnością. Mamy też dla was tabliczkę mnożenia do wydruku.

Musisz nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? To wcale nie musi być długi i żmudny proces.  Przedstawiamy proste i skuteczne sposoby. Polecamy zwłaszcza mnożenie na palcach do 100 oraz gry i kolorowanki. Nauka w formie zabawy sprawi, że dziecko szybko opanuje podstawowe działania, a jednocześnie zainteresuje się matematyką. Warto wydrukować tabliczkę mnożenia i powiesić ją w widocznym miejscu w pokoju dziecka, w wolnym czasie zaś podsuwać uczniowi kolorowanki i gry z tabliczką mnożenia. Ułatwią mu zadanie, nawet jeśli dziecko będzie mieć na początku problemy z zapamiętaniem równań.

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia łatwo i skutecznie:

 1. Nauka tabliczki mnożenia na palcach
 2. Gry i zabawy z tabliczką mnożenia
 3. Skuteczna nauka tabliczki mnożenia: kolorowanki
 4. Wierszyki do szybkiej nauki tabliczki mnożenia
 5. Zabawki z tabliczką mnożenia
 6. Karty Grabowskiego do skutecznej nauki tabliczki mnożenia
 7. Jak pomóc dziecku i nauczyć je tabliczki mnożenia?
 8. Tabliczka mnożenia: tabela do wydruku

Szybkie ciasto dla dzieci bez ciasta. Najszybsze i w dodatku przepyszne!

Nauka tabliczki mnożenia na palcach

Mnożenie na palcach to tradycyjna metoda nauki tabliczki mnożenia, która w szubki sposób pomoże ci nauczyć dziecko tabliczki mnożenia. To też możliwie najprostszy sposób, który maluch wykorzystuje intuicyjnie. Mnożenie na palcach pomoże poznać tabliczkę mnożenia początkującym uczniom. Zacznijcie od najłatwiejszych zadań: niech dziecko dodaje do siebie paluszki i liczy je, aby poznać wynik (np. 2 razy po 3 palce, 1 raz 4 palce itp.).

Możliwe jest także mnożenie na palcach do 100. To prosta metoda na naukę trudniejszych działań tabliczki mnożenia. Podstawą mnożenia na palcach są dwie dłonie, z których każda ma pięć palców. Jeśli mnożymy np. 6 razy 6, na każdej z dłoni zginamy po jednym palcu (jeśli mnożymy przez 7, zginamy dwa palce, przez 8 − trzy palce itd.). Zgięte palce to dziesiątki. Palce zaś, które pozostają wyprostowane, mnożymy przez siebie. W przypadku działania 6 razy 6: dwa zgięte palce to 20, pozostałe wyprostowane palce to 4 razy 4, czyli 16, a 20 plus 16 daje wynik mnożenia 36.

Obejrzyj dokładną instrukcję, jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia na palcach do 100:

Gry i zabawy z tabliczką mnożenia

Gry i kolorowanki to szybki sposób na naukę tabliczki mnożenia do 10, 50 i 100. Aby nauczyć dziecko tabliczki mnożenia, przygotujcie karteczki, na których po jednej stronie będą zapisane działania mnożenia, a po drugiej stronie wyniki. Dziecko otrzymuje kartonik i może go odwrócić, dopiero gdy poda wynik zadania.

Do nauki tabliczki mnożenia wykorzystajcie też gotowe gry do wydruku. Wesołe zabawy, które pomagają zapamiętać tabliczkę mnożenia, mogą przynosić wiele radości i śmiechu, tak jak te gry poniżej:

 • Gra w baloniki z tabliczką mnożenia do druku

Dziecko musi dopasować balonik do zwierzątka i wpisać wynik mnożenia w odpowiednie pole. Obok praktyczna ściąga z działaniami mnożenia do 20. To przyjemny sposób na nauczenie dziecka tabliczki mnożenia. 

Gra tabliczka mnożenia
Adobe Stock

 • Gra w zgadywanki z tabliczką mnożenia do druku

Dziecko musi wpisać w puste kratki odpowiednie liczby, aby działania mnożenia się zgadzały. Obok wygodna ściąga z tabliczką mnożenia do 100.

Gra zgadywanka tabliczka mnożenia
Adobe Stock

 • Gra w rybki z tabliczką mnożenia do druku

Dziecko musi dopasować rybkę do wędki i podać wynik mnożenia. Podczas zabawy można zerkać na ściągę z tabliczką mnożenia do 40.

Gra ryby tabliczka mnożenia
Adobe Stock

Skuteczna nauka tabliczki mnożenia: kolorowanki

Wesołe kolorowanki to łatwy i przyjemny sposób na naukę tabliczki mnożenia do 100. Polecamy kolorowanki z zadaniami, dzięki którym dziecko szybko opanuje mnożenie przez różne liczby i zapamięta wyniki. Na kolorowankach poniżej dziecko najpierw musi wykonać działanie mnożenia, aby poznać kolor, na jaki powinno pokolorować wybraną część obrazka.

 • Kolorowanka z żółwiem i tabliczką mnożenia do druku

Kolorowanka tabliczka mnożenia
Adobe Stock

 • Kolorowanka z kotem i tabliczką mnożenia do druku

Kolorowanka kot tabliczka mnożenia
Adobe Stock

 • Kolorowanka z traktorem i tabliczką mnożenia do druku

Kolorowanka traktor tabliczka mnożenia
Adobe Stock

Wierszyki do szybkiej nauki tabliczki mnożenia

Zabawne rymowanki pomogą w szybkiej nauce tabliczki mnożenia. Najprostsze są wierszyki dwuwersowe, dzięki którym dziecko uczy się wyników mnożenia i ćwiczy pamięć:

„Gdy się witamy, mówimy 'cześć',
Sześć razy sześć – trzydzieści sześć”

„W moim albumie kolekcja zdjęć,
Pięć razy pięć – dwadzieścia pięć”

„Stado kangurów unika lwa,
Sześć razy siedem – czterdzieści dwa”

„W sklepie sprzedają nowe rowery.
Sześć razy dziewięć – pięćdziesiąt cztery”

Zabawki z tabliczką mnożenia

Naukę tabliczki mnożenia warto wspomóc, kupując dziecku odpowiednie zabawki. Dzięki fajnym, kolorowym gadżetom edukacyjnym dziecko będzie poznawać działania matematyczne w naturalny sposób podczas zabawy. Szczególnie polecamy drewniane gry, puzzle i klocki z tabliczką mnożenia:

Karty Grabowskiego do skutecznej nauki tabliczki mnożenia

Karty Grabowskiego: Tabliczka mnożenia to świetny gadżet, jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia. To specjalne karty do gry (2 talie po 55 kart) i książka z 11 propozycjami gier o różnym stopniu trudności. Na kartach czarnych zapisano mnożenie dwóch liczb. Na kartach czerwonych zaś przedstawiono liczby odpowiadające wynikom mnożenia liczb z kart czarnych. Na każdej karcie znajdują się również kafelki, które pomagają zrozumieć istotę mnożenia. Koniec z mozolną i nudną nauką tabliczki mnożenia, karty Grabowskiego to prawdziwy hit, który pozwala na szybką naukę tabliczki mnożenia przez dziecko. 

 Karty Grabowskiego
mat. prasowe

Jak pomóc dziecku i nauczyć je tabliczki mnożenia?

Przed rozpoczęciem nauki, naucz dziecko podstawowych zasad mnożenia:

 • każda liczba mnożona przez 0 zawsze daje 0;
 • każda liczba mnożona przez 1 daję tę samą liczbę;
 • są iloczyny okrągłe, np. 4x4, 5x5, 6x6, warto nauczyć się ich na pamięć;
 • aby pomnożyć przez 10, wystarczy do danej liczby dopisać 0.

Dziecko łatwo zapamięta tabliczkę mnożenia, jeśli nauka będzie mu sprawiać prawdziwą przyjemność. Jak pomóc mu w nauce? Przede wszystkim nie spiesz się i nie oczekuj, że dziecko od razu nauczy się wszystkich wyników mnożenia. Zamiast tego cierpliwie obserwuj postępy malucha i stopniowo zwiększaj trudność kolejnych matematycznych zadań. Naukę tabliczki mnożenia dopasuj do zainteresowań dziecka: warto wykorzystać kolorowanki, gry albo specjalnie zabawki, które pomagają w opanowaniu działań i zapamiętaniu wyników mnożenia.

Tabliczka mnożenia: tabela do wydruku

By nauka była łatwiejsza, koniecznie pobierz tabliczkę mnożenia do wydruku i powieś ją w domu w widocznym miejscu, np. nad biurkiem. Pamięć wzrokowa odgrywa ogromną rolę w nauce!

Kliknij w obrazek, aby pobrać plik PDF z tabliczką mnożenia do druku.

tabliczka mnożenia do wydruku
Adobe Stock

Zobacz też:

Jak obliczyć pole powierzchni
Adobe Stock/fot. Antonioguillem
Matematyka
Jak obliczyć pole powierzchni?
Dzięki polu powierzchni obliczyć można wielkość mieszkania, działki lub nawet kraju. Jest miarą, którą opisać można poprzez wielkość lub rozmiar zamkniętego obszaru lub figury.

Po poznaniu wzorów na pole powierzchni figur znajdujących się w poniższym artykule, nie powinniście mieć już problemu z wyliczeniem go. Zapoznajcie się z nimi! Spis treści: Jak zmierzyć pole powierzchni? Najpopularniejsze jednostki powierzchni Pole prostokąta i kwadratu Pole trójkąta Pole równoległoboku i rombu Pole trapezu    Jak zmierzyć pole powierzchni? Najprostszą metodą byłoby zmierzyć pole linijką. Jednakże istnieje szybszy sposób na zmierzenie pola powierzchni. Można je obliczyć posiadając pewne długości, które trzeba albo znać albo wyznaczyć. Potrzebne do tego będą również odpowiednie wzory, pod które podstawia się potrzebne dane. Wszystko wyliczyć można poprzez proste działania matematyczne, które w szybki sposób pokażą rozwiązanie. Najpopularniejsze jednostki powierzchni Przy przeliczaniu pól powierzchni, trzeba być ostrożnym, bo jeden błąd po drodze liczenia może zaważyć na całościowym wyniku. Warto zatem poznać wzory oraz jednostki poszczególnych figur geometrycznych, gdyż nie ma sensu uczyć się ich na pamięć. Kluczową podstawą jest znajomość jednostek długości. Poniżej znajdują się przeliczenia najpopularniejszych jednostek: 1 km 2 = 100 ha, 1000 a = 1 000 000 m 2 , 1 m 2 = 100 dm 2 , 10 000 cm 2 = 1 000 000 mm 2 , 1 dm 2 = 100 cm 2 = 10 000 mm 2 , 1 cm 2 = 100 mm 2 , 1 ha = 100 a = 10 000 m 2 , 1 km 2 = 100 ha, 10 000 a = 1 000 000 m 2 , 1 m 2 = 100 dm 2 , 10 000 cm 2 = 1 000 000 mm 2 , 1 dm 2 = 100 cm2 = 10 000 mm 2 , 1 cm 2 – 100 mm 2 , 1 ha = 100 a = 10 000 m 2 , 1 a = 100 m 2 .  Pole prostokąta i kwadratu Obliczenie pola prostokąta i kwadratu jest bardzo proste, ponieważ polega na pomnożeniu przez...

Wzór na pole sześcianu
Adobe Stock/fot. Rawf8
Matematyka
Wzór na pole sześcianu
Sześcian jest prostopadłościanem, który zbudowany jest z 6 jednakowych kwadratów. Wzór na pole sześcianu jest proste i łatwo je obliczyć. Przekonajcie się sami!

Sześcian swoim wyglądem przypomina kostkę do gry lub kostkę Rubika. Jakbyśmy nie spojrzeli na sześcian, to z każdej strony będzie wyglądał tak samo. Zapoznajcie się z najważniejszymi informacjami na jego temat. Spis treści: Wzór na pole sześcianu Pozostałe wzory na pole sześcianu Własności sześcianu Ważne pojęcia Przykładowe zadanie   Wzór na pole sześcianu Wzór na pole sześcianu wygląda następująco: P – pole powierzchni sześcianu, a – krawędź sześcianu. Obliczanie pola sześcianu nie jest skomplikowane. Wystarczy podstawić dane do wzoru i gotowe. Pozostałe wzory na pole sześcianu Poza polem całego sześcianu, obliczyć również można: Wzór na pole podstawy sześcianu: P p = a 2 , Wzór na pole boczne sześcianu: P p = 4 * a 2 .  Własności sześcianu Sześcian posiada następujące własności: posiada 6 ścian, posiada 12 krawędzi, posiada 8 wierzchołków, opisać można na nim kulę, opisać można w nim kulę, jest prostopadłościanem, wszystkie ściany są kwadratami o tej samej wielkości, sześcian ma 6 takich samych ścian, z czego 2 są podstawami, a 4 ścianami bocznymi.  Ważne pojęcia pole powierzchni sześcianu – suma pól 6 ścian sześcianu, przekątna sześcianu – odcinek, który łączy wierzchołek dolnej podstawy, z tym z górnej podstawy, niełączącym się z tą samą ścianą, przekątna ściany sześcianu – odcinek, który łączy dwa wierzchołki tej samej ściany, nie będący jej krawędzią.  Przykładowe zadania Oblicz pole powierzchni sześcianu o krawędzi długości 8 cm. Rozwiązanie: Wzór: P = 6a 2 P = 6 * 8 2 P = 6 * 64 P = 384 cm 2 Odpowiedź: Pole powierzchni sześcianu wynosi 384 cm 2 .   Oblicz pole...

Pole powierzchni prostopadłościanu
Adobe Stock/fot. nadezhda1906
Matematyka
Wzór na pole powierzchni prostopadłościanu
Prostopadłościan to graniastosłup, którego ścianami są prostokąty, a dowolne dwie ściany są równoległe bądź prostopadłe. Warto zatem zapoznać się ze wzorem na pole powierzchni prostopadłościanu.

Prostopadłościan jest prosty w narysowaniu oraz w obliczeniu jego pola powierzchni. Zapoznajcie się z najważniejszymi informacjami na jego temat. Spis treści: Wzór na pole prostopadłościanu Co to jest prostopadłościan? Pozostałe wzory na pole prostopadłościanu Właściwości prostopadłościanu Przykładowe zadanie     Wzór na pole prostopadłościanu Wzór na pole powierzchni prostopadłościanu wygląda następująco: Symbole: P c – pole powierzchni całkowitej prostopadłościanu, P p – pole podstawy prostopadłościanu, P b – pole powierzchni bocznej prostopadłościanu, a, b – krawędzie podstawy prostopadłościanu, h – wysokość prostopadłościanu. Co to jest prostopadłościan? Prostopadłościan ma 6 ścian, z czego 2 to podstawy i 4 to ściany boczne. Otrzymać można 3 pary prostokątnych ścian. By dowiedzieć się, jakie jest pole prostopadłościanu, wystarczy pomnożyć ścianę przez ścianę. Prostopadłościan składa się również z: podstawy, ścian, wierzchołków, krawędzi bocznych, krawędzi podstawy, przekątnej prostopadłościanu.  Pozostałe wzory na pole prostopadłościanu Jeśli podstawowy wzór na pole całkowite prostopadłościanu jest już znane, warto zapoznać się z następującymi wzorami: Wzór na pole podstawy prostopadłościanu: P p = a * b Wzór na pole boczne prostopadłościanu: P b = 2 * a * c + 2 * b * c  Właściwości prostopadłościanu Do najważniejszych właściwości zalicza się: w prostopadłościanie wskazać można krawędzie równoległe, krawędzie równoległe mają tą samą długość, boki prostokątów nazywane są krawędziami, a wśród są krawędzie podstawy oraz boczne, z każdego wierzchołka prostopadłościanu wychodzą 3...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj