Wiosna to świetny czas nie tylko dla rodziców z dziećmi. Wypatrywanie pierwszych wiosennych kwiatów to prawdziwa przyjemność. Gdy się je znajdzie, to znak, że przyroda naprawdę budzi się już do życia po zimie. Poniżej pokazujemy 9 kwiatów, które jako pierwsze pojawiają się wiosną. Z naszym miniprzewodnikiem z łatwością je rozpoznasz.

Reklama

Pierwsze wiosenne kwiaty:
Ogrodowe:

Leśne i łąkowe:

Pierwsze wiosenne kwiaty ogrodowe

Brunnera

wiosenne kwiaty brunnera
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

Naturalnie występuje na Kaukazie, ale w Polsce często jest uprawiana w ogrodach. Jest rośliną wieloletnią i ma drobne niebieskie kwiatki łudząco podobne do niezapominajek. Jej liście są sercowate i osadzone na długich ogonkach. Kwiaty zebrane są w groniaste kwiatostany. Cała roślina może dorastać do 45-50 cm wysokości. Zwykle kwitnie w kwietniu, ale przy ciepłych zimach i wczesnych wiosnach pojawia się sporo wcześniej.

Zobacz także

Krokusy

wiosenne kwiaty krokusy
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

Zwykle kwitną w marcu, ale w tym sezonie w ogrodach pojawiły się już w lutym. Są to najczęściej różnokolorowe krokusy wiosenne (Crocus vernus) oraz ich odmiany. Dzikie łąki górskie, zwłaszcza te, na których wypasa się owce, wiosną pokrywają się krokusami spiskimi.

Przebiśniegi

wiosenne kwiaty przebiśniegi
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

Są naprawdę jednymi z pierwszych wiosennych kwiatów: kwitną od lutego do kwietnia. Potrafią wyrastać z ziemi, gdy jeszcze leży śnieg. Mają niezwykle szlachetny, a przy tym delikatny wygląd. Ich kwiaty zwisają, zamiast otwierać się ku górze. Płatki są białe – część z nich ma zielone plamki u nasady. Uwaga! Wszystkie części przebiśniegów są lekko trujące!

Rannik

pierwsze wiosenne kwiaty rannik
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

Zakwita często pod koniec lutego. Kwiat ma wysokość do 15 cm. W temperaturze powyżej 10 stopni bardzo szybko przekwita. Wtedy z ziemi wyrasta liść o długości 10 cm, który zasycha w maju. W tym czasie dojrzewa też owoc, który uwalnia nasiona do wilgotnej ziemi. Rannik, podobnie jak przebiśniegi, jest jednym z pierwszych wiosennych kwiatów.

Pierwsze wiosenne kwiaty leśne i łąkowe

Przylaszczka

pierwsze wiosenne kwiaty przylaszczka
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

Lubi widne lasy Europy Środkowej. Uprawiana też w ogrodach. Jest drobną rośliną o niewielkich kwiatach. Na długich łodygach pojawiają się niebieskie kwiatostany. Liście przylaszczki są trzyklapowe lub pięcioklapowe. W ogrodach można spotkać przylaszczki o innych kolorach kwiatów: białe, różowe i purpurowe. Przylaszczki zaczynają kwitnąć w marcu.

Wawrzynek wilczydełko

pierwsze wiosenne kwiaty wawrzynek wilczydełko
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

Pierwsze wiosenne kwiaty, które pojawiają się na krzewach, a nie bylinach, to kwiaty wawrzynka właśnie. Pojawiają się w marcu na nagich, bezlistnych jeszcze gałązkach. Pięknie pachną i są różowe, fioletowe lub białe. Układają się w pęczki po trzy. Cała roślina jest niewielka – ma maksymalnie metr wysokości.

Bniec czerwony

pierwsze kwiaty wiosenne bniec czerwony
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

Rośnie na terenie Europy i Afryki Północnej. Dorasta do 60-600 cm wysokości. Roślina pokryta jest włoskami. Lubi miejsca cieniste. Łodyga jest prosta, a w górnej części mocno rozgałęziona. Kwiaty bieńca są purpurowo-czerwone, rzadko białe i pojawiają się najczęściej w kwietniu, a przekwitają w lipcu. Roślinę zapylają motyle.

Ziarnopłon wiosenny

wiosenne kwiaty ziarnopłon wiosenny
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

Należy do rodziny jaskrowatych. Występuje niemal w całej Europie, ale też na Kaukazie, Syberii Zachodniej oraz północnej Afryce. Ma pojedynczą, rozgałęzioną łodygę długości do 30 cm. Jej spora część płoży się po ziemi i wznosi tylko na odcinku do 15 cm. Ma błyszczące liście. Kwiaty są osadzone na krótkich szypułkach i pojawiają się już w marcu. Roślina może rosnąć w cieniu.

Szczawik zajęczy

wiosenne kwiaty szczawik zajęczy
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

Rośnie od Hiszpanii po Syberię, a także w Japonii i obu Amerykach. W Polsce jest rośliną pospolitą. Dorasta do 15 cm wysokości. Ma cienką płożącą się łodygę. Kwiaty szczawiku składają się z trzech płatków i mają biały kolor, rzadziej różowy. Liście są podobne do liści koniczyny. Zwykle zaczyna kwitnąć w kwietniu.

Reklama

W tym roku rośliny zaczynają kwitnąć wcześniej niż w poprzednich latach. Już teraz można iść na spacer i wyglądać pierwszych wiosennych kwiatów. Szukanie ich, oglądanie i nauka ich nazw może być dla rodziców z dziećmi prawdziwą frajdą. Bo które z dzieci nie będzie oczarowane nazwą szczawik zajęczy albo wawrzynek wilczydełko? Kolory, zapachy, fajne nazwy – to dla maluchów sympatyczna lekcja przyrody.

Reklama
Reklama
Reklama