Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, zakupy, sklep
Wychowanie

Zabrać dziecko ze sobą czy nie?

Na dobrą sprawę z brzdącem można robić niemal wszystko: iść na zakupy, imprezę, a nawet do urzędu skarbowego. Ale czasem lepiej z tego zrezygnować. Dla dobra dziecka, twojego i innych.

Wizyta w supermarkecie ze zmęczonym maluchem może przerodzić się w koszmar. Wspólne spanie jest przyjemne i wygodne, ale jak długo powinno trwać? Czy ma sens zabieranie rozbrykanego dwulatka na przyjęcie do bezdzietnych znajomych? Te pytania zadają sobie chyba wszyscy młodzi rodzice. Zatem rozwiewamy wątpliwości, rozważając wszelkie za i przeciw.

Spotkanie w kawiarni
Kiedyś raz w tygodniu umawiałam się z przyjaciółką w naszej ulubionej kafejce. Chciałabym powrócić do tego zwyczaju, ale czy jest sens chodzić tam z dzieckiem na ręku?

Śpiący w wózeczku niemowlaczek w kawiarnianym ogródku nikomu nie będzie przeszkadzał. Ale im starsze dziecko, tym szybciej w kafejce może się znudzić, zrzucić talerz, wysypać cukier itd. Rozrabiający szkrab przeszkadza innym. Nie wszystkich rozczula widok chlapiącego zupą brzdąca. Z drugiej strony starszy maluch ma okazję zobaczyć, jak się wybiera danie, składa zamówienie itd. Uczy się zachowywać w miejscu publicznym, może przyglądać się ludziom, pić przez słomkę, zjeść coś, czego nie jada się w domu.
Naszym zdaniem: Od czasu do czasu warto wybrać się z dzieckiem do kawiarni. Lepiej wybierać miejsca, w których maluchy są mile widziane (w wielu restauracjach – niekoniecznie typu fast food – można liczyć na wysokie krzesełko dla dziecka lub kredki i blok. A nawet jeśli nie, zawsze znajdzie się coś fascynującego, np. syczący ekspres do kawy.

Śpimy razem z Jasiem od urodzenia
Kiedy mały skończył dwa lata, mąż stwierdził, że pora go tego oduczyć. Ale ja wcale nie mam na to ochoty.

Wtulone w rodziców dziecko czuje się bezpieczne i rzadziej się budzi, a więc wszyscy śpią spokojniej. Jeśli mama karmi piersią, nie musi wstawać w nocy. Jednak w ten sposób malec zawłaszcza małżeńskie łoże. Może to wpłynąć na wasze relacje.
Naszym zdaniem: Spanie z malcem przestało być źle widziane i już od dawna wiadomo, że opowieści o czających się w pościeli rodziców groźnych dla dziecka zarazkach to bzdury. Decyzja powinna jednak zależeć od obojga rodziców: nie wszyscy mają na to ochotę. Nie wolno spać z malcem, jeśli któreś z rodziców bierze silne leki nasenne albo uspokajające, piło alkohol.

Odwiedziny na poczcie
Chętnie zabieram ze sobą córkę, gdy mam jakąś sprawę do załatwienia w banku lub na poczcie. Moja mama krytykuje to i mówi, że urząd to nie miejsce dla dziecka.

Kolejki, mama zajęta wypełnianiem formularzy – czasem dziecko może mieć tego dość. Wiadomo, co to oznacza: płacz, jęczenie... W efekcie trudno załatwić wszystko, co trzeba. Ale jednocześnie szkrab ma okazję uczestniczyć w dorosłych sprawach i poznaje nowe miejsca: pocztę, urząd, bank. Może zobaczyć, jak pracują ludzie różnych zawodów, a potem bawić się w domu np. w przybijanie pieczątek. Na pewno zaciekawią malucha komputery, bankomaty, kasy fiskalne, będzie zachwycony, samodzielnie biorąc numerek. Z czasem dziecko dowie się wielu ważnych rzeczy: że rachunek za telefon trzeba zapłacić w terminie (bo jeśli nie, nie będzie można dzwonić do babci).
Naszym zdaniem: Czasochłonne sprawy urzędowe lepiej załatwiać bez dziecka, jednak od czasu do czasu można je zabrać tam, gdzie wszystko odbywa się w miarę szybko.

Wizyta u przyjaciół
Nasi najlepsi znajomi nie mają dzieci. Obawiam się, że nasza gadatliwa trzyletnia córka może ich czasem irytować, ale bez niej nie mamy szansy wyjść razem z domu.

W czasie takich spotkań dziecko poznaje przyjaciół rodziny, rozmawia z dorosłymi. Uczy się, jak należy zachowywać się u kogoś w domu. Z czasem zorientuje się, że w różnych domach mogą panować różne zasady i że nie zawsze jest się w centrum uwagi. Niestety, wytrącony z codziennego rytmu malec może zacząć szybko marudzić. Niektórzy dorośli nie potrafią postępować z dziećmi, przez co niechcący je straszą albo wprawiają w zakłopotanie. A w niektórych domach pali się przy dzieciach!
Naszym zdaniem: Warto bywać z maluchem u innych, bo dzięki takim wizytom dziecko orientuje się, że jego rodzina nie żyje w próżni i że spotkania towarzyskie mogą być bardzo przyjemne. Przed wizytą u kogoś warto uprzedzić, czego nie powinien robić. Jednak nie na każde spotkanie można zabierać dzieci.

Rodzinne zakupy
Kiedy jeszcze byłam w ciąży, często widziałam w sklepach płaczące maluchy i obiecałam sobie, że nie będę tego robić. Choć raz wybraliśmy się do sklepu z synkiem. I spodobało mu się to!

Na zakupach maluch spędza czas z rodzicami i ma okazję poznać sklepik osiedlowy, supermarket, targowisko itd. Dowiaduje się, skąd się biorą rzeczy – z czasem zacznie się orientować, że nie dostaje się ich za darmo. Ale zakupy nie mogą trwać za długo, bo dziecko szybko się nudzi. W zatłoczonym sklepie łatwo się spocić, złapać wirusa. Uwaga! Wizyta w sklepie nie może być jedyną rodzinną rozrywką.
Naszym zdaniem: Trzeba wziąć pod uwagę możliwości malca: kilkugodzinny rajd po sklepie jest ponad jego siły. Pokaż mu coś ciekawego, by się nie nudził. Zdejmij czapkę, kurtkę. Nie zabieraj go tam, gdy jest głodny, zmęczony.

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

Wychowanie
Czy jesteś nadopiekuńczą mamą?
Tak bardzo chcemy, aby nasze maluszki wyrosły na zadowolonych z życia ludzi, że czasem możemy przesadzić z ich uszczęśliwianiem. A ty do jakich mam się zaliczasz?

Staramy się rozwijać talenty dziecka, dbamy o jego edukację, pomagamy zdobywać mnóstwo, naszym zdaniem, niezbędnych umiejętności... Nie zawsze łatwo zachować rozsądek w wychowaniu, kiedy w grę wchodzi szczęście największego skarbu pod słońcem – naszego malucha.   Odpowiedz szczerze na nasze pytania i sprawdź, czy przypadkiem nie grozi ci mamina nadopiekuńczość. A jeśli tak, to podpowiemy, co trzeba zrobić, by ją trochę złagodzić. 1. Twoje dziecko po przedszkolu chodzi na zajęcia dodatkowe: A dwa, trzy razy w tygodniu B wcale C każdego dnia, nawet w weekendy 2. Usłyszałaś o nowych zajęciach dodatkowych organizowanych w przedszkolu: A z góry zakładasz, że te, na które chodzi, w zupełności mu wystarczą, maluch powinien się przecież jeszcze bawić, a nie pracować tak ciężko B zastanawiasz się, czy kolejne zajęcia będą dla smyka dobre, ale decyzję podejmiesz dopiero po rozmowie z samym zainteresowanym, to znaczy z dzieckiem, i po konsultacji z mężem C bez namysłu zapisujesz malca, w końcu musisz dbać o jego rozwój 3. Twoja praca zawodowa (lub nauka) zajmuje ci codziennie: A jesteś na urlopie wychowawczym i pracujesz tylko w domu B od czterech do ośmiu godzin, a resztę czasu poświęcasz na zajęcia domowe i kontakt z rodziną C ponad dziesięć godzin dziennie, a czasami zajmuje także weekendy 4. Gdy maluch wraca z przedszkola, zajmuje się nim: A babcia, opiekunka B rodzice C każdy, kto w danym momencie może go dostarczyć na planowe zajęcia 5. Wasz smyk jest waszym: A kolejnym dzieckiem B pierwszym maluszkiem, ale wkrótce chcecie powiększyć rodzinę C pierwszym i ostatnim dzieckiem 6. Swoje dzieciństwo pamiętasz jako: A pasmo nieustającej uciechy i zabawy w domu i na podwórku B raz było lepiej, raz gorzej: miałaś jakieś obowiązki, ale niezbyt dużo C nie miałaś chwili wytchnienia w pogoni z jednych zajęć dodatkowych na...

Wychowanie
Grzeczne nie tylko od święta
Jakie dobrze wychowane dziecko! – dzisiaj coraz rzadziej można usłyszeć takie słowa. Ostatnio trochę straciły na znaczeniu... nadal jednak warto o nich pamiętać!

Jakie dobrze wychowane dziecko! – dzisiaj coraz rzadziej można usłyszeć takie słowa. ostatnio trochę straciły na znaczeniu... nadal jednak warto o nich pamiętać! Dziś grzeczność nie oznacza już pokory i ślepego posłuszeństwa, potakiwania starszym. Są jednak pewne cechy i zachowania, których nadal warto uczyć. Pomóc dziecku wyrosnąć na człowieka asertywnego, pewnego siebie, ale i dobrze wychowanego, to nie lada wyzwanie. Ale jaka satysfakcja, gdy się uda! Co to właściwie znaczy? Podstawa grzeczności to uważne odnoszenie się do innych ludzi. Tylko z pozoru brzmi to prosto. Powinnaś nauczyć malucha umiejętności słuchania innych i okazywania im uwagi, uprzejmości: od „proszę” i „dziękuję”, przez oddawanie przysług tym, którzy ich potrzebują, po gotowość niesienia prawdziwej pomocy. Grzeczność to korzystanie ze swoich praw bez ograniczania praw innych – domaganie się różnych rzeczy w sposób uprzejmy (np. umiejętność dopilnowania swej kolejki na zjeżdżalni bez pchania się i bicia). Kulturalne zachowanie przy stole. Szanowanie dobra wspólnego – śmieci rzucamy do kosza, a nie na chodnik, a stare gazety i czasopisma oddajemy na makulaturę, by ocalić lasy. Każdy z nas obawia się, że dobrze wychowane dziecko nie poradzi sobie we współczesnej dżungli. „Jeśli nie nauczę brzdąca walczyć o swoje, inni odepchną go i nic nie wskóra!” Cóż, sztuką jest wychować malca tak, by potrafił osiągać cele bez przemocy. Grzeczny to nie znaczy pokorny! Raczej – szanujący innych i znający swą wartość, umiejący domagać się respektowania swoich praw. Czyli – zamiast walnąć kolegę wpychającego się przed niego w kolejkę do zjeżdżalni, malec powinien umieć nie dać się odepchnąć i wyrazić w sposób cywilizowany: „Nie zgadzam się na to”. Taka nauka, oczywiście, musi potrwać – trudno tego...

niemowlę, dentysta
materiały prasowe
Pielęgnacja
Do dentysty już z niemowlakiem
Im wcześniej zaczniemy odwiedzać z dzieckiem stomatologa, tym lepiej – oceniają naukowcy.

Chociaż dzieci poniżej pierwszego roku życia mają zaledwie kilka zębów to zdaniem ekspertów jest to najlepszy czas, by po raz pierwszy odwiedziły stomatologa – wynika z badań amerykańskich naukowców z The American Academy of Pediatric Dentristy. Ponad 40% dzieci ma próchnicę zanim pójdzie pierwszy raz do przedszkola. Jest to o tyle niepokojące, że próchnica występująca w zębach mlecznych podnosi ryzyko rozwoju demineralizacji szkliwa zębów stałych.   Nie tylko zdrowie, ale też dobre nawyki Przyprowadzając małe dziecko do gabinetu stomatologicznego, rodzice mają okazję nie tylko poznać stan jamy ustnej swojego dziecka, ale także otrzymują informacje związane z profilaktyką i higieną jamy ustnej ich pociech tak, by zapobiec rozwojowi próchnicy. Pierwsza wizyta u dentysty stanowi także początek wyrobienia u dziecka dobrych nawyków związanych z dbaniem o właściwy stan zdrowia swojego uzębienia. – Obecnie wielu dorosłych panicznie boi się wizyty u dentysty, ale nie zapominajmy, że wszelkie traumy związane z leczeniem stomatologicznym przeważnie rodzą się we wczesnym wieku, kiedy to rodzice przyprowadzają do gabinetu swoją kilkuletnią pociechę z płaczem z powodu bólu zęba. Wtedy jest stanowczo za późno i dziecku pierwsza wizyta kojarzy się negatywnie utrwalając nieprawidłowe stereotypy, które w przyszłości mogą rzutować na jego dbanie o zdrowie jamy ustnej – mówi lek. stom. Bartosz Nowak z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej PRODENTA w Gliwicach. Pierwsza wizyta może być dla dziecka formą zabawy. – Małe dzieci nie są uprzedzone, wszystko je ciekawi, więc z pomocą lekarza stomatologa, pierwsza wizyta może być dla dziecka po prostu fajną zabawą – ocenia dr Bartosz Nowak.   Zdaniem dentysty, rodzice też zbyt późno wręczają dzieciom szczoteczkę do mycia zębów i zaszczepiają nawyk codziennego mycia zębów. –...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak