mama, niemowlę, zakupy, sklep
Wychowanie

Zabrać dziecko ze sobą czy nie?

Na dobrą sprawę z brzdącem można robić niemal wszystko: iść na zakupy, imprezę, a nawet do urzędu skarbowego. Ale czasem lepiej z tego zrezygnować. Dla dobra dziecka, twojego i innych.

Wizyta w supermarkecie ze zmęczonym maluchem może przerodzić się w koszmar. Wspólne spanie jest przyjemne i wygodne, ale jak długo powinno trwać? Czy ma sens zabieranie rozbrykanego dwulatka na przyjęcie do bezdzietnych znajomych? Te pytania zadają sobie chyba wszyscy młodzi rodzice. Zatem rozwiewamy wątpliwości, rozważając wszelkie za i przeciw.

Spotkanie w kawiarni
Kiedyś raz w tygodniu umawiałam się z przyjaciółką w naszej ulubionej kafejce. Chciałabym powrócić do tego zwyczaju, ale czy jest sens chodzić tam z dzieckiem na ręku?

Śpiący w wózeczku niemowlaczek w kawiarnianym ogródku nikomu nie będzie przeszkadzał. Ale im starsze dziecko, tym szybciej w kafejce może się znudzić, zrzucić talerz, wysypać cukier itd. Rozrabiający szkrab przeszkadza innym. Nie wszystkich rozczula widok chlapiącego zupą brzdąca. Z drugiej strony starszy maluch ma okazję zobaczyć, jak się wybiera danie, składa zamówienie itd. Uczy się zachowywać w miejscu publicznym, może przyglądać się ludziom, pić przez słomkę, zjeść coś, czego nie jada się w domu.
Naszym zdaniem: Od czasu do czasu warto wybrać się z dzieckiem do kawiarni. Lepiej wybierać miejsca, w których maluchy są mile widziane (w wielu restauracjach – niekoniecznie typu fast food – można liczyć na wysokie krzesełko dla dziecka lub kredki i blok. A nawet jeśli nie, zawsze znajdzie się coś fascynującego, np. syczący ekspres do kawy.

Śpimy razem z Jasiem od urodzenia
Kiedy mały skończył dwa lata, mąż stwierdził, że pora go tego oduczyć. Ale ja wcale nie mam na to ochoty.

Wtulone w rodziców dziecko czuje się bezpieczne i rzadziej się budzi, a więc wszyscy śpią spokojniej. Jeśli mama karmi piersią, nie musi wstawać w nocy. Jednak w ten sposób malec zawłaszcza małżeńskie łoże. Może to wpłynąć na wasze relacje.
Naszym zdaniem: Spanie z malcem przestało być źle widziane i już od dawna wiadomo, że opowieści o czających się w pościeli rodziców groźnych dla dziecka zarazkach to bzdury. Decyzja powinna jednak zależeć od obojga rodziców: nie wszyscy mają na to ochotę. Nie wolno spać z malcem, jeśli któreś z rodziców bierze silne leki nasenne albo uspokajające, piło alkohol.

Odwiedziny na poczcie
Chętnie zabieram ze sobą córkę, gdy mam jakąś sprawę do załatwienia w banku lub na poczcie. Moja mama krytykuje to i mówi, że urząd to nie miejsce dla dziecka.

Kolejki, mama zajęta wypełnianiem formularzy – czasem dziecko może mieć tego dość. Wiadomo, co to oznacza: płacz, jęczenie... W efekcie trudno załatwić wszystko, co trzeba. Ale jednocześnie szkrab ma okazję uczestniczyć w dorosłych sprawach i poznaje nowe miejsca: pocztę, urząd, bank. Może zobaczyć, jak pracują ludzie różnych zawodów, a potem bawić się w domu np. w przybijanie pieczątek. Na pewno zaciekawią malucha komputery, bankomaty, kasy fiskalne, będzie zachwycony, samodzielnie biorąc numerek. Z czasem dziecko dowie się wielu ważnych rzeczy: że rachunek za telefon trzeba zapłacić w terminie (bo jeśli nie, nie będzie można dzwonić do babci).
Naszym zdaniem: Czasochłonne sprawy urzędowe lepiej załatwiać bez dziecka, jednak od czasu do czasu można je zabrać tam, gdzie wszystko odbywa się w miarę szybko.

Wizyta u przyjaciół
Nasi najlepsi znajomi nie mają dzieci. Obawiam się, że nasza gadatliwa trzyletnia córka może ich czasem irytować, ale bez niej nie mamy szansy wyjść razem z domu.

W czasie takich spotkań dziecko poznaje przyjaciół rodziny, rozmawia z dorosłymi. Uczy się, jak należy zachowywać się u kogoś w domu. Z czasem zorientuje się, że w różnych domach mogą panować różne zasady i że nie zawsze jest się w centrum uwagi. Niestety, wytrącony z codziennego rytmu malec może zacząć szybko marudzić. Niektórzy dorośli nie potrafią postępować z dziećmi, przez co niechcący je straszą albo wprawiają w zakłopotanie. A w niektórych domach pali się przy dzieciach!
Naszym zdaniem: Warto bywać z maluchem u innych, bo dzięki takim wizytom dziecko orientuje się, że jego rodzina nie żyje w próżni i że spotkania towarzyskie mogą być bardzo przyjemne. Przed wizytą u kogoś warto uprzedzić, czego nie powinien robić. Jednak nie na każde spotkanie można zabierać dzieci.

Rodzinne zakupy
Kiedy jeszcze byłam w ciąży, często widziałam w sklepach płaczące maluchy i obiecałam sobie, że nie będę tego robić. Choć raz wybraliśmy się do sklepu z synkiem. I spodobało mu się to!

Na zakupach maluch spędza czas z rodzicami i ma okazję poznać sklepik osiedlowy, supermarket, targowisko itd. Dowiaduje się, skąd się biorą rzeczy – z czasem zacznie się orientować, że nie dostaje się ich za darmo. Ale zakupy nie mogą trwać za długo, bo dziecko szybko się nudzi. W zatłoczonym sklepie łatwo się spocić, złapać wirusa. Uwaga! Wizyta w sklepie nie może być jedyną rodzinną rozrywką.
Naszym zdaniem: Trzeba wziąć pod uwagę możliwości malca: kilkugodzinny rajd po sklepie jest ponad jego siły. Pokaż mu coś ciekawego, by się nie nudził. Zdejmij czapkę, kurtkę. Nie zabieraj go tam, gdy jest głodny, zmęczony.

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

Wychowanie
Czy jesteś nadopiekuńczą mamą?
Tak bardzo chcemy, aby nasze maluszki wyrosły na zadowolonych z życia ludzi, że czasem możemy przesadzić z ich uszczęśliwianiem. A ty do jakich mam się zaliczasz?

Staramy się rozwijać talenty dziecka, dbamy o jego edukację, pomagamy zdobywać mnóstwo, naszym zdaniem, niezbędnych umiejętności... Nie zawsze łatwo zachować rozsądek w wychowaniu, kiedy w grę wchodzi szczęście największego skarbu pod słońcem – naszego malucha.   Odpowiedz szczerze na nasze pytania i sprawdź, czy przypadkiem nie grozi ci mamina nadopiekuńczość. A jeśli tak, to podpowiemy, co trzeba zrobić, by ją trochę złagodzić. 1. Twoje dziecko po przedszkolu chodzi na zajęcia dodatkowe: A dwa, trzy razy w tygodniu B wcale C każdego dnia, nawet w weekendy 2. Usłyszałaś o nowych zajęciach dodatkowych organizowanych w przedszkolu: A z góry zakładasz, że te, na które chodzi, w zupełności mu wystarczą, maluch powinien się przecież jeszcze bawić, a nie pracować tak ciężko B zastanawiasz się, czy kolejne zajęcia będą dla smyka dobre, ale decyzję podejmiesz dopiero po rozmowie z samym zainteresowanym, to znaczy z dzieckiem, i po konsultacji z mężem C bez namysłu zapisujesz malca, w końcu musisz dbać o jego rozwój 3. Twoja praca zawodowa (lub nauka) zajmuje ci codziennie: A jesteś na urlopie wychowawczym i pracujesz tylko w domu B od czterech do ośmiu godzin, a resztę czasu poświęcasz na zajęcia domowe i kontakt z rodziną C ponad dziesięć godzin dziennie, a czasami zajmuje także weekendy 4. Gdy maluch wraca z przedszkola, zajmuje się nim: A babcia, opiekunka B rodzice C każdy, kto w danym momencie może go dostarczyć na planowe zajęcia 5. Wasz smyk jest waszym: A kolejnym dzieckiem B pierwszym maluszkiem, ale wkrótce chcecie powiększyć rodzinę C pierwszym i ostatnim dzieckiem 6. Swoje dzieciństwo pamiętasz jako: A pasmo nieustającej uciechy i zabawy w domu i na podwórku B raz było lepiej, raz gorzej: miałaś jakieś obowiązki, ale niezbyt dużo C nie miałaś chwili wytchnienia w pogoni z jednych zajęć dodatkowych na...

Wychowanie
Grzeczne nie tylko od święta
Jakie dobrze wychowane dziecko! – dzisiaj coraz rzadziej można usłyszeć takie słowa. Ostatnio trochę straciły na znaczeniu... nadal jednak warto o nich pamiętać!

Jakie dobrze wychowane dziecko! – dzisiaj coraz rzadziej można usłyszeć takie słowa. ostatnio trochę straciły na znaczeniu... nadal jednak warto o nich pamiętać! Dziś grzeczność nie oznacza już pokory i ślepego posłuszeństwa, potakiwania starszym. Są jednak pewne cechy i zachowania, których nadal warto uczyć. Pomóc dziecku wyrosnąć na człowieka asertywnego, pewnego siebie, ale i dobrze wychowanego, to nie lada wyzwanie. Ale jaka satysfakcja, gdy się uda! Co to właściwie znaczy? Podstawa grzeczności to uważne odnoszenie się do innych ludzi. Tylko z pozoru brzmi to prosto. Powinnaś nauczyć malucha umiejętności słuchania innych i okazywania im uwagi, uprzejmości: od „proszę” i „dziękuję”, przez oddawanie przysług tym, którzy ich potrzebują, po gotowość niesienia prawdziwej pomocy. Grzeczność to korzystanie ze swoich praw bez ograniczania praw innych – domaganie się różnych rzeczy w sposób uprzejmy (np. umiejętność dopilnowania swej kolejki na zjeżdżalni bez pchania się i bicia). Kulturalne zachowanie przy stole. Szanowanie dobra wspólnego – śmieci rzucamy do kosza, a nie na chodnik, a stare gazety i czasopisma oddajemy na makulaturę, by ocalić lasy. Każdy z nas obawia się, że dobrze wychowane dziecko nie poradzi sobie we współczesnej dżungli. „Jeśli nie nauczę brzdąca walczyć o swoje, inni odepchną go i nic nie wskóra!” Cóż, sztuką jest wychować malca tak, by potrafił osiągać cele bez przemocy. Grzeczny to nie znaczy pokorny! Raczej – szanujący innych i znający swą wartość, umiejący domagać się respektowania swoich praw. Czyli – zamiast walnąć kolegę wpychającego się przed niego w kolejkę do zjeżdżalni, malec powinien umieć nie dać się odepchnąć i wyrazić w sposób cywilizowany: „Nie zgadzam się na to”. Taka nauka, oczywiście, musi potrwać – trudno tego...

Archiwum magazynu Twoje dziecko
Twoje dziecko - marzec 2011

Ach, gdzie te czasy... Już drugi numer „Twojego Dziecka” rozszedł się spod lady! I tak było przez długie lata, pozazdrościć. Jednak na reakcję Czytelników redakcja zawsze czekała z niepewnością i drżeniem serca. Trochę tak jak my teraz, oddając w Wasze ręce efekt naszej pracy i starań. Pomagać, wyjaśniać, informować i być na bieżąco. W dodatku pisać ciekawie, wybierać ładne zdjęcia, projektować nowocześnie. Udaje nam się? Oceńcie sami. Agata Teleżyńska - redaktor naczelna Twoje Dziecko - marzec 2011 EKSTRA W NUMERZE - LEKSYKON ZDROWIA DZIECKA Co najlepiej wzmacnia odporność malucha Kiedy koniecznie obniżać gorączkę i jak to robić Na co uważać, gdy dziecko choruje, i z jakimi objawami natychmiast jechać do lekarza Z WIZYTĄ U LENKI Boski plan Narodziny naszej nowej bohaterki to było nie lada wydarzenie dla jej rodziców Pielęgnacja pępka Jak to sprawnie robić? CIĄŻA, PORÓD Ginekolog-położnik dr n. med. Bożena Kowalska m.in. o ochronie przed grypą Na huśtawce z hormonami Za co odpowiadają i jak sobie radzić ze zmianami nie tylko nastroju Deszcz miłości i prezentów Wszystko o baby shower plus pomysły na upominki NOWORODEK Neonatolog prof. Ewa Helwich m.in. o tym, od kiedy wychodzić z maleństwem na spacer Czy to normalne, że… Sprawdź, czym może cię zadziwić twoje nowo narodzone dziecko Pytania do dermatologa o… kąpanie Czy na pewno wiesz, jak to robić? ABC PIERWSZEGO ROKU Pediatra prof. Jacek Grygalewicz m.in. o opóźnionym żabkowaniu Wyginam śmiało ciało! Od leżenia do chodzenia – jak rozwija się maluszek w pierwszym roku życia Gra orkiestra Kaszel, katar – są na nie sposoby Polka z kolką Spróbuj skutecznie ulżyć maluszkowi w bólu brzuszka Kłopot z głowy Skąd się bierze ciemieniucha i jak sobie z nią radzić KARMIENIE...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj