
Dzieci uwielbiają obserwować, jak zwierzęta jedzą, zasypiają, bawią się i myją. Psychologowie dziecięcy i lekarze zgodnie potwierdzają, że zwierzęta spełniają funkcje terapeutyczne. Bliski kontakt z nimi może usprawnić dziecko ruchowo (dziecko biega za ukochanym zwierzątkiem), emocjonalnie i uczuciowo.
1. Zwierzak uczy odpowiedzialności
Okazuje się, że dziecko wychowujące się ze zwierzętami przejawia większe poczucie odpowiedzialności, jest lepiej przygotowane do życia w grupie, mniej agresywne. Potrafi współdziałać z rówieśnikami.
2. Pies lub kot zapewnia poczucie bezpieczeństwa i daje dziecku pewność siebie
Obecność zwierzęcia w domu pomaga lękliwym i nieśmiałym dzieciom. Uczą się przy nim odwagi. Z psem-przyjacielem nie boją się wyjść samodzielnie na podwórko. Tulenie się do miękkiej sierści psa czy kota uspokaja, koi nerwy.
3. Opieka nad zwierzakiem rozwija samodzielność dziecka
Dziecko, które opiekuje się zwierzęciem, karmi je, myje, dba o spacery, uczy się samodzielności, podejmowania decyzji, a także tolerancji - przecież to często zwierzę decyduje, czy w danym momencie ma ochotę na zabawę lub pieszczotę.
Sprawdź, czy twój 3-4-latek jest samodzielny - test
4. Zwierzak ułatwia kontakty z rówieśnikami
Spacery z psem, kotem czy królikiem to świetna okazja, by nawiązać znajomość z nowym kolegą. Nieśmiałe dziecko zapomina o swoich lękach, koncentrując się na zwierzęciu i jego potrzebach.
5. Zwierzak stymuluje rozwój mowy dziecka
Dziecko jest zachwycone poczynaniami zwierzęcego przyjaciela. Cieszy się każdą jego nową zabawą, chce z nim rozmawiać, opowiadać wszystkim, czego dokonał jego pupil. Kontakt ze zwierzęciem znacznie przyspiesza rozwój mowy dziecka (zobacz film, jak wspierać rozwój mowy dziecka).
Zobacz też 10 sposobów na wspieranie rozwoju dziecka
Zanim postanowisz o tym, że w waszym domu zamieszka zwierzę, rozważ dobrze, co się z tym wiąże. Koniecznie zajrzyj na następną stronę.