Reklama

Oto kilka rozwiązań, które sprawdzą się na podłodze w pokoju malucha.

Reklama

1. Kolorowy dywan do pokoju dziecięcego

Wyraziste kolory pomagają stymulować rozwój malucha i nadają pokojowi bardziej dziecięcego charakteru. Na podłodze można więc położyć kilka małych kolorowych dywanów w różnych kontrastujących ze sobą kolorach, najlepiej barw podstawowych – żółtego, czerwonego, niebieskiego, bo to dodatkowo uczy ich rozpoznawania, ale mogą być też modne pastele czy neony. Dzieci będą przeskakiwać z jednego koloru na drugi, tworzyć w poszczególnych strefach różne czarodziejskie światy, albo traktować dywany jako podłogi oddzielnych mieszkanek dla lalek czy maskotek. Wyobraźnia dzieci jest naprawdę nieograniczona.

Wybierając kolorowe dywany, warto zwrócić uwagę także na to, by miały różnorodną fakturę. Jeden może mieć szorstkie włosie, inny miękkie, ale krótkie, a jeszcze inny być dywanikiem typu shaggy. To pomoże stymulować rozwój dziecka i pozytywnie wpłynie na procesy integracji sensorycznej (takie, w których dziecko poznaje nowe bodźce i uczy się reakcji na nie).

Z kolorowych dywanów pociecha tak szybko nie wyrośnie – posłużą zarówno 3-latkowi, 5-latkowi jak i 12-latkowi.

2. Dywan dziecięcy do zabawy

Sklepy oferują także dywany, które są przeznaczone do konkretnych zabaw np. taki na którym można grać w klasy, albo taki, który jest schematem miasteczka z licznymi jezdniami i alejkami, po których mogą jeździć auta i przechadzać się ludziki z klocków lego. Dostępne są nawet dywany prezentujące schemat mieszkanka dla lalek.

dywan miasteczko i ulice IKEA
materiały prasowe IKEA

Sprawdź ofertę dywanów dla dzieci w IKEA >>>

Decydując się na coś bardziej uniwersalnego, co posłuży dziecku dłużej, można zakupić też dywan w szachownicę. Dzieci mogą grać na nim w warcaby za pomocą pluszaków. W IKEA można kupić pluszowe świnki w odrębnych kolorach, które z pewnością sprawdzą się w tej zabawie.

3. Poduszki dekoracyjne dla dzieci

Poduszki mogą służyć nie tylko do spania, ale również do siadania na nich, przytulania i przede wszystkim kreatywnej zabawy. Ciekawym rozwiązaniem pobudzającym wyobraźnie są takie, które wyglądają jak pojazdy i środki transportu (np. autobus, samochód, balon, samolot), zwierzaki (głowy kotka, pieska, słonika), gwiazdy i planety (księżyc, ziemia) części ciała (ucho, dłoń), a nawet rysunkowe bakterie i wirusy. Mogą mieć funkcję edukacyjną i brać udział w zaznajamianiu się z różnymi trudnymi zagadnieniami takimi jak ludzka anatomia, kosmos czy działanie współczesnego świata.

Poduchy mogą też pełnić funkcję siedzisk, które sprawdzą się podczas udawanego podwieczorku lub pikniku z lalkami albo być częścią wystroju wielkiego fortu z koców. Wszystko zależy wyłącznie od inwencji dzieciaków. Zobacz ofertę na dekoracyjne poduszki dla dzieci od IKEA.

4. Kolorowe pufy do pokoju dziecięcego

Poza poduchami, które mogą pełnić rolę pufy, warto wyposażyć podłogę w dziecięcej bawialni także w pufy ze schowkiem, które posłużą nie tylko do siedzenia, ale też jako dodatkowa przestrzeń na zabawki. Wygodne będą też miękkie pufy typu „worek”, które można gnieść do woli (co wyrabia zdolności manualne) i wygodnie się na nich rozłożyć. Warto zwrócić uwagę także na pufy plecione np. wiklinowe. Są one cięższe i twardsze, ale mają interesującą fakturę, która pozwoli dziecku doświadczyć nowych bodźców i wspomoże rozwój integracji sensorycznej.

5. Zabawki i maty edukacyjne na podłogę

Zaletą takich zabawek jest to, że łatwo można je sprzątnąć i schować. Nie są stałym elementem wystroju. Gdy dziecko z nich wyrośnie, nie trzeba będzie przeorganizowywać pomieszczenia. Maty edukacyjne z wiszącymi zabawkami i wykorzystujące różne materiały, faktury i elementy wydające dźwięki można wprowadzić już u niespełna półrocznych osesków. Starsze dzieci mogą także bawić się matami do nauki – dla nich przewidziane są różne zabawy manipulacyjne i kolorowe warianty piankowe, które można układać jak ogromne puzzle.

Do zabaw ruchowych zachęcać będą też rozkładane domowe namioty (np. w kształcie tipi) oraz tunele do zabawy na podłodze, przez które można się przeciskać. Takie rozwiązania będą zachęcać do badania przestrzeni i pomagać w jej pojmowaniu.

Maluchy z pewnością docenią też drewnianą kolejkę z rozkładanymi torami. Mając kilka takich zestawów, będą mogły stworzyć całe linie kolejowe i trasy z przeszkodami. Innym ciekawym pomysłem może być rozwijana rolka papieru do rysowania na podłodze.

Reklama

Dziecięcy pokój to nieograniczone pole dla wyobraźni i warto ten potencjał wykorzystać, odpowiednio stymulując dziecko starannie dobranymi dodatkami i wyposażeniem.

Reklama
Reklama
Reklama