Reklama

Podróżując z dzieckiem - niezależnie czy jest to krótka trasa do przedszkola czy pobliskiego sklepu, czy kilkugodzinna wyprawa - musisz pamiętać o bezpieczeństwie. Na jakie kwestie koniecznie należy zwrócić uwagę?

Reklama

Odpowiednie zabezpieczenie

Zapewnienie bezpieczeństwa dziecku w czasie podróży to prawny obowiązek rodzica.

Przepisy art. 39 ust. 3 Kodeksu drogowego nakładają na kierowców obowiązek przewożenia w foteliku dzieci mające mniej niż 150 cm wzrostu. Dotyczy to zarówno przewożenia w samochodach osobowych, jak i ciężarowych.

W praktyce oznacza to tyle, że wiek dziecka nie ma wpływu na to, czy maluch będzie przewożony w foteliku lub urządzeniu podtrzymującym. I tak rodzice 8-latka, 12-latka czy 14-latka, który nie mierzy więcej niż 150 cm, są zobowiązani do przewożenia dziecka w foteliku lub podwyższeniu z uwzględnieniem zapiętych pasów. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dziecko mieszczące się w przedziale wzrostu 135–150 cm waży ponad 36 kg. Wówczas, ze względu na brak technicznych możliwości umieszczenia takiego dziecka w foteliku lub podwyższeniu, wystarczą same pasy.

Rodzice powinni też sprawdzać, czy ich pociechy nie odpięły sobie pasów bezpieczeństwa. Chociaż dla wielu dzieci to forma zabawy, warto edukować o konsekwencjach takiego zachowania i wyrabiać pozytywne nawyki.

Tyłem do kierunku jazdy

Dobrze byłoby, aby dziecko jak najdłużej jeździło tyłem do kierunku jazdy. Taki sposób przewożenia jest bezpieczniejszy. Pamiętajmy, że głowa małych dzieci jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała. Podczas hamowania (szczególnie tego gwałtownego) szyja nie byłaby w stanie utrzymać ciężaru głowy, co rodzi poważne konsekwencje zdrowotne. To dlatego w przypadku maluchów jazda tyłem jest lepszym rozwiązaniem. A co ze starszakami? Jeśli tylko chcą, to powinny jeździć tyłem. Przede wszystkim będzie to korzystne dla ich nóg, które nie będą musiały bezwładnie zwisać z fotelika, lecz będą miały podstawkę w formie kanapy. Dodatkowo - maluch będzie więcej widział przez tylną szybę.

Mat. prasowe

Blokady bezpieczeństwa

Dobrze jest włączyć w samochodzie blokadę drzwi. Dlaczego? Dzieci, które są w stanie sięgnąć z fotelika do klamki, często dla zabawy otwierają drzwi, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji takiego zachowania. Aby uniknąć poważnej kolizji, warto włączyć blokadę.

Jedzenie w trakcie jazdy

Jedzenie oraz picie w trakcie jazdy samochodem może być przyczyną zakrztuszenia lub zadławienia. Rodzic prowadzący pojazd może nie zauważyć niebezpieczeństwa. Może też nie zdążyć udzielić pierwszej pomocy. Wielu specjalistów nie zaleca też spożywanie posiłków w pojeździe z przyczyn technicznych. Kawałki jedzenia są w stanie dostać się wnętrza fotelika i zakłócić jego funkcjonowanie.

Odzież wierzchnia

Przewozisz maluszka w kurtce lub płaszczu? Niestety, to błąd, ponieważ odzież wierzchnia uniemożliwia ścisłe zapięcie pasów. W przypadku gwałtownego hamowania źle zapięte pasy mogą nie zadziałać prawidłowo. Istnieje więc poważne ryzyko, że maluch wypadnie przez przednią szybę.

Bagaż zostaje w bagażniku

Nigdy na rolecie bagażnika (tuż przy tylnym oknie). W przypadku hamowania nawet niewielka torba czy pudełko może stanowić realne zagrożenie dla dziecka w foteliku czy pozostałych pasażerów. Dodatkowo pamiętajmy, że walizki, pluszaki, piłki czy kapelusze znacznie ograniczają widoczność.

Lusterko do obserwacji malucha

Twoje dziecko podróżuje tyłem do kierunku jazdy, a ty chcesz mieć je zawsze na oku? Pomyśl o lusterku, które pozwoli ci widzieć zachowanie maluszka, a jednocześnie wyeliminuje niebezpieczny nawyk obracania się i spoglądania, co mały pasażer robi w trakcie jazdy.

Dziecko NIGDY nie powinno zostawać samo w pojeździe

Wychodzisz na moment do sklepu i nie chcesz wypinać dziecka z fotelika, bo przecież nie będzie cię raptem 5 minut? A może twój niemowlak zasnął, więc szybko wpadniesz po zakupy, korzystając z jego drzemki? To absolutnie niedopuszczalne. Po pierwsze - nie wiesz, czy dziecko nie zachłyśnie się lub nie będzie miało innych problemów, np. z oddychaniem. Po drugie, gdy maluch się wybudzi, będzie przerażony. Co jeśli w trakcie postoju dojdzie do stłuczki parkingowej, bo inny kierowca uderzy w twoje auto? A co jeśli pojazd zostanie skradziony? Takie sytuacje to realne zagrożenie dla życia i zdrowia dziecka. Nie warto ryzykować.

Kolejną kwestią jest pozostawienie dziecka latem w pojeździe. Musisz wiedzieć, że samochód bardzo szybko się nagrzewa. W ciągu kilkunastu minut szczelnie zamknięte auto może osiągnąć temperaturę zagrażającą życiu. Konsekwencje mogą być tragiczne. Wszyscy doskonale pamiętamy sytuacje z kraju i ze świata, kiedy rodzice przez nieuwagę, roztargnienie czy też inne problemy zapominali o odstawieniu malucha do placówki edukacyjnej. Dziecko pozostawione przez kilka godzin w rozgrzanym od słońca pojeździe nie ma najmniejszych szans. Już teraz dostępne są specjalne aplikacje i foteliki samochodowe, które informują o niewypiętym dziecku z auta. Jeśli obawiasz się, że z różnych powodów możesz nieumyślnie pozostawić malucha w pojeździe, to już teraz rozważ zakup takich urządzeń.

Jak wybrać bezpieczny fotelik?

Aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas jazdy ważne jest dobranie odpowiedniego fotelika samochodowego. Na co warto zwrócić uwagę?

  • Fotelik dopasuj do wzrostu dziecka. Zgodnie z najnowszą normą UN R129 (i-Size) dobór odpowiedniego fotelika zależy właśnie od wzrostu (a nie wagi), dziecko powinno jeździć tyłem do kierunku jazdy minimum do 15 miesiąca życia. Norma ta przewiduje testy boczne, oprócz zderzeniowych testów czołowych. Co ciekawe, do crashtestów wykorzystywane są nowoczesne i bardziej czułe manekiny Q.
  • Bezpieczny fotelik powinien mieć dobrą ocenę w tzw. crashtestach. 4 lub 5 pkt w ocenie testów zderzeniowych to dobry wynik.
  • Fotelik najlepiej dopasować bezpośrednio do dziecka i modelu samochodu. Bardzo ważna jest przymiarka do auta. Fotelik może mieć testy ADAC, ale jeśli nie będzie pasował do samochodu, nie będzie dało się przeprowadzić prawidłowego montażu to fotelik samochodowy nie będzie bezpieczny. Zawsze należy zwrócić uwagę na komfort i bezpieczeństwo malucha.
  • Jeśli twoje auto jest wyposażone w system ISOfix, to warto rozważyć fotelik z takim mocowaniem.
    Czym jest ISOfix? To skrót od International Organisation for Standardisation Fixture, a konkretnie od ISO Fixture. To coś w rodzaju pewnego standardu mocowania fotelików za pomocą prostych zaczepów, znajdujących się pomiędzy siedziskiem, a oparciem kanapy, które są zamocowane bezpośrednio do nadwozia. System ISOfix jest niezwykle wygodny i intuicyjny. Aby bezpiecznie zamocować fotelik, wystarczy przypiąć go bezpośrednio do zaczepów. Całość odbywa się szybko i sprawnie. Jednak najważniejsza jest kwestia bezpieczeństwa. Fotelik zapięty w systemie ISOfix jest przytwierdzony do auta. W przypadku kolizji czy wypadku nie ma możliwości, aby przesuwał się po kabinie samochodu czy z niego wypadł.

Na jaki fotelik warto się zdecydować?

Sprawdź dwa modele polecanych fotelików od marki BeSafe.

Obrotowy fotelik samochodowy BeSafe iZi Turn M i-Size

Mat. prasowe
  • Można go zamocować zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Jest mocowany za pomocą systemu ISOfix i obraca się o 360 stopni.
  • To niezwykle innowacyjny fotelik z systemem monitorującym, który informuje o pozostawieniu dziecka w samochodzie oraz o odpiętych pasach bezpieczeństwa. Jak? Jest to pierwszy w pełni zintegrowany z fotelikiem, cyfrowy system bezpieczeństwa, stworzony po to, aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo dziecka podczas podróżowania samochodem. System ten posiada własną aplikację BeSafe DigitalSafety i łączy telefon z fotelikiem poprzez bluetooth, dzięki czemu informuje o wypięciu uprzęży z klamry podczas przewożenia dziecka, jak również o pozostawieniu dziecka w samochodzie. Po odejściu osoby dorosłej od samochodu, system wysyła powiadomienie na numer telefonu, który został przypisany w aplikacji. W przypadku braku reakcji, system wysyła powiadomienie na kolejny przypisany numer (i może to być numer drugiego opiekuna). W praktyce oznacza to tyle, że jeśli z jakichkolwiek przyczyn zapomnimy o dziecku i pozostawimy je w aucie (co jak już wspominaliśmy, jest niezwykle niebezpieczne), to fotelik nas o tym powiadomi.
  • Co więcej iZi Turn M i-Size jest fotelikiem obrotowym i obraca się o 360 stopni. Obrotowy fotelik samochodowy ułatwia rodzinom codzienne życie, umożliwiając im obracanie fotelika w stronę drzwi podczas umieszczania dziecka w foteliku lub podczas wyciągania go z fotelika. Dzięki obrotowi fotelika o 360 stopni, można również obrócić fotelik zamontowany przodem do kierunku jazdy do pozycji tyłem do kierunku jazdy, bez konieczności wypinania fotelika.
  • Dzięki technologii Universal Level Technology™ możliwa jest prawidłowa, pozioma instalacja fotelika, bez znaczenia jaki kąt nachylenia kanapy ma samochód. To doskonałe rozwiązanie dla osób posiadających sportowe wozy.
Mat. prasowe
  • Dzięki pochłaniaczowi energii Dynamic Force Absorber™, fotelik iZi Turn M i-Size jest wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązanie umieszczone w zagłówku fotelika, które zapewnia optymalną ochronę dla najbardziej wrażliwych części ciała dziecka.

Fotelik samochodowy BeSafe Stretch B - samochodowa harmonia

Mat. prasowe
  • To fotelik na lata, który sprawdzi się od pierwszych dni dziecka, aż do około 7 lat (36 kg).
  • Dzięki fotelikowi BeSafe Stretch B, dziecko jeździ tyłem do kierunku jazdy najdłużej jak to możliwe.
  • Fotelik montowany jest tyłem do kierunku jazdy za pomocą 3-punktowego pasa samochodowego.
  • Fotelik BeSafe Stretch pozytywnie zdał Test Plus, nazywany najtrudniejszym testem zderzeniowym na świecie.
  • Fotel posiada 10-cio stopniową regulację wysokości zagłówka.
  • Dzięki magnesom w pasach bezpieczeństwa, umieszczenie dziecka w foteliku jest wygodniejsze.
  • Fotelik BeSafe Stretch B jest niezwykle przestronny i oferuje dziecku ogromną ilość miejsca na nogi, dzięki regulacji przestrzeni, aż do 26 cm, aby pozwolić na jazdę tyłem jak najdłużej.
  • Fotelik posiada wewnętrzny moduł niemowlęcy Baby Shell™ umożliwiający korzystanie już od urodzenia i zapewnia dodatkową ochronę. Jest to wkładka dla niemowląt, która jest przeznaczona dla dzieci od urodzenia do momentu, aż dziecko osiągnie wzrost 87 cm. Moduł ten zapewnia dodatkową warstwę ochrony przed uderzeniem z boku, zapewniając maksymalne bezpieczeństwo.

Jak zapiąć dziecko w foteliku?

Wg statystyk około 70% fotelików jest zamontowanych źle. Dotyczy to w dużej mierze montażu i sposobu zapięcia pasów. O czym warto pamiętać, zapinając malucha w foteliku?

Aby zapinanie dziecka w foteliku pasami było właściwe, stosuj się do tych zasad:

  • Aby łatwiej było umieścić dziecko w foteliku, należy odpiąć pasy w foteliku i maksymalnie je wyciągnąć.
  • Wkładając dziecko do fotelika, ustal odpowiednią wysokość zagłówka.
  • Nie zapominaj, że pasy mają przebiegać w obręczy biodrowej i barkowej tak, by przytrzymać ciało w razie wypadku. Pas nie może np. przebiegać po szyi, ponieważ w nagłej sytuacji jego nacisk może uszkodzić krtań dziecka.
  • Po włożeniu dziecka do fotelika należy zapiąć pasy razem, a następnie włożyć je w zamek i napiąć pas barkowy.
  • Pasy powinny być mocno zapięte. Powinny przylegać do ciała dziecka bez zbędnych luzów.
Reklama

Pamiętaj, że każda podróż z dzieckiem powinna zaczynać się prawidłowym zapięciem malucha w foteliku lub podwyższeniu, a kończyć jego prawidłowym wypięciem.

Reklama
Reklama
Reklama