Reklama

Według specjalistów z firmy ECCO, podstawowe dla prawidłowego rozwoju stopy dziecka jest zapewnienie jej odpowiedniej przestrzeni. Dziecięca stopa nie może być zbyt mocno ściśnięta. Dopasowuje się wówczas do kształtu buta, co może powodować różne problemy zdrowotne. Stopy dzieci rosną niezwykle szybko. W ciągu pierwszych dwóch lat aż o 2 cm rocznie, a do około 13 roku życia o 1,5 cm rocznie. Zmienia się także ich kształt – w różnym tempie rozwijają się mięśnie, łuk stopy i kości.

Reklama

Dobór zimowych butów dla naszych pociech wcale nie musi być trudny i skomplikowany. Pamiętając o tych kilku zasadach, zapewnimy dziecku bezpieczeństwo i wygodę. Zima jest bardzo przyjemną porą roku dla najmłodszych. Lepiej wykorzystać ja na dobrą zabawę niż leczenie przeziębień i urazów.

Rozmiar butów dziecięcych zimowych

U małych dzieci zakończenia nerwowe nie są w pełni rozwinięte, dlatego też najmłodsi nie są w stanie określić czy but jest w dobrym rozmiarze. Dobierając rozmiar buta powinniśmy pamiętać o odpowiednim zapasie, a w trakcie noszenia często sprawdzać, czy but nie jest już za mały. Zasady doboru rozmiaru są proste. Najlepszym rozwiązaniem przy kupowaniu nowej pary butów jest zachowanie 1,5 cm wolnej przestrzeni między czubkiem buta a końcami palców. W ten sposób zachowujemy 0,5 cm miejsca na swobodne rozszerzanie się stopy podczas chodzenia, około 0,8 cm pozwala stopie rosnąć, a pozostałe 0,3 cm wypełnia miejsce na palce.

Żeby odpowiednio dobrać buty zimowe dziecięce, najlepiej zmierzyć stopę dziecka, kiedy stoi ono w miejscu. Można obrysować stopę, a następnie wycięty wzór przykładać do wkładki z buta. Dobrym sposobem jest także postawienie stopy bezpośrednio na wkładce z buta. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne określenie, jak dużo miejsca zajmie stopa malucha. Kupując buty przez internet warto zmierzyć długość obrysu i dodać do niego zalecany zapas – 1,5 cm.

Kształt butów zimowych dziecięcych

Oprócz rozmiaru kluczowy jest także kształt buta i możliwość dopasowania go do nogi dziecka. Skutecznym sposobem jest zastosowanie regulowanego systemu zapięć. Bardzo ważna jest także podeszwa, która zabezpieczy dziecko przed ślizganiem, a jej wysokość zapewni odpowiednie rozłożenie stopy tak, by nacisk podczas chodzenia był równomierny na całej powierzchni. Specjaliści odradzają też specjalne podparcia łuku stopy – to część, która najlepiej rozwija się naturalnie. W bucie powinna też znaleźć się specjalna wkładka niwelująca wstrząsy, by dziecko mogło bawić się swobodne bez obaw o kontuzję.

Materiały

Pełnię swobody i komfort podczas zimowych miesięcy zapewnią także wysokiej jakości materiały. Buty zimowe dziecięce powinny być lekkie i elastyczne. Odpowiednia wentylacja jest kluczowa zarówno ze względów zdrowotnych – unikamy przeziębień czy grzybicy – jak i ze względu na zachowanie ciepła. W butach zimowych konieczna jest odpowiednia wyściółka. Pamiętajmy, żeby przebywając w pomieszczeniu dziecko nie miało na sobie zimowych butów – spocona stopa szybko zmarznie po wyjściu na zewnątrz.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama