Kiedyś nauka jazdy na dwóch kółkach zaczynała się na rowerku z dwoma dodatkowymi kółkami. Widok spoconego rodzica pędzącego za pojazdem z włożonym w bagażnik kijem jest dziś wciąż dość popularny. Trzeba przyznać, że tradycyjne metody opanowania samodzielnej jazdy na jednośladowym rowerze mają sporo minusów. Przede wszystkim naukę można podjąć dopiero, gdy dziecko dosięgnie pedałów, czyli najszybciej w okolicy czterech, pięciu lat. Poza tym kilkulatek może nie mieć wystarczająco dużo siły, aby pedałować – efekt jest taki, że to rodzice pchają rowerek, decydując tym samym o kierunku jazdy. Również opanowanie trudnej sztuki równowagi, z jednoczesnym wysiłkiem wprawienia w ruch pedałów jest zbyt skomplikowanym zadaniem dla malucha. Takich wad nie mają rowerki biegowe, które ze względu na lekką konstrukcję umożliwiają dziecku samodzielnie pokonywanie tras i skupienie się w pierwszej kolejności właśnie na kluczowej w nauce jazdy sztuce zachowania równowagi. Zadaniem tych sprytnych rowerków jest rozwój zdolności motorycznych maluszków, nauka utrzymywania równowagi i kontroli jednośladu w wieku poprzedzającym jazdę na klasycznym rowerze, czyli już od ok. drugiego roku życia.

Reklama

Dlaczego bez pedałów?

Niewątpliwą zaletą rowerków bez pedałów jest to, że są bardzo mobilne (jedynym wystającym elementem jest kierownica), więc naukę jazdy można rozpocząć nawet zimą trenując po mieszkaniu, żeby nabyć wprawy przed dłuższymi eskapadami. Rowerki biegowe stają się coraz popularniejsze z wielu względów. Są bardzo wygodne w obsłudze przez rodziców, bo nie wymagają biegania za maluchem rozpoczynającym przygodę na dwóch kółkach. Przede wszystkim jednak, rowerki biegowe są najlepszym przygotowaniem do nauki jazdy na prawdziwym rowerze, bo pozwalają opanować sztukę zachowania równowagi – wyjaśnia Tomasz Rutkowski z firmy Kinderkraft, która posiada w ofercie różne modele rowerków biegowych. Jazda na rowerze uczy dzieci oceniać zmieniającą się sytuację i aktywnie reagować na wszelkie zmiany – samodzielnie wybierają kierunek jazdy, muszą skutecznie omijać przeszkody i wreszcie – decydują, kiedy należy hamować, a kiedy przyspieszyć. Przemieszczanie się na pojeździe sprzyja też poprawie oceny odległości i prędkości, pozwala dziecku łatwiej opanować rozróżnianie prawej i lewej strony. Poza tym jazda rowerkiem biegowym jest świetnym sposobem na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu i spożytkowanie nadmiaru energii rozbrykanego kilkulatka.

Jaki wybrać mądrze?

Aby maluch mógł swobodnie mknąć na swoim nowym sprzęcie, należy dopasować go do przyszłego rowerzysty. Zwykle dziecko jest gotowe do rozpoczęcia przygody z rowerkami biegowymi ok. drugiego roku życia, choć oczywiście jest to kwestia indywidulana, podobnie zresztą jak z nauką siadania czy chodzenia. Decydując się na zakup rowerka biegowego przede wszystkim sprawdźmy, do jakiego wzrostu i wagi przeznaczony jest produkt. Wybierzmy ten, w którym wysokość siodełka umożliwia dziecku swobodne postawienie całej stopy na podłożu. Zadbajmy o to, aby siodełko miało regulowaną wysokość, dzięki temu posłuży dłużej – radzi ekspert z Kinderkraft. Sprawdźmy też, czy odpowiednio zabezpieczono wszystkie wystające elementy (np. śruby). W przypadku najmłodszych dzieci dobrze jest wybrać model z piankowymi oponami, które są lekkie i odporne na przebicia, jak np. w modelu 2Way Next. Warto zwrócić również uwagę na bieżnik opon, który nie tylko ułatwi jazdę, ale również zapewni bezpieczeństwo podróżowania. 2Way Next, dzięki lekkiej, stalowej konstrukcji i ergonomicznym kształcie będzie dobrym towarzyszem pierwszych sportowych rajdów dziecka, gdyż został zaprojektowany z myślą o najmłodszych pociechach. Jest dostępny w dwóch kolorach – intensywna zieleń i modna mięta – wpisujących się w najnowsze trendy i podkreślających jego dynamiczny charakter. 2Way Next cechuje również rozwiązanie ułatwiające życie rodzicom: pas do przenoszenia – gdy maluch nie będzie chciał dłużej pędzić na swoim rowerku, opiekun może go wygodnie przewiesić przez ramię i swobodnie spacerować dalej.

materiały prasowe

Różne materiały, ta sama frajda

Wybór wśród rowerków biegowych jest coraz większy, nie tylko w kwestii wyglądu, ale też różnorodnych materiałów, z których są zrobione. W podróży po przygodę dobrze sprawdzają się nie tylko rowerki wykonane z metalu – rodzicom którzy cenią rozwiązania wykorzystujące naturalne materiały polecamy rowerek biegowy wykonany z drewna. Przykładem takiego produktu jest Kinderkraft Runner Adventure oraz Kinderkraft Runner Nature. Oba wykonane są z drewna brzozowego, pierwszy z nich jest fantazyjnie ozdobiony turkusowo-rudym wzorem, drugi ma geometryczne wzory wpasowane w modną kolorystykę szarości. Co ważniejsze, rowerki są bardzo bezpieczne, gdyż mają rączki wykonane z antypoślizgowego materiału, wyprofilowanego tak, aby zabezpieczał przed przypadkowym zsunięciem się dłoni. Dodatkowo, ograniczony zakres ruchu kierownicą ułatwia dziecku wyjście z tarapatów (np. przy niespodziewanej utracie równowagi). Runner Adventure i Runner Nature zostały wyposażone również w pomocny rodzicom uchwyt w ramie, do którego można zamontować pas do przenoszenia – ułatwia to transport rowerka, np. kiedy dziecko się zmęczy. To rozwiązanie wyróżnia wszystkie rowerki Kinderkraft wśród konkurencji.

Reklama

Mały odkrywca na tropie przygody

Wybierając rowerek biegowy warto też zwrócić uwagę na akcesoria dodatkowe, które mogą maluchowi sprawić frajdę i stać się pretekstem do wielu nowych zabaw. Jakie to mogą być akcesoria? Przede wszystkim te, które dziecko miało okazję obserwować na rowerach rodziców: dzwonek – pozwalający ostrzec ludzi znajdujących się na trasie przejazdu czy praktyczna torba, w której mały odkrywca może przewozić najcenniejsze skarby, niezbędne do udanej zabawy. Aby spełniała ona swoje zadanie, warto zwrócić uwagę na sposób montażu. Im szybciej rowerek będzie gotowy do drogi, tym szybciej maluch będzie mógł cieszyć się frajdą z jazdy i rozwijać cenne umiejętności. Let’s ride!

Więcej informacji o rowerkach biegowych można odnaleźć na tej stronie.

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama