Butelka na wodę dla dzieci – przede wszystkim bezpieczna

Najważniejszym zagadnieniem, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniej butelki na wodę dla dzieci, jest bezpieczeństwo. Jest ono głównie związane z tym, z jakiego materiału jest ona wykonana. Materiał musi spełniać europejskie normy dotyczące produktów mających kontakt z żywnością oraz przeznaczonych dla dzieci. Przed zakupem konkretnego modelu, koniecznie sprawdź oznaczenia i wybierz butelkę wielorazową, która nie zawiera szkodliwych substancji.

Jedną z nich jest BPA, czyli Bisfenol A. Jest to związek organiczny z grupy fenoli, który wykorzystywany jest w przemyśle, m.in. do produkcji opakowań. Wiele badań potwierdziło jednak jego negatywny wpływ na środowisko naturalne oraz na ludzkie zdrowie, dlatego wprowadza się ograniczenia lub całkowity zakaz jego stosowania. Związek ten migruje do produktów spożywczych (również do wody), a stąd do organizmu. Przyczynia się do:

  • zaburzenia pracy układu endokrynnego i rozrodczego;
  • podrażnienia oczu i dróg oddechowych;
  • powstawania reakcji alergicznych;
  • zwiększenia zachorowalności na cukrzycę, nadciśnienie, otyłość, niektóre rodzaje nowotworów;
  • przedwczesnego dojrzewania[1].

Oprócz BPA powinno unikać się także BPS, czyli Bisfenolu S, który ma do niego podobną budowę i również negatywnie oddziałuje na organizm człowieka.

Butelka wielorazowa dla dziecka – dlaczego warto? - infografika
Materiały prasowe

Do substancji, które nie powinny znaleźć się w butelce do wody dla dzieci, należą też ftalany. To sole i estry kwasu ftalowego, które są plastyfikatorami stosowanymi przy wyrobie tworzyw sztucznych. Ze względu na swoją budowę mogą łatwo uwalniać się do środowiska, przenikać do żywności i wody, a stamtąd do organizmu. Badacze zauważają, że grupą największego ryzyka zdrowotnego związanego z narażeniem na ftalany są dzieci. Skutki wystawienia organizmu na kontakt z tymi substancjami to m.in.:

  • zaburzenia gospodarki hormonalnej;
  • nieprawidłowy rozwój narządów płciowych;
  • zaburzenia płodności;
  • przedwczesny rozwój płciowy;
  • zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego i autyzm[2].

Wielorazowa butelka na wodę dla dziecka – łatwa w utrzymaniu czystości

Z bezpieczeństwem butelek do picia wody związana jest również kwestia higieny. Warto sprawdzić, czy bidon dla dziecka jest łatwy do utrzymania w czystości. Najlepiej wybrać taki o atrakcyjnej, ale prostej formie, bez zbędnych zakamarków, w których mogą zbierać się zabrudzenia. Sprzyja to rozwojowi bakterii i grzybów. Najłatwiejsze do umycia są butelki wielorazowe, które można czyścić w zmywarce. Mają one specjalne oznaczenie dishwasher safe w postaci ikony naczyń i kresek symbolizujących wodę.

Jeśli zastanawiasz się nad bezpiecznym materiałem butelki na wodę dla dzieci, koniecznie weź też pod uwagę jego trwałość. Niezależnie od wieku dziecka warto postawić na butelkę, która się nie zniszczy i nie będzie stanowić zagrożenia. Z tego powodu butelki wykonane ze szkła (mimo, że są ekologiczne), nie będą najlepsze. Mogą się szybko stłuc, co zwiększy ryzyko skaleczenia. Do najbezpieczniejszych, a do tego lekkich i neutralnych smakowo materiałów należy tritan. To tworzywo podobne do szkła lub plastiku, ale znacznie bardziej odporne na temperaturę i uszkodzenia mechaniczne. Nie zmienia też smaku i zapachu napoju (jak np. w przypadku niektórych butelek stalowych).

Sprawdź, jak czyścić butelki SodaStream >>

Wygodna butelka do wody dla dzieci – wsparcie w budowaniu zdrowych nawyków

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia powinniśmy pić 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej w przypadku dzieci i młodzieży ustaliło wystarczające spożycie wody na poziomie 1,25-2,5 litra w zależności od płci i wieku. Dzięki dobrze dobranej butelce do picia wody można od małego kształtować zdrowe nawyki. Bidon, który podoba się dziecku, będzie odpowiednią zachętą do sięgnięcia po napój. Warto też zwrócić uwagę, aby butelka wielorazowa była wygodna. Ważny będzie sposób otwierania i zamykania, to jak leży w mniejszych dłoniach oraz czy jest lekka. Dlatego SodaStream wprowadziła mniejsze butelki na wodę o pojemności 0,5 litra My Only Bottle w różnych wersjach kolorystycznych i ze wzorami. Dziecko może wybrać zakręcaną butelkę wielorazową z tritanu w kolorze:

  • różowym,
  • błękitnym,
  • pomarańczowym z liskiem,
  • granatową z szopem,
  • neutralną, np. do samodzielnego ozdobienia.

Butelka na wodę dla dziecka do szkoły – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Butelka na wodę dla dziecka to również ważny element wyprawki szkolnej. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy taki bidon będzie szczelny. W końcu zalane książki to nic przyjemnego! Przy zakupie butelek dla nieco starszych dzieci, możesz też rozważyć butelki do wody gazowanej (jak te od SodaStream), by zaproponować dzieciom nową, atrakcyjną formę podania wody – z bąbelkami. Takie butelki muszą mieć specjalną konstrukcję, pozwalającą zachować bąbelki, a jednocześnie nie powodując rozbryzgu nagazowanej wody podczas odkręcania butelki.

Dowiedz się, jak korzystać z saturatora SodaStream >>

Plusem butelek wielorazowych jest również możliwość zakupu elementów wymiennych. Najlepiej, aby było ich jak najmniej. Wtedy maleje ryzyko zgubienia, zniszczenia czy zabrudzenia. Warto jednak, aby producent oferował, np. dodatkowe nakrętki.

Butelka wielorazowa dla dziecka – dlaczego warto? - infografika
Materiały prasowe

Dlaczego butelki wielorazowe to świetny wybór dla dzieci?

Dlaczego właściwie powinno się wybrać butelkę wielorazową, a nie wygodnie kupować napoje butelkowane? Często przecież mają one poręczne opakowania dla dzieci czy przyciągającą szatę graficzną. Zauważ, że to tylko pozorna wygoda! Trzeba przecież codziennie chodzić do sklepu, ewentualnie nosić ciężkie zgrzewki. Nie jest to ani rozwiązanie praktyczne, ani ekonomiczne. Cierpi też na tym nasza planeta. Wielorazowa butelka na wodę dla dzieci już od małego uczy zachowań proekologicznych, robienia mądrych zakupów i dokonywania praktycznych wyborów. Oprócz tego wspiera zdrowe nawyki i przyzwyczaja od małego do picia wody – napoju najzdrowszego i niezbędnego dla organizmu.

[1] D. Rogala, K. Kulik-Kupka, A. Spychała, E. Śnieżek, A. Janicka, O. Moskalenko, Bisfenol A – niebezpieczny związek ukryty w tworzywach sztucznych, idemiol 2016, 97(3): 213-219: https://www.researchgate.net/profile/Danuta-Rogala/publication/314188283_Bisfenol_A_-_a_dangerous_compound_of_plastic/links/58b94a4eaca27261e51cef5e/Bisfenol-A-a-dangerous-compound-of-plastic.pdf.

[2] K. H. Krupa, A. Wolny, G. Dziubanek, Ryzyko zdrowotne związane z narażeniem na ftalany – jak skutecznie chronić dzieci przed ftalanami, Zagrożenia zdrowotne wśród dzieci i młodzieży, t. 1, red. nauk. M. Sień, G. Dębska, Kraków 2011: https://repozytorium.uafm.edu.pl/server/api/core/bitstreams/9b1d2dbb-a5e7-45e3-bab1-2ed1609e2059/content.

Materiał promocyjny marki SodaStream