Moja 7-letnia córka ostatnio często choruje, łatwo się męczy, narzeka na bóle głowy. Czy to może być anemia. Jak to sprawdzić?

Reklama

Rzeczywiście bladość skóry, osłabienie, brak apetytu, częste infekcje, krwotoki z nosa czy nadmierna senność mogą świadczyć o niedokrwistości, ale także po prostu o osłabieniu organizmu. Jeśli ma Pani wątpliwości, najlepiej wybrać się do lekarza, który zleci badania krwi.

Na tej podstawie stwierdzi, czy te objawy to anemia, oraz określi, co może być jej przyczyną. Jeśli jest to niedobór żelaza w diecie, zapisze preparat w tabletkach lub kroplach. Najlepiej podawać je rano przed śniadaniem, dbając, by dziecko popijało lekarstwa sokiem pomarańczowym lub ciepłą wodą z sokiem z cytryny. Zawierają one dużo witaminy C, która ułatwia przyswajanie żelaza.

Co kilka tygodni należy wykonać kontrolne badania krwi. Gdy wszystko wróci do normy, żelazo trzeba podawać jeszcze przez kilka tygodni. Decyzję o przerwaniu leczenia podejmuje pediatra. Dietę dziecka warto też uzupełniać w produkty bogate w żelazo, np.: mięso, jajka, wątróbkę, fasolę i suszone morele.

Czytaj więcej: Anemia u dziecka

Odpowiada: dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń w Narodowym Instytucie Leków.

Zobacz także
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama