Zdrowie dziecka

marsz alergiczny
alergia
zdrowie dziecka

Marsz alergiczny: objawy. Jak zatrzymać marsz alergiczny u dziecka?

Rodzice alergika powinni wiedzieć, co to jest marsz alergiczny, czym się objawia i jak można mu zapobiec. Zdarza się bowiem, że niegroźnie wyglądająca wysypka po wypiciu mleka zmienia się z czasem w uciążliwe dolegliwości wywołane alergią wziewną, a nawet w astmę czy przewlekłe stany zapalne. Czy da się zatrzymać marsz alergiczny? Wątpliwości rozwiewa nasz ekspert alergolog.
Magdalena Drab
Leoś urodził się bez ucha
zdrowie dziecka

Po porodzie to ojciec zauważył pierwszy, że Leoś nie ma ucha. Lekarze nie chcieli nic wyjaśnić

Półtoraroczny Leoś urodził się bez ucha. Niestety to nie koniec jego problemów zdrowotnych i kłopotów, z jakimi borykają się jego rodzice, którzy zapewniani byli podczas ciąży, że z dzieckiem wszystko jest w porządku.
Ewa Janczak-Cwil
zdrowie dziecka

„Powędrowaliśmy do piekła i z powrotem”. Błędna diagnoza o mało nie kosztowała życia kilkulatka

25-letnia Amie Tweed przeżyła prawdziwy horror. Lekarze objawy występujące u jej syna Teddy’ego zrzucali na karb zaparć, tymczasem chłopczyk cierpiał na obrzęk mózgu wywołany ropniem. To cud, że żyje.
Ewa Janczak-Cwil
mama, niemowlę, podnoszenie niemowlaka, noszenie dziecka
zdrowie dziecka
bezpieczeństwo dziecka
jak nosić niemowlę

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

Nie wiesz, jak podnosić niemowlę, żeby nie zrobić mu krzywdy? Prawidłowe podnoszenie dziecka nie jest trudne, jeśli pamięta się o zapewnieniu dziecku poczucia bezpieczeństwa i kontrolowaniu położenia jego główki. Sprawdź, jak stosować te zasady w praktyce, aby prawidłowo podnosić, trzymać i odkładać niemowlę.
Ewa Cwil
Patyczek od lizaka przebił jelito dziewczynki.
zdrowie dziecka
operacja
dziecięce wypadki

O krok od śmierci: patyczek od lizaka przebił jelito dziewczynki

Dwuletnia dziewczynka zemdlała, a jej stan zdrowia był poważnie zagrożony. Jak się okazało, przyczyną był połknięty kilka miesięcy wcześniej patyczek od lizaka.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
książeczka zdrowia dziecka
zdrowie dziecka

Książeczka zdrowia dziecka: czy jest potrzeba? Co robić, gdy się zgubi?

Książeczka zdrowia dziecka to ważny dokument, w którym zapisuje się najważniejsze informacje o zdrowiu malucha – począwszy od przebiegu porodu, przez pomiary w kolejnych miesiącach i latach życia, aż po kluczowe badania i szczepienia. Podpowiadamy, gdzie kupić książeczkę zdrowia, i co zrobić, gdy ją zgubisz.
Magdalena Drab
ekspert, internet
zdrowie dziecka
ekspert radzi

Wierzyć można tylko ekspertom! – przekonuje lekarz Bartosz Fiałek

To ty w dużej mierze decydujesz o zdrowiu swojego dziecka! Jeśli dasz się wpuścić w maliny, twoje dziecko zdrowe nie będzie. Dlaczego? – wyjaśnia doktor Bartosz Fiałek.
Aleksandra Sokalska
Przepuklina pępkowa u niemowląt
zdrowie dziecka
pępek noworodka

Przepuklina pępkowa u niemowląt – objawy i leczenie

Przepuklina pępkowa u niemowląt to wada wrodzona. Przyczyną tej nieprawidłowości jest otwór w ścianie jamie brzusznej, przez który jej zawartość uwypukla się do pępka, powodując charakterystyczne jego wybrzuszenie.
Ewa Janczak-Cwil
wymioty u niemowlaka
zdrowie dziecka
ulewanie u niemowląt

Wymioty u niemowlaka: działaj szybko, aby nie doszło do odwodnienia

Wymioty u niemowlaka są spowodowane niestrawnością pokarmową, biegunką lub infekcjami górnych dróg oddechowych. Czasami mogą być objawem groźnych chorób np. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Nie można dopuścić do odwodnienia organizmu, które u tak małego dziecka może pojawić się bardzo szybko i być niebezpieczne dla jego życia i zdrowia.
Małgorzata Malinowska
temperatura a spacer z dzieckiem
spacer
zdrowie dziecka
zima z dzieckiem

Temperatura a spacer z dzieckiem – kiedy wyjść, kiedy zostać w domu?

Zarówno za niska, jak i zbyt wysoka temperatura nie jest odpowiednia na spacer z dzieckiem. Sprawdź, poniżej jakiej temperatury nie wychodzić z dzieckiem z domu i co jeszcze wziąć pod uwagę, żeby maluch czuł się na dworze komfortowo.
Ewa Janczak-Cwil
niemowlę, krople do oczu, zapalenie spojówek
alergia
zapalenie spojówek
zdrowie dziecka

Zapalenia spojówek: jak wygląda u niemowlaka, przyczyny, objawy [JAK LECZYĆ]

Zapalenie spojówek to często reakcja na pylenie roślin, więc jeśli dziecko ma zapalenie spojówek wiosną, można podejrzewać alergię. Ale zapalenie spojówek u niemowlaka miewa też inne poważne przyczyny. Sprawdź, dlaczego oczy dziecka łzawią i ropieją.
Aleksandra Sobieraj
czerwone policzki u dziecka
uczulenie
zdrowie dziecka

Czerwone policzki u dziecka – przyczyny, sposoby leczenia

Czerwone policzki u dziecka mogą wystąpić jako reakcja na bardzo różne czynniki. Przyczyną występującego na policzkach rumienia może być alergia, choroba lub nawet spacer w chłodny dzień. Opisujemy najczęstsze powody powstawania zaczerwienienia na twarzy oraz sposób leczenia.
Ewa Janczak-Cwil
Terapia genowa SMA
badania przesiewowe
zdrowie dziecka

Terapia genowa w leczeniu SMA: najdroższy lek świata szansą dla dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni

Terapia genowa to najskuteczniejsza metoda leczenia w walce z SMA. Jednocześnie najtrudniej dostępna i najdroższa. Sprawdź, jak obecnie wygląda leczenie SMA w Polsce oraz dowiedz się więcej o chorobie, jaką jest rdzeniowy zanik mięśni.
Dominika Bielas
Wady wzroku u dzieci: leczenie
wzrok
zdrowie dziecka

Wady wzroku u dzieci: leczenie. Czy zawsze potrzebne są okulary?

Wady wzroku, a właściwie poprawnie wady refrakcji, mogą przeszkadzać dziecku w zabawie, a później w nauce – dlatego trzeba je leczyć. Sprawdź, jak prawidłowo zadbać o wzrok dziecka, a także jakie są przyczyny i jak wygląda leczenie najbardziej powszechnych wad wzroku u dzieci.
Dominika Bielas
okulary dla niemowlaka
wzrok
zdrowie dziecka

Okulary dla niemowlaka: jak dobrać pierwsze okulary dla dziecka?

Okulary dla niemowlaka wcale nie powinny dziwić. Od początku trzeba uważnie się przyglądać, jak maluszek patrzy na świat. Jeśli coś cię zaniepokoi, idź z dzieckiem do okulisty. Wszelkie wady wzroku warto jak najwcześniej skorygować. Podpowiadamy, kiedy okulary dla niemowlaka są konieczne i gdzie je kupić.
Magdalena Drab
choroby oczu u dzieci
zdrowie dziecka
wzrok dziecka

Choroby oczu u dzieci: jęczmień, gradówka, zatkany kanalik. Objawy i leczenie

Choroby oczu u dzieci zdarzają się dość często, dlatego rodzice powinni znać ich objawy, by w porę je rozpoznać. U małego dziecka może pojawić się jęczmień, gradówka, zapalenie spojówek albo niedrożny kanalik. Wyjaśniamy, jak zapobiegać chorobom oka i co robić, kiedy okulista potwierdzi twoje podejrzenia.
Magdalena Drab
Szczepionka na grypę dla dzieci
grypa
zdrowie dziecka
szczepienia

Szczepionka na grypę dla dzieci: od jakiego wieku można szczepić na grypę?

Szczepionka na grypę dla dzieci może być podawana domięśniowo lub donosowo. Szczepić można dzieci od 6. miesiąca życia. Dr n. med. Paweł Grzesiowski wyjaśnia, dlaczego szczepienie warto powtarzać przed każdym sezonem grypowym.
Joanna Biegaj
katar u dziecka
katar alergiczny
zdrowie dziecka
katar wirusowy

Katar u dziecka: przyczyny, leczenie i domowe sposoby. Ile trwa katar u dziecka?

Katar u dziecka to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Nie dość, że zatyka nos i utrudnia oddychanie, to jeszcze może doprowadzić do powikłań, gdy ze zwykłego przeziębienia przerodzi się w poważniejszą infekcję. Nie można lekceważyć kataru u dziecka, choć nie od razu trzeba biec do lekarza. Czasem skuteczne są domowe sposoby na katar.
Magdalena Drab
gorączka u niemowląt
gorączka
leki na gorączkę
zdrowie dziecka

Gorączka u niemowląt: przyczyny, jak zbić gorączkę u niemowlaka

Gorączka u niemowląt może być spowodowana wieloma przyczynami – stresem, przeziębieniem, przegrzaniem. Sprawdź, kiedy i jak zbijać gorączkę u niemowląt. Wyjaśniamy także, jakich leków pod żadnym pozorom nie należy podawać dziecku w pierwszym roku życia.
Magdalena Drab
szczepionka na rotawirusy
zdrowie dziecka

Szczepionka na rotawirusy: kiedy, ile dawek, czy jest skuteczna?

Szczepionka na rotawirusy, w zależności od preparatu, podawana jest w 2 lub 3 dawkach. Chroni ona dziecko przed wirusami odpowiedzialnymi za biegunki i wymioty. Od 1 stycznia 2021 szczepionka na rotawirusy znajduje się w kalendarzu szczepień obowiązkowych i jest podawana bezpłatnie.
Agnieszka Majchrzak
jak podac dziecku antybiotyk
leki
zdrowie dziecka
antybiotyki

Jak podać dziecku antybiotyk: z czym podać, żeby nie wymiotowało? A jak wypluwa?

Wielu rodziców zastanawia się, jak podać dziecku antybiotyk, bo zwykle nie jest to łatwe zadanie. Najwięcej problemów mają ci, którzy muszą podać antybiotyk niemowlakowi. Zdarza się, że dziecko wypluwa lek albo wymiotuje po jego połknięciu. Radzimy, z czym najlepiej podać antybiotyk, i jak to zrobić sprawnie.
Magdalena Drab
pierwsza pomoc
pierwsza pomoc
zdrowie dziecka
bezpieczeństwo dziecka

Czy umiesz udzielić pierwszej pomocy niemowlakowi? – quiz

Wolimy nie myśleć o strasznych rzeczach, jakie mogą przytrafić się naszemu dziecku. Powinniśmy jednak wiedzieć, jak się zachować, gdy się przydarzą. Bo właśnie dzięki tej wiedzy jesteśmy w stanie szybko udzielić dziecku pierwszej pomocy. Dlatego warto sprawdzić swoją wiedzę. Tak na wszelki wypadek.

Aleksandra Sokalska
4-letnia dziewczynka Kali Cook zmarła po zakażeniu COVID-19
zdrowie dziecka
koronawirus

4-latka zmarła po zakażeniu COVID-19. Zaraziła ją matka – przeciwniczka szczepień

4-letnia Kali Cook zmarła po zakażeniu COVID-19. Dziewczynka prawdopodobnie zaraziła się od swojej mamy, która aktywnie wspierała ruch antyszczepionkowy i sama nie była zaszczepiona.
Hanna Szczesiak
Zofia Zborowska poleca książkę
zdrowie dziecka

Zofia Zborowska poleca książkę o zdrowiu dzieci: „Tego potrzebowałam!”

Zofia Zborowska ma świetną książkę, którą pochwaliła się na Instagramie. To pozycja obowiązkowa w biblioteczce każdego rodzica – można z niej czerpać wiedzę o alergii, odporności i szczepieniach dzieci. W dodatku wszystko zostało spisane przez zaufaną pediatrę aktorki, dr Annę Krysiukiewicz-Fenger.
Magdalena Drab
napięcie mięśniowe u niemowląt
zdrowie dziecka
wzmożone napięcie mięśniowe
obniżone napięcie mięśniowe

Napięcie mięśniowe u niemowląt – czym jest, na czym polegają zaburzenia napięcia mięśniowego?

Napięcie mięśniowe u niemowląt umożliwia im przeciwstawianie się sile grawitacji i zdobywanie nowych umiejętności ruchowych. Gdy napięcie mięśniowe jest nieprawidłowe – obniżone albo wzmożone, rozwój dziecka zostaje zaburzony, a w przyszłości może skutkować m.in. poważnymi wadami postawy.
Ewa Janczak-Cwil
domowa apteczka
gorączka
zdrowie
leki na gorączkę

ABC apteczki maluszka. Co powinno się w niej znaleźć?

Rodzice wiedzą, że muszą być przygotowani na każdą okoliczność, w tym również na ewentualne choroby dziecka. Dlatego bez względu na to, czy są na urlopie, czy jest późny wieczór i wszystkie apteki są pozamykane, powinni posiadać dobrze wyposażoną domową apteczkę. Czego nie może w niej zabraknąć?
Partner
katar u niemowlaka a spacer
katar
zdrowie dziecka
spacer z niemowlakiem

Katar u niemowlaka a spacer: czy wychodzić na dwór, gdy dziecko ma katar?

Katar u niemowlaka może niepokoić rodziców. Im młodsze dziecko, tym więcej pytań. Dowiedz się, jak postępować w przypadku zakatarzonego dziecka i spaceru. Na pytanie, czy małe dziecko z katarem może wyjść z domu, odpowiada pediatra, dr Andrzej Malinowski.
Alicja Rotfeld
Jak sprawdzić czy dziecko jest ubezpieczone? Sprawdź, zanim wyjedziesz na wakacje
zdrowie
zdrowie dziecka
ubezpieczenie dziecka

Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone: czy dziecko ma ubezpieczenie zdrowotne?

Wszystkie dzieci do 18. roku życia mają prawo do opieki zdrowotnej niezależnie od tego, czy są ubezpieczone, czy też nie. W praktyce rodzice lub opiekunowie mają jednak obowiązek ubezpieczenia dzieci. Podpowiadamy, gdzie i jak sprawdzić, czy twoje dziecko jest ubezpieczone, a także co zrobić, jeśli okaże się, że ubezpieczenie wygasło.
Sylwia Arlak
odstające uszy u niemowlaka
zdrowie dziecka

Odstające uszy u niemowlaka – czy i kiedy je operować

Odstające uszy u niemowlaka nie są dla niego kłopotem ani zdrowotnym, ani estetycznym. Być może jednak martwisz się, że kiedyś mogą stać się dla dziecka problemem. Sprawdź, co robić w takiej sytuacji.
Aleksandra Sobieraj
cholesterol u dziecka
badania
tłuszcze roślinne
zdrowie dziecka

Cholesterol u dzieci – czym grozi, czy go badać, jak obniżać?

Choć wydaje się, że podwyższone stężenie cholesterolu dotyczy tylko osób dorosłych, to jednak bardzo często problem z cholesterolem może pojawić się także u dzieci. Jakie ryzyko niesie podwyższone stężenie cholesterolu i jak go obniżać, wyjaśnia dietetyk kliniczny.
Małgorzata Wódz