Antybiotyki to wytwarzane przez mikroorganizmy substancje, które hamują rozmnażanie lub zabijają inne mikroorganizmy (bakterie, mykoplazmy, grzyby i pierwotniaki). - Zrewolucjonizowały walkę z takimi chorobami, jak gruźlica, tyfus czy gangrena. Sprawiły, że takie choroby, jak zapalenie płuc czy zapalenie opon mózgowych, nie są już przyczyną śmierci dzieci - mówi Krystyna Polak, specjalista neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka.

Reklama

Polecamy także: Encyklopedia zdrowia dziecka

Jak działają antybiotyki?

Antybiotyki są lekami działającymi na bakterie. Nie powinny być podawane (i zazwyczaj nie są, mimo że rodzice niekiedy tego się od lekarzy domagają) przy infekcjach wirusowych.
Są najbardziej skutecznymi lekarstwami przy występujących bardzo często u maluchów bakteryjnych anginach, zapaleniach gardła czy płuc.
Skuteczne są także w leczeniu innych stanów zapalnych wywołanych przez bakterie.
Antybiotyki nie są jednak lekami obojętnymi i ich podawanie powinno odbywać się tylko pod kontrolą lekarza (wszystkie antybiotyki sprzedawane są w aptekach na receptę).

Skutki uboczne antybiotyków

Wszystkie antybiotyki mają działanie ogólnoustrojowe (nie ma wśród nich leków bardziej i mniej łagodnych). Zwalczają nie tylko bakterie chorobotwórcze, ale także te bakterie, które są organizmowi dziecka potrzebne, np. florę bakteryjną jelit.
Dlatego podawanie antybiotyku trzeba połączyć z odpowiednią dietą oraz dodatkowym zaaplikowaniem żywych kultur bakterii umożliwiających trawienie – najlepsze są dostępne w aptekach lakcid i trilac. Preparaty te trzeba podawać w tym samym czasie, w którym malec przyjmuje antybiotyk.

Jak podawać antybiotyk?

  • Zastrzyki. Noworodkom i młodszym niemowlętom zazwyczaj trzeba podawać antybiotyk dożylnie i wówczas wymagany jest pobyt w szpitalu. Niekiedy, gdy dziecko jest w dosyć dobrym stanie ogólnym i nie wymaga pobytu w szpitalu, można mu podać antybiotyk w postaci domięśniowego zastrzyku, który wykona pielęgniarka. Postać domięśniowa wskazana jest także wówczas gdy dziecko wymiotuje.
  • Zawiesina. Jest najpopularniejszą postacią antybiotyków, dobrze tolerowaną przez dzieci. Trzeba je przygotować i przechowywać zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
  • Tabletki. Podaje się je wyłącznie starszym dzieciom (wg wskazań lekarza!).

Zobacz także

Niepokojące objawy podczas kuracji antybiotykiem

Dzieci są często uczulone na różne substancje, w tym także na antybiotyki.
Jeśli po zażyciu pierwszej lub kolejnej dawki pojawią się u malca niepokojące objawy, skontaktuj się z lekarzem – prawdopodobnie będzie konieczna zmiana lekarstwa. Do objawów, które powinny wzbudzić twoją czujność i wymagają konsultacji z lekarzem, należą:
- biegunka
- wymioty
- wysypka
- wybroczyny
- ogólne pogorszenie stanu dziecka.

Reklama

Przeczytaj także: Pytania o antybiotyk

Reklama
Reklama
Reklama