Czy AZS jest zaraźliwe i czy można je wyleczyć? Czy mając atopowe zapalenie skóry, trzeba kąpać się rzadziej? Czy to tylko choroba skóry? Rozwiewamy wątpliwości, które często pojawiają się w związku z AZS i nie dość, że mogą pogarszać nastrój chorych, to mogą również negatywnie wpływać na efekty leczenia schorzenia.

Reklama

Obalamy 5 popularnych mitów o AZS

1. Atopowe zapalenie skóry nie jest zaraźliwe

Skóra chorego na atopowe zapalenie skóry jest sucha i zaczerwieniona. Do tego uporczywie swędzi, przez co dziecko się drapie, a to z kolei prowadzi do pojawienia się nadżerek, przeczosów i strupów oraz nasila stan zapalny, który… potęguje świąd. Efekt błędnego koła skutkuje znacznym pogorszeniem wyglądu skóry, co może przyczyniać się do tego, że więcej osób, w tym np. rówieśników z przedszkola czy szkoły dziecka, będzie zwracało na nią uwagę.

Osoby, które niewiele wiedzą o AZS mogą bać się tego, że jest ono zaraźliwe. Należy jednak rozprawić się z tym mitem raz na zawsze – atopowe zapalenie skóry to przewlekła i zapalna choroba, którą nie można się zarazić.

Co więcej, chorzy z AZS są bardziej podatni na choroby wirusowe i bakteryjne, dlatego też to pacjenci łatwiej zarażają się od innych.

2. Atopowe zapalenie skóry można wyleczyć

Niestety nie ma leku, który umożliwia wyleczenie z atopowego zapalenia skóry. Nie oznacza to jednak, że chory jest skazany na objawy skórne i nic nie może z nimi zrobić. Aby poprawić komfort chorego oraz wyciszyć symptomy, konieczne jest wdrożenie skutecznego leczenia AZS.

Zobacz także

Po zdiagnozowaniu atopowego zapalenia skóry wdrażane jest leczenie miejscowe z włączeniem do terapii leków, w tym m.in. glikokortykosteroidów czy preparatów z cynkiem. Zastosowanie znajdują także emolienty, czyli preparaty nawilżające i natłuszczające. Skuteczne mogą okazać się np. preparaty ZiajaMED z serii kuracja dermatologiczna pielęgnacja skóry z AZS dla niemowląt, dzieci i osób dorosłych.

Ziaja

Kosmetyki te zapewniają właściwą, efektywną i bezpieczną higienę oraz pielęgnację skóry atopowej, redukując nadmierne swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie oraz wydłużając okresy bezobjawowego występowania atopii.

Badanie in vivo natłuszczającego olejku myjącego ZIAJA MED wykazało wzrost nawilżenia, elastyczności i natłuszczenia skóry, w stosunku do stanu początkowego, zarówno po 2 godzinach po kąpieli, jak i w ciągu 28 dni kuracji.

W leczeniu stosuje się także wilgotne kompresy lub mokre opatrunki, kąpiele lecznicze, antybiotykoterapię (w przypadku zakażeń skórnych) oraz czasami także diety eliminacyjne.

3. W AZS lepiej kąpać się rzadziej

Mówi się, że kąpiele źle wpływają na skórę chorego z AZS, dlatego należy je ograniczać. To kolejny mit, który może okazać się bardzo szkodliwy. Trzeba pamiętać, że właściwa higiena pozwala skutecznie oczyścić skórę z zanieczyszczeń i tym samym minimalizować stan zapalny oraz ryzyko nadkażeń bakteryjnych. Istotne jest zatem, by nie ograniczać kąpieli, a raczej zwrócić uwagę, by robić ją w odpowiedni sposób.

Przede wszystkim kąpiele nie powinny polegać na długim przesiadywaniu w gorącej wodzie. Istotne jest, by podczas mycia stosować łagodne preparaty, które będą leczyły skórę z AZS. Po kąpieli należy delikatnie osuszyć ciało ręcznikiem i jak najszybciej zastosować emolienty.

4. Przestań się drapać i będzie dobrze

Chorzy na atopowe zapalenie skóry bardzo często słyszą uwagę: „Nie drap się”. Chociaż sama w sobie jest słuszna, to jest też niesamowicie frustrująca, a dodatkowo może… nasilać świąd i tym samym drapanie. Jak to możliwe? Udowodniono, że stres nasila świąd. Z kolei drapanie uszkadza skórę, powodując stan zapalny i… większe swędzenie skóry. To sprawia, że powstaje błędne koło, które negatywnie wpływa nie tylko na skórę atopika, ale również całe jego życie. Dlatego, jeśli skóra mocno swędzi, warto zastosować emolient i próbować odwrócić uwagę dziecka.

Czy wiesz, że świąd podczas AZS jest 10 razy większy niż ten po ugryzieniu komara?

5. AZS to choroba, która dotyczy tylko skóry

Jest to mit, który może być krzywdzący dla wielu chorych. Chociaż atopowe zapalenie skóry to przewlekła, zapalna choroba skóry, które objawy dotyczą skóry, to wpływają one na wiele obszarów życia chorego. Przede wszystkim jest to schorzenie, które obniża komfort życia chorego. Ponadto AZS wiąże się z wieloma trudnymi emocjami, których doświadczają pacjenci – ich nastrój nierzadko jest obniżony, czują złość, odrzucenie, są niepewni się i osamotnieni. To z kolei może skutkować wycofaniem i absencją w przedszkolu lub szkole. Dlatego też, chociaż AZS to choroba skóry, to rzutuje na całe życie.

Reklama

Materiał powstał z udziałem marki Ziaja

Reklama
Reklama
Reklama