"Pocałunek matki" to technika, która powinna znać każda mama
Twój malec wpycha sobie różne rzeczy do nosa? Wypróbuj "pocałunek matki", czyli technikę pozbywania się ciał obcych z nosa dziecka.
Maluchy mają różne pomysły nie z tej ziemi. Potrafią na przykład wepchnąć sobie klocek głęboko do nosa. Czy wiesz co w takiej sytuacji zrobić? Zastosuj "Pocałunek matki".
Mam to w nosie!
Małe dzieci potrafią wsadzić sobie do nosa najróżniejsze przedmioty, nawet takie, które teoretycznie nie powinny tam się zmieścić. Lekarze w nosach maluchów znajdują: małe zabawki, gumki do ścierania, zwinięte chusteczki jednorazowe, plastelinę, kawałki jedzenia, kamyki, magnesy, guziki i małe baterie.
Dlaczego wsadziłeś to do nosa?
Maluchy upychają niewielkie przedmioty do nozdrzy z różnych powodów. Najczęściej jest to ciekawość, a czasami po prostu naśladują innych "sprytnych" malców. Zdarza się też, że obce ciało trafi do dziecięcego nosa bez udziału dziecka: w nocy albo wtedy, gdy coś powącha.
Przeczytaj: Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos
Objawy świadczące o tym, że malec ma coś w nosie
Nie zawsze po zajrzeniu do małego noska widać, że coś w nim utknęło. Dlatego warto znać objawy, które mogą wskazywać, że jednak coś w nim tkwi:
- wysięk z zapchanej dziurki (bezbarwny, szary lub podbiegnięty krwią),
- trudności z oddychaniem przez przypchane nozdrze,
- świszczące dźwięki wydobywające się z nosa.
Zobacz także: 3 sposoby na oczyszczenie dziecięcego noska
Sekret pocałunku matki
"Pocałunek matki", znany na świecie jako technika "mother's kiss", służy do pozbywania się ciał obcych z nosa dziecka. Jest bardzo prosty i zwiększa szansę na to, że nie będzie trzeba gnać z dzieckiem do szpitala. Na dodatek pozwala na szybkie i bezbolesne pozbycie się problemu.
Jak wykonać tę technikę?
Najpierw powiedz dziecku, co zamierzasz zrobić i po co. Następnie obejmij swoimi ustami usta dziecka. Upewnij się, że dobrze przylegają do twarzy malucha. Zatkaj palcem niezapchane nozdrze dziecka i... krótko dmuchnij. Nie za mocno i nie za słabo. Nie zadziałało? Powtórz dmuchnięcia kilkakrotnie.
Technika jest skuteczna w 60% przypadków. Jeśli nie zadziała u twojego dziecka, nie masz wyjścia: musisz pójść z maluchem do lekarza. I nie zwlekaj z tym – nos może spuchnąć i będzie jeszcze trudniej wyciągnąć to, co w nim utkwiło.