Krzesło na krzywe plecy
Wymyślił je tata dla swojej córki. Wyprodukowała polska firma. Teraz mogą na nim siedzieć dzieci w przedszkolu, szkole i w domu. Aby ich plecy były proste.
Gdy u Natalki, córki pana Roberta Garbaszewskiego, stwierdzono boczne skrzywienie kręgosłupa, jej tata usłyszał, że dziewczynka musi się jak najwięcej ruszać i... siedzieć na dobrym krześle. Szybko okazało się, że o taki mebel dla dziecka wcale nie jest łatwo, więc tata Natalki postanowił je stworzyć. Krzesło wyprodukowała firma Entelo przy udziale specjalistów m.in. w dziedzinie ortopedii i fizjoterapii. Mebel uzyskał pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz Centrum Zdrowia Dziecka oraz nazwę - Dobre krzesło.
W jaki sposób krzesło pomaga dbać o zdrowe plecy?
Dobre krzesło wymusza u dziecka prawidłową pozycję podczas siedzenia (odpowiednie ustawienie kręgosłupa i bioder). Zmusza też mięśnie pleców do pracy, kiedy dziecko siedzi. Krzesło Entelo jest sprzedawane w rozmiarach dopasowanych do wzrostu – od 80 do 188 cm - każdy (nie tylko dzieci) może dobrać rozmiar odpowiedni dla siebie.
Dlaczego warto zadbać o dobre meble dla dziecka?
Choćby dlatego, że ponad 85 proc. polskich dzieci ma wady postawy. Boczne skrzywienie kręgosłupa, okrągłe plecy to defekty, którym można z powodzeniem przeciwdziałać, jeśli zostaną w odpowiednim momencie zauważone i leczone. Dzięki ćwiczeniom, aktywności fizycznej i dobrym nawykom (proste siedzenie podczas jedzenia, rysowania czy oglądania telewizji) można zapobiec pogłębianiu się problemu, a nawet sprawić, że kręgosłup się wyprostuje.
Zobacz także
Jak można zapobiegać wadom postawy u dzieci?
Przede wszystkim zapewniając maluchom odpowiednią porcję ruchu. Dzieci spędzają zbyt dużo czasu przed telewizorem czy komputerem. W efekcie już w wieku 6–7 lat ujawniają się zaburzenia postawy ciała. Aktywny tryb życia może temu przeciwdziałać. Rodzice sami mogą zauważyć, że z postawą dziecka dzieje się coś niedobrego. Dr Mirosław Mrozkowiak z Akademii Zdrowych Pleców wylicza, co powinno zaniepokoić rodziców:
– wszystkie asymerie, które widać, gdy patrzy się na dziecko z tyłu, np. jeden bark lub jedno biodro znajduje się wyżej niż drugie
– widoczne z boku szczególnie wypukłe pośladki, mocno uwypuklony brzuch, wysunięte do przodu barki i odstające kąty dolne łopatek.
Takie objawy powinny być powodem jak najszybszej wizyty u specjalisty, który opracuje plan powrotu pleców (i całego ciała) do dobrej formy. Bo u dzieci to jak najbardziej jest możliwe.
Poznaj 23 sposoby na szalone zabawy ruchowe