Jak rozpoznać gorączkę u dziecka? – metody pomiaru temperatury

Gorączka to jedna z głównych przyczyn wizyt dziecka u specjalisty, jak i przyjęć na szpitalnych oddziałach dziecięcych. Aby skutecznie pomóc dziecku, warto wiedzieć, jak poprawnie mierzyć temperaturę i kiedy faktycznie stwierdza się gorączkę.

Reklama

Gorączka u noworodków i niemowląt do 3. miesiąca życia to temperatura ciała równa i powyżej 38⁰C (pomiar w odbycie). U dzieci do 3. roku życia gorączkę stwierdza się, gdy temperatura pomiaru w odbycie mieści się w zakresie 38-39⁰C oraz powyżej, a pomiaru w ustach u dzieci powyżej 3. roku życia przekracza temperaturę 38⁰C. Ponadto temperatura powyżej 37⁰C określana jest jako stan podgorączkowy.

Aby prawidłowo ocenić stan dziecka, warto wiedzieć, że pomiaru temperatury ciała można dokonać: w odbycie, pod pachą, w ustach i w uchu. Przy czym zgodnie z rekomendacjami u noworodków do 4. tygodnia życia mierzymy ją elektronicznym termometrem umieszczonym pod pachą. Później aż do 5. roku życia zaleca się pomiar pod pachą lub w uchu (różne rodzaje termometrów – elektroniczny, na podczerwień, ciekłokrystaliczny). Z kolei pomiar w odbycie, chociaż jest bardzo dokładny, powinien być wykonywany wtedy, gdy pomiary w innych miejscach są wątpliwe. Trzeba pamiętać, że pomiar temperatury w odbycie nie jest przyjazny dla noworodków, niemowląt i małych dzieci, gdyż m.in. może być bolesny, istnieje ryzyko urazu, nie jest higieniczny i stwarza ryzyko infekcji.

Powyżej 5. roku życia pomiar temperatury ciała powinien być wykonywany w uchu lub w ustach.

Kiedy pojawia się gorączka u malucha lub starszaka?

Najczęściej jest ona symptomem infekcji, w tym np. zapalenia ucha, migdałków, krtani czy przeziębienia. Występuje także w przebiegu poważnych chorób np. zapalenia płuc, ospy wietrznej i chorób reumatycznych. Może występować także podczas ząbkowania, w przebiegu alergii czy jako reakcja poszczepienna.

Gorączce często towarzyszą inne objawy, w tym m.in. uczucie zimna, bóle mięśni i głowy, brak apetytu, senność, drażliwość i dreszcze.

Dziecko gorączkuje? 5 kwestii, o których musisz pamiętać!

1. Zastosuj lek przeciwgorączkowy

Aby szybko pomóc dziecku, wybierz lek dostępny bez recepty. Możesz zastosować ibuprofen, który jest uznany za najbezpieczniejszy z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Może to być np. Ibuprom® dla dzieci Forte, który obniża gorączkę, działa przeciwzapalnie i łagodzi ból, dlatego sprawdzi się m.in. podczas zapalenia ucha lub bolesnego ząbkowania.

Co ważne, preparat można stosować u dzieci powyżej 3. miesiąca życia (poniżej 6. miesiąca życia tylko po konsultacji z lekarzem), ma truskawkowy smak, który smakuje dzieciom*, nie zawiera glutenu, cukru i barwników. Ponadto ma na opakowaniu miejsce do zanotowania daty pierwszego otwarcia butelki (co jest ważne, ponieważ z zawiesiny można korzystać przez 6 miesięcy od pierwszego otwarcia).

* Leki na gorączkę i ból dla dzieci – postrzeganie matek, N=185, 92% matek dzieci w wieku 0-10 zgadza się że stwierdzenie „Ibuprom dla dzieci Forte smakuje dziecku” pasuje do marki Q2 2022, IQS

2. Skrupulatnie dawkuj lek i właściwie go podawaj

Stosując preparat przeciwgorączkowy, koniecznie zwróć uwagę na jego dawkowanie. Aby określić dawkę Ibuprom dla dzieci Forte, należy skorzystać z ulotki dla pacjenta dołączonej do opakowania, pomocniczo można też skorzystać z kalkulatora dawkowania leku. Warto podkreślić, że ilość leku do podania określana jest na podstawie masy ciała dziecka, a nie wieku.

Odmierzoną dokładnie dawkę leku, należy podać dziecku, korzystając z dołączonej do opakowania strzykawki. Zawiesinę należy podać w stronę jednego z policzków, a nie na wprost, aby uniknąć zakrztuszenia.

USP Zdrowie

Stosując preparat Ibuprom dla dzieci Forte należy zachować przerwę między dawkami od 6 do 8 godzin.

3. Wybierz lek przeciwgorączkowy przyjazny dziecku

Najlepiej, by odpowiednia dawka leku była zawarta w małej ilości zawiesiny do podania. Ponadto, warto wybrać taki, który można stosować na czczo** np. Ibuprom dla dzieci Forte – to duża wygoda, gdy gorączka pojawia się w nocy lub nad ranem, nie trzeba się zastanawiać, kiedy dziecko ostatnio jadło lub czy powinno coś zjeść przed podaniem leku.

** U osób z wrażliwym przewodem pokarmowym zaleca się zażywać produkt leczniczy podczas posiłku lub popijanie mlekiem.

4. Nawadniaj dziecko i dobrze je ubierz

Należy pamiętać, że odpowiednie nawodnienie sprzyja leczeniu. Właśnie dlatego ważne jest, by zadbać o to, by dziecko dużo piło, najlepiej wodę. Przy tym należy podkreślić, że u dziecka gorączkującego zapotrzebowanie na płyny wzrasta.

Istotne, aby podczas gorączki zadbać o komfort cieplny dziecka i dopasować jego ubranie do otoczenia.

5. Ostrożnie z okładami

Zgodnie z rekomendacjami ochładzanie dziecka poprzez obniżanie temperatury otoczenia, wietrzenie lub okłady z chłodną wodą nie są zalecane w stosowaniu samodzielnym, gdyż w efekcie może to wywołać płacz i dyskomfort u dziecka, a także wzrost temperatury i dreszcze. Tego typu oziębianie organizmu zaleca się stosować w połączeniu z lekiem przeciwgorączkowym, a konkretnie w momencie ustępowania gorączki po zastosowaniu leku, co ułatwia odbiór nadmiaru nagromadzonego ciepła.

Ibuprom dla Dzieci Forte: ibuprofen 200 mg/5 ml, zawiesina doustna. Wskazania: gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych, w przebiegu odczynu poszczepiennego). Bóle różnego pochodzenia o nasileniu łagodnym do umiarkowanego: bóle głowy, gardła i mięśni np. w przebiegu zakażeń wirusowych; bóle mięśni, stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (nadwyrężenia, skręcenia); bóle na skutek urazów tkanek miękkich, bóle pooperacyjne; bóle zębów, bóle po zabiegach stomatologicznych, bóle na skutek ząbkowania; bóle głowy; bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego. Przeciwwskazania: Produkt leczniczy jest przeciwwskazany u pacjentów: z nadwrażliwością na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ); u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej; z chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy czynną lub w wywiadzie, perforacją lub krwawieniem, również tymi występującymi po zastosowaniu NLPZ; z ciężką niewydolnością wątroby, ciężką niewydolnością nerek lub ciężką niewydolnością serca (klasa IV wg NYHA); przyjmujących jednocześnie inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym inhibitory COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych); w III trymestrze ciąży; ze skazą krwotoczną. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40, 50-507 Wrocław.

Bibliografia:

Doniec Z., Jackowska T., Sybilski A., Woroń J., Mastalerz-Migas A., Gorączka u dzieci – rekomendacje postępowania w praktyce lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – KOMPAS GORĄCZKA, Family Medicine & Primary Care Review 2021; 23(1), doi: https://doi.org/10.5114/fmpcr.2021.102648.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Reklama

Materiał sponsorowany USP Zdrowie

Reklama
Reklama
Reklama