Reklama

Reklama

Zacznijmy od tego, że do zakażania rotawirusem dochodzi bardzo łatwo i szybko. Najczęściej przyczyną są brudne ręce, ale wirus może rozprzestrzeniać się także drogą kropelkową. Najbardziej narażone na wirusy z tego gatunku są małe dzieci. Rotawirus z taką łatwością szerzy się wśród dzieci, bo często się zdarza, że maluchy po wizycie w toalecie zapominają o myciu rąk, a później dotykają zabawek i innych przedmiotów ogólnego użytku. Te zarazki są wyjątkowo niebezpieczne, bo potrafią przetrwać poza organizmem człowieka nawet cztery godziny. Czasami wystarczy jedno chore dziecko w przedszkolu, aby do zakażenia doszło w całej jego grupie. A następnie zachorowali nawet dorośli, którzy mieli kontakt z zakażonym malcem. Dlatego też tak często rotawirus, potocznie zwany „grypą żołądkową”, atakuje rodziców i opiekunów.

Objawy zakażenia rotawirusem są wyjątkowo nieprzyjemne, mimo, iż czasami przez kilka dni osoba zarażona może ich nie wykazywać. Najczęściej są to gwałtowne wymioty, wysoka gorączka, silne bóle brzucha i wodniste biegunki. Wszystkie te czynniki mocno osłabiają organizm, więc należy odpowiednio go nawadniać i regenerować. Należy mieć na uwadze także to, aby po przebytej chorobie pozostać w domu jeszcze przez kilka dni, by wrócić do dobrej formy.

Nie ma jednego dobrego lekarstwa na rotawirusy, ale odpowiednia reakcja pozwoli przejść je szybciej. Oczywiście im mniejsze dziecko, tym szybszej reakcji wymaga, dlatego każdy przypadek należy skonsultować z lekarzem. Z dzieckiem do szóstego miesiąca życia należy jak najszybciej pojechać do szpitala (maluch w tym wieku szybko się odwadnia, więc zwykle konieczna jest kroplówka). To samo trzeba zrobić, jeśli zaobserwujemy objawy odwodnienia u starszego dziecka. Można je łatwo rozpoznać – odwodnione dziecko jest blade, apatyczne i senne, ma zapadnięte i podkrążone oczy, spierzchnięte usta (mogą też mieć karminowy kolor) i mało siusia (młodsze dziecko ma suche pieluchy po trzech godzinach, starsze nie chce skorzystać z toalety po 6 godzinach od poprzedniej w niej wizyty). Jak postępować, aby wspomóc organizm w walce z rotawirusem?

Przede wszystkim nawadniaj

Silne wymioty i częste biegunki powodują, że ilość płynów w organizmie drastycznie spada. Należy więc regularnie dostarczać mu nowych. Nie oznacza to natomiast, że podajemy dużo płynu naraz. Najlepiej pić co 10 minut małe ilości wody lub letnią, słabą (kolor słomkowy) czarną, posłodzoną herbatę. Cukier nie jest dobrym składnikiem odżywczym i zazwyczaj w diecie dzieci staramy się go unikać, ale w tym konkretnym przypadku cukier, źródło skondensowanej energii, pomoże organizmowi w prawidłowym funkcjonowaniu. Herbata z kolei zawiera działające ściągająco, przeciwbakteryjnie i antyseptycznie garbniki, które leczą przewód pokarmowy i pomagają zwalczyć infekcję. Ponadto malec potrzebuje stałych dostaw energii z zewnątrz. Jest ona niezbędna by działał mózg, serce i inne ważne organy wewnętrzne. Jeśli jej nie dostanie, zacznie spalać własne zapasy energetyczne, czyli tłuszcze. A to z kolei prowadzi do powstania związków ketonowych, które powodują bóle brzucha i potęgują wymioty.

Powstrzymaj się od podawania leków przeciwbiegunkowych

Biegunka jest naturalnym procesem, którego zadaniem jest wydalenie wirusów z organizmu na zewnątrz. Tak więc próby tłumienia ich i zatrzymywania tylko zahamują ten proces i spowolnią wydostanie się wirusów. Co za tym idzie? Zarazki zostają w jelitach, gdzie kumulując się powodują jeszcze silniejsze skurcze i bóle brzucha. Przy zakażeniu rotawirusem ważne jest to, aby organizm jak najszybciej się oczyścił.

Zastosuj lekkostrawną dietę

Podczas trwania choroby wywołanej przez rotawirusy apetyt znacznie się obniża i spada chęć na jedzenie posiłków. W tym przypadku najlepiej jeść lekkostrawne dania. Tutaj dobrze sprawdzi się ugotowany ryż z dodatkiem jabłek, które też należy wcześniej ugotować, sucharki lub biszkopty. Ponieważ układ trawienny jest bardzo osłabiony gdy walczy z wirusami należy na czas trwania infekcji odstawić surowe warzywa i owoce. Produkty te zawierają fruktozę i oligosacharydy podrażniające jelita. Podczas trwania infekcji nie należy też dawać dziecku mleka (a także jogurtów, kefirów, twarożków itp.). Biegunka i wymioty uszkadzają bowiem mechanizm produkcji enzymów ułatwiających trawienie zawartej w mleku laktozy, co sprawia, że po ich zjedzeniu sensacje żołądkowo- jelitowe mogą się nasilić. Najlepiej w miarę powrotu do formy wprowadzać lekkostrawne ugotowane warzywa, pulpety na parze z drobiowego mięsa, przecierane zupy.

Spróbuj leków homeopatycznych

Naturalne leki homeopatyczne skracają czas choroby i łagodzą jej objawy, ale pod warunkiem, że są odpowiednio dobrane. Ich zaletą jest działanie, które w naturalny sposób wzmacnia siły obronne organizmu dziecka.

W pierwszej fazie infekcji najskuteczniej zadziała Arsenicum album. Pomoże także działający przeciwwymiotnie lek Ipeca. Jeśli dziecko wymiotuje mocno, granulki podaje się często, w miarę poprawy coraz rzadziej.

W drugiej fazie choroby, gdy pojawi się biegunka, warto włączyć lek Aloe. Jeżeli stolców jest dużo, np. kilkanaście na dobę, granulki podajemy po każdym wypróżnieniu. Jeśli biegunka jest silna i pojawią się bolesne parcia, dodatkowo można podać Podophyllum. Natomiast w przywróceniu sił organizmowi po przebytej chorobie pomoże preparat China rubra.

Obniżaj wysoką gorączkę

Wysoka temperatura u dziecka to taka, która przekracza 38 stopni. Jeśli gorączka utrzymuje się w granicach 38 stopni, to nie należy specjalnie z nią walczyć, ponieważ w tym przypadku jest ona sprzymierzeńcem organizmu w walce z wirusami. Natomiast każda temperatura powyżej tej jest sygnałem, że organizm jest mocno osłabiony i może powodować nieprzyjemne bóle głowy. Wtedy lepiej mu pomóc.

Podaj probiotyki

Podczas zakażenia rotawirusowego dobra opcją są probiotyki, które wspomagają odbudowę flory bakteryjnej przewodu pokarmowego i mogą się przyczynić do skrócenia czasu trwania biegunki. Warto pamiętać, aby dobrać je odpowiednio do wieku dziecka.

Reklama

Materiał powstał przy współpracy z Polskim Towarzystwem Homeopatii Klinicznej PTHK

Reklama
Reklama
Reklama