Rotawirusy

co na wymioty u dziecka
zatrucie pokarmowe
rotawirusy
grypa żołądkowa

Co na wymioty u dziecka: domowe sposoby + leczenie

Pediatrzy na wymioty u dziecka zalecają nie podawać przez kilka godzin jedzenia. To pomoże zahamować odruch wymiotny. Bardzo ważne jest, aby przy wymiotach u dziecka uzupełniać straty płynów w organizmie. Trzeba to robić ostrożnie, podając picie małą łyżeczką. Starszym dzieciom można dać w określonych sytuacjach środek przeciwwymiotny.
Aleksandra Sokalska
wymioty w nocy
rotawirusy
ból brzucha

Dziecko wymiotuje w nocy: przyczyny i leczenie nocnych wymiotów

Kiedy dziecko wymiotuje w nocy, przyczyną tego najczęściej jest zatrucie pokarmowe lub infekcja wirusowa. Należy wtedy podawać wodę, aby zapobiec odwodnieniu i nie popadać w panikę, gdyż nocne wymioty dziecka niczym nie różnią się od tych, które ma w ciągu dnia i należy postępować z nimi tak samo, jak zawsze, gdy dziecko wymiotuje.
Agnieszka Majchrzak
Rotawirusy
rotawirusy
szczepienia
wymioty u dziecka

Rotawirus u dzieci: objawy, przebieg i leczenie. Kiedy do szpitala?

Rotawirus u dzieci to jedna z najczęstszych przyczyn biegunki. Zakażenie jest szczególnie groźne dla niemowląt. Wyjaśniamy, jakie są objawy infekcji rotawirusowej, jak przebiega choroba i jak powinno wyglądać leczenie. Sprawdź, kiedy trzeba szybko jechać z dzieckiem do szpitala.
Małgorzata Wódz
Powikłania po rotawirusie u dzieci i dorosłych
rotawirusy
biegunka u dziecka

Powikłania po rotawirusie u dzieci i dorosłych – wszystko, co musisz wiedzieć

Zakażenie rotawirusem niesie za sobą ryzyko powikłań. Odwodnienie to jedno z najczęstszych i najpoważniejszych powikłań ostrej biegunki u dzieci. Dorośli lepiej znoszą chorobę, jednak wciąż narażeni są na nieprzyjemne dolegliwości. Przekonaj się, jakie jeszcze mogą być powikłana po zakażeniu rotawirusami.
Dominika Bielas
Rotawirus w ciąży
ciąża
biegunka
rotawirusy

Rotawirus w ciąży – co warto wiedzieć?

Jesteś w ciąży i właśnie odebrałaś telefon z przedszkola, że Twoja starsza pociecha wymiotuje i/lub ma biegunkę, bo w placówce szaleje rotawirus? A może twoja przyjaciółka odwołuje spotkanie, tłumacząc, że w szkole jej córki właśnie panuje rota-zaraza i nie chce cię narażać? Zanim wpadniesz w panikę, sprawdź, czy i kiedy rotawirus może być dla ciebie groźny.
Luiza Słuszniak
rotawirus leczenie plus coca cola
rotawirusy

Rotawirus – jak leczyć zakażenie, czy warto stosować colę?

Rotawirusy są bardzo zaraźliwe, więc potrafią szybko rozłożyć całą rodzinę. Najczęściej dolegliwości leczy się domowymi sposobami. Tylko wtedy, gdy są bardzo nasilone lub dotyczą niemowlęcia, potrzebna może być specjalistyczna pomoc w postaci intensywnego nawadniania dożylnego. W domowym leczeniu zakażenia rotawirusowego ważną rolę odgrywa nawadnianie. Dość popularnym, ale kontrowersyjnym sposobem, jest też podawanie przy rotawirusie napojów typu cola.
Ewa Janczak-Cwil
Dieta przy biegunce u dziecka
rotawirusy
biegunka u dziecka
dieta w czasie biegunki

Dieta przy biegunce u dziecka – co podawać, czego unikać?

Przy biegunce u dziecka najważniejsza jest odpowiednia dieta i zadbanie o to, aby chory maluch dużo pił. Leki podaje się jedynie pomocniczo. Co możesz przygotować dziecku do jedzenia w czasie choroby i po niej?
Ewa Janczak-Cwil
szczepienia na rotawirusy obowiązkowe
rotawirusy
szczepienia obowiązkowe

Szczepienie na rotawirusy obowiązkowe od 2021

Najmłodsze dzieci zostaną objęte obowiązkowym szczepieniem przeciwko rotawirusom –​ Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie, które rozszerza kalendarz szczepień ochronnych. Na taką zmianę czekaliśmy od dawna. 
Małgorzata Wódz
choroba
zdrowie
rotawirusy

Szczepienie przeciwko rotawirusom okiem mamy [WIDEO]

Kuba i Oliwka zostali zaszczepieni przeciwko rotawirusom zgodnie z kalendarzem szczepień. Jak podkreśla mama maluchów, chodzi przede wszystkim o kwestie bezpieczeństwa i uniknięcie powikłań, jakie niesie ze sobą przebycie tej infekcji. Co jeszcze sprawiło, że Agnieszka nie miała wątpliwości przed tym, aby ochronić swoje dzieci przed rotawirusami? Sprawdź!
Współpraca reklamowa
zdrowie
rotawirusy
jak dbac o zdrowie

Dlaczego, zdaniem rodziców, warto szczepić niemowlęta przeciwko rotawirusom? [WIDEO]

W wieku kilku miesięcy Mikołaj został zaszczepiony przeciwko rotawirusom. Jak podkreśla jego mama, Irena: „Dla dorosłej osoby wymioty i biegunki bywają niezwykle męczące, a co dopiero dla tak małego człowieka”. Rafał, tata Mikołaja, dodaje, że ważne było zdobycie jak największej ilości informacji dotyczących zagrożeń, które mogą powodować rotawirusy. Dowiedzcie się, dlaczego warto zdecydować się na to szczepienie.
Współpraca reklamowa
wymioty
gorączka
choroba

Gdy maluch z infekcją rotawirusową trafia do szpitala… [WIDEO]

Kaja zakaziła się rotawirusami na zajęciach dla maluszków – miała wtedy zaledwie pięć miesięcy. „W momentach, w których Kaja się przebudzała, dosłownie przelewała się przez nasze ręce” – wspomina jej mama.
Współpraca reklamowa
zdrowie
rotawirusy
jak dbac o zdrowie

Jak rotawirusy rozłożyły całą rodzinę? [WIDEO]

Rotawirusami łatwo się zakazić, dlatego gdy choruje jeden z domowników, jest bardzo prawdopodobne, że zachorują też pozostali. Zobacz historię Barbary i Pawła, rodziców dwóch kilkuletnich dziewczynek.
Współpraca reklamowa
Ile trwa rotawirus?
rotawirusy
odwodnienie
biegunka u niemowlaka

Ile dni trwa rotawirus i jak długo dziecko zaraża innych?

Rotawirus jest bardzo podstępnym wirusem. Zakaża, zanim pojawią się objawy i utrzymuje się w organizmie mimo ich ustąpienia. Sprawdź, kiedy można uznać, że już nic nam z jego strony nie zagraża.
Małgorzata Wódz
wymioty
gorączka
zdrowie

Biegunka to tylko wierzchołek góry lodowej. Dowiedz się więcej o zakażeniu rotawirusami [VIDEO]

Biegunka to tylko jeden z objawów infekcji rotawirusowej. Zwykle towarzyszą jej również wymioty i gorączka. Związana z tym utrata wody i elektrolitów z organizmu może prowadzić do odwodnienia. Jak je rozpoznać i jak mu zapobiec? Obejrzyj film i sprawdź!
Współpraca reklamowa
wymioty
gorączka
zdrowie

Rotawirusy – jak je powstrzymać? [WIDEO]

Wymioty, wodnista biegunka i temperatura dochodząca nawet do 40°C to główne objawy zakażenia rotawirusami. Bardzo łatwo się nimi zakazić – bo wystarczy do tego zaledwie 10 cząsteczek wirusa, a trudno je zwalczyć środkami do dezynfekcji. Co więcej, potrafią długo przetrwać na powierzchniach. Na rękach do czterech godzin, a na zabawkach nawet do 10 dni! Jak zatem powstrzymać rotawirusy? Dowiedz się, oglądając materiał video!
Współpraca reklamowa
Rotawirus powikłania
zdrowie
rotawirusy
jak dbac o zdrowie

Czym grozi zakażenie rotawirusami u małych dzieci?

Rotawirusy to główna przyczyna hospitalizacji małych dzieci. Do szpitala na skutek zakażenia trafia 1 na 20 maluchów. Powikłaniami po przebyciu choroby mogą być między innymi zapalenie płuc, oskrzeli czy zaburzenia neurologiczne. Można im jednak zapobiec. Dowiedz się, w jaki sposób.
Współpraca reklamowa
Rotawirus rodzice
zdrowie
rotawirusy
jak dbac o zdrowie

Wymioty, biegunka, gorączka – to mogą być rotawirusy!

Ze statystyk wynika, że prawie każde dziecko do 5. roku życia ulegnie zakażeniu rotawirusami. Niektóre maluchy przechodzą je dwa, a nawet trzy razy! Warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić.
Współpraca reklamowa
Rotawirus odwodnienie
zdrowie
rotawirusy
odwodnienie

Odwodnienie – jedno z najczęstszych powikłań infekcji rotawirusowej u małych dzieci

Ponad 80% dzieci z zakażeniem rotawirusowym ulega odwodnieniu. Połowa z nich wymaga hospitalizacji. Czy wiesz, jak rozpoznać odwodnienie i jak mu zapobiegać?
Współpraca reklamowa
Rotawirus mycie rąk
zdrowie
higiena
rotawirusy

Nie wystarczy mycie rąk! Czy wiesz, jak zapobiegać zakażeniu rotawirusami?

Rotawirusy są najczęstszą przyczyną ostrych biegunek zakaźnych u dzieci do 5. roku życia. Najbardziej podatne na zakażenie są maluchy między 6. miesiącem a 2. rokiem życia. Czy wiesz, jak do niego dochodzi i jak uchronić swoje dziecko przed ciężkim zakażeniem rotawirusami?
Współpraca reklamowa
Dziecko zarażone rotawirusem
rotawirusy
biegunka u dziecka
grypa żołądkowa

Dziecko ma biegunkę? To może być rotawirus!

Biegunka rotawirusowa gdy dopadnie dziecko, spędza sen z powiek jego rodziców na kilka dni. Naprzemienne biegunki i wymioty są niezwykle męczące, nie tylko dla dziecka. Jak sobie z nimi radzić? Sprawdź, jak leczyć rotawirusa!
Milena Oszczepalińska
co na biegunkę u dziecka
rotawirusy
biegunka u dziecka
dieta w czasie biegunki

Co na biegunkę u dziecka? – leki, probiotyki, odpowiednia dieta

Na biegunkę u dziecka można stosować zarówno preparaty z apteki, jak i domowe metody, które pomogą łagodzić objawy w pierwszej kolejności. Choć biegunka jest jedną z najczęstszych dziecięcych dolegliwości, nie należy jej bagatelizować, ponieważ bardzo szybko powoduje odwodnienie. Sprawdź, czym leczyć dziecko, które cierpi z powodu rozwolnienia.
Małgorzata Malinowska
rodzice chcą obowiązkowego szczepienia przeciw rotawirusom
rotawirusy
szczepienia
kalendarz szczepień

Rodzice bardzo chcą, aby to szczepienie było obowiązkowe w Polsce

Co roku z powodu tej jednej infekcji wirusowej, do szpitali trafia 50 tys. dzieci. Wprowadzenie szczepienia wyeliminowałoby problem. Zobacz, ilu rodziców chce tego!
Agnieszka Majchrzak
Związek między szczepieniami na rotawirusa a cukrzycą typu 1
rotawirusy
kalendarz szczepień
cukrzyca typu 1

Znana szczepionka może przy okazji zapobiegać cukrzycy typu 1?

Badacze z Australii zauważyli, że od kiedy do ich programu szczepień dla dzieci dołączono jedną szczepionkę, liczba zachorowań na cukrzycę zaczęła spadać. Skąd ta zależność?
Milena Oszczepalińska
Szczepienia niemowląt
rotawirusy
szczepienia
kalendarz szczepień

Będzie nowe (!) szczepienie obowiązkowe od 2019 roku?

Co roku 50 tys. dzieci w Polsce trafia do szpitala z powodu zakażeń spowodowanych infekcją rotawirusową. Czy od 2019 roku szczepienie przeciw rotawirusom będzie kolejnym bezpłatnym i obowiązkowym szczepieniem dla dzieci?
Katarzyna Pinkosz
dziecko płacze w ramionach mamy
rotawirusy
odwodnienie
biegunka u dziecka

Jak szybko opanować infekcję rotawirusową u małego dziecka?

Czy wiesz, co robić, kiedy dziecko złapie infekcję rotawirusową? Jakie są objawy i jak szybko działać, by rotawirus został błyskawicznie opanowany? Jakie leki podawać i jakie pokarmy wykluczyć z diety? Kiedy dziecko można leczyć w domu, a w jakiej sytuacji natychmiast jechać do szpitala?
-
szczepienia obowiązkowe
szczepienia zalecane
rotawirusy

Szczepienie przeciw rotawirusom: czy warto szczepić? [WIDEO]

Zakażenie rotawirusem to ciężka choroba, nie warto jej fundować dziecku. Każdy rodzic, którego dziecko znalazło się w szpitalu z powodu biegunki rotawirusowej, poleci szczepienie przeciw rotawirusom – mówi dr Paweł Stefanoff.
Katarzyna Pinkosz
Niemowlę
rotawirusy
szczepienia
szczepienia obowiązkowe

O 93 proc. mniej pobytów w szpitalu. Co na to antyszczepionkowcy?

Dzięki bezpłatnym szczepieniom o 93 proc. spadła liczba dzieci w Finlandii wymagających leczenia w szpitalu z powodu infekcji rotawirusowej. Niemal całkiem zostały wyeliminowane przypadki ciężkich zachorowań u dzieci poniżej 5 lat, które wymagałyby pobytu w szpitalu.
Katarzyna Pinkosz
Rotawirusy
biegunka
rotawirusy
odwodnienie

Biegunka u niemowlęcia? To od rotawirusów!

Najczęstszą przyczyną biegunki u niemowlęcia są rotawirusy. Biegunka może spowodować odwodnienie, nawet zagrażające życiu. Jak leczyć biegunkę u niemowlęcia?
Katarzyna Pinkosz
Szczepienia niemowlęcia
rotawirusy
szczepienia
kalendarz szczepień

Wprowadzenie tych szczepień byłoby rewolucją w szpitalach dziecięcych! [WYWIAD]

Od tego roku wszystkie niemowlęta dostają za darmo szczepionkę przeciw pneumokokom. Wprowadzenie jeszcze trzech szczepionek do obowiązkowego kalendarza spowodowałoby rewolucję w szpitalach dziecięcych! - mówi dr Paweł Grzesiowski, pediatra i ekspert ds szczepień.
Katarzyna Pinkosz
Meningokoki
rotawirusy

Rotawirusy zbierają żniwo! 200 tys. dzieci rocznie pada ich ofiarą

Są podstępne, rozprzestrzeniają się szybko, nie ma na nie leków. Sprawdź jak uchronić przed nimi swoje dziecko.
Agnieszka Mikołajczyk