Reklama

Drzazga u dziecka stanowi spore zagrożenie - należy ją jak najszybciej wyjąć, bo może doprowadzić do poważnej infekcji. Dzieciństwo bez drzazgi jest jednak niemożliwe, dlatego każdy rodzic powinien wiedzieć, jak wyciągnąć drzazgę z palca, spod paznokci i ze stóp. Czasami sprawa jest bardzo prosta, a czasami wymaga przygotowań. Dlatego podajemy kilka sprawdzonych sposobów na wyjmowanie drzazg.

Reklama

Spis treści:

  1. Jak wyciągnąć drzazgę – pęseta
  2. Jak wyciągnąć drzazgę – maść ichtiolowa
  3. Sposób na drzazgę – sól Epsom
  4. Jak wyjąć drzazgę – soda oczyszczona
  5. Jak wyciągnąć drzazgę cebulą?
  6. Jak wyciągnąć drzazgę ziemniakiem?
  7. Drzazga pod paznokciem
  8. Jak wyciągnąć drzazgę, której nie widać

    Jak wyciągnąć drzazgę – pęseta

    Jeśli drzazga weszła w ciało tak, że jej końcówka wystaje, sprawa jest prosta. Weź pęsetę, odkaź ją, chwyć nią koniec drzazgi i pociągnij powoli w kierunku przeciwnym do tego, w jaki weszła. Po zabiegu obejrzyj dokładnie skórę i sprawdź, czy pod naskórkiem nie pozostały jej fragmenty. Rankę zdezynfekuj.

    Sprawdź też: Jak pozbyć się kurzajki

    Jak wyciągnąć drzazgę – maść ichtiolowa

    Nasmaruj nią miejsce, gdzie weszła drzazga i zawiń bandażem. Po 12-24 godzinach drzazga powinna dać się wyjąć bez problemu. Jest szansa, że sama wyjdzie przy zdejmowaniu opatrunku.

    Sposób na drzazgę – sól Epsom

    Można kilka razy dziennie zamaczać uszkodzony palec w roztworze tej soli i gorącej wody (uwaga na oparzenia!). Jednak najlepiej jest zrobić z niej okład i zabandażować. Po 1-2 dniach drzazga powinna wyjść sama.

    Jak wyjąć drzazgę – soda oczyszczona

    Jeśli drzazga w palcu czy stopie siedzi dość głęboko, nie ma co katować siebie, a tym bardziej dziecka igłą. Wtedy można przygotować pastę z sody oczyszczonej. Trzeba ją nałożyć na miejsce wejścia drzazgi i zawinąć. Po kilku godzinach powstały obrzęk i rozmiękczona skóra wypchną drzazgę na zewnątrz.

    Jeśli żaden z domowych sposobów nie zadziała, trzeba iść do lekarza. Nieusunięta spowoduje stan zapalny, rana zacznie ropieć i bardzo boleć. Na dodatek wraz z drzazgą do organizmu mogły dostać się zarazki – być może będzie niezbędny zastrzyk przeciwtężcowy.

    Jak wyciągnąć drzazgę cebulą?

    Przed snem przyłóż dziecku do bolącego miejsca plaster cebuli. Obwiąż bandażem i zostaw na noc. Rano drzazga sama powinna wyjść na wierzch. W cebuli znajdują się substancje chemiczne, które działają ściągająco, dzięki czemu dochodzi do usunięcia ciała obcego.

    Jak wyciągnąć drzazgę ziemniakiem?

    Skuteczny w usuwaniu drzazgi jest także ziemniak. Jest to prosta i praktycznie bezbolesna metoda. Ukrój plasterek ziemniaka i przyłóż go w miejsce, gdzie weszła drzazga. Po kilku minutach powinna wyjść samoczynnie i bezboleśnie. Po wyciągnięciu drzazgi należy porządnie zdezynfekować ranę środkiem odkażającym.

    Drzazga pod paznokciem

    Umyj ręce, odkaź pęsetę i obetnij jak najkrócej paznokieć, skrzętnie omijając drzazgę. Spróbuj teraz chwycić ją pęsetą. Nie wyszła? Posmaruj ją odrobiną kleju, np. kropelka (wystarczy odrobina). Gdy klej zastygnie, postaraj się chwycić drzazgę razem z klejem i pociągnij. Klej zwiększa powierzchnię, za którą łapiesz, powinno być więc łatwiej. Udało się? Posmaruj rankę maścią ichtiolową. Nie udało się? Bez wizyty u lekarza się nie obędzie.

    Jak wyciągnąć drzazgę, której nie widać

    Jeśli drzazg weszła tak, że nie wystaje, ale ją wyraźnie widać pod naskórkiem, sama pęseta nie wystarczy. Przygotuj igłę i ją odkaź. Następnie delikatnie spróbuj ostrzem igły odsunąć naskórek wokół miejsca wejścia drzazgi. Chodzi o to, by odsłonić jej kawałek, za który będzie można chwycić pęsetą. Jeśli się to uda, wyjmij nią drzazgę.

    Zobacz także rady z zakresu pierwszej pomocy:

    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama