Reklama

Zapalenie krtani to stan zapalny górnego odcinka układu oddechowego, służącego do wydawania dźwięków. Zwykle jest wynikiem wcześniejszego zapalenia błony śluzowej nosa i gardła. Zapalenie krtani jest szczególnie groźne dla małych dzieci, u których z łatwością może dojść do nagłego zwężenia górnych dróg oddechowych, a nawet ostrych zaburzeń oddychania. Objawy zapalenia krtani u dziecka są bardzo charakterystyczne dla tej choroby, dotykającej najczęściej dzieci między 1-7 rokiem życia. Najwięcej dzieci choruje jednak na zapalenie krtani między 1-3 rokiem życia.

Reklama

Co wywołuje zapalenie krtani?

Zapalenie krtani to choroba wywoływana przez wirusy, rzadziej przez bakterie. Czasami zapalenie krtani może być wynikiem alergii albo powikłaniem niedoleczonego przeziębienia. Choroba atakuje głównie w I i IV kwartale roku, gdy pogoda ulega pogorszeniu, a ogrzewane, suche powietrze w mieszkaniu sprzyja rozwojowi infekcji. Zapalenie krtani może wystąpić pod trzema postaciami:

Jakie są objawy zapalenia krtani u dziecka?

Zapalenie krtani u dziecka zazwyczaj zaczyna się nagle, najczęściej wieczorem. Objawy zapalenia krtani to:

  • "szczekający" kaszel – kaszel przypomina szczekanie psa, niełatwo więc pomylić go z "normalnym" kaszlem. Kaszel w zapaleniu krtani zaczyna się gwałtownie i jest bardzo męczący;
  • atak duszności – może, ale nie musi wystąpić. Ataki duszności są niebezpieczne, bo dziecko ma problem z nabraniem powietrza, podczas wdechu wydaje dźwięki przypominające pianie koguta;
  • ostra chrypka;
  • bezgłos – dziecko nie może mówić;
  • pobudzenie – dziecko może być pobudzone i niespokojne z powodu utrudnionego oddychania;
  • temperatura ciała (dziecko nie musi gorączkować);
  • ból gardła;
  • zasinienie wokół ust i na twarzy – wskazuje na niebezpieczne podgłośniowe (ostre) zapalenie krtani.

Zapalenie krtani u dziecka - co robić?

W każdym z rodzajów zapaleń krtani wymagana jest natychmiastowa pomoc. Konieczna jest pilna konsultacja lekarska, ponieważ trzeba, jak najszybciej podjąć leczenie. Najczęściej lekarz przepisuje leki do inhalacji. Jeśli podejrzewasz, że to krup nie podawaj środków przeciwkaszlowych, opatul dziecko kołdrą i jeśli jest mróz, wyjdź na balkon, możesz otworzyć zamrażalnik. Istotne jest, by maluch mógł pooddychać zimnym i suchym powietrzem, gdyż zmniejsza to obrzęk krtani. W międzyczasie mów do dziecka i próbuj je uspokoić, chodzi o wyrównanie jego oddechu. Jeśli taka "pierwsza pomoc" niewiele pomaga, wezwij pogotowie. Ratownik poda steryd, który ułatwi dziecku oddychanie. Nawet jeśli dziecko zacznie spokojnie oddychać, po takim ataku konieczna jest konsultacja lekarska.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama