Marsz alergiczny
Marsz alergiczny to przechodzenie np. skazy białkowej w alergię wziewną w postaci uczulenia na roztocza lub na pyłki roślin, a później (rzadko) w astmę.
- Edipresse
Marsz alergiczny to przechodzenie np. skazy białkowej w alergię wziewną w postaci uczulenia na roztocza lub na pyłki roślin, a później (rzadko) w astmę
Alergia przybiera różne postaci. Jej rozwój zazwyczaj rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie i może towarzyszyć człowiekowi aż do starości. W okresie niemowlęcym dominującym objawem są swędzące wysypki spowodowane podawaniem maluszkowi mleka krowiego. Jeżeli dziecko dotknięte alergią pokarmową nie jest leczone, może uczulić się na kolejne wprowadzane do diety pokarmy. Po pewnym czasie wysypki mogą ustąpić, lecz wtedy dochodzi do uczuleń na alergeny wziewne, np. roztocza, pyłki roślin, sierść zwierząt i inne. Dziecko ma katar sienny lub zaczyna chorować na infekcje wirusowe, potem dokucza mu suchy, męczący kaszel (ataki nasilają się w nocy). U niektórych z tych dzieci lekarze rozpoznają astmę.
Przechodzenie jednej postaci alergii w drugą nosi nazwę „marszu alergicznego”. Jeśli odpowiednio wcześnie nie wyeliminujesz alergenów i nie zastosujesz odpowiedniego leczenia, proces alergiczny może wymknąć się spod kontroli. Marsz alergiczny to przechodzenie np. skazy białkowej w alergię wziewną w postaci uczulenia na roztocza lub na pyłki roślin, a później (rzadko) w astmę.
Pamiętaj! Alergia atakuje nie tylko ciało, ale i psychikę. U połowy chorych dzieci występuje rozdrażnienie, kłopoty ze snem, nadpobudliwość, trudności w koncentracji, bóle głowy, a nawet moczenie nocne.
Rodzice pytają:
Czy moje dziecko wyrośnie z alergii?
Im wcześniej choroba zostanie wykryta i leczona, tym większe są szanse, że stan dziecka się poprawi, a maluch po pewnym czasie wyrośnie z alergii. Dzieci z rodzin atopowych, mające potwierdzoną alergię lub nasilone reakcje alergiczne, wymagają obserwacji, gdyż choroba może przybrać u nich inne formy (astma, katar alergiczny).
Czy u osoby dorosłej może nagle wystąpić uczulenie?
W ostatnich latach coraz częściej zdarza się, że objawy alergii występują nie tylko u dzieci, ale i u dorosłych.
Może to być uczulenie na środki piorące, czyszczące, kosmetyki, leki, pokarmy.
dr n. med. Beata Adamczyk, pediatra alergolog