Opryszczka u dzieci jest najczęstszą przyczyną zapalenia jamy ustnej. W większości przypadków pojawia się u dwu- i trzylatków. Opryszczka jest wywołana wirusem Herpes Simplex Virus (HSV), który z reguły atakuje skórę, błony śluzowe oraz oczy. Dla noworodków oraz niemowląt powikłania mogą być śmiertelne, natomiast u starszych dzieci wirus przebiega łagodnie, często nawet niezauważalnie. Nosicielem wirusa jest się przez całe życie.

Reklama

Spis treści:
1. Jakie są przyczyny opryszczki u dzieci?
2. Objawy opryszczki u dzieci
3. Jak wygląda zarażenie wirusem HSV?
4. Leczenie opryszczki u dzieci
5. Powikłania po wirusie HSV
6. Opryszczka u niemowlaka może nawracać

Jakie są przyczyny opryszczki u dzieci?

Najczęstszą przyczyną pojawienia się opryszczki u dzieci jest uszkodzona skóra niemowlaka, przez którą wirus dostaje się do organizmu. Dzieci często zarażają się wirusem w czasie ząbkowania. Przez zmiany wywołane ząbkowaniem, w jamie ustnej dochodzi do bezpośredniego kontaktu z wirusem. Dzieci zarażają się także poprzez bezpośredni kontakt z zarażonym dorosłym np. gdy niemowlę jest całowane przez chorego lub nosiciela wirusa, a nawet gdy się do niego przytula.

Objawy opryszczki u dzieci

Pierwsze objawy opryszki u dziecka pojawiają się już po 2-12 (zwykle sześciu) dniach od zarażenia. Mogą pojawić się nagle i mieć gwałtowny przebieg. Objawami opryszczki u niemowlaka są zwykle:

  • ból jamy ustnej
  • obfite ślinienie się
  • przykry zapach z buzi
  • utrata apetytu
  • gorączka nawet do 40°C.

Chorobę może poprzedzić ostre zapalenie dziąseł. Następnie na błonie śluzowej warg lub policzków – jest to tzw. opryszczkowe zapalanie gardła – pojawiają się wówczas pęcherzyki wypełnione cieczą, które pękają i pozostawiają bolesne nadżerki. Objawom tym towarzyszy powiększenie i bolesność podżuchwowych węzłów chłonnych. Ostry stan trwa od 4 do 9 dni, potem sam ustępuje. Ból znika na 2-4 dni przed zagojeniem się nadżerek.

Zobacz także

Jak wygląda zakażenie wirusem HSV?

Dla zakażenia wirusem opryszczki charakterystyczne są zmiany pęcherzykowe:

  • Kiedy zakażona jest skóra kończyn, pęcherzyki pojawiają się w ciągu 2-3 dni w miejscu skaleczenia czy otarcia naskórka. Dzięki charakterystycznemu umiejscowieniu doświadczony lekarz łatwo odróżni opryszczkę od półpaśca. Zmiany goją się powoli (czasem nawet do 3 tygodni), a ponowne pęcherze w tym samym miejscu bywają większe.
  • Opryszczkowe zmiany występują niekiedy na paluszkach dzieci ssących kciuk, które chorują na opryszczkowe zapalenie jamy ustnej lub gardła.
  • Zmiany na oczach – w postaci zapalenia spojówki i rogówki – mogą być zarówno pierwotną, jak i wtórną formą zakażenia wirusem HSV. Szczególnie niebezpieczne może to być dla noworodków, a nieleczone doprowadzić do zaćmy, a nawet ślepoty.
  • U noworodków, a także u niedożywionych niemowląt może wystąpić poważne zakażenie uogólnione, czyli sepsa.

Leczenie opryszczki u dzieci

Leczenie opryszczki u dzieci powinno rozpocząć się od natychmiastowej wizyty u lekarza, ponieważ zarówno noworodki, jak i niemowlęta, wymagają w tym przypadku hospitalizacji.
W każdej postaci zakażenia wirusem opryszczki lekarze stosują preparaty acyklowiru:

  • na błony śluzowe – w postaci 3-proc. żelu,
  • na skórę – 5-proc. kremu lub tabletki doustne.

W ciężkich przypadkach podczas leczenia szpitalnego podaje się dożylnie kroplówki. Miejscowo zastosowany preparat acyklowiru może skrócić okres rozsiewu wirusa, ale nie ma wpływu na złagodzenie objawów, natomiast antybiotyki czy sterydy mogą pogorszyć stan chorego. Antybiotyki są przydatne tylko w leczeniu wtórnych powikłań (w postaci zakażenia bakteryjnego). U starszych dzieci leczenie jest dostosowywane do intensywności objawów. Jeżeli są one łagodne, zwykle nie podaje się żadnych leków.

Jakie są powikłania po wirusie HSV?

Bardzo poważnym powikłaniem HSV jest zapalenie opon mózgowych oraz mózgu. Dochodzi do niego, kiedy wirus przedostanie się do organizmu i zainfekuje wiele narządów lub przeniesie się do układu nerwowego. To powikłanie może wystąpić we wszystkich grupach wiekowych i przebieg choroby jest wówczas ciężki.

Opryszczka u niemowlaka może nawracać

Zdarza się też, że po przejściu pierwszego zakażenia wirus opryszczki pozostaje w tkankach dziecka w utajeniu i dopiero pewne bodźce mogą wywołać nawrót choroby. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • zimno,
  • opalanie się w pełnym słońcu,
  • choroby z gorączką,
  • silne emocje.

Przy nawracającej opryszczce wykwity często pojawiają się na wargach.

Źródło: mp.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama