
Pleśniawki u niemowlaków wymagają leczenia, ponieważ sprawiają, że dziecko ma problemy z przyjmowaniem pokarmu. Dzieje się tak z powodu bólu, jaki wywołują zmiany w jego jamie ustnej. Pleśniawki mogą też łatwo rozprzestrzenić się na układ oddechowy i pokarmowy dziecka, zająć całą buzię i gardło. Na pleśniawki stosuje się leczenie miejscowe, najczęściej pędzlowanie lekiem antygrzybiczym oraz odkażanie jamy ustnej.
Spis treści:
Pleśniawki u niemowlaków

Pleśniawki na języku, fot. AdobeStock
Po stwierdzeniu pleśniawek u dziecka należy iść z nim do lekarza. Nieleczone pleśniawki u niemowlaków mogą rozprzestrzenić się na gardło, przełyk, tchawicę, a nawet na oskrzela, powodując ból gardła, chrypkę niemowlaka, ból przy przełykaniu. Pediatra powie, jakie leczenie stosować i jak długo oraz przepisze preparat, który pozwoli skutecznie pozbyć się nalotu. Niektóre leki można kupić tylko na receptę. Rodzaj lekarstwa zależny jest m.in. od wieku dziecka i stopnia zaawansowania choroby.
Co na pleśniawki u dzieci
Na pleśniawki u niemowlaków stosuje się leki zawierające przeciwgrzybiczą nystatynę – przepisywane przez lekarza. Do ich aplikacji można użyć nasączonego preparatem patyczka, albo nałożyć lek na dokładnie umyty palec i delikatnie wysmarować nim jamę ustną niemowlęcia – język, wnętrza policzków i podniebienie. Wskazana jest delikatność, gdyż podczas nakładania leku łatwo zbyt mocno zetrzeć biały nalot, co może wywołać krwawienie. Aplikację leku trzeba powtarzać 2-3 razy dziennie. Kurację trzeba kontynuować tak długo, jak zaleci lekarz. W przeciwnym wypadku pleśniawki będą nawracać.
Domowe sposoby na pleśniawki
Gdy dziecko ma pleśniawki:
- przecieraj je systematycznie – używaj jałowego gazika nasączonego lekarstwem (ale nie ścieraj na siłę nalotu, bo może to wywołać krwawienie i ból)
- wyrzuć stary smoczek – kup nowy i dbaj o jego sterylność
- jeśli karmisz naturalnie, dokładnie myj piersi – obserwuj, czy nie zostały zaatakowane przez grzyba
- w razie potrzeby smaruj piersi – tym samym roztworem, co nalot w buzi dziecka
- jeżeli dziecko pije mleko modyfikowane – pamiętaj, że bardzo ważna jest higiena karmienia
- jeżeli dziecko dostaje pokarmy stałe – nie podawaj mu gorących, pikantnych potraw lub owoców cytrusowych, które podrażniają śluzówkę jamy ustnej i zwiększają odczuwany ból.
Wyżej wymienione domowe sposoby na pleśniawki u niemowlaków sprawią, że leczenie będzie skuteczne, a grzyb, który wywołał nalot w buzi dziecka, zniknie na zawsze... albo na długi czas, bo dziecko może ponownie się zakazić grzybami. Najczęściej pleśniawki atakują dzieci z osłabioną odpornością oraz niemowlęta leczone antybiotykami. W ich przypadku warto stosować leki pro- i prebiotyczne, które mogą zapobiec nawrotowi pleśniawek.
Zobacz też: