Reklama

Dziecko ma odruch wymiotny już na sam widok łyżeczki z syropem? Zobacz, jak przekonać je, żeby przełknęło go i... nie zwróciło już po minucie.

Reklama

Podaj posiłek

Większość leków najlepiej podawać ok. godzinę po jedzeniu. Przyjmowanie ich na pusty żołądek może doprowadzić do bólu brzucha albo biegunki (dotyczy to zwłaszcza antybiotyków).

Wcześniej ochłódź lek

Zimne syropki mają mniej intensywny smak i rzadziej wywołują odruch wymiotny, zapytaj więc lekarza, czy możesz je przechowywać w lodówce.

Wyparz łyżeczkę

To konieczne i to nie tylko w pierwszym półroczu życia dziecka. Oblizane przez chorego maluszka strzykawka, kroplomierz czy łyżeczka mogą stać się siedliskiem zarazków.

Wstrząśnij butelkę

Antybiotyki w zawiesinach nie są jednorodne: kiedy stoją trochę dłużej rozdzielają się na wodę i gęstą papkę, zawierającą substancję czynną lekarstwa. Jeżeli przed podaniem maluszkowi leku nie wstrząsnęłabyś zawiesiny

Dokładnie odmierz

Nigdy nie podawaj leków „na oko” - wielkość dawki jest ustalana przez lekarza bardzo precyzyjnie. Pediatra bierze pod uwagę wiek dziecka, jego stan zdrowia i wagę.

Poznaj zasady podawanie leków

Podawaj lek, gdy dziecko siedzi

Jeżeli dziecko jeszcze nie umie siedzieć, ułóż je na pół leżąco (gdyby leżał całkiem na płasko, mógłby się zakrztusić podczas przełykania leku). Lewą ręką obejmij jego ramiona, a prawą (jeśli jesteś praworęczna) podaj lek. Najlepiej, jeśli masz kogoś do pomocy, np. tatę albo babcię. Wtedy jedna osoba może trzymać maluszka, a druga podać lek.

Namów je do otwarcia buzi

Możesz delikatnie ścisnąć policzki maleństwa albo połaskotać go w dolną wargę: wtedy instynktownie otworzy usta.

Daj do popicia wodę

To zabije nieco smak leku. Pamiętaj, że lekarstw nie powinno się popijać sokami owocowymi albo mlekiem, ponieważ jest ryzyko, że nie zadziałają albo zadziałają słabiej. Jeżeli syrop ma słodki i mdlący smak, możesz za zgodą lekarza rozcieńczyć go chłodną wodą (w stosunku 1:2).

Reklama

Poczekaj z jedzeniem

Nie podawaj zwłaszcza deserków owocowych, bo zawarte w owocach enzymy mogą utrudniać wchłanianie się leku. Poza tym jedzenie może podrażnić chore gardło albo żołądek i wywołać wymioty. Jeśli maluch zwymiotował po podaniu lekarstwa, koniecznie zadzwoń do lekarza. Najpewniej, jeżeli wymioty nastąpiły tuż po przełknięciu leku, trzeba będzie go podać jeszcze raz. Jeśli jednak dziecko zwymiotowało po kilkunastu minutach lub później, lek zdążył się wchłonąć.

Reklama
Reklama
Reklama