8 produktów, które najbardziej uczulają dzieci
Zanim na testach wyjdzie, na które produkty twoje dziecko ma uczulenie, warto wiedzieć, które z nich powinny wydać ci się najbardziej podejrzane. Zobacz listę 8 produktów, które są najsilniejszymi alergenami.
- Małgorzata Zduńska
Alergię pokarmową mogą potwierdzić tylko testy, które powinny być wykonane pod okiem lekarza. Ale nie zaszkodzi wiedzieć, na które produkty najczęściej występuje alergia. Poniżej lista.
1. Mleko i nabiał
Szczególnie groźne jest mleko krowie. Nieco rzadziej alergizują jogurt, kefir, ser, ale je również trzeba wycofać z diety dziecka, u którego lekarz potwierdził alergię.
2. Jajko
Najmocniej uczula białko, dlatego dawniej zalecano podawanie całego jajka maluchowi nie wcześniej niż pod koniec drugiego roku życia. Jednak dzisiaj nie ma już takich obostrzeń - okazuje się, że niepodawanie dziecku produktów potencjalnie alergizujących może tym bardziej wzmagać skłonność do alergii.
3. Kaszki i pieczywo z glutenem
Zwłaszcza z pszenicy, żyta i jęczmienia (czyli np. pieczywo pszenne i żytnie, kasza jęczmienna, manna, kuskus). Stosunkowo najbezpieczniejszy jest owies i płatki owsiane.
Zobacz też: Komu tak naprawdę szkodzi gluten?
4. Mięso
Jeśli dziecko jest uczulone na białka mleka krowiego, może mieć kłopoty po wołowinie i cielęcinie; gdy ma alergię na jajka – po kurczaku.
5. Orzechy
Nie zaleca się podawania ich maluchowi w pierwszym roku życia ze względu na ryzyko zakrztuszenia się. Najczęściej alergizują orzechy pistacjowe i ziemne. Najnowsze badania dowodzą, że podawanie już niemowlętom niewielkich ilości np. masła orzechowego może je chronić przed wystąpieniem alergii.
6. Owoce
Zwłaszcza cytrusy i inne owoce południowe, a także truskawki, poziomki. Nie opóźniaj jednak podawania ich maluszkowi w pierwszym roku życia. Ale gdy alwergia wystąpi, wyklucz je z diety.
7. Słodycze
Najczęściej uczulają czekolada i miód. Nie dawaj też dziecku batonów (w nich prócz czekolady mogą znajdować się orzechy).
8. Konserwanty i barwniki
Pochodne kwasu benzoesowego (są np. w niektórych galaretkach, dżemach, słodyczach, majonezie) oraz glutaminian sodu (jest dodawany do kostek rosołowych, zup w proszku, gotowych potraw w puszkach).
Zobacz też: Konserwanty, barwniki, aromaty - jaka ilość jest bezpieczna dla dziecka?