Syrop przeciwkaszlowy trzeba podawać dziecku z rozwagą. Małe dzieci i niemowlęta nie powinny w ogóle przyjmować syropów przeciwkaszlowych bez wyraźnego zalecenia lekarza! Nie zawsze kaszel należy hamować, czasem syrop przeciwkaszlowy może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Wiele zależy od rodzaju kaszlu: inny syrop zadziała na kaszel mokry, a inny na kaszel suchy. Niektóre syropy przeciwkaszlowe można podawać na noc, ale absolutnie nie zaleca się ich niemowlętom. Podanie syropu na kaszel rocznemu dziecku koniecznie skonsultuj z lekarzem. Polecamy dobre syropy przeciwkaszlowe dla dzieci, także bez recepty.

Reklama

Kiedy stosować syrop przeciwkaszlowy dla dzieci?

Syrop hamujący kaszel jest potrzebny, gdy dziecko męczy suchy, uciążliwy i nieproduktywny kaszel. Syrop przeciwkaszlowy zwykle podaje się na noc, aby ułatwić zasypianie i umożliwić spokojny sen. Czasem lekarz może zdecydować o zastosowaniu syropu w ciągu dnia, aby wyciszyć męczący kaszel.

Syrop przeciwkaszlowy można stosować:

  • przy kaszlu suchym, nieproduktywnym, gdy infekcja rozwija się,
  • pod koniec i po infekcji, gdy dziecko kaszle na sucho, bo podrażniona śluzówka dróg oddechowych jest bardzo wrażliwa na wszystkie szkodliwe czynniki, np. smog.

Syropu przeciwkaszlowego nie można stosować, gdy dziecko:

  • ma kaszel mokry,
  • ma zapalenie oskrzeli, płuc.

Uwaga, jeśli nie wiesz, jaki kaszel ma dziecko i jaki syrop zastosować, poradź się lekarza. Nigdy nie podawaj syropu przeciwkaszlowego na własną rękę, zwłaszcza niemowlętom i dzieciom poniżej 2 lat.

Syrop przeciwkaszlowy na kaszel suchy

Kaszel suchy jest też nazywany nieproduktywnym. Dziecko kaszle, ale nie odkrztusza żadnej wydzieliny. Jest męczący, a nie pomaga w pokonaniu infekcji. Taki kaszel trzeba hamować, podając syrop przeciwkaszlowy.

Syrop przeciwkaszlowy na kaszel mokry: tylko po konsultacji z lekarzem

Kaszel wilgotny (mokry) to taki, gdy dziecko odkrztusza wydzielinę, która spływa z nosa i zatok. Gdyby dziecko jej nie odkasływało, wydzielina zalegałaby w dolnych drogach oddechowych i była pożywką dla bakterii. Dlatego taki kaszel jest bardzo korzystny. Nie można go hamować, podając syrop przeciwkaszlowy. Można to zrobić tylko na wyraźne zalecenie lekarza: gdy kaszel jest bardzo silny wieczorem i nie pozwala dziecku zasnąć lub gdy dziecko budzi się w nocy z powodu silnego kaszlu. Jednak w takim przypadku najlepiej najpierw pomóc mu odkrztusić zalegającą wydzielinę, a dopiero potem podać syrop przeciwkaszlowy.

Zobacz także

Syrop przeciwkaszlowy bez recepty

Jeśli kaszel suchy u dziecka nie jest silny, można go łagodzić ziołowymi syropami przeciwkaszlowymi. To syropy, które kupisz bez recepty i które zawierają takie zioła, jak:

  • babka lancetowata: wyciąg z liści babki lancetowatej działa przeciwzapalnie, zmniejsza przekrwienie śluzówek,
  • cebula: ma właściwości przeciwzapalne i wykrztuśne, działa też wspomagająco na odporność,
  • podbiał: powleka śluzówkę jamy ustnej i gardła, zmniejsza jej podrażnienie i łagodzi kaszel,
  • prawoślaz: łagodzi kaszel oraz osłania śluzówkę jamy ustnej i gardła,
  • tymol: ma właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze.

Warto też wypróbować przepis na domowy syrop z cebuli bezpieczny i dla dzieci, i dla kobiet w ciąży. Syrop z cebuli podziała łagodząco na kaszel, zmniejszy ból gardła i pomoże na przeziębienie.

Syrop przeciwkaszlowy dla niemowląt i rocznego dziecka?

Leki przeciwkaszlowe nie zawsze nadają się dla niemowląt i rocznych dzieci. Syrop przeciwkaszlowy silnie hamuje odruch kaszlu. To lek, który działa na ośrodek kaszlu zlokalizowany w rdzeniu przedłużonym. Zawiera kodeinę, dekstrometorfan i butamirat. Można go podawać tylko przez krótki czas, najlepiej na zlecenie lekarza. Dzieci poniżej 1. roku życia mogą przyjmować syropy przeciwkaszlowe wyłącznie na zlecenie lekarza.

Uwaga: niektóre syropy przeciwkaszlowe, które są powszechnie uznawane za ziołowe, również mogą zawierać kodeinę, dlatego przed podaniem leku dziecku trzeba przeczytać dokładnie ulotkę.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama