Co wywołuje atopowe zapalenie skóry i nasila jego objawy?
Atopowe zapalenie skóry to choroba, która zaleczona czasami się zaostrza. Niekiedy dzieje się tak bez jakiejś wyraźnej przyczyny. Ale są czynniki, które można podejrzewać o to, że nasilają objawy AZS. Czy je znasz?
Zastanawiasz się, dlaczego skóra twojego chorego na AZS dziecka znów zaczęła pokrywać się atopowymi zmianami, choć była już w całkiem dobry stanie? Są czynniki, które mogą zaostrzać AZS. Sprawdź to, bo być może następnym razem uda ci się uniknąć nasilenia atopowych zmian.
1. Psychika
Swędzenie skóry nasila się pod wpływem silnych emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Dlatego maluch może odczuwać zwiększone swędzenie skóry zarówno podczas rodzinnej kłótni, jak i przyjemnego balu urodzinowego.
2. Czynniki klimatyczne
Choć AZS występuje na całym świecie, to objawy atopowego zapalenia skóry nie są wszędzie tak samo nasilone. Nie mamy raczej możliwości przeprowadzki do Skandynawii, ale możemy przynajmniej chronić dziecko przed gwałtownymi skokami temperatur i dymem papierosowym.
3. Nieprzewiewna odzież
Gatunki materiałów typu: wełna, nylon, poliester, wiskoza i gruby len przyczyniają się do zaostrzenia objawów choroby. Dla alergika najlepsze będą lekkie bawełniane ubranka, w których maluch się nie spoci. Majteczki powinny być białe i nałożone szwami na zewnątrz – ciemne kolory oraz zszycia podrażniają skórę. Pieluszki – oddychające, jednorazowe.
4. Infekcje
Każda infekcja powoduje, że stan skóry się pogarsza. Objawy zapalenia mogą się nasilić nawet przy zwykłym ząbkowaniu. Na szczęście, pogorszenie ustępuje, gdy organizm pokona inne dolegliwości. Ostatnio mówi się o wpływie gronkowca złocistego na skórze w wywoływaniu zaostrzeń. Dodatkowo objawy pogarszają się u osób, które bardzo się pocą.
5. Jedzenie
Co dziewiąte dziecko cierpiące na AZS nie może jeść kilku produktów. Najczęściej alergizują mleko krowie, pszenica, soja, orzechy, owoce cytrusowe, pomidory lub ryby. U wielu dzieci układ pokarmowy się uszczelnia i dolegliwości ustępują, jeśli przez pewien okres czasu zrezygnuje się z uczulających pokarmów.
6. Alergie
Atopowe zapalenie skóry często występuje wraz z alergiami. Sierść zwierząt, roztocza, pyłki kwiatów czy chemikalia mogą pogorszyć stan skóry albo spowodować atak choroby.
7. Detergenty i kosmetyki
Woda i mydło usuwają tłuszczową warstwę ochronną, która u chorych dzieci staje się jeszcze bardziej sucha i wrażliwa. Do tego dochodzi podrażnienie skóry proszkami do prania i płynami do płukania. Bakterie i alergeny mają wtedy łatwiejszy dostęp do organizmu. Można temu zapobiec, przywracając skórze właściwą wilgotność i natłuszczenie odpowiednimi kremami oraz myjąc pielęgnując dziecko specjalnymi preparatami emolientowymi.
Zobacz też:
- Pielęgnacja skóry małego alergika
- Czym najlepiej i najzdrowiej myć niemowlę?
- Co to są emolienty?