Ząbkowanie dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?

Ząbkowanie u dziecka nie musi być bolesne. Trzeba się jednak do niego dobrze przygotować. Warto też wiedzieć, że niektóre z symptomów ząbkowania nie są związane z wyrzynaniem się zębów, ale mogą wskazywać na inny problem, który występuje równolegle.

Pierwszy ząbek pojawia się najczęściej między 6-11 miesiącem życia, a objawy ząbkowania mogą być czasami zaskakujące dla rodziców: dziecko nie tylko ślini się i płacze, ale może być rozdrażnione, mieć biegunkę lub stan podgorączkowy. Jak przebiega ząbkowanie u dzieci? Przeczytaj wszystko, co musisz wiedzieć na temat ząbkowania!

Spis treści:

 1. Kiedy dziecko zaczyna ząbkować?
 2. Kolejność ząbkowania
 3. Objawy ząbkowania u niemowlaka
 4. Nietypowe objawy ząbkowania
 5. Bolesne ząbkowanie – co na ząbkowanie u niemowlaka?
 6. Domowe sposoby na ból przy ząbkowaniu

O zęby mleczne trzeba dbać! Ale jak? Wyjaśnia ekspert [WIDEO]

Kiedy dziecko zaczyna ząbkować?

Dzień, w którym w buzi niemowlaka pojawia się pierwszy ząbek, to prawdziwe święto. Niektóre rodziny utrzymują nawet stary zwyczaj: mama dostaje wtedy prezent, czyli „ząbkowe”. Pierwszy mleczak pojawia się zwykle między 6. a 11. miesiącem życia, a ostatni wyrzyna się ok. 21-31 miesiąca życia. Ząbkowanie kończy się, gdy u malucha pojawia się „garnitur” 20 zębów mlecznych.

Lekarze zauważyli, że szybciej zaczynają ząbkować dzieci, które są zdrowe, przyszły na świat z dużą wagą i są karmione piersią. Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy twojemu dziecku wyrośnie pierwszy ząbek, zapytaj swoich rodziców, kiedy sama ząbkowałaś – geny mają duży wpływ na wyrzynanie zębów mlecznych!

Kolejność ząbkowania

Jako pierwsze zęby mleczne zazwyczaj pojawiają się jedynki dolne, potem górne i dalsze. Pamiętaj jednak, że kolejność wychodzenia zębów może ulec zmianie i tak naprawdę zależy od indywidualnego rozwoju każdego dziecka. Zwykle jednak kalendarz ząbkowania niemowlęcia wygląda tak:

 • Jako pierwsze pojawiają się zwykle dolne jedynki (6-11 miesiąc), jako drugie górne jedynki (6-12 miesiąc).
 • Po nich wyrzynają się dwójki górne (6-16. miesiąc) i dolne (7-16. miesiąc).
 • Pierwsze zęby trzonowe, czyli czwórki, wyrosną między 10 a 19 miesiącem.
 • Kły, czyli trójki, wyrastają w 15-24 miesiącu.
 • Ostatnie piątki pojawią się w 21-31 miesiącu.
Jeśli twoje dziecko ząbkuje później niż rówieśnicy, nie martw się. Jego ząbki będą lepiej zmineralizowane, a więc mocniejsze i zdrowsze.

Objawy ząbkowania u niemowlaka

Jeśli zaobserwujesz u dziecka następujące objawy ząbkowania, możesz przypuszczać, że wkrótce pojawi się pierwszy ząbek. Wśród pierwszych objawów wyrzynania się ząbków u niemowlaka wymienia się:

 • ślinienie,
 • gryzienie,
 • płaczliwość,
 • rozdrażnienie,
 • gorszy sen,
 • słabszy apetyt.


Warto zwrócić też uwagę na dziąsła dziecka tuż przed ząbkowaniem. Mogą one wydawać się nieco spuchnięte i bardziej czerwone. W niektórych przypadkach mogą wyglądać na nieco fioletowe albo posiniaczone. Często dziąsła przy wyrzynaniu się zębów są rozpulchnione.

Nietypowe objawy ząbkowania

Podczas wyrzynania się zębów mogą pojawić się też nietypowe objawy ząbkowania. Część z nich rzeczywiście może zwiastować wyrzynające się ząbki, jednak są też takie, które absolutnie nie oznaczają ząbkowania, a mogą świadczyć o chorobie!

Katar

W przypadku kataru przy ząbkowaniu niestety niewiele możemy zrobić poza próbą łagodzenia objawów. Pomocny może okazać się roztwór wody morskiej, którym nawilżamy nosek dziecka. Wielu rodziców chwali sobie także inhalacje na bazie soli fizjologicznej. Nie zapominajmy też o regularnym oczyszczaniu noska z wydzieliny. 

Kaszel i chrypka

Nietypowym, ale częstym objawem są również kaszel i chrypka przy ząbkowaniu. Przy łagodnej wersji kaszlu, podobnie jak w przypadku kataru, wystarczą domowe sposoby leczenia. Należy podawać dziecku dużo płynów (żeby rozrzedzić gęstą ślinę) i zadbać o prawidłowe nawilżenie w pomieszczeniu, gdzie maluszek przebywa. Jeśli objawy są nasilone (i/albo towarzyszy im wysoka gorączka), koniecznie skonsultuj się z pediatrą. Wysoka gorączka z objawami przeziębienia czy grypy nie jest związana z ząbkowaniem. Niestety oznacza to, że twoje dziecko jest chore.

Gorączka

Podczas ząbkowania dziecko nie powinno mieć gorączki, ale może pojawić się u niego stan podgorączkowy (do 38°C) wywołany zapaleniem dziąseł. Po 2-3 dniach temperatura powinna wrócić do normy. Jeśli jednak niemowlę ma gorączkę przy ząbkowaniu, skontaktuj się z lekarzem, bo może to oznaczać chorobę.

Biegunka

Jednym z nietypowych objawów jest biegunka przy ząbkowaniu. Wprawdzie niektóre mamy zauważają, że podczas ząbkowania ich niemowlęta mają luźniejsze kupki – być może jest to efekt połykania dużej ilości śliny, ale równie dobrze może to być objaw problemów żołądkowych. Może to być także związane z tym, że dziecko wkłada niemal wszystko do buzi, więc i więcej bakterii dostaje się do przewodu pokarmowego. Ból dziąseł może promieniować na uszy i policzki i zdarza się, że ząbkujące maluchy pocierają te miejsca. Mogą być to jednak symptomy zapalenia ucha. Gdy pojawią się niepokojące dolegliwości, skontaktuj się z pediatrą.

Wysypka

Z powodu ślinienia czasem na brodzie dziecka pojawia się wysypka przy ząbkowaniu (często wycieraj mu buzię, ale uważaj na mokre chusteczki, które często mogą podrażniać).

Bolesne ząbkowanie – co na ząbkowanie u niemowlaka? 

Mleczaki podczas ząbkowania przesuwają się do jamy ustnej z miejsc, w których powstały, czyli ze szczęki i żuchwy. Ta wędrówka może być bolesna, bo otwór kostny, przez który ząb musi się przecisnąć, jest mniejszy niż średnica jego korony. Napór na sąsiadującą z nim tkankę łączną i kostną wywołuje stan zapalny. To dlatego dziąsła bolą i swędzą, a ząbkowanie jest bolesne. Są jednak teorie, zgodnie z którymi wyrzynanie się zębów powoduje jedynie dyskomfort, a nie faktyczny ból.

Szukając sposobów, które pomogą dziecku na bolesne ząbkowanie, uważaj na wszelkie kremy i maści na bolące i swędzące dziąsła! Żele na ząbkowanie zawierają zazwyczaj silne środki znieczulające, np. lidokainę, które mogą podrażniać przewód pokarmowy. Przed zastosowaniem produktu na ząbkowanie skonsultuj się z pediatrą lub dziecięcym stomatologiem.

Domowe sposoby na ból przy ząbkowaniu

Co w takim razie pomoże na ząbkowanie, skoro żel jest niekoniecznie dobrym pomysłem? Najlepsze sposoby to:

 • masaż dziąseł,
 • schłodzony wodny gryzak.


Alternatywne i domowe sposoby na ząbkowanie to podanie dziecku schłodzonej marchewka lub schłodzonego ogórka – podobnie jak gryzak, nie zawierają szkodliwej chemii, trzeba jednak uważać, by dziecko się nie zadławiło. Zwolennicy medycyny alternatywnej polecają również bursztyn jako środek na ząbkowanie. Należy podkreślić, że nie ma żadnych badań potwierdzających skuteczność tej metody. Co więcej, zakładanie maluszkowi naszyjnika z bursztynu może grozić zadławieniem (jeśli dziecko zerwie łańcuszek i weźmie koralik do buzi) lub uduszeniem.

Źródło:

 1. nhs.uk 
 2. www.healthychildren.org


Zobacz też:

Rady mam na ząbkowanie
Alicja Rotfeld
Zdrowie
Ząbkowanie bez bólu – sposoby mam – film
Jak radzą sobie mamy, gdy ich dziecko ząbkuje? Każda ma swój sprawdzony sposób. Poznaj praktyczne rady mam, pomocne w okresie ząbkowania niemowlęcia.

Jedne dzieci przechodzą okres ząbkowania praktycznie niezauważalnie dla rodziców, dla innych to prawdziwa męka. Niektóre dzieci podczas ząbkowania stają się płaczliwe i niespokojne. Wielu rodziców zastanawia się co zrobić, by przynieść ulgę cierpieniom niemowlaka. Ząbkowanie - porady mam Sprawdź, jak mamy wspominają ten okres. Poznaj ich praktyczne sposoby na ząbkowanie . Nie zawsze muszą to być czopki/syropy przeciwbólowe czy maści na dziąsła, czasem wystarczy ... schłodzona marchewka czy szczoteczka do zębów. Sprawdź, co zrobić, by dziecko przeszło przez ząbkowanie bezboleśnie. Wydrukuj: Plan ząbkowania niemowlaka Jaki jest twój sposób na ząbkowanie niemowlaka? Napisz w komentarzu.

zęby mleczne
Fotolia
Zdrowie
Wszystko o mleczakach: kiedy pojawiają się zęby mleczne i co jest normą
Zęby mleczne tworzą się już w brzuchu mamy, zanim w ogóle pomyślisz o ząbkowaniu! Sprawdź, w jakiej kolejności wyrzynają się mleczaki i jakie są objawy ząbkowania oraz co może być powodem do niepokoju.

Zęby mleczne, czyli tzw. mleczaki to pierwsze zęby dziecka. Pierwsze z nich - dolne jedynki - wyżynają się ok. 6 miesiąca życia, a ostatnie - piątki - w 3 roku życia dziecka. Człowiek ma 20 zębów mlecznych (zaczynają formować się już w 6 tygodniu życia płodowego). W uzębieniu mlecznym nie ma zębów przedtrzonowych. Mleczaki wypadają najczęściej między 6-13 rokiem życia, robiąc miejsce zębom stałym. Kolejność wyrzynania się zębów mlecznych   Kalendarz wyrzynania się zębów mlecznych wygląda następująco: Dolne jedynki - pojawiają się około 6. miesiąca życia , ale równie dobrze może to nastąpić w okolicy 1. urodzin (mogą to być także – chociaż rzadziej – dwójki lub górne jedynki). Górne jedynki. Górne oraz dolne dwójki. Kły - w 2. roku życia (najpierw – jak w przypadku siekaczy – dół, potem góra). Zęby trzonowe , czyli czwórki. Piątki (ostatnie zęby mleczne)   pojawią się około 3. urodzin. Wtedy też zanika lub zmniejsza się szczelina między przednimi zębami. O zęby mleczne trzeba dbać tak samo jak o zęby stałe! Pamiętaj o ich myciu i nie podawaj dziecku nocą mleka (poza własnym) oraz napojów innych niż woda. Małe dziecko u dentysty nauczy się, że zęby trzeba kontrolować i że gabinet stomatologiczny nie jest straszny, dlatego koniecznie odwiedźcie dentystę, żeby pokazać mu mleczaki! To ważne: Nie tylko kolejność pojawiania się zębów mlecznych może być nietypowa. Mogą one również rosnąć po kilka naraz. Warto pamiętać, że późne ząbkowanie bywa cechą rodzinną. U dziewczynek pierwsze mleczaki pojawiają się zazwyczaj wcześniej niż u chłopców. Objawy ząbkowania Od momentu, kiedy u płodu zaczynają się formować zęby mleczne, stopniowo pokrywa je twarde, bogate w wapń szkliwo . Ta warstwa będzie przyrastać jeszcze przez kilka...

niemowlę, ząbki, mycie zębów, szczoteczka do zębów
Panthermedia
Zdrowie
To musisz wiedzieć, zanim dziecko zacznie ząbkować
Już się boisz, że niedługo skończą się spokojne noce i apetyt bobaska? Sprawdź, jak ulżyć ząbkującemu dziecku.

Są maluchy, które zaczęły ząbkować w wieku 4. miesięcy , i są takie, u których pierwszy ząbek pojawił się dopiero w 12. albo 13. miesiącu życia. I jedne, i drugie mieszczą się w normie. Czas ząbkowania zapisany jest w genach i ani żadna dieta, ani masaże dziąseł na pewno nie będą miały na niego wpływu. Generalna zasada brzmi: im później, tym lepiej: zęby, które wyrżnęły się  w 3–5. miesiącu życia dziecka, mogą być słabiej zmineralizowane i bardziej narażone na próchnicę niż mleczaki, które pojawiły w okolicy pierwszych urodzin dziecka.   Objawy ząbkowania – jak poznać, że dziecko ząbkuje? Ząbkujące dziecko ślini się bardziej niż zwykle. Bo wydzielina nawilża śluzówkę i zawiera przeciwciała, które utrudniają wnikanie bakterii (rozpulchnione i podrażnione dziąsła są dla nich świetną pożywką). Wkłada piąstki do buzi. Opuchnięte dziąsła swędzą, więc dziecko, aby poczuć ulgę, instynktownie będzie je zaciskać na wszystkim, co znajdzie się w jego ustach. Marudzi więcej niż zazwyczaj. Np. podczas karmienia maluch odwraca głowę, przerywa jedzenie po kilku łykach, puszcza pierś, płacze. Chociaż są też dzieci, które z powodu swędzących dziąseł mogłyby ssać pierś lub smoczek bez końca. Może też się zdarzyć, że podczas karmienia poczujesz moc zaciśniętych dziąseł na swoich piersiach – dziecko nie robi tego na złość, ale dlatego, że bolą go dziąsła. Uwaga! Od pierwszych objawów ząbkowania do ukazania się białego ząbka mija kilka tygodni (a nawet miesięcy). Ząbkowanie może boleć – jak pomóc dziecku? Przeciskanie się zębów przez otwory kostne przypomina przepychanie jabłka przez dziurkę wielkości... cytryny. Korona zęba jest szersza niż szczelina w szczęce, kiedy więc ząbek zaczyna rosnąć, dziecko może odczuwać rozpierający ból. Do tego napór...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz