Alergia kontaktowa dotyka najcześciej dorosłych, jednak czasem przydarza się także dzieciom. Alergeny wnikają wówczas do organizmu nie wraz z jedzeniem albo przez drogi oddechowe, lecz przez skórę.
Podobnie jak pyłki czy uczulający pokarm stawiają na równe nogi układ immunologiczny i prowokują go do odpowiedzi. W przypadku alergii kontaktowej tą odpowiedzią są zmiany zapalne na skórze: od łagodnych, polegających na lekkim zaczerwienieniu, po uciążliwe, ze swędzącymi pęcherzami i sprawiającymi ból rankami.

Reklama

Przeczytaj także: 6 najczęstszych wysypek u dzieci

Uczulać może niemal wszystko, jednak na szczęście nikt nie jest uczulony na wszystko naraz. Co może wchodzić w grę?

Uczulenie na nikiel

Na skórze twojego dziecka pojawiły się dziwne, czerwone zmiany? Przypomnij sobie, w co było ostatnio ubrane. Zdarza się, że pojawiające się na ramionkach albo brzuchu czerwone kropki, są pamiątką po zatrzaskach.
Nietypowa (bo w kształcie prostokąta) zmiana na plecach może być śladem po klamerce od szelek, która przylegała do ciała, gdy małemu wiercipięcie zadarła się koszulka.
Zapięcia, haftki, klamry od pasków, guziki i nity od dżinsów, tanie bransoletki, kolczyki i pierścionki zawierają nikiel - metal, który często powoduje alergię kontaktową u dzieci.

Płyn do kąpieli dla niemowlaka - sprawdź opinie

Zobacz także

Uwaga!
Zmiany spowodowane kontaktem skóry z niklem mogą pojawić się nie tylko w miejscu przylegania, ale także na całym ciele.

Uczulenie na barwniki

Alergię kontaktową mogą powodować m.in. barwniki, zwłaszcza te używane do farbowania włókien syntetycznych.
Na ogół powodują zmiany pod pachami, na szyi, w pachwinach, pod kolanami, czyli tam, gdzie materiał przylega do skóry, a dziecko się najbardziej poci.

Uczulenie na gumę

Uczula również guma, a raczej niektóre jej składniki. Podeszwy trampek, kalosze czy klapki mogą nawet doprowadzić do poważnego stanu zapalnego skóry na stopach.
Za zmiany tego rodzaju odpowiedzialność mogą ponosić również kleje i garbniki używane podczas produkcji wyrobów skórzanych.

Polecamy: Nowa metoda odczulania

Uczulenie na wełnę

Wiele dzieci źle reaguje na wełnę, która poza tym, że może uczulać, jest szorstka i podrażnia skórę nawet wówczas, gdy maluch nie ma skłonności do alergii.

Uczulenie na kosmetyki

Uczulać mogą również kosmetyki, a raczej zawarte w nich substancje zapachowe i konserwanty. Maluch może źle zareagować na szampon, oliwkę, płyn do kąpieli itd., a nawet pachnący papier toaletowy albo aromatyczną chusteczkę do nosa.
Alergię mogą spowodować także maści pielęgnacyjne, zwłaszcza te zawierające lanolinę albo eucerynę, dlatego coraz częściej zastępuje się te substancje podłożami syntetycznymi.

Przeczytaj: Czego nie lubi skóra noworodka

Co robić, gdy dziecko ma objawy alergii kontaktowej?

  • Zidentyfikuj alergen. Gdy maluch cierpi na alergię kontaktową, przede wszystkim trzeba odnaleźć czynnik, który ją wywołuje i zrobić wszystko, by skóra dziecka nie miała z nim kontaktu. Nie zawsze jest to proste. Czasem pomaga przypadek – założona tył naprzód bluza od piżamy (wypryski pojawiają się na lewym, a nie na prawym ramionku, bo zatrzaski były tylko po jednej stronie), źle zapięte szelki. Warto sprawdzić czy zmiany układają się w regularny wzór np. na obu nóżkach pojawiają się plamki w tych samych miejscach, widać je tylko w talii itd.
  • Lecz. Niewielkie ogniska można leczyć samodzielnie – najlepiej posmarować je jakąś łagodną maścią, którą można kupić bez recepty, no. Alantanem.
  • Idź do lekarza. Jeśli zmiany nie ustępują, zaostrzają się albo są bardzo duże, trzeba iść z dzieckiem do pediatry albo dermatologa. Lekarz obejrzy malucha, ustali, czy na pewno chodzi o alergię i dobierze odpowiednią kurację.
  • Nie lecz malca na własną rękę silnymi lekami, np. steroidowymi, bo możesz doprowadzić do nieodwracalnych zmian na skórze.

Konsultacja: Małgorzata Dymecka-Hanusiak, specjalista dermatolog.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama