wysypka u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie

Wysypka u dziecka: swędząca, na nogach, plecach, brzuchu i na twarzy [RODZAJE]

Wysypka u dziecka może mieć postać plam i plamek, często zdarza się także wysypka grudkowo-plamista oraz pokrzywka. Najbardziej dokuczliwa jest swędząca wysypka, zwłaszcza jeśli pokrywa całe ciało albo wrażliwe miejsca, jak brzuch czy twarz. Wysypkę u dzieci mogą wywoływać m.in. wirusy, bakterie i alergeny, pojawia się w przebiegu ospy, różyczki, bostonki, a także przy zachorowaniu na COVID. Krostki to też objaw alergii lub gorączki trzydniowej.

Wysypka u dziecka może mieć różną postać: od drobnych plamek po duże, swędzące zmiany rumieniowe. Najczęściej u dzieci pojawia się wysypka plamista i grudkowata, a rodzice obserwują zmiany na nogach, plecach, brzuchu i na twarzy, a czasem nawet na całym ciele. Warto znać rodzaje wysypki, które występują u dzieci, by łatwiej je rozpoznać i znaleźć przyczynę. Wysypkę u dziecka powodują zwykle wirusy, bakterie lub pasożyty, zdarza się też wysypka alergiczna.

Wysypka u dziecka:

Darmowe, bo domowe sposoby na kurzajki, brodawki - film

Rodzaje wysypki u dziecka

Wygląd wysypki u dziecka zależy od jej przyczyny. U dzieci wysypka pojawia się zazwyczaj z powodu popularnych chorób wieku dziecięcego, jak:

 • trzydniówka: wysypka plamista w bladoróżowym kolorze występuje na nogach, brzuchu, twarzy i klatce piersiowej
 • różyczka: drobna wysypka plamista pokrywa najpierw twarz, a potem tułów, ręce i nogi
 • bostonka: wysypka plamista z czasem zmienia się w pęcherzyki na dłoniach, stopach i w buzi
 • szkarlatyna: wysypka grudkowata pojawia się na przedramionach, w pachwinach i na szyi, a później na całym ciele
 • ospa wietrzna: wysypka obejmuje całe ciało, ma postać czerwonych plamek i pęcherzyków


Z kolei wysypka alergiczna może wyglądać jak czerwone wypryski, plamy lub swędząca pokrzywka i pokrywać całe ciało, ale najczęściej występuje w zgięciach łokciowych i kolanowych, za uszami, na twarzy.

Wysypka u dziecka: tabela

W poniższej tabeli znajdziesz różne rodzaje wysypki u dzieci oraz choroby, którym towarzyszą:

 
Choroba Wygląd wysypki Umiejscowienie wysypki
Trzydniówka drobne, płaskie, bladoróżowe plamki klatka piersiowa, brzuch, twarz, ręce, nogi
Różyczka plamista, drobna, czerwona,
czasem większy rumień
najpierw twarz, potem "schodzi" w dół na tułów i kończyny
 
Bostonka małe czerwone lub łososiowe plamki, przekształcają się w wypełnione płynem surowiczym pęcherzyki zwykle tylko na dłoniach, stopach oraz w buzi
Szkarlatyna (płonica) drobne, czerwone, ostre grudki,
szorstka skóra, płomiennie czerwone czoło i policzki, jasna skóra wokół ust
najpierw na przedramionach, w pachwinach i na szyi, po dobie na całej reszcie ciała
Ospa wietrzna czerwone plamki, pęcherzyki na czerwonej podstawie całe ciało

Wysypka alergiczna
drobne czerwone wypryski,
czerwone plamy,
liszaje
pod kolanami, w zgięciach łokci, za uszami, na twarzy, może być na całym ciele
     

Wysypka alergiczna u dziecka

Wysypka alergiczna to drobne, czerwone wypryski lub większe punkty zapalne zlewające się w czerwone plamy. W miarę nasilenia choroby skóra staje się sucha, „liszajowata”, wysypka jest mocno swędząca, dziecko drapie się, zmiany pękają i sączą się, mogą ulegać zakażeniu.

Wysypka alergiczna może być spowodowana:

 • uczuleniem na pokarmy,
 • podrażnieniem skóry środkami chemicznymi: proszkami do prania, płynami do płukania, apreturą do tkanin (znajduje się na nowych, niepranych rzeczach),
 • kosmetykami.


Wysypka u dziecka spowodowana alergią nie zawsze oznacza jednak atopowe zapalenie skóry (AZS). W przebiegu AZS skóra jest bardzo sucha, co sprawia, że staje się mniej elastyczna, szorstka, skłonna do pękania. Uszkodzony naskórek jest znacznie bardziej podatny na różne zakażenia: ropne infekcje, drożdżycę itp.

Akademia Młodych Rodziców
Akademia Młodych Rodziców
Skóra maluszka wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wiemy, jak robić to najlepiej!

Wysypka u dziecka może także oznaczać uczulenie na zwierzęta lub rośliny, np. na pelargonię. Niemowlętom często też dokucza wysypka spowodowana działaniem moczu. Dość często winna jest alergia na leki, np. antybiotyki lub środki przeciwbólowe.

Wysypka plamista u dziecka

Wysypka plamista zazwyczaj jest objawem chorób wirusowych:

 • gorączki trzydniowej: różowe plamki pojawiają się po ustąpieniu trzy-czterodniowej gorączki (najpierw na tułowiu, potem na twarzy, rękach i nogach), nie wymagają leczenia,
 • różyczki: pojawiające się na ciele dziecka krostki są plamiste, drobne, czerwone, wysypka rozpoczyna się od twarzy, a potem „schodzi” w dół, poza plamkami na skórze mogą zdarzać się większe partie rumienia, może wystąpić swędzenie,
 • bostonki: cechą charakterystyczną jest pojawienie się krostek na wewnętrznych stronach dłoni i stóp oraz w ustach dziecka (tzw. zespół „ręka, stopa, usta”); taka wysypka u dziecka zazwyczaj nie wymaga leczenia i mija samoistnie po kilku dniach. 

Grudkowata wysypka u dziecka

Wysypka grudkowa u dziecka jest typowa np. dla szkarlatyny (płonicy). To drobne, czerwone, ostre grudki. Skóra z wysypką staje się szorstka. Zmiany występują najpierw na:

 • przedramionach,
 • w pachwinach,
 • na szyi.
   

W ciągu doby rozprzestrzeniają się na resztę ciała. Wysypka może być swędząca. W miarę trwania choroby czoło i policzki przybierają płomienną czerwoną barwę, a okolica wokół ust pozostaje wyraźnie jaśniejsza.

Wysypka grudkowo-plamista u dziecka

Wysypka w postaci grudek i plam występuje np. w przebiegu ospy wietrznej (ale może też być objawem innych chorób). Cechy charakterystyczne ospowej wysypki grudkowo-plamistej u dzieci to:

 • czerwone plamki, a potem pęcherzyki na czerwonej podstawie,
 • swędzące wykwity pojawiają się najpierw na tułowiu,
 • równolegle występują zmiany w różnej fazie - pęcherzyki i plamki.


Swędzącą wysypkę spowodowaną ospą można smarować np. gencjaną na wodzie. Jeżeli dziecko się drapie, pęcherzyki mogą ulec zakażeniu bakteryjnemu. Takie zmiany trzeba leczyć specjalną maścią z antybiotykami.

Bakteryjna wysypka u dziecka

Wysypka, która jest objawem skórnych infekcji bakteryjnych, to ropne strupki, pęcherzyki lub liszaje. Choroba sama nie przejdzie − trzeba ją zdiagnozować oraz leczyć. Rodzaje wysypek wywołanych przez bakterie:

 • paciorkowcowe zakażenie skóry: choroba skóry wywołana przez paciorkowca, pojawia się m.in. u niemowląt jako powikłanie po pieluszkowym odparzeniu, ma postać nadżerek, może też występować rozległe zaczerwienienie i ropne krosty, leczenie wymaga zastosowania maści z antybiotykiem,
 • czyrak: najczęściej wywołany przez gronkowca złocistego, ma postać twardej krostki, która powiększa się do ok. 1-centymetrowego guza; okolica zmiany jest bolesna i zaczerwieniona, czyrak może zaniknąć samoistnie, lubi jednak wracać. Kiedy czyraków jest więcej lub umiejscowione są na twarzy lub szyi, konieczne może okazać się leczenie antybiotykiem,
 • liszajec zakaźny: ma postać drobnych pęcherzyków, z których sączy się żółta wydzielina, a następnie tworzą się strupki, jest leczony antybiotykiem i maściami; w trakcie choroby może pojawić się gorączka, która wymaga wizyty u lekarza.
Ważne: przy podejrzeniu jakiegokolwiek bakteryjnego zapalenia skóry nie smaruj jej maściami sterydowymi. Sterydy to pożywka dla bakterii!

Pokrzywka u dziecka

Wysypka w postaci pokrzywki nazywana jest wysiewem swędzących rumieniowo-obrzękowych zmian skórnych. Cechy charakterystyczne pokrzywki u dziecka:

 • swędząca wysypka,
 • z wyglądu przypomina bąble po oparzeniu pokrzywą,
 • zmiany mogą się pojawić w różnych miejscach na ciele i zwykle ustępują po kilku godzinach,

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!


Wysypkę u dziecka mogą wywołać wirusy, bakterie, alergia, pasożyt lub grzyby. Lekarz dobiera leczenie w zależności od przyczyny zmian.
Pamiętaj! Pokrzywka u dziecka z powodu uczulenia może pojawić się np. pod wpływem pierwszych promieni wiosennego słońca, a nawet po wyjściu na mróz. Występuje też po zjedzeniu uczulających pokarmów (np. mleko, jaja, skorupiaki, orzechy, truskawki, żywność zawierająca sztuczne dodatki) oraz po kontakcie z niektórymi roślinami, zwierzętami, środkami chemicznymi (np. amoniakiem, wybielaczami).

Wysypka u dziecka przy COVID

Wysypka może być jedynym objawem zakażenia koronawirusem. Nie występuje u wszystkich zakażonych dzieci. W dodatku wysypka covidowa może mieć różną postać.

W przebiegu zakażenia koronawirusem u dzieci obserwowano wysypkę w postaci:

 • pokrzywki,
 • wysypki plamistej (podobnej do potówek),
 • wysypki grudkowo-pęcherzykowej (podobnej do wysypki pojawiającej się przy odrze).


Obok wysypki przy COVID-19 na skórze mogą także wystąpić inne zmiany:

 • na palcach – zmiany przypominające odmrożenie,
 • ​na dłoniach i stopach – obrzęk lub rumień.

Wysypka u dziecka: najczęstsze pytania rodziców

Kiedy dziecko dostaje wysypki, rodzicom od razu nasuwają się tysiące pytań. Na najbardziej nurtujące odpowiada pediatra dermatolog dr Irena Sadowska-Jurkowska.

Czy zmiany alergiczne można pomylić z inną chorobą, której towarzyszy wysypka?

Prawdę mówiąc, tak. Zdarza się, że zakażenie świerzbowcem (rodzaj pajęczaka) bywa mylone właśnie ze zmianami alergicznymi. Świerzb pojawia się jako czerwona, grudkowa, swędząca wysypka. U małych dzieci występuje w okolicy pępka, pod paszkami, na dłoniach i stopach. Ważne, aby postawić trafne rozpoznanie, gdyż świerzb jest zaraźliwy. Zmian nie można smarować maściami sterydowymi, które rozpulchniają skórę (wtedy łatwiej poddaje się inwazji tego pasożyta). Leczenie jest uciążliwe, lecz skuteczne.

Czy z każdą wysypką u dziecka trzeba iść do lekarza?

Tak. Nie lecz dziecka na własną rękę, bo może być z tego więcej szkody niż pożytku. Czasem jakaś maść powoduje przejściową poprawę, ale potem choroba jest trudniejsza do rozpoznania i leczenia.

Leczenie maściami sterydowymi, które lekarz może zapisać, gdy dziecko ma nasiloną alergię skórną, w przypadku grzybic, świerzbu i innych dolegliwości jest szkodliwe! Jeśli występują choroby zakaźne wieku dziecięcego, ważne jest właściwe rozpoznanie i dlatego dziecko z wysypką, zwłaszcza wtedy, gdy towarzyszy jej gorączka, trzeba zabrać do lekarza.
 

Jak leczyć wysypkę u dziecka?

Nie ma jednej skutecznej metody leczenia każdej wysypki, a też nie każdy wykwit wymaga stosowania środków. Przede wszystkim każdą wysypkę u dziecka powinien obejrzeć lekarz. W zależności od tego, co jest jej przyczyną, pediatra zdecyduje, jaka forma leczenia będzie skuteczna i właściwa. 

Jak rozpoznać wysypkę u dziecka związaną z uczuleniem na rośliny?

Wysypka alergiczna pojawia się po kontakcie skóry z rośliną, na którą dziecko jest uczulone. Po paru sekundach lub godzinach w tym miejscu skóra staje się:

 • czerwona,
 • swędząca,
 • pojawia się pokrzywka,
 • powstają pęcherzyki.


Taka pokrzywka u dzieci ustępuje samoistnie po kilkunastu dniach.

Zobacz też:

wysypka u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Wysypka u niemowląt: jak wyglądają różne rodzaje wysypki?
Wysypka u niemowląt może być spowodowana przegrzaniem, ale też reakcją alergiczną, chorobą zakaźną, a nawet groźną dla życia sepsą. Sprawdź, jak rozpoznać objawy wysypki u niemowlaka, na czym polega leczenie wysypki i kiedy skontaktować się z lekarzem.

Wysypka u niemowląt to jeden z najczęstszych problemów malutkich dzieci. Skóra niemowlęcia jest bardzo niedojrzała, dlatego łatwo o jej podrażnienie. Niemowlęta miewają różne rodzaje wysypki: może pojawić się wysypka alergiczna, wysypka przy ząbkowaniu lub spowodowana przegrzaniem. W każdym z tych przypadków objawy wysypki są nieco inne i inne może być leczenie wysypki u niemowlaka. Rodzaje wysypki u niemowląt (zdjęcia): Potówki Trądzik niemowlęcy Prosaki Atopowe zapalenie skóry Pokrzywka Sepsa Ospa wietrzna Szkarlatyna Odra Różyczka Wysypka przy ząbkowaniu Potówki  Jak wygląda wysypka? To drobne pęcherzyki lub czerwone grudki. Potówki u niemowlaka mogą pojawiać się na całej skórze, ale najczęściej widać je pod pachami, na plecach, z tyłu głowy, na brzuchu, udach, w pachwinach. Potówki to wysypka wywołana przegrzaniem (zbyt ciepłym ubieraniem lub zbyt wysoką temperaturą w pokoju). Niemowlę nie potrafi dostosować się do temperatury otoczenia. Często potówki mają też te dzieci, które były leczone naświetlaniami na żółtaczkę. Jak leczyć potówki? Często przemywaj skórę (przegotowaną wodą), kąp dziecko w wodzie z dodatkiem emolientu (preparat, który nawilży i natłuści skórę, kupisz go w aptece). Do kąpieli warto dodać kilka kryształków nadmanganianu potasu (woda powinna być lekko różowa). Nie przegrzewaj niemowlęcia, nie ubieraj go za ciepło.  Potówki u niemowląt, fot. Adobe Stock Ważne! Jeśli zmiany nasilają się, koniecznie skontaktuj się z lekarzem (może on zalecić nawet leczenie antybiotykiem). Trądzik niemowlęcy Jak wygląda wysypka? Na skórze widać zaskórniki (białe lub czarne), wykwity grudkowe, krosty, rzadko torbiele. Zmiany skórne występują głównie na buzi, czasem też na klatce piersiowej....

różyczka u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Różyczka u dziecka - jak wygląda, objawy, przebieg i leczenie
U małych dzieci przebiega łagodnie, u starszych groźne są jej powikłania. Bywa podstępna, gdyż często nie daje objawów.

Różyczka to choroba zakaźna charakterystyczna dla wieku dziecięcego. U maluchów przebiega łagodnie, jednak u starszych dzieci groźne są jej powikłania. Spis treści: Różyczka - charakterystyka choroby Różyczka wrodzona u noworodka Różyczka - objawy Różyczka - rozpoznanie Różyczka - leczenie Powikłania różyczki Szczepienia przeciw różyczce Różyczka - charakterystyka choroby To choroba zakaźna wywołana przez wirus z rodziny Togaviridae ( rubella virus ). Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową (katar, kaszel), poprzez kontakt z chorą osobą lub przez łożysko (w przypadku różyczki wrodzonej). Wirus jest obecny w wydzielinie z nosa i gardła, we krwi, w kale i moczu. Najwięcej zachorowań na różyczkę notuje się w okresie przełomu zimowo-wiosennego. Różyczka wrodzona u noworodka To choroba powstająca w wyniku zakażenia w pierwszych tygodniach życia płodowego. Niesie ryzyko zakażenia wewnątrzmacicznego płodu, a co za tym idzie: poronienia, przedwczesnego porodu, urodzenia  dziecka z niską masą ciała, urodzenia dziecka z mnogimi wrodzonymi zaburzeniami rozwojowymi - uszkodzenie wzroku, słuchu, mózgowe porażenie dziecięce, padaczka, zaburzenia kardiologiczne i hormonalne, wystąpienia u noworodka zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia śródmiąższowego płuc, zapalenia nerek, zapalenia wątroby, skazy małopłytkowej, przewlekłej wysypki. Różyczka - objawy Choroba w połowie przypadków przebiega bezobjawowo. Do najbardziej charakterystycznych jej sygnałów należą: różowa plamisto-grudkowa wysypka, obecna na twarzy i szyi, a w kolejnych etapach choroby na tułowiu, kończynach, powiększenie węzłów chłonnych w okolicy karku, szyi i za uszami....

czerwone policzki u dziecka
adobe Stock
Zdrowie
Czerwone policzki u dziecka – przyczyny, sposoby leczenia
Czerwone policzki u dziecka mogą wystąpić jako reakcja na bardzo różne czynniki. Przyczyną występującego na policzkach rumienia może być alergia, choroba lub nawet spacer w chłodny dzień. Opisujemy najczęstsze powody powstawania zaczerwienienia na twarzy oraz sposób leczenia.

Czerwone policzki u dzieci mogą być objawem działania różnych czynników. Wśród częstych przyczyn wymienia się podrażnienie skóry, np. zimnym powietrzem, reakcję alergiczną na spożywany pokarm, gorączkę, a nawet ząbkowanie. Zobacz, jakie mogą być powody pojawienia się zaczerwienionych policzków dziecka. Spis treści : Czerwone policzki a podrażnienie skóry Czerwone policzki a alergia pokarmowa Czerwone policzki a atopowe zapalenie skóry (AZS) Czerwone policzki a ząbkowanie Czerwone policzki a rumień nagły (trzydniówka) Czerwone policzki a rumień zakaźny Czerwone policzki a podrażnienie skóry Policzki mogą ulec zaczerwienieniu pod wpływem niskiej temperatury, wiatru, otarcia, kontaktu z drażniącymi materiałami , np. wełną. W przypadku działania niskiej temperatury (np. podczas spaceru w mroźny dzień, zwłaszcza wtedy, gdy wieje wiatr), policzki dziecka mogą przybrać czerwony kolor. Nie znaczy to, że doszło do odmrożeń – policzki rzadko ulegają odmrożeniom. Jest to jedynie efekt podrażnienia skóry. Po powrocie do domu twarz po pewnym czasie nabierze nabierze normalnego koloru. Aby nie dochodziło do takich sytuacji, twarz dziecka należy przed wyjściem na spacer smarować tłustym kremem, np. typu cold cream. Należy robić to przynajmniej 15 minut przed wyjściem z domu, żeby skóra zdążyła wchłonąć kosmetyk. W przypadku otarć i innych podrażnień mechanicznych zaczerwienienie zwykle ogranicza się do miejsca podrażnienia, np. jednego policzka lub tylko jego fragmentu. W takiej sytuacji łagodzenie utrzymujących się zmian polega na smarowaniu zmienionego miejsca np. łagodnym kremem nawilżającym (przed wyjściem na dwór sięgnij jednak po tłusty krem). Czerwone policzki a alergia pokarmowa Czerwone policzki mogą być jednym z objawów alergii pokarmowej na białko , tzw. skazy białkowej. Skóra na policzkach jest wtedy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj