
- uzyskaj pomoc bez wychodzenia z domu
- przeczytaj zweryfikowane opinie pacjentów
- otrzymaj e-receptę oraz L4
Wysypka u dziecka może mieć różną postać: od drobnych plamek po duże, swędzące zmiany rumieniowe. Najczęściej u dzieci pojawia się wysypka plamista i grudkowata, a rodzice obserwują zmiany na nogach, plecach, brzuchu i na twarzy, a czasem nawet na całym ciele. Warto znać rodzaje wysypki, które występują u dzieci, by łatwiej je rozpoznać i znaleźć przyczynę. Wysypkę u dziecka powodują zwykle wirusy, bakterie lub pasożyty, zdarza się też wysypka alergiczna.
Wysypka u dziecka:
Wygląd wysypki u dziecka zależy od jej przyczyny. U dzieci wysypka pojawia się zazwyczaj z powodu popularnych chorób wieku dziecięcego, jak:
Z kolei wysypka alergiczna może wyglądać jak czerwone wypryski, plamy lub swędząca pokrzywka i pokrywać całe ciało, ale najczęściej występuje w zgięciach łokciowych i kolanowych, za uszami, na twarzy.
W poniższej tabeli znajdziesz różne rodzaje wysypki u dzieci oraz choroby, którym towarzyszą:
Choroba | Wygląd wysypki | Umiejscowienie wysypki |
---|---|---|
Trzydniówka | drobne, płaskie, bladoróżowe plamki | klatka piersiowa, brzuch, twarz, ręce, nogi |
Różyczka | plamista, drobna, czerwona, czasem większy rumień |
najpierw twarz, potem "schodzi" w dół na tułów i kończyny |
Bostonka | małe czerwone lub łososiowe plamki, przekształcają się w wypełnione płynem surowiczym pęcherzyki | zwykle tylko na dłoniach, stopach oraz w buzi |
Szkarlatyna (płonica) | drobne, czerwone, ostre grudki, szorstka skóra, płomiennie czerwone czoło i policzki, jasna skóra wokół ust |
najpierw na przedramionach, w pachwinach i na szyi, po dobie na całej reszcie ciała |
Ospa wietrzna | czerwone plamki, pęcherzyki na czerwonej podstawie | całe ciało |
Wysypka alergiczna |
drobne czerwone wypryski, czerwone plamy, liszaje |
pod kolanami, w zgięciach łokci, za uszami, na twarzy, może być na całym ciele |
Wysypka alergiczna to drobne, czerwone wypryski lub większe punkty zapalne zlewające się w czerwone plamy. W miarę nasilenia choroby skóra staje się sucha, „liszajowata”, wysypka jest mocno swędząca, dziecko drapie się, zmiany pękają i sączą się, mogą ulegać zakażeniu.
Wysypka alergiczna może być spowodowana:
Wysypka u dziecka spowodowana alergią nie zawsze oznacza jednak atopowe zapalenie skóry (AZS). W przebiegu AZS skóra jest bardzo sucha, co sprawia, że staje się mniej elastyczna, szorstka, skłonna do pękania. Uszkodzony naskórek jest znacznie bardziej podatny na różne zakażenia: ropne infekcje, drożdżycę itp.
Wysypka plamista zazwyczaj jest objawem chorób wirusowych:
Wysypka grudkowa u dziecka jest typowa np. dla szkarlatyny (płonicy). To drobne, czerwone, ostre grudki. Skóra z wysypką staje się szorstka. Zmiany występują najpierw na:
W ciągu doby rozprzestrzeniają się na resztę ciała. Wysypka może być swędząca. W miarę trwania choroby czoło i policzki przybierają płomienną czerwoną barwę, a okolica wokół ust pozostaje wyraźnie jaśniejsza.
Wysypka w postaci grudek i plam występuje np. w przebiegu ospy wietrznej (ale może też być objawem innych chorób). Cechy charakterystyczne ospowej wysypki grudkowo-plamistej u dzieci to:
Swędzącą wysypkę spowodowaną ospą można smarować np. gencjaną na wodzie. Jeżeli dziecko się drapie, pęcherzyki mogą ulec zakażeniu bakteryjnemu. Takie zmiany trzeba leczyć specjalną maścią z antybiotykami.
Wysypka, która jest objawem skórnych infekcji bakteryjnych, to ropne strupki, pęcherzyki lub liszaje. Choroba sama nie przejdzie − trzeba ją zdiagnozować oraz leczyć. Rodzaje wysypek wywołanych przez bakterie:
Wysypka w postaci pokrzywki nazywana jest wysiewem swędzących rumieniowo-obrzękowych zmian skórnych. Cechy charakterystyczne pokrzywki u dziecka:
Wysypkę u dziecka mogą wywołać wirusy, bakterie, alergia, pasożyt lub grzyby. Lekarz dobiera leczenie w zależności od przyczyny zmian.
Pamiętaj! Pokrzywka u dziecka z powodu uczulenia może pojawić się np. pod wpływem pierwszych promieni wiosennego słońca, a nawet po wyjściu na mróz. Występuje też po zjedzeniu uczulających pokarmów (np. mleko, jaja, skorupiaki, orzechy, truskawki, żywność zawierająca sztuczne dodatki) oraz po kontakcie z niektórymi roślinami, zwierzętami, środkami chemicznymi (np. amoniakiem, wybielaczami).
Wysypka może być jedynym objawem zakażenia koronawirusem. Nie występuje u wszystkich zakażonych dzieci. W dodatku wysypka covidowa może mieć różną postać.
W przebiegu zakażenia koronawirusem u dzieci obserwowano wysypkę w postaci:
Obok wysypki przy COVID-19 na skórze mogą także wystąpić inne zmiany:
Kiedy dziecko dostaje wysypki, rodzicom od razu nasuwają się tysiące pytań. Na najbardziej nurtujące odpowiada pediatra dermatolog dr Irena Sadowska-Jurkowska.
Prawdę mówiąc, tak. Zdarza się, że zakażenie świerzbowcem (rodzaj pajęczaka) bywa mylone właśnie ze zmianami alergicznymi. Świerzb pojawia się jako czerwona, grudkowa, swędząca wysypka. U małych dzieci występuje w okolicy pępka, pod paszkami, na dłoniach i stopach. Ważne, aby postawić trafne rozpoznanie, gdyż świerzb jest zaraźliwy. Zmian nie można smarować maściami sterydowymi, które rozpulchniają skórę (wtedy łatwiej poddaje się inwazji tego pasożyta). Leczenie jest uciążliwe, lecz skuteczne.
Tak. Nie lecz dziecka na własną rękę, bo może być z tego więcej szkody niż pożytku. Czasem jakaś maść powoduje przejściową poprawę, ale potem choroba jest trudniejsza do rozpoznania i leczenia.
Leczenie maściami sterydowymi, które lekarz może zapisać, gdy dziecko ma nasiloną alergię skórną, w przypadku grzybic, świerzbu i innych dolegliwości jest szkodliwe! Jeśli występują choroby zakaźne wieku dziecięcego, ważne jest właściwe rozpoznanie i dlatego dziecko z wysypką, zwłaszcza wtedy, gdy towarzyszy jej gorączka, trzeba zabrać do lekarza.
Możesz też umówić się na wizytę online u specjalisty:
Nie ma jednej skutecznej metody leczenia każdej wysypki, a też nie każdy wykwit wymaga stosowania środków. Przede wszystkim każdą wysypkę u dziecka powinien obejrzeć lekarz. W zależności od tego, co jest jej przyczyną, pediatra zdecyduje, jaka forma leczenia będzie skuteczna i właściwa.
Wysypka alergiczna pojawia się po kontakcie skóry z rośliną, na którą dziecko jest uczulone. Po paru sekundach lub godzinach w tym miejscu skóra staje się:
Taka pokrzywka u dzieci ustępuje samoistnie po kilkunastu dniach.
Zobacz też:
Wysypka u niemowląt to jeden z najczęstszych problemów malutkich dzieci. Skóra niemowlęcia jest bardzo niedojrzała, dlatego łatwo o jej podrażnienie. Niemowlęta miewają różne rodzaje wysypki: może pojawić się wysypka alergiczna, wysypka przy ząbkowaniu lub spowodowana przegrzaniem. W każdym z tych przypadków objawy wysypki są nieco inne i inne może być leczenie wysypki u niemowlaka. Rodzaje wysypki u niemowląt (zdjęcia): Potówki Trądzik niemowlęcy Prosaki Atopowe zapalenie skóry Pokrzywka Sepsa Ospa wietrzna Szkarlatyna Odra Różyczka Wysypka przy ząbkowaniu Potówki Jak wygląda wysypka? To drobne pęcherzyki lub czerwone grudki. Potówki u niemowlaka mogą pojawiać się na całej skórze, ale najczęściej widać je pod pachami, na plecach, z tyłu głowy, na brzuchu, udach, w pachwinach. Potówki to wysypka wywołana przegrzaniem (zbyt ciepłym ubieraniem lub zbyt wysoką temperaturą w pokoju). Niemowlę nie potrafi dostosować się do temperatury otoczenia. Często potówki mają też te dzieci, które były leczone naświetlaniami na żółtaczkę. Jak leczyć potówki? Często przemywaj skórę (przegotowaną wodą), kąp dziecko w wodzie z dodatkiem emolientu (preparat, który nawilży i natłuści skórę, kupisz go w aptece). Do kąpieli warto dodać kilka kryształków nadmanganianu potasu (woda powinna być lekko różowa). Nie przegrzewaj niemowlęcia, nie ubieraj go za ciepło. Potówki u niemowląt, fot. Adobe Stock Ważne! Jeśli zmiany nasilają się, koniecznie skontaktuj się z lekarzem (może on zalecić nawet leczenie antybiotykiem). Trądzik niemowlęcy Jak wygląda wysypka? Na skórze widać zaskórniki (białe lub czarne), wykwity grudkowe, krosty, rzadko torbiele. Zmiany skórne występują głównie na buzi, czasem też na klatce piersiowej....
Różyczka to choroba zakaźna charakterystyczna dla wieku dziecięcego. U maluchów przebiega łagodnie, jednak u starszych dzieci groźne są jej powikłania. Spis treści: Różyczka - charakterystyka choroby Różyczka wrodzona u noworodka Różyczka - objawy Różyczka - rozpoznanie Różyczka - leczenie Powikłania różyczki Szczepienia przeciw różyczce Różyczka - charakterystyka choroby To choroba zakaźna wywołana przez wirus z rodziny Togaviridae ( rubella virus ). Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową (katar, kaszel), poprzez kontakt z chorą osobą lub przez łożysko (w przypadku różyczki wrodzonej). Wirus jest obecny w wydzielinie z nosa i gardła, we krwi, w kale i moczu. Najwięcej zachorowań na różyczkę notuje się w okresie przełomu zimowo-wiosennego. Różyczka wrodzona u noworodka To choroba powstająca w wyniku zakażenia w pierwszych tygodniach życia płodowego. Niesie ryzyko zakażenia wewnątrzmacicznego płodu, a co za tym idzie: poronienia, przedwczesnego porodu, urodzenia dziecka z niską masą ciała, urodzenia dziecka z mnogimi wrodzonymi zaburzeniami rozwojowymi - uszkodzenie wzroku, słuchu, mózgowe porażenie dziecięce, padaczka, zaburzenia kardiologiczne i hormonalne, wystąpienia u noworodka zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia śródmiąższowego płuc, zapalenia nerek, zapalenia wątroby, skazy małopłytkowej, przewlekłej wysypki. Różyczka - objawy Choroba w połowie przypadków przebiega bezobjawowo. Do najbardziej charakterystycznych jej sygnałów należą: różowa plamisto-grudkowa wysypka, obecna na twarzy i szyi, a w kolejnych etapach choroby na tułowiu, kończynach, powiększenie węzłów chłonnych w okolicy karku, szyi i za uszami....
Czerwone policzki u dzieci mogą być objawem działania różnych czynników. Wśród częstych przyczyn wymienia się podrażnienie skóry, np. zimnym powietrzem, reakcję alergiczną na spożywany pokarm, gorączkę, a nawet ząbkowanie. Zobacz, jakie mogą być powody pojawienia się zaczerwienionych policzków dziecka. Spis treści : Czerwone policzki a podrażnienie skóry Czerwone policzki a alergia pokarmowa Czerwone policzki a atopowe zapalenie skóry (AZS) Czerwone policzki a ząbkowanie Czerwone policzki a rumień nagły (trzydniówka) Czerwone policzki a rumień zakaźny Czerwone policzki a podrażnienie skóry Policzki mogą ulec zaczerwienieniu pod wpływem niskiej temperatury, wiatru, otarcia, kontaktu z drażniącymi materiałami , np. wełną. W przypadku działania niskiej temperatury (np. podczas spaceru w mroźny dzień, zwłaszcza wtedy, gdy wieje wiatr), policzki dziecka mogą przybrać czerwony kolor. Nie znaczy to, że doszło do odmrożeń – policzki rzadko ulegają odmrożeniom. Jest to jedynie efekt podrażnienia skóry. Po powrocie do domu twarz po pewnym czasie nabierze nabierze normalnego koloru. Aby nie dochodziło do takich sytuacji, twarz dziecka należy przed wyjściem na spacer smarować tłustym kremem, np. typu cold cream. Należy robić to przynajmniej 15 minut przed wyjściem z domu, żeby skóra zdążyła wchłonąć kosmetyk. W przypadku otarć i innych podrażnień mechanicznych zaczerwienienie zwykle ogranicza się do miejsca podrażnienia, np. jednego policzka lub tylko jego fragmentu. W takiej sytuacji łagodzenie utrzymujących się zmian polega na smarowaniu zmienionego miejsca np. łagodnym kremem nawilżającym (przed wyjściem na dwór sięgnij jednak po tłusty krem). Czerwone policzki a alergia pokarmowa Czerwone policzki mogą być jednym z objawów alergii pokarmowej na białko , tzw. skazy białkowej. Skóra na policzkach jest wtedy...