Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Fotolia
Zdrowie

Alergia na pyłki dębu

Dąb w Polsce zwykle pyli pod koniec kwietnia i w maju. Uczulenia na pyłek dębu nie są jednak częste.

W Polsce najpospolitsze są dwa gatunki dębu, które różnią się czasem pylenia nawet o około 2 tygodnie, dlatego osoby uczulone na pyłek dębu mogą mieć objawy nawet ponad miesiąc.
Czytaj też: Alergia na pyłki

Kiedy pyli dąb

Pierwszy zaczyna pylić dąb szypułkowy, który rośnie w lasach, parkach, przy drogach, nawet w niższych górach. Kwitnie zwykle na przełomie kwietnia i maja oraz w maju. Dwa tygodnie później zaczyna kwitnąć dąb bezszypułkowy, który często występuje w parkach i lasach (poza północno-wschodnią części Polski i górami)
W parkach oraz przy drogach mogą też rosnąć inne gatunki dębu.
Wysokie stężenia pyłków dębu mogą występować w lasach dębowych, przy parkach.
Jakie objawy może mieć osoba uczulona na pyłki dębu
Uczulenie na pyłki dębu, podobnie jak inne rodzaje uczuleń na pyłki, to typowa alergia wziewna. W przypadku uczulenia na pyłki dębu, objawy to głównie: katar alergiczny i alergiczne zapalenie spojówek.

10 rad, co robić, gdy pyli uczulający pyłek

1. Sprawdź kalendarz pylenia.
2. W okresie pylenia uczulającej rośliny staraj się wychodzić na spacery rano, późnym wieczorem oraz po deszczu. Wtedy w powietrzu jest najmniejsze stężenie pyłków.
3. Wietrz mieszkanie pomiędzy 22 a 6 rano oraz po deszczu.  
4. Zawieś w oknach lekkie, gęste firanki, łatwe do prania. Dobrze zatrzymują pyłki.
5. Kup odkurzacz z filtrem HEPA. Pomoże pozbyć się alergenów z domu.
6. Na dworze, gdy świeci słońce, zakładaj okulary przeciwsłoneczne.
7. Po przyjściu do domu myj ręce, twarz, a najlepiej weź prysznic i zmień ubranie.
8. Podczas jazdy samochodem zasuń szyby. Lepiej, żeby pyłki nie dostawały się do środka. Zamontuj w samochodzie klimatyzację z filtrem przeciwpyłkowym.
9. Nie przynoś do domu bukietów kwiatów polnych i traw.
10. Na wakacje wybieraj się nad morze lub w wyższe partie gór. Stężenie pyłków jest tam najmniejsze.
Zobacz też: Na co możesz jeszcze mieć uczulenie, jeśli masz alergię na pyłek dębu? Alergia krzyżowa

Co pyli w marcu – pełna lista marcowych alergenów

co pyli w marcu
Adobe Stock
Zdrowie
Co pyli w marcu – lista alergizujących gatunków
W marcu pyli już sześć roślin, których pyłek może wywoływać alergię. Najsilniej w marcu pyli olsza, a średnio – leszczyna i topola.

Co pyli w marcu: najsilniej w tym miesiącu pyli olsza . W środku pylenia jest też leszczyna, ale stężenie jej pyłku rzadko bywa wysokie. W marcu notuje się też niskie stężenie pyłków: Cladosporium oraz Alternaria. W końcówce miesiąca zaczyna pylić brzoza, na razie słabo, a od połowy miesiąca w powietrzu może też znaleźć się pyłek topoli, który w końcu miesiąca osiągnie stężenie średnie. Co pyli w marcu – leszczyna Stężenie pyłków leszczyny w tym miesiącu jest zwykle średnie. W dużych miastach stężenie jest niższe niż na terenach podmiejskich i w okolicach ogródków działkowych. Objawy alergii na pyłek leszczyny: wodnista wydzielina z nosa, kichanie, świąd nosa, zaczerwienienie spojówek, łzawienie. Zobacz: Alergia na pyłki leszczyny Co pyli w marcu – olsza Stężenie pyłków olszy przez cały marzec może być wysokie . Alergicy odczuwają wtedy ulgę jedynie bezpośrednio po deszczu. Uczulają trzy gatunki: olsza czarna, szara i zielona. Objawy alergii na pyłek olch wodnista wydzielina z nosa, kichanie, świąd nosa, zatkany nos zaczerwienienie spojówek, łzawienie, objawy astmy pyłkowej (świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, napadowy kaszel). Zobacz: Alergia na pīlki olszy Co pyli w marcu – Cladosporium Cladosporium (grzyby pleśniowe), które najintensywniej pylą od maja do sierpnia, są nieco mniej aktywne w marcu – stężenie ich pyłków zwykle jest niskie. Objawy alergii na Cladosporium: katar, kichanie, objawy astmy, grzybicze zapalenie zatok, atopowe zapalenie skóry. Zobacz: Alergia na grzyby Cladosporium Co pyli w marcu – brzoza Zaczyna pylić od ok. połowy marca i do końca miesiąca stężenie jej pyłków zwykle jest dość niskie. W Polsce najczęściej występują: brzoza brodawkowata, brzoza czarna i brzoza omszona....

co teraz pyli
Adobe Stock
Zdrowie
Co teraz pyli – sprawdź według miesięcy
Jeśli zastanawiasz się, co teraz pyli, wybierz aktualny miesiąc i sprawdź, co unosi się w powietrzu i może przyczyniać się do powstania reakcji alergicznej.

Pomagamy odpowiedzieć na pytanie: co teraz pyli? Poniżej znajdziesz listę miesięcy. Wybierz aktualny miesiąc i sprawdź, pyłki jakich roślin unoszą się w powietrzu. Pamiętaj jednak, że aktualna ilość pyłków zależy od pogody – po deszczu jest ich mniej, gdy jest ciepło i sucho, znacznie więcej. Początek pylenia także zależy od temperatury i wilgotności powietrza , dlatego informacje zawarte poniżej są orientacyjne – uwzględniają pylenie w roku z typową pogodą. Ze względu na znaczne zmiany (wzrost) temperatur i opadów (maleją) w ostatnich latach, czas pylenia może się przesuwać – pyłki mogą pojawiać się wcześniej! Co teraz pyli: styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień Co teraz pyli – styczeń Zwykle w ostatnim tygodniu stycznia zaczyna pylić leszczyna . Ilość pyłków w powietrzu najczęściej nie jest jeszcze w tym miesiącu duża. Przy temperaturach powyżej zera, pyłki leszczyny zaczynają unosić się w powietrzu jeszcze wcześniej – nawet od połowy stycznia. Zobacz: Alergia na pyłki leszczyny Co teraz pyli – luty W lutym w powietrzu mogą unosić się pyłki trzech roślin. Należą do nich: leszczyna – średnie stężenie pyłku przez cały miesiąc, olsza – na początku miesiąca niskie stężenie, w drugiej połowie – wysokie, Cladosporium – pylą od ok. 10 lutego, stężenie pyłków niskie. Zobacz: Alergia na pyłki olszy oraz Alergia na grzyby Cladosporium Co teraz pyli – marzec W marcu pyli już sześć alergizujących roślin. Wśród nich są: brzoza – w trzeciej dekadzie marca; stężenie niskie, leszczyna – cały miesiąc; średnie stężenie, olsza – wysokie stężenie przez cały miesiąc, topola...

alergia na brzozę
Ingo Bartussek/Adobe Stock
Zdrowie
Alergia na pyłki brzozy: objawy, postępowanie
Alergia na pyłki brzozy pojawia się nagle i gwałtownie, gdyż brzoza zaczyna pylić od razu bardzo intensywnie. Pyłki brzozy to najczęstsza przyczyna kataru alergicznego i astmy wiosną.

Pyłki brzozy bardzo często powodują alergię, ich stężenie w Polsce wiosną jest wysokie. Jak wynika z badań ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) niemal połowa Polaków uzyskuje dodatni wynik punktowych testów skórnych z alergenem brzozy. Aż 80 proc. z nich wykazuje objawy alergii krzyżowych z pokarmami. Spis treści: Kiedy pyli brzoza? Objawy alergii na pyłki brzozy Alergia krzyżowa przy alergii na pyłki brzozy 13 rad dla osób z alergią na pyłki brzozy Alergia na brzozę – leczenie Kiedy pyli brzoza? Brzoza może pylić od końca marca nawet do połowy maja, ale najczęściej jej pylenie rozpoczyna się w kwietniu. Największe stężenie notuje się w drugiej połowie kwietnia. W maju pylenie brzozy zanika. Pyłki brzozy są najbardziej niebezpieczne dla uczulonych na nie mieszkańców miast. Więcej pyłków wydzielają brzozy rosnące w miastach w pobliżu ulic. Dodatkowo osoby mieszkające w miastach często mają zniszczony nabłonek dróg oddechowych w wyniku wdychania zanieczyszczonego powietrza. Przez zniszczoną błonę śluzową łatwiej przenikają alergeny. Objawy alergii na pyłki brzozy Brzoza zaczyna pylić gwałtownie. Stężenie jej pyłków w powietrzu od razu jest wysokie, dlatego objawy uczulenia pojawiają nagle. Objawy uczulenia na pyłek brzozy to głównie: katar alergiczny , uczucie zatkanego nosa, kichanie, obfita wydzielina z nosa, swędzenie oczu, alergiczne zapalenie spojówek . Alergia na brzozę u dzieci może powodować duszność w klatce piersiowej, napadowy kaszel, świszczący oddech, czyli objawy astmy . Alergii na pyłki brzozy a alergia krzyżowa Pyłek brzozy jest jednym z alergenów, który często powoduje alergię krzyżową . Jej objawem może być tzw. zespół alergii jamy ustnej . Jest to reakcja natychmiastowa – rzadka u dzieci (u nich może pojawić się atopowe...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak