
Przeziębienie czasem bardzo trudno odróżnić od alergii. Dziecko uczulone na pleśnie, pyłki lub roztocza kurzu domowego ma często bardzo podobne objawy, jak wtedy, gdy się przeziębi. Alergia jest przecież typowym błędem układu odpornościowego, który niewinną substancję przedostającą się do organizmu traktuje jak wroga, czyli wirus lub bakterię. Błona śluzowa nosa staje się obrzęknięta, pojawia się katar, a potem również kaszel.
Katar wirusowy u dziecka
Objawy kataru wirusowego to: wydzielina przezroczysta lub biaława, zwykle bardzo obfita, zwłaszcza na początku infekcji. Dziecko źle się czuje, może mieć lekko podwyższoną temperaturę.
Jak leczyć katar wirusowy u dziecka:
- Nawilżaj mieszkanie (na kaloryferach powieś mokre ręczniki, wlej wodę do nawilżacza). Podawaj dziecku do nosa sól fizjologiczną, preparaty wody morskiej.
- Dbaj, by dziecko dużo piło.
- Niemowlę układaj na brzuszku (w tej pozycji wydzielina będzie sama wyciekać), oklepuj mu plecki.
- Jeśli dziecko skończyło rok, zachęcaj go do wydmuchiwania nosa (najpierw jednej, potem drugiej dziurki).
- Idźcie do lekarza, jeśli dziecko ma wysoką gorączkę nie chce jeść i pić.
Zobacz też: 5 gorączkowych błędów.
Katar bakteryjny u dziecka
Zwykle jest powikłaniem kataru wirusowego. Prawdopodobnie przedłużająca się infekcja mogła zaatakować uszy lub zatoki. Katar bakteryjny ma kolor żółty lub jasnozielony, jest gęsty, trudno odciągnąć go aspiratorem lub wydmuchać. Często pojawia się gorączka.
Jak leczyć katar bakteryjny u dziecka:
- Idź z dzieckiem do lekarza. Konieczne zwykle bywa podanie antybiotyku (czasem tylko miejscowo, do nosa).
Katar alergiczny u dziecka
Wydzielina jest przezroczysta, bardzo obfita. Dziecko często kicha, pociera nos, bo mocno je on swędzi. Często pojawia się też zapalenie spojówek: oczy są podpuchnięte, swędzą, łzawią. Dziecko je pociera, a wówczas może dojść do wtórnego zakażenia bakteryjnego.
Jak leczyć katar alergiczny u dziecka:
- Dbaj o nawilżanie mieszkania,
- Podawaj do nosa preparaty z wodą morską lub sól fizjologiczną
- Koniecznie idź do lekarza: zaleci dziecku doustne środki antyhistaminowe, a także specjalne spreje do nosa dla alergików. Kupuje się je na receptę.
Kaszel wilgotny u dziecka
Zwykle pojawia się już w pierwszych dniach infekcji. Wydzielina z nosa i gardła spływa do oskrzeli. Kaszel pomaga organizmowi oczyścić z niej drogi oddechowe.
Jak leczyć kaszel wilgotny u dziecka:
- Nawilżaj powietrze w pokoju,
- Podawaj dziecku dużo picia (woda, herbatki, napary z siemienia lnianego), łagodne środki wykrztuśne, np. syrop prawoślazowy, tymiankowy, z cebuli.
Polecamy: Najlepsze sposoby na kaszel bez syropu