Reklama

Twoje dziecko znowu ma suchy kaszel, a ty się niepokoisz – nic dziwnego, taki kaszel wymaga czujności, ale też odpowiedniej wiedzy. W niektórych przypadkach bezwzględnie wymaga bowiem interwencji lekarza (np. gdy występuje kaszel szczekający, towarzyszą mu świsty oraz trudności w oddychaniu). Znacznie częściej spowodowany jest on jednak drobną infekcją, którą można wyleczyć w domu. Jeśli zastanawiasz się, co pomoże na suchy kaszel u dziecka, zanim udasz się do apteki, wypróbuj te domowe sposoby.

Reklama

Naturalne sposoby na suchy kaszel u dziecka

Lekarstwa to ostateczność. Naturalne, domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka są całkowicie bezpieczne, nie uzależniają, a często są równie skuteczne, co preparaty z drogerii. Jeśli jakiś sposób nie zadziała u twojego dziecka, warto przetestować inne. Natura wie, co czego nam potrzeba!

Okłady na klatkę piersiową

Jak pomóc dziecku na suchy kaszel? Przy infekcji mogą sprawdzić się okłady na klatkę piersiową. Można np. posmarować klatkę piersiową kremem albo oliwą z kilkoma kroplami olejków eterycznych. Polecany jest też kompres z ziemniaków, który zwiększa ukrwienie, a także ułatwia odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych. Aby go zrobić, należy ugotować ziemniaki w mundurkach, ugnieść je, ułożyć na ścierce, zwinąć i zalepić plastrem (żeby mieć pewność, że nie wypadną). Potem owijamy kompresem klatkę piersiową dziecka i zostawiamy na około. 30 minut. UWAGA: Kompresu nie wolno stosować przy gorączce.

Inhalacja na suchy kaszel

Inhalacja (czyli wdychanie pary) rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwia odkrztuszanie. U młodszych dzieci (w tym także u niemowląt) używamy specjalnych nebulizatorów i preparatów do inhalacji (dobrze sprawdzi się tu sól fizjologiczna). U starszych dzieci robimy mieszankę gorącej wody z solą morską (żeby zwiększyć działanie, możemy dodać kilka kropli olejku eukaliptusowego, sandałowego, rozmarynowego, geraniowego, z majeranku czy z sosny).

Bańki

Przy suchym kaszlu, przeziębieniu, grypie czy zapaleniu płuc świetnie sprawdzają się także bańki (najlepsze dla dzieci będą bańki bezogniowe). Stawiamy je na klatce piersiowej lub na plecach dziecka (najlepiej wybrać najbardziej umięśnione partie ciała). Dają szybki efekt i są bezbolesne.

Zioła, napary, miód, syropy i odpowiednia dieta

Przy suchym kaszlu u dziecka istotna jest odpowiednia dieta. Podawaj mu potrawy z oliwą, czosnkiem oraz dania i napoje z cytryną i miodem (UWAGA: nie podawaj miodu dzieciom przed ukończeniem 1. roku życia, może on powodować botulizm dziecięcy).

Rób mleko z czosnkiem i masłem oraz gorący rosół. Świetnie sprawdzi się też herbatka z lipy, napar z siemienia lnianego i ziół:

  • podbiał (działa wykrztuśnie, łagodzi stany zapalne w drogach oddechowych);
  • tymianek (działa wykrztuśnie);
  • propolis (działa antybakteryjne);
  • porost islandzki (łagodzi stany zapalne w drogach oddechowych);
  • dziewanna (osłania drogi oddechowe oraz wykrztuśne).

Warto też płukać gardło szałwią.

Domowe syropy na kaszel

Nasze babcie samodzielnie przyrządzały syropy na kaszel. Najpopularniejszy jest ten cebuli (pokrojone plastry układa się warstwami, przekłada miodem lub zasypuje cukrem; można też dodać plastry ząbków czosnku i odstawia na kilka godzin w ciepłe miejsce; pije się go od 3 do 5 razy dziennie) i z buraków (warzywa nie obieramy ze skóry, tylko myjemy i oczyszczamy, a następnie wycinamy na górze stożkowaty otwór i wstawiamy do piekarnika na ok. 45 min).

Jak pomóc na suchy kaszel u dziecka?

  • Pamiętaj, aby nawilżać powietrze w otoczeniu dziecka (w ten sposób złagodzisz napady suchego kaszlu). Możesz stosować specjalne urządzenia nawilżające powietrze albo rozwiesić mokre ręczniki na kaloryferach czy łóżku dziecka.
  • Przy suchym kaszlu w nocy (który często utrudnia spanie) pamiętaj, że pokój, w którym śpi twoje dziecko, zawsze musi być odpowiednio wywietrzony. Jeśli wszystkie inne domowe metody na suchy kaszel zawiodą, spróbuj zmiany pozycji. Ułóż dziecko z lekko uniesionym tułowiem tj. 15-20 cm ponad resztą ciała.
  • Podawaj dziecku większą ilość płynów do picia niż zwykle (w ten sposób nawilżysz błony śluzowe).

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama