suchy kaszel u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

Suchy kaszel u dziecka: przyczyny, diagnostyka, leczenie

Suchy kaszel u dziecka może pojawiać się z wielu przyczyn. Jeśli suchemu, męczącemu kaszlowi towarzyszy gorączka, może być to objaw infekcji wirusowych, takich jak np. zapalenie gardła. Wtedy konieczna jest wizyta u lekarza i podanie leków. W innym wypadku pomóc pomogą domowe sposoby na suchy kaszel.

Uporczywy suchy kaszel u dziecka to zmartwienie wielu rodziców. Wielu z nich w pierwszym odruchu błędnie sięga po syropy wykrztuśne – te jednak przeznaczone są na mokry kaszel i mogą jedynie pogorszyć problem. Suchy, męczący kaszel może być spowodowany niegroźnym przesuszeniem błony śluzowej gardła, ale może być również objawem bardziej niebezpiecznych chorób, takich jak koklusz czy krup.

Spis treści:

 1. Suchy kaszel u dziecka – jak go rozpoznać?
 2. Suchy kaszel u dziecka – przyczyny
 3. Suchy kaszel u dziecka w nocy
 4. Przewlekły suchy kaszel u dziecka
 5. Suchy kaszel u dziecka – diagnostyka
 6. Suchy kaszel u dziecka – leczenie

Domowe sposoby na przeziębienie - film

Suchy kaszel u dziecka – jak go rozpoznać?

Suchy, męczący kaszel u dziecka pojawia się zwykle na początku infekcji wirusowej i często po jej zakończeniu. Jest on wyjątkowo męczący, bo podczas kaszlu nie ma wydzieliny odrywającej się z oskrzeli i dróg oddechowych – podrażnia więc gardło, może przeszkadzać dziecku w śnie. Taki kaszel może trwać nawet kilka tygodni i może pojawić się przy zapaleniu krtani i alergii.  

Udaj się ze swoim dzieckiem do lekarza, jeśli suchemu kaszlowi towarzyszą nietypowa wydzielina lub dodatkowe objawy (gorączka, ból gardła, katar, nudności, wymioty, biegunka, duszności), które nie ustępują w ciągu kilku dni. Podobnie jak osoby starsze i chorujące przewlekle, dzieci bardziej narażone są na powikłania związane z zakażeniami i ciężej przechodzą z pozoru łagodne choroby.

Suchy kaszel u dziecka – przyczyny

Suchy, duszący kaszel u dziecka jest zazwyczaj spowodowany infekcją wirusową lub bakteryjną dróg oddechowych. Podczas trwania infekcji kaszel może on przekształcić się w kaszel mokry, a następnie znowu zmienić się w kaszel suchy.

Warto wiedzieć, że suchy kaszel u dziecka, który pojawia się po infekcji, może trwać nawet do 6 tygodni!

Suchy kaszel z wymiotami u dziecka

Jeśli suchy, duszący kaszel u dziecka prowadzi do trudności w zaczerpnięciu oddechu, a nawet wymiotów, przyczyną może być krztusiec, zwany także kokluszem. Jest to ostra choroba zakaźną układu oddechowego, którą wywołuje bakteria Bordetella pertussis

Objawy krztuśca:

 • bardzo silny, napadowy i przewlekły kaszel,
 • duszności i świst wdechowy,
 • często pojawiają się także wymioty.

Szczekający kaszel, katar i gorączka

Suchy, szczekający kaszel u dziecka z katarem i gorączką może oznaczać krup. Krup to tzw. podgłośniowe zapalenie krtani. Najczęściej zapadają na niego dwulatki, głównie wczesną wiosną i jesienią, jednak to niemowlęta powyżej 6. miesiąca są szczególnie zagrożone ciężkim przebiegiem choroby, bądź powikłaniami po niej. Dawniej choroba ta oznaczała zapalenie krtani spowodowane przez bakterie wywołujące groźną błonicę – jest to schorzenie znane w terminologii medycznej jako krup prawdziwy. Dzięki szczepieniom nie spotykamy już tej choroby – mamy do czynienia jedynie z łagodniejszą odmianą krupu wirusowego.

Objawy krupu:

 • katar,
 • ból gardła,
 • nagły szczekający kaszel (pojawia się wieczorem lub w nocy),
 • świst spowodowany zwężeniem krtani podczas wdychania powietrza (stridor),
 • chrypka,
 • niepokój,
 • narastająca duszność,
 • trudność z zaczerpnięciem powietrza (mięśnie klatki piersiowej ciężko pracują),
 • temperatura do 39°C (dziecko nie musi gorączkować).

Suchy kaszel u dziecka bez innych objawów

Choć uporczywy suchy kaszel u dziecka może być dla rodziców pierwszym sygnałem o infekcji dróg oddechowych bądź przeziębieniu, jeśli nie towarzyszą mu żadne inne objawy, może on być spowodowany:

 • nadwrażliwością oskrzeli po przebytym zakażeniu dróg oddechowych,
 • wrażliwością na dym papierosowy,
 • alergią na pyłki bądź sierść zwierzęcą,
 • podrażnieniem błony śluzowej przy częstym korzystaniu z klimatyzacji.

Suchy kaszel u dziecka w nocy

Suchy kaszel u dziecka w nocy jest wyjątkowo męczący. Maluch często się budzi, a rano zupełnie nie ma siły, by walczyć z wirusem. Jego przyczyną mogą być problemy dotyczące układu oddechowego, choroby serca, ale też alergie. Żeby zwalczyć napady suchego kaszlu w nocy, najpierw musisz ustalić ich przyczynę. Nie zaszkodzi jednak spać z uchylonym oknem i stosować nawilżacze powietrza.

Przewlekły suchy kaszel u dziecka

Jeśli suchy, męczący kaszel utrzymuje się u dziecka ponad 8 tygodni, może on być spowodowany tzw. zespołem ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła (post nasal drip syndrom) bądź astmą. To dwie najczęstsze przyczyny przewlekłego kaszlu u dzieci. Wśród innych przyczyn wymienia się:

 • choroby oskrzeli lub płuc;
 • refluks żołądkowo-przełykowy;
 • bierne lub czynne narażenie na dym papierosowy i inne zanieczyszczenia (w tym także smog);
 • alergia;
 • obecność ciała obcego w drogach oddechowych;
 • podłoże psychiczne (mówimy wtedy o kaszlu psychogennym).


Aby zwalczyć przewlekły suchy kaszel u dziecka, podobnie jak w przypadku suchego kaszlu w nocy, najpierw musisz poznać przyczynę problemu.

Suchy kaszel u dziecka – diagnostyka

Suchy kaszel u dziecka zwykle mija tuż po wyleczonej infekcji. Jeżeli jednak mimo upływu czasu wciąż towarzyszy dziecku, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. W takich przypadkach lekarz zleca zwykle badania takie jak:

 • zdjęcie rentgenowskie płuc,
 • wymaz z gardła, 
 • testy alergiczne (np.skórne),
 • gazometrię,
 • pomiar saturacji (badanie pozwalające na ocenę ilości tlenu we krwi dziecka).

Co na suchy kaszel u dziecka? Leczenie

Z suchym kaszlem u dzieci można walczyć farmakolologicznie i za pomocą domowych sposobów. W aptece znajdziemy przede wszystkim środki hamujące kaszel (szczególnie kiedy dziecko dużo kaszle, bardzo się męczy i ma trudności ze snem). Takie środki można stosować przez 3-5 dni i tylko przy wirusowej infekcji dróg oddechowych. Nie wolno ich podawać przy kaszlu mokrym.

Domowe sposoby leczenia suchego kaszlu

Dużo bezpieczniejsze, a często równie skuteczne są jednak domowe sposoby leczenia suchego kaszlu. Koniecznie zapisz na swojej liście:

 • nawilżanie powietrza – mokre ręczniki na kaloryferach lub nawilżacz powietrza (nawilżone powietrze hamuje odruch kaszlu);
 • inhalacje – dodaj do nich olejki eteryczne, a łatwiej osiągniesz efekt;
 • zioła i ziołowe syropy: prawoślazowy, tymiankowy, z babki lancetowatej pomagają łagodzić kaszel i podrażnienia gardła;
 • odpowiednia dieta – miód, cytryna czy gorący rosół mogą zdziałać cuda.


Zobacz też:

kaszel-u-dziecka-jak-leczyc
Fotolia
Zdrowie
Dlaczego dziecko ciągle kaszle? Czy kaszel powinien utrzymywać się po chorobie?
Kaszel u dziecka w czasie choroby jest czymś normalnym. Co jednak zrobić, gdy dziecko wciąż kaszle i kaszle, a leki wcale mu nie pomagają? Przeczytaj wszystko, co musisz wiedzieć o kaszlu u dziecka.

Mokry kaszel czy kaszel suchy - jak rozpoznać kaszel u dziecka? To nie taka łatwa sprawa, zwłaszcza, że często mamy nawet wątpliwości kiedy pójść z kaszlem u dziecka do lekarza oraz jaki syrop i jak długo podawać. Malec często kaszle, bo... zbyt długo podajemy mu syropy lub nie takie, jak trzeba. Jak pomóc dziecku? Wszystko zależy od tego, jak kaszle! Mokry kaszel u dziecka czy suchy? Jaki syrop podawać? Kiedyś przyszła do mnie mama, prosząc o wypisanie recepty na Flegaminę, bo dziecko od miesiąca kaszle . Zbadałem je, było zdrowe. Poradziłem, by odstawiła syrop i wychodziła z malcem na spacery. Po trzech dniach przestał kasłać – opowiada dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra i neonatolog. Przeczytaj też: Mokry kaszel  u dziecka - jak leczyć? Mokry kaszel u dziecka - co robić? Zwykle mokry kaszel pojawia się po 1–2 dniach infekcji, gdyż w drogach oddechowych jest już sporo wydzieliny. Kaszel pomaga ją odkrztusić. Nie wolno go hamować !   Jak pomóc dziecku? Podawaj środki wykrztuśne , tzw. mukolityczne, które ułatwią rozrzedzenie wydzieliny i jej odkrztuszenie (np. Ambroksol, Mukolina, Mucosolvan, Flegamina, ACC). Godzinę potem oklep dziecku plecki : ułóż go na swoich kolanach, na brzuszku, tak by jego główka znajdowała się nieco niżej niż reszta ciała. Oklepuj dłonią złożoną w łódkę, po obu stronach kręgosłupa, zawsze w kierunku barków (uwaga: nie można klepać dziecka po nerkach!). Podawaj dużo picia (w ten sposób też ułatwisz rozrzedzenie i pozbycie się wydzieliny). Jeśli dziecko nie ma gorączki , niech nie leży w łóżku. Nie martw się, jeśli bawiąc się lub śmiejąc, zacznie kasłać. To bardzo dobrze, bo odkrztusi wydzielinę. Ważne! Nie podawaj dziecku kilku syropów (chyba że tak zalecił lekarz). I to nawet, jeśli nie są one na receptę. Mogą wzajemnie hamować swoje działanie...

majeranek na kaszel
Adobe Stock
Zdrowie
Majeranek - skuteczny lek na kaszel, katar i przeziębienie
Majeranek można stosować na kaszel lub katar. Jest to skuteczny sprzymierzeniec w walce z objawami grypy i przeziębienia. Pomoże także na chore zatoki i w problemach trawiennych. Ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Stosowany zewnętrznie pomaga na gojenie się ran.

Majeranek jako środek na kaszel działa wykrztuśnie. Można go pić jako napar lub herbatę, a także stosować inhalacje z majeranku. Dobroczynne właściwości ma też maść majerankowa - jest dobra zarówno dla niemowląt, jak i starszych dzieci. W walce z grypą i różnymi infekcjami pomóc mogą również  mleko z miodem i czosnkiem , syrop z cebuli , sok z czarnego bzu . Spis treści:  Majeranek - na kaszel Na co pomaga majeranek? Majeranek - właściwości Inhalacje z majeranku  Napar z majeranku - przepis Herbata, napar z majeranku dla dzieci Majeranek na kaszel Majeranek jest naturalnym sprzymierzeńcem w walce z kaszlem - suchym i mokrym. Ma on jednak działanie wykrztuśne, sprawdzi się więc przede wszystkim przy kaszlu mokrym. Można stosować go także podczas zapalenia oskrzeli. Na kaszel pomoże herbata majerankowa lub napar.  Majeranek - na co pomaga? Majeranek pomaga na przeziębienie, katar i kaszel. Łagodzi stany zapalne przewodów nosowych, zmniejsza obrzęk, dzięki czemu ułatwia oddychanie. Pomaga też na wodnisty katar, który pojawia się zazwyczaj na początku przeziębienia. Podczas kataru u dziecka możesz stosować maść majerankową , którą bez problemu kupisz w aptece. Majeranek pomoże także w przypadku chorych zatok. Jest też dobry na trawienie, a dla dorosłych - skuteczny w trakcie odchudzania. Majeranek - właściwości  Majeranek wzmacnia organizm i pozwala szybciej wyzdrowieć. Ma także właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne. W jego skład wchodzi witamina C, witamina B6, A, E, K. , a także minerały, takie jak: wapń żelazo potas fosfor magnez cynk sód. Inhalacje z majeranku Inhalacje z majeranku można stosować na katar, ale także chore zatoki. Żeby przygotować takie inhalacje, będziesz potrzebować: miski, ręcznika dwóch łyżek...

kaszel w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Kaszel w ciąży: czy jest groźny? Przyczyny, leki, domowe sposoby
Kaszel w ciąży zazwyczaj nie szkodzi dziecku, jednak jego konsekwencje mogą być poważne. W ciąży możesz wypróbować domowe sposoby na kaszel, np. sok z cebuli czy sok z czarnego bzu. Jeśli nie będzie poprawy – koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Kaszlu w ciąży lepiej nie leczyć na własną rękę – zamiast tego lepiej od razu iść do lekarza. Oceni on, czy kaszel jest spowodowany wyłącznie spływającą do gardła wydzieliną kataralną, czy też pojawiły się już zmiany w oskrzelach. Stwierdzi też, czy u kobiety w ciąży kaszel jest suchy i trzeba go hamować, podając środki przeciwkaszlowe, czy też wilgotny i konieczne są środki wykrztuśne. Być może konieczne będzie zastosowanie antybiotyku. Choć w czasie ciąży najlepiej w ogóle nie przyjmować leków, czasem choroba jest większym zagrożeniem dla rozwijającego się płodu niż przyjęcie leku, zwłaszcza gdy kaszlowi w ciąży towarzyszy ból brzucha i plamienie. Spis treści :  Kaszel w ciąży – czy szkodzi dziecku? Kaszel w ciąży: przyczyny Co na kaszel w ciąży? Kaszel w ciąży – czy szkodzi dziecku? W większości przypadków kaszel u kobiet w ciąży nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia i zdrowia płodu. Jeśli jednak kaszel w ciąży jest silny, duszący i uporczywy – może powodować intensywne wstrząsy ciała kobiety, a to z kolei może wywołać np. skurcze macicy. Kaszel może być także początkiem alergii lub rozwijającej się u przyszłej mamy infekcji, dlatego nie powinnaś go lekceważyć. Zagrożeniem dla płodu nie jest sam kaszel, lecz to, że może on początkiem np. poważnej choroby dróg oddechowych. Kaszel w ciąży: przyczyny Kaszel jest naturalną reakcją układu immunologicznego na czynniki patogenne, które dostały się do organizmu. Pojawia się on w wyniku podrażnienia gardła, ale jego przyczyny mogą być różne w zależności od rodzaju kaszlu. Kaszel w ciąży może być suchy lub mokry, a u części ciężarnych może wystąpić kaszel mieszany. W czasie ciąży organizm przyszłej mamy jest bardziej podatny na infekcje układu oddechowego, dlatego kaszlu nie wolno lekceważyć. Suchy kaszel w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj