
Uporczywy suchy kaszel u dziecka to zmartwienie wielu rodziców. Wielu z nich w pierwszym odruchu błędnie sięga po syropy wykrztuśne – te jednak przeznaczone są na mokry kaszel i mogą jedynie pogorszyć problem. Suchy, męczący kaszel może być spowodowany niegroźnym przesuszeniem błony śluzowej gardła, ale może być również objawem bardziej niebezpiecznych chorób, takich jak koklusz czy krup.
Spis treści:
- Suchy kaszel u dziecka – jak go rozpoznać?
- Suchy kaszel u dziecka – przyczyny
- Suchy kaszel u dziecka w nocy
- Przewlekły suchy kaszel u dziecka
- Suchy kaszel u dziecka – diagnostyka
- Suchy kaszel u dziecka – leczenie
Suchy kaszel u dziecka – jak go rozpoznać?
Suchy, męczący kaszel u dziecka pojawia się zwykle na początku infekcji wirusowej i często po jej zakończeniu. Jest on wyjątkowo męczący, bo podczas kaszlu nie ma wydzieliny odrywającej się z oskrzeli i dróg oddechowych – podrażnia więc gardło, może przeszkadzać dziecku w śnie. Taki kaszel może trwać nawet kilka tygodni i może pojawić się przy zapaleniu krtani i alergii.
Suchy kaszel u dziecka – przyczyny
Suchy, duszący kaszel u dziecka jest zazwyczaj spowodowany infekcją wirusową lub bakteryjną dróg oddechowych. Podczas trwania infekcji kaszel może on przekształcić się w kaszel mokry, a następnie znowu zmienić się w kaszel suchy.
Suchy kaszel z wymiotami u dziecka
Jeśli suchy, duszący kaszel u dziecka prowadzi do trudności w zaczerpnięciu oddechu, a nawet wymiotów, przyczyną może być krztusiec, zwany także kokluszem. Jest to ostra choroba zakaźną układu oddechowego, którą wywołuje bakteria Bordetella pertussis.
Objawy krztuśca:
- bardzo silny, napadowy i przewlekły kaszel,
- duszności i świst wdechowy,
- często pojawiają się także wymioty.
Szczekający kaszel, katar i gorączka
Suchy, szczekający kaszel u dziecka z katarem i gorączką może oznaczać krup. Krup to tzw. podgłośniowe zapalenie krtani. Najczęściej zapadają na niego dwulatki, głównie wczesną wiosną i jesienią, jednak to niemowlęta powyżej 6. miesiąca są szczególnie zagrożone ciężkim przebiegiem choroby, bądź powikłaniami po niej. Dawniej choroba ta oznaczała zapalenie krtani spowodowane przez bakterie wywołujące groźną błonicę – jest to schorzenie znane w terminologii medycznej jako krup prawdziwy. Dzięki szczepieniom nie spotykamy już tej choroby – mamy do czynienia jedynie z łagodniejszą odmianą krupu wirusowego.
Objawy krupu:
- katar,
- ból gardła,
- nagły szczekający kaszel (pojawia się wieczorem lub w nocy),
- świst spowodowany zwężeniem krtani podczas wdychania powietrza (stridor),
- chrypka,
- niepokój,
- narastająca duszność,
- trudność z zaczerpnięciem powietrza (mięśnie klatki piersiowej ciężko pracują),
- temperatura do 39°C (dziecko nie musi gorączkować).
Suchy kaszel u dziecka bez innych objawów
Choć uporczywy suchy kaszel u dziecka może być dla rodziców pierwszym sygnałem o infekcji dróg oddechowych bądź przeziębieniu, jeśli nie towarzyszą mu żadne inne objawy, może on być spowodowany:
- nadwrażliwością oskrzeli po przebytym zakażeniu dróg oddechowych,
- wrażliwością na dym papierosowy,
- alergią na pyłki bądź sierść zwierzęcą,
- podrażnieniem błony śluzowej przy częstym korzystaniu z klimatyzacji.
Suchy kaszel u dziecka w nocy
Suchy kaszel u dziecka w nocy jest wyjątkowo męczący. Maluch często się budzi, a rano zupełnie nie ma siły, by walczyć z wirusem. Jego przyczyną mogą być problemy dotyczące układu oddechowego, choroby serca, ale też alergie. Żeby zwalczyć napady suchego kaszlu w nocy, najpierw musisz ustalić ich przyczynę. Nie zaszkodzi jednak spać z uchylonym oknem i stosować nawilżacze powietrza.
Przewlekły suchy kaszel u dziecka
Jeśli suchy, męczący kaszel utrzymuje się u dziecka ponad 8 tygodni, może on być spowodowany tzw. zespołem ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła (post nasal drip syndrom) bądź astmą. To dwie najczęstsze przyczyny przewlekłego kaszlu u dzieci. Wśród innych przyczyn wymienia się:
- choroby oskrzeli lub płuc;
- refluks żołądkowo-przełykowy;
- bierne lub czynne narażenie na dym papierosowy i inne zanieczyszczenia (w tym także smog);
- alergia;
- obecność ciała obcego w drogach oddechowych;
- podłoże psychiczne (mówimy wtedy o kaszlu psychogennym).
Aby zwalczyć przewlekły suchy kaszel u dziecka, podobnie jak w przypadku suchego kaszlu w nocy, najpierw musisz poznać przyczynę problemu.
Suchy kaszel u dziecka – diagnostyka
Suchy kaszel u dziecka zwykle mija tuż po wyleczonej infekcji. Jeżeli jednak mimo upływu czasu wciąż towarzyszy dziecku, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. W takich przypadkach lekarz zleca zwykle badania takie jak:
- zdjęcie rentgenowskie płuc,
- wymaz z gardła,
- testy alergiczne (np.skórne),
- gazometrię,
- pomiar saturacji (badanie pozwalające na ocenę ilości tlenu we krwi dziecka).
Co na suchy kaszel u dziecka? Leczenie
Z suchym kaszlem u dzieci można walczyć farmakolologicznie i za pomocą domowych sposobów. W aptece znajdziemy przede wszystkim środki hamujące kaszel (szczególnie kiedy dziecko dużo kaszle, bardzo się męczy i ma trudności ze snem). Takie środki można stosować przez 3-5 dni i tylko przy wirusowej infekcji dróg oddechowych. Nie wolno ich podawać przy kaszlu mokrym.
Domowe sposoby leczenia suchego kaszlu
Dużo bezpieczniejsze, a często równie skuteczne są jednak domowe sposoby leczenia suchego kaszlu. Koniecznie zapisz na swojej liście:
- nawilżanie powietrza – mokre ręczniki na kaloryferach lub nawilżacz powietrza (nawilżone powietrze hamuje odruch kaszlu);
- inhalacje – dodaj do nich olejki eteryczne, a łatwiej osiągniesz efekt;
- zioła i ziołowe syropy: prawoślazowy, tymiankowy, z babki lancetowatej pomagają łagodzić kaszel i podrażnienia gardła;
- odpowiednia dieta – miód, cytryna czy gorący rosół mogą zdziałać cuda.
Dobry nawilżacz powietrza pomoże dziecku spokojnie przespać noc, nawet jeśli męczy je kaszel. Sprawdź te oferty:
Zobacz też:

Mokry kaszel czy kaszel suchy - jak rozpoznać kaszel u dziecka? To nie taka łatwa sprawa, zwłaszcza, że często mamy nawet wątpliwości kiedy pójść z kaszlem u dziecka do lekarza oraz jaki syrop i jak długo podawać. Malec często kaszle, bo... zbyt długo podajemy mu syropy lub nie takie, jak trzeba. Jak pomóc dziecku? Wszystko zależy od tego, jak kaszle! Mokry kaszel u dziecka czy suchy? Jaki syrop podawać? Kiedyś przyszła do mnie mama, prosząc o wypisanie recepty na Flegaminę, bo dziecko od miesiąca kaszle . Zbadałem je, było zdrowe. Poradziłem, by odstawiła syrop i wychodziła z malcem na spacery. Po trzech dniach przestał kasłać – opowiada dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra i neonatolog. Przeczytaj też: Mokry kaszel u dziecka - jak leczyć? Mokry kaszel u dziecka - co robić? Zwykle mokry kaszel pojawia się po 1–2 dniach infekcji, gdyż w drogach oddechowych jest już sporo wydzieliny. Kaszel pomaga ją odkrztusić. Nie wolno go hamować ! Jak pomóc dziecku? Podawaj środki wykrztuśne , tzw. mukolityczne, które ułatwią rozrzedzenie wydzieliny i jej odkrztuszenie (np. Ambroksol, Mukolina, Mucosolvan, Flegamina, ACC). Godzinę potem oklep dziecku plecki : ułóż go na swoich kolanach, na brzuszku, tak by jego główka znajdowała się nieco niżej niż reszta ciała. Oklepuj dłonią złożoną w łódkę, po obu stronach kręgosłupa, zawsze w kierunku barków (uwaga: nie można klepać dziecka po nerkach!). Podawaj dużo picia (w ten sposób też ułatwisz rozrzedzenie i pozbycie się wydzieliny). Jeśli dziecko nie ma gorączki , niech nie leży w łóżku. Nie martw się, jeśli bawiąc się lub śmiejąc, zacznie kasłać. To bardzo dobrze, bo odkrztusi wydzielinę. Ważne! Nie podawaj dziecku kilku syropów (chyba że tak zalecił lekarz). I to nawet, jeśli nie są one na receptę. Mogą wzajemnie hamować swoje działanie...

Majeranek jako środek na kaszel działa wykrztuśnie. Można go pić jako napar lub herbatę, a także stosować inhalacje z majeranku. Dobroczynne właściwości ma też maść majerankowa - jest dobra zarówno dla niemowląt, jak i starszych dzieci. W walce z grypą i różnymi infekcjami pomóc mogą również mleko z miodem i czosnkiem , syrop z cebuli , sok z czarnego bzu . Spis treści: Majeranek - na kaszel Na co pomaga majeranek? Majeranek - właściwości Inhalacje z majeranku Napar z majeranku - przepis Herbata, napar z majeranku dla dzieci Majeranek na kaszel Majeranek jest naturalnym sprzymierzeńcem w walce z kaszlem - suchym i mokrym. Ma on jednak działanie wykrztuśne, sprawdzi się więc przede wszystkim przy kaszlu mokrym. Można stosować go także podczas zapalenia oskrzeli. Na kaszel pomoże herbata majerankowa lub napar. Majeranek - na co pomaga? Majeranek pomaga na przeziębienie, katar i kaszel. Łagodzi stany zapalne przewodów nosowych, zmniejsza obrzęk, dzięki czemu ułatwia oddychanie. Pomaga też na wodnisty katar, który pojawia się zazwyczaj na początku przeziębienia. Podczas kataru u dziecka możesz stosować maść majerankową , którą bez problemu kupisz w aptece. Majeranek pomoże także w przypadku chorych zatok. Jest też dobry na trawienie, a dla dorosłych - skuteczny w trakcie odchudzania. Majeranek - właściwości Majeranek wzmacnia organizm i pozwala szybciej wyzdrowieć. Ma także właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne. W jego skład wchodzi witamina C, witamina B6, A, E, K. , a także minerały, takie jak: wapń żelazo potas fosfor magnez cynk sód. Inhalacje z majeranku Inhalacje z majeranku można stosować na katar, ale także chore zatoki. Żeby przygotować takie inhalacje, będziesz potrzebować: miski, ręcznika dwóch łyżek...

Kaszlu w ciąży lepiej nie leczyć na własną rękę – zamiast tego lepiej od razu iść do lekarza. Oceni on, czy kaszel jest spowodowany wyłącznie spływającą do gardła wydzieliną kataralną, czy też pojawiły się już zmiany w oskrzelach. Stwierdzi też, czy u kobiety w ciąży kaszel jest suchy i trzeba go hamować, podając środki przeciwkaszlowe, czy też wilgotny i konieczne są środki wykrztuśne. Być może konieczne będzie zastosowanie antybiotyku. Choć w czasie ciąży najlepiej w ogóle nie przyjmować leków, czasem choroba jest większym zagrożeniem dla rozwijającego się płodu niż przyjęcie leku, zwłaszcza gdy kaszlowi w ciąży towarzyszy ból brzucha i plamienie. Spis treści : Kaszel w ciąży – czy szkodzi dziecku? Kaszel w ciąży: przyczyny Co na kaszel w ciąży? Kaszel w ciąży – czy szkodzi dziecku? W większości przypadków kaszel u kobiet w ciąży nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia i zdrowia płodu. Jeśli jednak kaszel w ciąży jest silny, duszący i uporczywy – może powodować intensywne wstrząsy ciała kobiety, a to z kolei może wywołać np. skurcze macicy. Kaszel może być także początkiem alergii lub rozwijającej się u przyszłej mamy infekcji, dlatego nie powinnaś go lekceważyć. Zagrożeniem dla płodu nie jest sam kaszel, lecz to, że może on początkiem np. poważnej choroby dróg oddechowych. Kaszel w ciąży: przyczyny Kaszel jest naturalną reakcją układu immunologicznego na czynniki patogenne, które dostały się do organizmu. Pojawia się on w wyniku podrażnienia gardła, ale jego przyczyny mogą być różne w zależności od rodzaju kaszlu. Kaszel w ciąży może być suchy lub mokry, a u części ciężarnych może wystąpić kaszel mieszany. W czasie ciąży organizm przyszłej mamy jest bardziej podatny na infekcje układu oddechowego, dlatego kaszlu nie wolno lekceważyć. Suchy kaszel w...