Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
suchy kaszel u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

Suchy kaszel u dziecka: przyczyny, diagnostyka, leczenie

Suchy kaszel u dziecka może pojawiać się z wielu przyczyn. Jeśli suchemu, męczącemu kaszlowi towarzyszy gorączka, może być to objaw infekcji wirusowych, takich jak np. zapalenie gardła. Wtedy konieczna jest wizyta u lekarza i podanie leków. W innym wypadku pomóc pomogą domowe sposoby na suchy kaszel.

Uporczywy suchy kaszel u dziecka to zmartwienie wielu rodziców. Wielu z nich w pierwszym odruchu błędnie sięga po syropy wykrztuśne – te jednak przeznaczone są na mokry kaszel i mogą jedynie pogorszyć problem. Suchy, męczący kaszel może być spowodowany niegroźnym przesuszeniem błony śluzowej gardła, ale może być również objawem bardziej niebezpiecznych chorób, takich jak koklusz czy krup.

Spis treści:

  1. Suchy kaszel u dziecka – jak go rozpoznać?
  2. Suchy kaszel u dziecka – przyczyny
  3. Suchy kaszel u dziecka w nocy
  4. Przewlekły suchy kaszel u dziecka
  5. Suchy kaszel u dziecka – diagnostyka
  6. Suchy kaszel u dziecka – leczenie

Domowe sposoby na przeziębienie - film

Suchy kaszel u dziecka – jak go rozpoznać?

Suchy, męczący kaszel u dziecka pojawia się zwykle na początku infekcji wirusowej i często po jej zakończeniu. Jest on wyjątkowo męczący, bo podczas kaszlu nie ma wydzieliny odrywającej się z oskrzeli i dróg oddechowych – podrażnia więc gardło, może przeszkadzać dziecku w śnie. Taki kaszel może trwać nawet kilka tygodni i może pojawić się przy zapaleniu krtani i alergii.

Udaj się ze swoim dzieckiem do lekarza, jeśli suchemu kaszlowi towarzyszą nietypowa wydzielina lub dodatkowe objawy (gorączka, ból gardła, katar, nudności, wymioty, biegunka, duszności), które nie ustępują w ciągu kilku dni. Podobnie jak osoby starsze i chorujące przewlekle, dzieci bardziej narażone są na powikłania związane z zakażeniami i ciężej przechodzą z pozoru łagodne choroby.

Jak długo trwa suchy kaszel u dziecka?

Suchy kaszel u dziecka bardzo często w ciągu kilku dni przechodzi w kaszel mokry. Tak dzieje się w przypadku infekcji oraz w procesie zdrowienia. Gdy dziecko ma suchy kaszel dłużej niż 8 tygodni, mówi się o przewlekłym suchym kaszlu. Suchy kaszel trwający dłużej niż 3 tygodnie, ale krócej niż 8 tygodni to podostry suchy kaszel u dziecka.

Suchy kaszel u dziecka – przyczyny

Suchy, duszący kaszel u dziecka jest zazwyczaj spowodowany infekcją wirusową lub bakteryjną dróg oddechowych. Podczas trwania infekcji kaszel może przekształcić się w kaszel mokry, a następnie znowu zmienić się w kaszel suchy.

Warto wiedzieć, że suchy kaszel u dziecka, który pojawia się po infekcji, może trwać nawet do 6 tygodni.

Suchy kaszel z wymiotami u dziecka może być objawem krztuścca

Jeśli suchy, duszący kaszel u dziecka prowadzi do trudności w zaczerpnięciu oddechu, a nawet wymiotów, przyczyną może być krztusiec, zwany także kokluszem. Jest to ostra choroba zakaźna układu oddechowego, którą wywołuje bakteria Bordetella pertussis

Objawy krztuśca:

  • bardzo silny, napadowy i przewlekły kaszel,
  • duszności i świst wdechowy,
  • często pojawiają się także wymioty.

Szczekający kaszel, katar i gorączka może oznaczać krup

Suchy, szczekający kaszel u dziecka z katarem i gorączką może oznaczać krup. Krup to tzw. podgłośniowe zapalenie krtani. Najczęściej zapadają na niego dwulatki, głównie wczesną wiosną i jesienią, jednak to niemowlęta powyżej 6. miesiąca są szczególnie zagrożone ciężkim przebiegiem choroby, bądź powikłaniami. Dawniej krup oznaczał zapalenie krtani spowodowane przez bakterie wywołujące groźną błonicę – to schorzenie znane w terminologii medycznej jako krup prawdziwy. Dzięki szczepieniom nie spotykamy już tej choroby – mamy do czynienia jedynie z łagodniejszą odmianą krupu wirusowego.

Objawy krupu:

  • katar,
  • ból gardła,
  • nagły szczekający kaszel (pojawia się wieczorem lub w nocy),
  • świst spowodowany zwężeniem krtani podczas wdychania powietrza (stridor),
  • chrypka,
  • niepokój,
  • narastająca duszność,
  • trudność z zaczerpnięciem powietrza (mięśnie klatki piersiowej ciężko pracują),
  • temperatura do 39°C (dziecko nie musi gorączkować).

Suchy kaszel u dziecka bez innych objawów

Choć uporczywy suchy kaszel u dziecka może być dla rodziców pierwszym sygnałem o infekcji dróg oddechowych bądź przeziębieniu, jeśli nie towarzyszą mu żadne inne objawy, może on być spowodowany:

  • nadwrażliwością oskrzeli po przebytym zakażeniu dróg oddechowych,
  • wrażliwością na dym papierosowy,
  • alergią na pyłki bądź sierść zwierzęcą,
  • podrażnieniem błony śluzowej przy częstym korzystaniu z klimatyzacji.

Suchy kaszel u dziecka w nocy

Suchy kaszel u dziecka w nocy jest wyjątkowo męczący. Maluch często się budzi, a rano zupełnie nie ma siły, by walczyć z wirusem. Jego przyczyną mogą być problemy dotyczące układu oddechowego, choroby serca, ale też alergie. Żeby zwalczyć napady suchego kaszlu w nocy, najpierw musisz ustalić ich przyczynę. Nie zaszkodzi jednak spać z uchylonym oknem i stosować nawilżacze powietrza.

Przewlekły suchy kaszel u dziecka

Jeśli suchy, męczący kaszel utrzymuje się u dziecka ponad 8 tygodni, może on być spowodowany tzw. zespołem ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła (post nasal drip syndrom) bądź astmą. To dwie najczęstsze przyczyny przewlekłego kaszlu u dzieci. Wśród innych przyczyn wymienia się:

  • choroby oskrzeli lub płuc;
  • refluks żołądkowo-przełykowy;
  • bierne lub czynne narażenie na dym papierosowy i inne zanieczyszczenia (w tym także smog);
  • alergia;
  • obecność ciała obcego w drogach oddechowych;
  • podłoże psychiczne (mówimy wtedy o kaszlu psychogennym).

Aby zwalczyć przewlekły suchy kaszel u dziecka, podobnie jak w przypadku suchego kaszlu w nocy, najpierw musisz poznać przyczynę problemu.

Suchy kaszel u dziecka – diagnostyka

Suchy kaszel u dziecka zwykle mija tuż po wyleczonej infekcji. Jeżeli jednak mimo upływu czasu wciąż towarzyszy dziecku, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. W takich przypadkach lekarz zleca zwykle badania takie jak:

  • zdjęcie rentgenowskie płuc,
  • wymaz z gardła, 
  • testy alergiczne (np. skórne),
  • gazometrię,
  • pomiar saturacji (badanie pozwalające na ocenę ilości tlenu we krwi dziecka).

Co na suchy kaszel u dziecka - leczenie

Z suchym kaszlem u dzieci można walczyć farmakolologicznie i za pomocą domowych sposobów. W aptece znajdziemy przede wszystkim środki hamujące kaszel (szczególnie kiedy dziecko dużo kaszle, bardzo się męczy i ma trudności ze snem). Takie środki można stosować przez 3-5 dni i tylko przy wirusowej infekcji dróg oddechowych. Nie wolno ich podawać przy kaszlu mokrym.

Jaki syrop na suchy kaszel u dziecka?

W aptekach dostępne są różne syropy łagodzące suchy kaszel u dziecka. Należą do nich m.in.:

  • Levopront,
  • DOZ Product Porost Islandzki,
  • Actifed,
  • Supremin,
  • Pelavo,
  • Dexa Pini.

W aptece warto poradzić się farmaceuty, jaki syrop będzie odpowiedni do wieku dziecka. U najmłodszych dzieci żadnych leków nie stosuje się bez porozumienia z pediatrą.

Domowe sposoby leczenia suchego kaszlu

Dużo bezpieczniejsze, a często równie skuteczne są domowe sposoby leczenia suchego kaszlu. W łagodzeniu kaszlu sprawdzą się:

  • nawilżanie powietrza – mokre ręczniki na kaloryferach lub nawilżacz powietrza (nawilżone powietrze hamuje odruch kaszlu);
  • inhalacje – ale uwaga: inhalacji u niemowląt nie należy przeprowadzać na własną rękę, zwłaszcza tych z olejków eterycznych;
  • zioła i ziołowe syropy: prawoślazowy, tymiankowy, z babki lancetowatej pomagają łagodzić kaszel i podrażnienia gardła;
  • odpowiednia dieta – miód, cytryna czy gorący rosół mogą zdziałać cuda.

Zobacz też:

niemowlę u lekarza
Adobe Stock
Zdrowie
Kaszel u niemowlaka: przyczyny i leczenie. Jak rozpoznać kaszel u niemowlaka?
Kaszel u niemowlaka to często objaw przeziębienia. Do tego dochodzą też zwykle inne, mniej typowe symptomy, jak apatia i trudności z zasypianiem. Jeśli zaczniesz leczyć kaszel na początku infekcji, ulżysz dziecku. Najlepiej sprawdzają się domowe sposoby na mokry i suchy kaszel u niemowlaka. Są też skuteczne leki, których podanie musisz jednak uzgodnić z lekarzem.

Kaszel u niemowlaka może szybko przerodzić się w poważniejszą chorobę, ponieważ niemowlę nie potrafi odkrztuszać zalegającej wydzieliny. Kaszel i katar to jednak niejedyne objawy przeziębienia u niemowlaka. Czasem przeziębione dziecko odmawia ssania, jest apatyczne i płacze. Jeśli w porę rozpoznasz objawy przeziębienia, zastosujesz inhalacje i zaczniesz oczyszczać nos solą fizjologiczną, szybciej wyleczysz infekcję i pozbędziesz się kaszlu u niemowlaka. Uwaga, nie zawsze można wychodzić na spacer, gdy dziecko ma kaszel! Spis treści: Kaszel u przeziębionego niemowlaka Jak rozpoznać i leczyć suchy kaszel u niemowlaka? Jak rozpoznać i leczyć mokry kaszel u niemowlaka? Kiedy można iść na spacer, jeśli niemowlę ma kaszel? Kaszel u przeziębionego niemowlaka Kaszel u niemowlaka często pojawia się przy przeziębieniu i jest ważnym odruchem obronnym. W zasadzie nie trzeba go tłumić, choć kaszel suchy jest męczący. Przeziębione niemowlę najpierw męczy suche pokasływanie . Przez pierwsze 3-5 dni infekcji wirusowej śluzówka jest podrażniona przez wirusowe zapalenie. Wodnista wydzielina spływa do gardła, krtani i tchawicy, a to wywołuje odruch kaszlu. W drugiej fazie choroby suchy kaszel przechodzi w mokry , wydzielina gęstnieje. Uwaga! Przeziębienie u niemowlaka możesz podejrzewać, kiedy dziecko zaczyna pokasływać, z nosa cieknie mu katar, wymiotuje, ma gorączkę lub biegunkę. Niemowlę nie jest jednak w stanie jasno zakomunikować, że źle się czuje, i dopóki nie pojawią się pierwsze typowe objawy przeziębienia u niemowlaka, możesz nie wiedzieć, że choroba już się rozwija. U tak małego dziecka twoją czujność powinno wzbudzić nietypowe zachowanie , takie jak: odmawianie ssania, trudności z zasypianiem, apatia, płacz trudny do utulenia. Jak rozpoznać i leczyć suchy kaszel u niemowlaka? Suchy...

niemowlę z chrypką
Adobe Stock
Zdrowie
Chrypka u niemowlaka – skąd się bierze, co oznacza, jak leczyć?
Chrypka u niemowlaka najczęściej jest związana z problemami z układem oddechowym, ale zdarza się też przy podrażnieniu strun głosowych. Dla rodziców dziecięca chrypka to stresujący objaw, szczególnie gdy dotyczy dziecka, które samo jeszcze nie może powiedzieć o innych odczuwanych objawach, takich jak drapanie w gardle czy ból. Zobacz, skąd bierze się chrypka u małego dziecka.

Chrypka u niemowlaka pojawia się np. po długotrwałym płaczu. Kiedy niemowlę przez dłuższy czas krzyczy, struny głosowe stają się obrzęknięte (przyczynia się do tego również stres). Inną częstą przyczyną chrypki u niemowlaka są infekcje dróg oddechowych, ale głos dziecka traci naturalną barwę także z innych przyczyn. Spis treści: Chrypka u niemowlaka – czy jest niebezpieczna? Chrypka u niemowlaka – przyczyny Objawy chrypki u niemowlęcia   Chrypka u niemowlaka – kiedy do lekarza? Chrypka u niemowlaka – leczenie Chrypka u niemowlaka – czy jest niebezpieczna? Sama chrypka u niemowlaka nie stanowi zagrożenia. Jest jedynie objawem, który nie musi świadczyć o tym, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. Jeśli chrypie nie towarzyszą inne objawy – dziecko nie wymiotuje, nie ma gorączki, kataru, kaszlu czy biegunki, najprawdopodobniej nie ma się czym przejmować. Ponieważ chrypka u niemowlaka może być objawem infekcji, nigdy nie należy jej bagatelizować . Opiekun dziecka powinien zwracać uwagę, czy nie pojawiają się dodatkowe objawy. Dzięki temu dziecko w porę otrzyma odpowiednie leczenie, choroba się nie zaostrzy i nie zagrozi bezpieczeństwu dziecka.  Chrypka u niemowlaka – przyczyny Jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się chrypki u małego dziecka jest płacz. Chrypce spowodowanej płaczem nie towarzyszą inne niepokojące objawy. Gdy dziecko się uspokaja, zachrypnięcie zwykle znika, a głos wraca do normy. Jeśli niemowlę płacze długo i często, na jego strunach głosowych mogą utworzyć się guzki. Są trudne do usunięcia, ponieważ w trakcie leczenia należy wyeliminować także przyczynę ich powstania – czyli w tym przypadku długotrwały płacz. Często nie jest to możliwe u tak małego dziecka. Pozostałe przyczyny chrypki u...

konsultacja z lekarzem
Adobe Stock
Zdrowie
Gorączka u dziecka - kiedy do szpitala?
Z gorączką u dziecka powinno się jechać do szpitala, jeśli ma wybroczyny, drgawki, nie skończyło jeszcze 6 miesięcy. W zależności od innych objawów gorączkujące dziecko może być leczone w domu, powinno być zbadane przez lekarza lub wymaga wizyty w szpitalu. Do szpitala trzeba też jechać, kiedy np. niemowlę poniżej 6. miesiąca życia stale wymiotuje, a starsze ma duszności.

Gorączka u dziecka zazwyczaj nie wymaga wizyty w szpitalu, jednak są sytuacje, kiedy wizyta na SOR-ze jest konieczna. Dotyczy to m.in. noworodków, dzieci z wysoką gorączką, u których doszło do odwodnienia lub pojawiły się wybroczyny albo drgawki gorączkowe. Spis treści: Wysoka gorączka u dziecka - kiedy do szpitala? Drgawki gorączkowe Wybroczyny przy gorączce Gdy dziecko „leje się przez ręce” Kiedy jeszcze trzeba jechać z dzieckiem do szpitala? Wysoka gorączka u dziecka - kiedy do szpitala? O gorączce u dziecka mówimy, kiedy temperatura jego ciała sięga powyżej 38 st. C. Wysoka gorączka to u niemowlęcia powyżej 39°C, u starszego dziecka powyżej 39,5°C. Może być objawem poważnej infekcji bakteryjnej, np. wywołanej bakteriami z grupy pneumokoków lub meningokoków. Zostań z dzieckiem w domu, jeśli: dziecko mimo gorączki dobrze się czuje, je, pije, jest z nim dobry kontakt. Idź do lekarza, jeśli: gorączkuje małe dziecko poniżej 1. roku życia, a także ma inne objawy infekcji: nie chce jeść, ma biegunkę, boli je gardło, infekcja trwa dłużej niż 2-3 dni. Jedź do szpitala, jeśli: wysoką gorączkę ma noworodek oraz niemowlę w pierwszych sześciu miesiącach życia. To też konieczne, jeśli starsze niemowlę i małe dziecko ma gorączkę, której towarzyszą inne niepokojące objawy, jak: odmowa jedzenia i picia wymioty biegunka drgawki gorączkowe apatia duże pobudzenie wybroczyny na skórze . Te objawy są szczególnie niebezpieczne: Drgawki gorączkowe - jedź z dzieckiem do szpitala Jeśli dziecko ma drgawki gorączkowe, podaj mu środek przeciwgorączkowy (paracetamol, ibuprofen) i jedź z nim do szpitala. Wizyta w szpitalu jest konieczna, ponieważ dziecko musi mieć wykonane badania. Przyczyną drgawek może być np. zapalenie opon...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz