Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Ból ucha u dziecka to najczęściej objaw zapalenia
AdobeStock
Zdrowie

Ból ucha u dziecka: objawy, jak pomóc, domowe sposoby [KIEDY DO LEKARZA]

Nagły ból ucha u dziecka może być ostry i uciążliwy, często towarzyszy mu także gorączka. Jednym z powodów tych nieprzyjemnych objawów może być przedłużający się, nieprawidłowo leczony katar. Ból ucha u dzieci często wskazuje na stan zapalny.
dr n. med. Sławomir Marcinkiewicz
Konsultacja merytoryczna

Bolące ucho u dziecka to często objaw zapalenia ucha. Od tego, którą część ucha zaatakują wirusy lub bakterie, zależy rodzaj zapalenia i sposób leczenia. Zauważasz ból ucha u dziecka przy katarze? Przedłużający się katar, a nawet z pozoru niewinne przeziębienie, mogą wywołać poważne powikłania, z zapaleniem ucha włącznie.

Spis treści:

Ból ucha u dziecka - ostre zapalenie ucha środkowego

Do zakażenia ucha dochodzi najczęściej poprzez trąbkę słuchową (tzw. trąbkę Eustachiusza), która łączy jamę bębenkową z nosogardłem. Do ucha środkowego wnikają te same wirusy lub bakterie, które spowodowały katar czy zapalenie gardła. Dlatego tak ważne jest leczenie każdej, nawet z pozoru błahej infekcji. Chore ucho zazwyczaj boli. Czasami jednak ból nie jest od razu bardzo silny – początkowo dziecko może się skarżyć jedynie od czasu do czasu na kłucie w uszku. Ale nigdy tego nie lekceważ!

Zapalenie ucha środkowego - objawy

Gdy zachoruje niemowlę, zauważysz tzw. drażliwość ucha. Maluszek będzie chwytał za nie rączką, przykrywał je dłonią, ale tobie nie pozwoli go dotknąć. Przy tym schorzeniu, ból ucha i gorączka (około 38°C) występują często w parze. Dziecko może być:

 • przestraszone,
 • rozdrażnione,
 • płaczliwe,
 • niechętne do ssania.


U starszego malucha objawy zapalenia ucha mogą być mniej dokuczliwe. Na zapalenie ucha środkowego czasami wskazują jedynie zaburzenia słuchu. Nie można ich lekceważyć, zwłaszcza gdy poprzedziła je infekcja górnych dróg oddechowych lub gardła.

Zapalenie ucha środkowego - jak złagodzić ból ucha u dziecka?

Bardzo ważne jest podanie maluchowi środka przeciwbólowego, np. paracetamolu (dawkę podaj zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu). Ulgę cierpiącemu dziecku przynoszą również domowe sposoby na bolące ucho, takie jak ciepły okład lub rozgrzewający olejek kamforowy. Ostre zapalenie ucha środkowego leczy się zwykle środkami:

 • przeciwwirusowymi,
 • przeciwobrzękowymi,
 • przeciwzapalnymi,
 • antybiotykami (ale tylko wówczas, gdy choroba ma podłoże bakteryjne).


Niektóre z tych leków występują w formie kropli. Zapalenie trwa około tygodnia. Po kilku dniach leczenia należy zgłosić się na kontrolę. Laryngolog sprawdzi m.in., czy nie ma powikłań. Najczęstsze to:


Czasem zdarza się również samoistne pęknięcie błony bębenkowej. Infekcja nieleczona lub zaniedbana może w efekcie doprowadzić do niedosłuchu i powikłań wewnątrzczaszkowych (to m.in. zapalenie opon mózgowych, ropień mózgu).

To ważne! Jeśli ostre zapalenia uszu powtarzają się, należy szukać innych przyczyn. Zazwyczaj są to: przerost trzeciego migdałka lub przewlekłe infekcje nosa i nosogardła.

Ból ucha u dziecka - zapalenie ucha zewnętrznego

Na zapalenie ucha zewnętrznego najczęściej dzieci chorują na nie latem. Przyczyną są wirusy i bakterie przeniesione z wody – wystarczy lekkie zadrapanie ucha i rozwija się infekcja. 

Zapalenia ucha zewnętrznego - objawy

Choroba prawie zawsze objawia się bardzo silnym bólem (charakterystyczny jest ból tzw. płatka usznego nawet przy najlżejszym dotknięciu). Ból ucha u dziecka objawia się jednak w tym przypadku bez gorączki, a maluch przeważnie:

 • trzyma się za ucho,
 • krzyczy,
 • nie pozwala dotknąć bolącego miejsca.


W następstwie infekcji w uchu rozwija się czyrak (jeden lub kilka), przewód słuchowy jest obrzęknięty, a czasami nawet niemal zaciśnięty.

Zapalenie ucha zewnętrznego - co na ból ucha u dziecka?

Choremu maluszkowi należy podać środek przeciwbólowy i jak najszybciej pójść z nim do laryngologa. Lekarz zaleci:

 • preparaty miejscowe (zazwyczaj są to antybiotyki),
 • środki przeciwobrzękowe,
 • środki przeciwzapalne,
 • antybiotyk ogólny (w szczególnych przypadkach).


Choroba wymaga kilkakrotnych wizyt u laryngologa (bo chore ucho trzeba systematycznie oczyszczać i zmieniać mu opatrunki). Na szczęście powikłania bywają rzadkie.

Ból ucha u dziecka - zapalenie ucha wewnętrznego

Zapalenie ucha wewnętrznego nazywane jest też zapaleniem błędnika. Pojawia się jako powikłanie po przebytym zapaleniu ucha środkowego lub po zapaleniu opon mózgowych. Bardzo ważne jest szybkie prawidłowe zdiagnozowanie choroby, ponieważ brak odpowiedniego leczenia skutkuje ciężkimi powikłaniami, takimi jak:

 • ropień móżdżku,
 • całkowita utrata słuchu,
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
 • trwałe uszkodzenie narządu równowagi.

Zapalenia ucha wewnętrznego - objawy

Na zapalenie ucha wewnętrznego wskazują:

 • wymioty,
 • nudności,
 • zawroty głowy,
 • kłopoty ze słuchem,
 • szumy w uchu,
 • zaburzenia równowagi,
 • uczucie zatkanego ucha,
 • oczopląs,
 • pogorszenie ogólnego samopoczucia.
Zapalenie ucha wewnętrznego nie objawia się bólem ani wysoką gorączką.

Jak leczyć zapalenie ucha wewnętrznego?

Leczenie ostrego zapalenia ucha wewnętrznego najczęściej musi się odbywać w warunkach szpitalnych. Tam chory otrzymuje antybiotyki (podawane są one dożylnie). Czasami też wykonuje się drenaż ucha środkowego w celu łatwiejszego wypływania wydzieliny. Chory powinien też ograniczać wysiłek fizyczny i dbać o prawidłową dietę. W szczególnych przypadkach, aby pozbyć się zapalenia ucha wewnętrznego, konieczna jest operacja. 

Ból ucha u dziecka - gdy zapalenie ucha się powtarza

Zdarza się też, że dziecko na zapalenie ucha cierpi nie jeden, dwa razy, tylko infekcje występują znacznie częściej. Co wtedy zrobić? Przede wszystkim malec powinien być pod stałą opieką dobrego laryngologa. To bardzo ważne, bo częste zapalenia ucha, na dodatek nieprawidłowo leczone, mogą doprowadzić do uszkodzeń słuchu!

Należy skontaktować się ze specjalistą również wtedy, jeśli maluch: 

Laryngolog zbada dziecko, ustali przyczynę tych przypadłości i poleci, jak dalej postępować. Dobrze też, by malca prowadził jeden lekarz, który zna historię jego chorób.

Zobacz też:

Szybkie ciasto dla dzieci bez ciasta. Najszybsze i w dodatku przepyszne!

dziecko, ból uszu
Zdrowie
Ból ucha u dziecka - co robić?
Kłopoty z uszami kojarzą się z zimą, chlapą i lodowatym wiatrem, jednak zdarzają się również gdy jest ciepło. Podpowiadamy, co może powodować ból ucha i jak sobie z tym poradzić.

  Ucho może boleć z wielu powodów. Oto one: Zapalenie ucha środkowego Zapalenie ucha środkowego zdarza się dzieciom dość często. To dlatego, że ich trąbka słuchowa (czyli przestrzeń łącząca ucho z nosem i gardłem) jest szeroka, a zarazem krótka. Nawet przy drobnej infekcji gardła (np. po zjedzeniu zbyt dużej ilości lodów) lub byle katarze proces zapalny może błyskawicznie objąć także uszy. Dzieci, które mają uczulenie na pyłki, mogą  chorować na zapalenie ucha środkowego częściej latem niż w innych porach roku, bo z powodu uczulenia mają częściej zatkany nos (a wraz z nim trąbki słuchowe). Objawy:  Ból, który nie nasila się przy pociąganiu za małżowinę, oraz gorączka.   Co robić? Z dzieckiem trzeba iść do lekarza. Kurowanie domowymi sposobami (np. za pomocą kompresów rozgrzewających) nic nie da. Zapalenie ucha leczy się przepisanymi przez pediatrę antybiotykami. Przeczytaj także: Ważne pytania o antybiotyk Zapalenie ucha zewnętrznego Czasem w przewodzie słuchowym tworzą się bolesne czyraki . Winowajcami są bakterie, które mogły się dostać do ucha np. wraz z brudną wodą z jeziora. Objawy : Dotkliwy ból ucha nasilający się przy pociąganiu za małżowinę, upośledzenie słuchu (przemijające wynika z nacieku zapalnego w przewodzie słuchowym). Co robić? Z dzieckiem trzeba iść do lekarza. Czasami wystarczy odpowiednia maść do ucha, okłady z Altacetu na obolałe węzły chłonne w okolicy ucha oraz lek przeciwbólowy.   Ból ucha spowodowany przechłodzeniem Gdy dziecku po kąpieli zostanie w uszach trochę wody, uszy mogą zacząć boleć z powodu  przechłodzenia,  zwłaszcza jeśli wieje wiatr albo malec wystawia głowę przez okno pojazdu. Dzieje się tak dlatego, że błona bębenkowa jest mocno unerwiona. Chłód odczuwa jako ból. Dziecko może także się rozchorować. Co robić? ...

edipresse.25263NWLCMYK75.jpg
Zdrowie
Wszystko o uszkach
O uszy dziecka należy dbać od samego początku. Jednak ważna jest nie tylko właściwa pielęgnacja, ale także zapobieganie powikłaniom w przypadku częstych u dzieci zapaleń ucha.

Czy dziecko dobrze słyszy Wszystkie noworodki przechodzą testy, które pomagają wykryć wadę słuchu. Zdarza się ona u 1–2 dzieci na tysiąc. • Jak wygląda badanie? Polega na rejestrowaniu czułą sondą odpowiedzi na sygnały dobiegające do ucha. Prawidłowy wynik badania świadczy o tym, że ucho wewnętrzne działa prawidłowo. Badanie jest bezbolesne. Negatywny wynik testów przesiewowych nie jest jednak dostatecznym dowodem, że dziecko nie słyszy. Ale gdy powtórne badanie też da niekorzystny wynik, malec musi pozostać pod opieką audiologa. • Co będzie, gdy okaże się, że słyszy gorzej? Jeśli kolejne badania potwierdzą gorszy słuch, lekarz podejmie decyzję o założeniu dziecku aparatu słuchowego. Wrodzone wady słuchu rozpoznane i intensywnie rehabilitowane w pierwszym półroczu życia dają dziecku większe szanse na rozwój mowy. • Uważnie obserwuj. Problemy ze słuchem mogą pojawić się nawet po przebyciu przez malucha zapalenia ucha środkowego. Koniecznie skontaktuj się z laryngologiem lub audiologiem, jeśli zauważysz, że twoje dziecko nie reaguje na wołanie, nie zwraca uwagi, kiedy głośno gra radio albo dziwnie przekrzywia główkę, gdy do niego mówisz. Codzienna pielęgnacja uszu Jest konieczna dla zdrowia i prawidłowego rozwoju słuchu dziecka. Przestrzegaj kilku zasad, bo niewłaściwa higiena uszu może zaszkodzić maluchowi. • Myj tylko z zewnątrz. Lekarze są zgodni co do tego, że wkładanie czegokolwiek do uszu dziecka jest nie tylko zbędne, ale przede wszystkim szkodliwe i niebezpieczne. Czyść zatem jedynie małżowinę uszną. Wystarczy przemyć jej zakamarki wacikiem namoczonym w czystej wodzie. Do przewodu słuchowego nie wolno wkładać zbyt głęboko patyczków higienicznych, gdyż łatwo skaleczyć skórę i wprowadzić zakażenie. Woskowina, którą widać czasem w uszku, jest substancją chroniącą i oczyszczającą je w sposób...

Tata zmienia pieluszkę
Piotr Ratajski
Tata
Jak przewinąć dziecko - 5 rad dla taty
Na początku zmiana pieluszki może stresować. Z czasem będziesz przwijać z zamkniętymi oczami i jedną ręką.
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj