7 istotnych faktów na temat wszawicy
Wszawica najczęściej dotyka dzieci w wieku 2-12 lat ze względu na bezpośredni kontakt z rówieśnikami. Pasożyty, jeśli nie zostaną odpowiednio wcześnie wykryte, szybko przenoszą się na innych domowników. Co należy wiedzieć o wszach, by uchronić przed nimi dziecko?
W jaki sposób wyeliminować wszawicę, gdy znajdziemy pasożyty na głowie jednego z domowników?
1. Żłobki i przedszkola to miejsca, w których najłatwiej zarazić się
wszawicą
Wszawicą najczęściej zarażają się dzieci. Prawdziwą wylęgarnię wszy stanowią żłobki i przedszkola, w których maluchy spędzają ze sobą wiele czasu, również na zabawie. Wszy można „złapać” od rówieśnika, ale także z poduszki, tapicerowanych mebli czy wykładzin, na których dzieci spędzają wiele czasu.
2. Wszy stanowią istotny problem także w krajach Chociaż wszawica kojarzy się z brakiem higieny, w rzeczywistości wszy równie chętnie wybierają czyste włosy.---#---rozwiniętych, Chociaż---#---rozwiniętych
Chociaż">rozwiniętych
Chociaż wszawica kojarzy się z brakiem higieny, w rzeczywistości wszy równie chętnie wybierają czyste włosy.---#---rozwiniętych, Chociaż---#---rozwiniętych
Chociaż">Chociaż wszawica kojarzy się z brakiem higieny, w rzeczywistości wszy równie chętnie wybierają czyste włosy. Dlatego problem występuje intensywnie także w krajach rozwiniętych. Według szacunków z wszawicą zmaga się co czwarte dziecko uczęszczające do przedszkola w USA. W Czechach odsetek ten wynosi 14%. Polska nie stanowi wyjątku, dlatego wszy nie mogą być tematem tabu.
3. Wszy to niezwykle odporne owady
Za powszechność wszy odpowiada ich wysoka odporność na zmienne warunki. Te małe pasożyty mogą przeżyć poza ludzką głową nawet dwie doby. Potrafią zablokować narządy oddechowe, by chronić się przed wodą, nawet podgrzaną do 50°C. Przez wiele godzin wytrzymują także w ujemnych temperaturach. Dlatego właśnie tak łatwo się rozprzestrzeniają i relatywnie trudno jest się ich pozbyć.
4. Wszawicę niełatwo wykryć
Z kolei objawy wszawicy, przynajmniej na początku, nie są jednoznaczne. Dzieci drapią się po głowie z różnych powodów. Wszy, które rzadko osiągają długość 3 mm zwykle, dobrze kamuflują się ze względu na podobny kolor do ludzkich włosów. Z kolei ich jajeczka – jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "gnidy — o".---#---Z kolei ich jajeczka – gnidy - o maksymalnej długości 0,8 mm – przypominają łupież.---#---gnidy-o#gnidy — o---#---gnidy - o">gnidy - o maksymalnej długości 0,8 mm – przypominają łupież. Aby wykryć wszawicę, należy dokładnie przeczesać włosy dziecka przy intensywnym świetle w poszukiwaniu dojrzałych osobników. Gnidy rozpoznajemy natomiast po tym, że są mocno przytwierdzone do włosów na wysokości około 1 cm od ich nasady.
5. Nie wystarczy eliminacja wszy, by pozbyć się problemu
Niektóre preparaty, na przykład w formie szamponów, dość dobrze usuwają dorosłe pasożyty. Niestety problem często nawraca, ponieważ jedna samica składa w ciągu życia nawet 150 jaj – doskonale przytwierdzonych do włosów i żywiących się spoiwem, które jednocześnie stanowi sposób mocowania. Populacja może więc odbudować się choćby po kilku dniach od, z pozoru skutecznej, terapii.
6. Wszawicę można wyleczyć bez pestycydów
W leczeniu wszawicy od dawna stosuje się środki zawierające pestycydy. Obecnie ich skuteczność maleje, ponieważ pasożyty zdołały się na nie częściowo uodpornić. Tego typu preparaty są jednocześnie szkodliwe dla skóry głowy, dlatego nie wolno ich stosować u dzieci poniżej 3. roku życia. Nowoczesne leczenie wszawicy odbywa się przy pomocy nietoksycznych preparatów. Zawierają one między innymi dimetikon wnikający w przetchlinki oddechowe wszy i eliminujący je w ciągu 10 minut. Z kolei cyklometikon rozpuszcza spoiwo przytwierdzające do włosów gnidy. Można też wybrać nowoczesną kurację oktanodiolem, który rozpuszcza woskową warstwę ochronną wszy i ich larw, zabijając je przez odwodnienie. Te wszystkie substancje znajdziemy w preparatach brandu Hedrin, które warto stosować w leczeniu i profilaktyce wszawicy już od 6. miesiąca życia.
7. Gdy jeden z domowników zarazi się wszawicą, kurację powinni przejść Jeśli naszego malucha dotknie problem wszawicy, istnieje wysokie ryzyko, że wszy zaatakują także innych domowników.---#---wszyscy, Jeśli---#---wszyscy
Jeśli">wszyscy
Jeśli naszego malucha dotknie problem wszawicy, istnieje wysokie ryzyko, że wszy zaatakują także innych domowników.---#---wszyscy, Jeśli---#---wszyscy
Jeśli">Jeśli naszego malucha dotknie problem wszawicy, istnieje wysokie ryzyko, że wszy zaatakują także innych domowników. Dlatego kurację powinna przejść cała rodzina. Dodatkowo warto wyprać pościel i garderobę dziecka (przynajmniej w 60 stopniach) oraz dokładne wyczyścić wykładziny i tapicerowane meble. Wybierając odpowiedni preparat na wszy, najlepiej zdecydować się na produkt przeznaczony dla dzieci i dorosłych.
Materiał powstał przy współpracy z: Hedrin