Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dziecko u lekarza
Fotolia
Zdrowie

Czy znasz Kartę Praw Dziecka-Pacjenta?

Rzecznik Praw Dziecka wspólnie z Rzecznikiem Praw Pacjenta już jesienią 2014 roku przygotowali i rozesłali do szpitali specjalną planszę z prawami dziecka-pacjenta. Czy wisi również w waszym szpitalu? Pamiętaj, że zawsze możecie się na nią powołać.

Karta Praw Dziecka-Pacjenta przedstawia najważniejsze zapisy z ustawy o prawach pacjenta, równocześnie czerpiąc z zapisów Konwencji o Prawach Dziecka. Przygotowanie jej to wspólna inicjatywa edukacyjna Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz Rzecznika Praw Pacjenta Krystyny Barbary Kozłowskiej.  Karta nie wskazuje nowych praw, jakie mają mali pacjenci, lecz porządkuje i zbiera te, które powinni znać nie tylko wszyscy rodzice dzieci, ale także same dzieci (gdy już do tego dorosną).

Zobacz też: 3 ważne prawa dziecka szpitalu

Karta Praw Dziecka-Pacjenta powinna wisieć w szpitalach w widocznym miejscu dzięki temu każde dziecko będące w szpitalu oraz jego rodzic będą mogli się na nią powoływać - taki cel przyświecał przygotowaniu planszy. Podobnie jak to, że zarówno dzieci, jak i rodzice oraz personel medyczny powinni znać prawa dziecka-pacjenta, żeby móc z nich korzystać i się do nich odwoływać. Karta Praw Dziecka-Pacjenta w zwięzły i konkretny sposób przestawia najważniejsze prawa najmłodszych pacjentów.

Zobacz też: Prawa małego pacjenta
 
Jeśli będziesz z dzieckiem w szpitalu, sprawdź, czy plansza z prawami małego pacjenta wisi na oddziale w widocznym miejscu. Jeśli nie, zawsze możesz wydrukować Kartę Praw Dziecka-Pacjenta, klikając w obrazek poniżej.

 
 

dieta rocznego dziecka, jadłospis rocznego dziecka, karmienie rocznego dziecka

Jakie prawa dziecka są ważne dla naszych redaktorek? Zobacz film!

rzecznik prawa dziecka, prawa dziecka, konwencja o prawach dziecka, sejm dzieci i młodzieży, dzień dziecka
mat. prasowe
Aktualności
Skrzywdzić możemy także zbytnią gorliwością - Rzecznik Praw Dziecka rodzicom i dzieciom
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Marek Michalak wystosował list okolicznościowy do wszystkich rodziców i wziął udział w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży. Oto co oba pokolenia mogły od niego usłyszeć.

Dzieci znanymi sobie sposobami pokazują, że brakuje im naszej uwagi, opieki czy pomocy w trudnych chwilach .  Bądźmy jednak uważni, bo skrzywdzić dziecko możemy nie tylko brakiem miłości i zaniedbaniem, ale także zbyt wielką gorliwością w wychowaniu - przestrzega Marek Michalak w swoim liście okolicznościowym kierowanym do rodziców z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Dziecko to człowiek . Podobny do nas pod wieloma względami, ale osobny i niezależny na tyle, na ile pozwala jego wiek, umiejętności i rozwój. Wspomagajmy więc dziecko, ale nie zmuszajmy do licznych zajęć dodatkowych , ponad jego siły. Cieszmy się z jego sukcesów i stwarzajmy warunki dla doskonalenia jego umiejętności. Kochajmy mądrze!  Z treścią całego listu można zapoznać się na na stronie Rzecznika Praw Dziecka .    O prawach dziecka na obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca Marek Michalak miał również okazję przemawiać do dzieci i młodzieży z trybuny sejmowej.  Prawa Dziecka to nie tylko przywileje, nie tylko coś, co się wam należy, gdy jesteście grzeczni - tymi słowami zwrócił się do młodych posłów, którzy zebrali się na obrady 21 sesji Parlamentu Dzieci i Młodzieży w Sejmie RP przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. Rzecznik przypominał, że na prawa dziecka nie trzeba zasłużyć, że należą się każdej osobie do 18. roku życia. Zwrócił także uwagę młodych na jedno z najważniejszych praw wymienianych przez gimnazjalistów i uczniów szkół średnich - prawo do wyrażania własnego zdania , do prywatności i do możliwości wypowiedzenia się, które jest zapisane w Konwencji o Prawach dziecka i w 72 artykule Konstytucji RP. Rzecznik przypomniał, że prawo to daje bardzo duże możliwości, z których młodzi ludzie powinni korzystać, pamiętając jednak, że świadomość własnych praw niesie również konsekwencje.  Pamiętam, że mam prawo do szacunku (...)...

Zdrowie
Prawa małego pacjenta
Już noworodek ma prawa w szpitalu i personel medyczny ma obowiązek ich przestrzegać. Poznaj prawa małego pacjenta np. do bezpłatnego leczenia albo prawo do intymności i godności.

Standardy okołoporodowe O prawach małego dziecka mowa już w standardach okołoporodowych, czyli ustaleniach dotyczących postępowania w trakcie porodu i tuż po narodzinach dziecka. Jednym z pierwszych praw noworodka jest prawo do dwugodzinnego kontaktu z mamą „skóra do skóry” tuż po narodzinach. Jeżeli dziecko jest w dobrym stanie, jego pierwsze pomiary i oględziny neonatologa powinny odbyć się na brzuchu mamy – dziecko nie powinno być przenoszone do oddzielnej sali. Więcej o standardach okołoporodowych.   Prawo do bezpłatnego leczenia Wszystkie dzieci w Polsce mają prawo do bezpłatnego leczenia , nawet jeżeli nie są ubezpieczone (poznaj wyjątki od tej reguły - link). Nie musisz martwić się, że będziesz musiała zapłacić za nieuzasadnione wezwanie karetki albo nocną wizytę na ostrym dyżurze, masz prawo też do tego, by dziecko zostało przyjęte do szpitala, nawet jeżeli nie możesz przedstawić informacji o tym, że jest ubezpieczone. Sprawdź także: Prawo do leczenia w praktyce.     Prawa dziecka w szpitalu Także podczas pobytu w szpitalu, lekarze muszą przestrzegać praw małego pacjenta i jego rodziców, w tym prawa do całodobowej opieki rodzica nad dzieckiem. Nikt nie ma prawa wyprosić cię od łóżka dziecka! Zobacz, jakie inne ważne prawa przysługują dziecku w szpitalu. W razie złamania praw pacjenta możesz złożyć skargę do:     dyrekcji szpitala właściciela szpitala (urzędu gminy, starosty lub wojewody albo Ministra Zdrowia – zależnie od placówki) Centrali NFZ Rzecznika Praw Pacjenta ( www.bpp.gov.pl ) adres: Biuro Rzecznika Praw Pacjenta ul. Młynarska 46 01-171 Warszawa fax.: (22) 833 - 08 - 86 Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej ( www.nil.org.pl w sytuacji zastrzeżeń do sposobu leczenia albo zachowania lekarzy)...

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
AdobeStock
Aktualności
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka: jesteś dzieckiem – jesteś człowiekiem
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to święto przypadające 20 listopada. Tego samego dnia obchodzimy również Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. O prawach najmłodszych powinniśmy jednak pamiętać każdego dnia. Sprawdź, jak obchodzi się ten dzień i poznaj jego historię.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka obchodzony jest 20 listopada, ponieważ tego dnia w 1989 roku została uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Konwencja o Prawach Dziecka, nazywana Światową Konstytucją Praw Dziecka. W 2014 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił 20 listopada również Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Dzień ten ma przypominać, że wszystkie dzieci mają takie same prawa – bez względu na pochodzenie, rasę, płeć, język, religię, status materialny czy stan zdrowia. Choć święto to istnieje krótko, fakt, że dzieci mają swoje prawa podkreślał niemal 100 lat temu Janusz Korczak. Ten wspaniały pedagog i działacz społeczny mówił: „Nie ma dzieci. Są ludzie”.  Spis treści: Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka: historia Jak powstał Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka? Jak się obchodzi Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka? Gdzie są zapisane prawa dziecka Najważniejsze prawa dziecka Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka: historia W 1989 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Konwencję o Prawach Dziecka, czyli dokument określający ogólnoświatowy system ochrony praw najmłodszych. Polska była inicjatorem powstania takiego dokumentu. Już w 1978 roku (czyli 11 lat przed jego uchwaleniem uchwaleniem) przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ pierwszy projekt Konwencji. Konwencja o Prawach Dziecka powstała po to, by objąć dzieci dodatkową ochroną, także instytucjonalną. Konwencja jest najpowszechniej ratyfikowanym dokumentem międzynarodowym. Przyjęło go 196 państw. W rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka 20 listopada ustanowiono Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka. Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.  Jak powstał Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka? 15 lat po uchwaleniu Konwencji Praw Dziecko Sejm RP ustanowił...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak