dziecko w szpitalu
Fotolia
Zdrowie

3 ważne prawa dziecka w szpitalu (i jego rodziców!)

Dziecko w szpitalu ma prawo zostać na noc z mamą albo tatą i nie zależy to od dobrej woli personelu szpitalnego: to prawo pacjenta, którego szpital musi przestrzegać.

Coraz więcej zatrudnionych w szpitalach lekarzy pamięta, że rodzice chorego dziecka nie jest źródłem potencjalnego zakażenia, ale sojuszniczkami szpitalnego personelu. I jak każdy sojudrowotnego oraz udzielenia pełnej informacji na temat wcześniejszego stanu zdrowia dziecka), ale też i swoje prawa.sznik ma swoje obowiązki (np. dostarczenie na czas dowodu ubezpieczenia z

1. Prawo do pozostania z mamą albo tatą

Już ponad 20 lat temu została w Polsce uchwalona ustawa, gwarantująca rodzicom, że podczas leczenia dziecka w szpitalu mogą pozostawać razem z nim przez całą dobę. Obecność bliskiej osoby jest uzasadniona: w ramionach mamy albo taty dziecko szybciej przestanie płakać po zakładaniu wenflonu i mniej będzie bało się kolejnych badań.
Badania dowiodły także, że bliskość mamy łagodzi ból. Do tego nikt tak sprawnie jak rodzic nie umyje dziecka ani nie zmieni mu ubranka, dlatego nie pozwól, aby w takich chwilach zastępowała cię pielęgniarka. Jeśli dziecko ma zabieg połączony ze znieczuleniem ogólnym, bądź przy nim, gdy zacznie wybudzać się z narkozy. Nie zawsze jest możliwe jednak ciągłe towarzyszeniu mu, jeśli przebywa na oddziale intensywnej terapii.

2. Prawo do informacji

Rodzice mają prawo nie tylko do obecności podczas badań i większości zabiegów, ale także do pełnej, wyczerpującej informacji na temat stanu zdrowia dziecka, dalszej planowanej kuracji,
a także skutków ubocznych leków, które są mu podawane. Nie pozwól się zbyć zdaniem: „I tak pani nic z tego nie zrozumie". Poproś o jasne wytłumaczenie. Jeśli lekarz prowadzący zadecyduje o operacji albo ryzykownej metodzie leczenia, musi poprosić cię o pisemną zgodę na nią i poinformować o ewentualnym ryzyku.

3. Prawo do intymności

Nikt z personelu nie powinien komentować sposobu rodziców na wychowanie dziecka. Lekarze ani pielęgniarki nie mogą też udzielać informacji o stanie zdrowia dziecka osobom postronnym (np. mamom innych dzieci). 

Co pomoże dziecku w szpitalu?

  • Nocna lampka. Ostre, jasne światło świetlówki może go męczyć. Pilnuj, aby wieczorem, jeśli nie jest to konieczne, nikt nie włączał górnego oświetlenia w sali, w której śpi dziecko.
     
  • Spokój. Gwałtowne ruchy dadzą znać dziecku: „Tutaj dzieje się coś złego". Nie pozwól, aby ktoś inny oprócz ciebie rozbierał dziecko do badań, zapytaj też lekarza, czy podczas zabiegów dziecko może siedzieć na twoich kolanach, przytulone do ciebie.
     
  • Znajome sprzęty. Domowa poduszka, przytulanka i ulubiona łyżeczka zabrane z domu dodadzą dziecku otuchy.

konsultacja:  prof. dr hab. Alicja Chybicka, pediatra, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu, senator

Dr Piotr Gietka: Dziecięce szpitale powinny przypominać sale zabaw! [WIDEO]

dziecko u lekarza
Panthermedia
Zdrowie
Dziecko ma prawo do bezpłatnego leczenia
Ważne zwłaszcza przed wakacjami: za wizytę u lekarza w przychodni i szpitalu nie musisz płacić. Nawet, jeśli nie jesteś ubezpieczona. Dzieci do 18. roku życia mają prawo do bezpłatnego leczenia. Okazuje się jednak, że są wyjątki. Warto wiedzieć, jakie mały pacjent ma prawa w Polsce i zagranicą.

Niezależnie od tego czy ty (i mąż) jesteście ubezpieczeni, dziecko jest ubezpieczone i ma prawo do bezpłatnego leczenia. Masz więc prawo bezpłatnie iść z nim na wizytę do lekarza, do szpitala. Nie zapłacisz również za szczepienia obowiązkowe dziecka.   Które dzieci mają prawo do bezpłatnego leczenia Teoretycznie wszystkie dzieci od urodzenia do końca 18. roku życia mają prawo do bezpłatnego leczenia. Są jednak 3 warunki, które dziecko musi spełnić, by mieć prawo do bezpłatnych wizyt u lekarza: 1. obywatelstwo polskie, 2. miejsce zamieszkania na terenie Polski, 3. wiek: od 0 do 18 lat. Oznacza to, że za wizytę z dzieckiem u lekarza w przychodni lub szpitalu nikt nie może żądać od ciebie zapłaty. Nawet jeśli mama i tata dziecka nie są ubezpieczeni, bo np. stracili pracę, a nie zarejestrowali się jeszcze w urzędzie pracy, dziecko ma prawo do bezpłatnego leczenia. Uwaga: Jeśli idziesz z dzieckiem na wizytę do lekarza, nie musisz mieć dokumentów poświadczających twoje ubezpieczenie. Pamiętaj jednak o książeczce zdrowia dziecka.     Wizyta u lekarza z dzieckiem na wakacjach Prawo do bezpłatnego leczenia przysługuje także dzieciom poza miejscem zamieszkania. Oznacza to, że jeśli dziecko zachoruje w czasie wakacji, możesz z nim jechać do najbliższej przychodni lub szpitala. Za wizytę u lekarza i w przychodni nic nie zapłacisz. Oczywiście warto mieć ze sobą książeczkę zdrowia i numer PESEL dziecka.   Jeśli wyjeżdżasz z dzieckiem za granicę: wyrób EKUZ Jeśli wyjeżdżacie z dzieckiem za granicę, przed wyjazdem wyrób dla dziecka Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). EKUZ pozwala na korzystanie leczenie w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Kartę EKUZ możesz wyrobić w oddziale wojewódzkim EKUZ (możesz to też zrobić przez internet). Za kartę...

Zdrowie
Prawa małego pacjenta
Już noworodek ma prawa w szpitalu i personel medyczny ma obowiązek ich przestrzegać. Poznaj prawa małego pacjenta np. do bezpłatnego leczenia albo prawo do intymności i godności.

Standardy okołoporodowe O prawach małego dziecka mowa już w standardach okołoporodowych, czyli ustaleniach dotyczących postępowania w trakcie porodu i tuż po narodzinach dziecka. Jednym z pierwszych praw noworodka jest prawo do dwugodzinnego kontaktu z mamą „skóra do skóry” tuż po narodzinach. Jeżeli dziecko jest w dobrym stanie, jego pierwsze pomiary i oględziny neonatologa powinny odbyć się na brzuchu mamy – dziecko nie powinno być przenoszone do oddzielnej sali. Więcej o standardach okołoporodowych.   Prawo do bezpłatnego leczenia Wszystkie dzieci w Polsce mają prawo do bezpłatnego leczenia , nawet jeżeli nie są ubezpieczone (poznaj wyjątki od tej reguły - link). Nie musisz martwić się, że będziesz musiała zapłacić za nieuzasadnione wezwanie karetki albo nocną wizytę na ostrym dyżurze, masz prawo też do tego, by dziecko zostało przyjęte do szpitala, nawet jeżeli nie możesz przedstawić informacji o tym, że jest ubezpieczone. Sprawdź także: Prawo do leczenia w praktyce.     Prawa dziecka w szpitalu Także podczas pobytu w szpitalu, lekarze muszą przestrzegać praw małego pacjenta i jego rodziców, w tym prawa do całodobowej opieki rodzica nad dzieckiem. Nikt nie ma prawa wyprosić cię od łóżka dziecka! Zobacz, jakie inne ważne prawa przysługują dziecku w szpitalu. W razie złamania praw pacjenta możesz złożyć skargę do:     dyrekcji szpitala właściciela szpitala (urzędu gminy, starosty lub wojewody albo Ministra Zdrowia – zależnie od placówki) Centrali NFZ Rzecznika Praw Pacjenta ( www.bpp.gov.pl ) adres: Biuro Rzecznika Praw Pacjenta ul. Młynarska 46 01-171 Warszawa fax.: (22) 833 - 08 - 86 Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej ( www.nil.org.pl w sytuacji zastrzeżeń do sposobu leczenia albo zachowania lekarzy)...

pierwsza wizyta u pediatry
Adobe Stock
O szczepieniach
Pierwsza wizyta u pediatry – kiedy i jak się przygotować?
Pierwsza wizyta u pediatry powinna się odbyć najpóźniej, gdy dziecko skończy 6 tygodni. Warto zaplanować ją wcześniej. Zapisanie dziecka do przychodni i wybranie lekarza jest jedną z pierwszych formalności, które należy wykonać po porodzie. Aby to zrobić, nie musisz mieć PESEL-u dziecka ani dowodu ubezpieczenia – w Polsce każde dziecko bez wyjątku ma prawo do leczenia w państwowych przychodniach i szpitalach.

Jeśli noworodek jest zdrowy, pierwsza wizyta u pediatry powinna odbyć się, gdy dziecko skończy 6. tygodni. W czasie jej trwania lekarz zbada niemowlę, sprawdzi, czy dobrze się rozwija, porozmawia z rodzicami o ewentualnych problemach i zakwalifikuje malucha do szczepienia. Jak dokładnie wygląda pierwsza wizyta u pediatry? Pierwsza wizyta u pediatry powinna trwać przynajmniej kilkanaście minut. W tym czasie lekarz dokładnie obejrzy dziecko: zmierzy je i zważy, sprawdzi obwód klatki piersiowej i głowy, obecność odruchów noworodkowych, wielkość ciemiączka – wszystkie te dane naniesie do książeczki zdrowia dziecka oraz do karty pacjenta w przychodni. Dzięki systematycznym obserwacjom będzie można z biegiem czasu stwierdzić, czy dziecko rozwija się harmonijnie. Lekarz powinien też uważnie wysłuchać twoich pytań i wątpliwości.  WAŻNE! Nie zapomnij zabrać ze sobą książeczki zdrowia dziecka ! Zabieraj książeczkę z sobą na wszystkie wizyty lekarskie! Podczas wizyty z małym dzieckiem u pediatry, rodzicom zwykle towarzyszy stres. Jeśli dziecko płacze w gabinecie lekarskim, łatwo zapomnieć o ważnych kwestiach, o których chciałoby się porozmawiać z lekarzem. Niedoświadczonym rodzicom niektóre pytania mogą po prostu nie przyjść do głowy. Oto krótka ściąga, która ułatwi przygotowanie się do pierwszej wizyty w przychodni (przeczytaj ją, możesz też kliknąć w link niżej, ściągnąć ją na telefon lub wydrukować i zabrać ze sobą do gabinetu). O co może zapytać cię lekarz? Lekarz będzie chciał zebrać wywiad okołoporodowy:               z której ciąży, porodu jest maluch?  czy rodził się siłami natury czy przez cięcie cesarskie? w którym tygodniu życia płodowego się urodził? ile miał punktów w skali Apgar ? jak przebiegał pobyt w oddziale noworodkowym...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz