Kołdra obciążeniowa dla dziecka: sposób nie tylko na kłopoty z zasypianiem
Kołdra obciążeniowa dla dziecka jest sposobem miedzy innymi na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa i uspokojenie malucha. Jednak, aby zadziałała tak jak powinna, musi być odpowiednio dobrana. Sprawdź, jak używać kołdry obciążeniowej.
Czy wiesz, że kołdra obciążeniowa dla dziecka może pełnić rolę terapeutyczną? I nie chodzi tylko o to, że maluch się pod nią wyśpi i wstanie wypoczęty. Kołdra obciążeniowa może zapewnić więcej korzyści zarówno dzieciom zdrowym jak i tym, które dotknięte są różnymi zaburzeniami.
Spis treści:
- Co to jest kołdra obciążeniowa
- Jak dobrać kołdrę obciążeniową
- Jak używać kołdry obciążeniowej
- Gdzie kupić kołdrę obciążeniową
Kołdra obciążeniowa – co to takiego?
Kołdra obciążeniowa (nazywana również sensoryczną) jest cięższa od zwykłych. Odpowiednio obciąża ciało, wpływając tym samym na układ nerwowy osoby nią przykrytej. Łagodny nacisk na ciało stymuluje tzw. czucie głębokie (działa na prioprioreceptory zlokalizowane w mięśniach i ścięgnach) sprawiając, że w organizmie regulowany jest poziom neuroprzekaźników. Dzięki temu poprawie ulegają procesy przetwarzania bodźców, poprawia się nastrój, łagodzone są dolegliwości bólowe, poprawia się jakość snu, a co za tym idzie funkcjonowanie za dnia.
Ceny kołder obciążeniowych dla dzieci mieszczą się w kilkuset złotych, a zaczynają od 150 zł.
Do powstania kołdry obciążeniowej dla dzieci przyczyniła się Temple Grandin, cierpiąca na autyzm profesor Uniwersytetu w Colorado, która propaguje wiedzę o tym zaburzeniu. W dzieciństwie miała zwyczaj ciasno zawijać się w koc lub prześcieradło albo wchodzić pod ciężkie poduszki kanapy, bo to ją relaksowało. W czasach studenckich zbudowała specjalna maszynę do przytulania (hug machine). Przyjazny i mocny uścisk urządzenia stymulował ciało i pozwalał przezwyciężać Temple Grandin ataki paniki.
Jak dobrać kołdrę obciążeniową?
Zasada jest prosta: kołdra obciążeniowa dla dziecka powinna ważyć ok. 10 procent masy ciała dziecka (od 5 do 15 procent). Taki ciężar pozwala z jednej strony dostarczyć ciału odpowiednich bodźców, a z drugiej – gwarantuje bezpieczeństwo. Jeśli chodzi o rozmiar, to zwykle zaleca się, aby kołdra była ok. 20 cm dłuższa od wzrostu dziecka i miała szerokość podobną do szerokości zwykłej kołdry.
Kołdra obciążeniowa jest wypełniona najczęściej szklanym granulatem. Renomowani producenci używają do produkcji swoich kołder obciążeniowych certyfikowanego granulatu, co gwarantuje, że użyte do jego produkcji szkło oraz sam granulat spełniają wymogi związane z bezpieczeństwem ich stosowania.
Kołdry obciążeniowe dla dzieci są pikowane, aby utrzymać szklane drobinki, tzw. szklany piasek, na miejscu, czyli zapobiec ich przemieszczaniu się na brzegi kołdry, co uniemożliwiłoby równomierny nacisk na całe ciało.
Jak używać kołdry obciążeniowej?
Kołdrę obciążeniową można polecić dzieciom, u których stwierdza się lub podejrzewa różnego rodzaju zaburzenia, np. problemy z integracją sensoryczną, ADHD czy autyzm, a także maluchom, które cierpią na zaburzenia snu. Innymi wskazaniami do stosowania kołdry obciążeniowej są:
- depresja
- zespół Downa
- zespół Aspergera
- mózgowe porażenie dziecięce
- zespół Tourette’a
- padaczka
- nerwica
- choroba dwubiegunowa.
Przeciwwskazaniami do stosowania kołdry obciążeniowej dla dzieci są:
- wiek poniżej 3 lat
- astma
- klaustrofobia
- łamliwość kości
- skolioza.
Kołdrę obciążeniową kładzie się na zwykłej kołdrze, a latem można ją kłaść bezpośrednio na ciało. Kołdry obciążeniowe dla dzieci z wypełnieniem szklanym można normalnie prać w pralce. Na czas użytkowania ubiera się je w poszewki, co zmniejsza częstotliwość, z jaką trzeba je prać.
Stosowanie kołdry obciążeniowej dla dziecka najlepiej omówić z terapeutą, gdyż niektórzy z nich, i w niektórych przypadkach, nie zalecają stosowania takich kołder przez całą noc. Najczęściej wskazania (w tym wagę i wymiary kołdry) dopasowuje się do wieku dziecka, jego rozwoju, schorzenia oraz tego, jak dziecko toleruje i reaguje na kołdrę obciążeniową.
Gdzie kupić kołdrę obciążeniową?
Kołdrę obciążeniową można kupić przez internet. Do wyboru są gotowe modele o określonej z góry wadze i wymiarach, ale można też u niektórych producentów zamówić kołdrę o dowolnie wybranym ciężarze i wymiarach dopasowanych do wzrostu dziecka i łóżka.
Przed zakupem warto sprawdzić, czy wypełnienie i tkanina są dobrej jakości – mają odpowiednie certyfikaty. Należy się jednak liczyć z tym, że dobre produkty są droższe od swoich gorszej jakości odpowiedników.
Na rynku są zarówno kołdry obciążeniowe w tradycyjnej tkaninie bawełnianej, ale też takie w welurowej, miękkiej, co sprawia, że bardziej wyglądem przypominają kocyki. Dla dzieci jednak bardziej praktyczne są te z bawełnianej tkaniny – łatwiej utrzymać je w czystości.
Zobacz też:
- Terapia integracji sensorycznej
- Jak się leczy dzieci z ADHD?
- Pościel do przedszkola – wymagania