pościel do przedszkola
Adobe Stock
Edukacja

Pościel do przedszkola: jaką powinna mieć grubość i wymiary? [NAJŁADNIEJSZE MODELE]

Pościel do przedszkola to ważny element przedszkolnej wyprawki. W takiej pościeli dziecko powinno czuć się komfortowo, by łatwiej zasypiać i lepiej spać podczas leżakowania.

Pościel do przedszkola nie jest wymagana w każdej placówce. Ale jeśli twoje dziecko będzie leżakować, z pewnością przyda mu się własna, przytulna pościel we właściwym rozmiarze. Do spania z pewnością zachęcą także bajkowe wzory lub świecące poszewki. Podpowiadamy, jaką pościel do przedszkola wybrać, przedstawiamy przegląd najładniejszych modeli pościeli. 

Spis treści:


Przegląd pościeli w rozmiarze 200 × 80 cm:

  1. Kołderka letnia, ok. 35 zł
  2. Poszewki w 150 wzorach, ok. 70 zł
  3. Komplet Minky, ok. 300 zł

Przegląd poszewek w rozmiarach 140 × 200 cm i 160 x 200 cm:

  1. Świecące poszewki, ok. 75 zł
  2. Pościel z jednorożcem, ok. 65 zł
  3. Pościel czarno-biała, ok. 65 zł

Wybieramy plecak dla przedszkolaka - film

Pościel do przedszkola czy tylko poszewki?

Niektóre placówki oczekują od rodziców, że zapewnią dzieciom cały komplet pościeli do przedszkola. W innych praktykuje się dostarczenie jedynie poszewek na pościel, o którą dba przedszkole.

Jeśli na liście wyprawkowej do przedszkola znajduje się pościel, doczytaj lub dowiedz się, czy trzeba przynieść:

  • całą pościel do przedszkola – poduszkę, kołdrę (a może śpiworek lub kocyk) z poszewkami
  • tylko poszewki na pościel, a jeśli tak, to w jakich rozmiarach

Gdy potrzebna jest cała pościel do przedszkola

Jeśli do przedszkola trzeba przynieść i kołdrę, i poduszkę, pora wybrać się na zakupy. Komplet pościeli do przedszkola powinien być:

  • wykonany z naturalnych materiałów
  • wykonany z włókien antyalergicznych, jeśli dziecko jest alergikiem
Uwaga, kupując pościel do przedszkola, zaopatrz się w kołderkę letnią, a nie zimową czy całoroczną. Przedszkolne sale są zwykle bardzo dobrze ogrzewane. Pod zbyt ciepłą pościelą dziecko się przegrzeje i będzie bardziej narażone na infekcje. A dziecko ubrane w bawełnianą piżamkę nie zmarznie pod cienką kołdrą czy kocykiem.

Ile kosztuje pościel do przedszkola?

Same poszewki na pościel do przedszkola można kupić już za 35-40 zł. Zakup poszewek wraz z kołdrą i poduszką to już większy wydatek – zwykle od 100 zł w górę. Najdroższa jest pościel łącząca bawełnę z tkaniną Minky: trzeba na nią wydać 200-300 zł. Pamiętaj jednak, że jest dość ciepła.

Najpopularniejsze wymiary poszewek na pościel do przedszkola

Najczęściej pościel do przedszkola posiada poszewki na kołdry w nietypowych rozmiarach: 200 × 80 cm lub 220 × 80 cm. Taki wymiar pozwala złożyć kołdrę na leżaczku na pół. Dziecko leży na połowie kołderki, a drugą połową się przykrywa. O ile nie dostaniesz ścisłych wytycznych, możesz kupić poszewki w rozmiarze 140 × 200 cm. Jeśli chodzi o poszewkę na poduszkę dla dziecka, to wystarcza taka jak na zwykłego jasia – 40 × 40 cm.

Pościel do przedszkola: przegląd

Wybór pościeli dla maluchów jest naprawdę bardzo duży. Wiele ciekawych wzorów możesz znaleźć w internecie. Oto nasze propozycje. 

Kołderka letnia do przedszkola, ok. 35 zł

Poszycie wykonane z mikrofibry, wypełnienie z włókna silikonowego termicznie skręcanego. Miła w dotyku, lekka i mięciutka pościel do przedszkola. Nadaje się do prania w temperaturze 40/60 stopni. Nie zawiera żadnych szkodliwych dla dziecka substancji. Wyprodukowana w Polsce, posiada certyfikat ÖKO-TEX. Wymiary: 80 cm na 200 cm.

pościel do przedszkola kołdra letnia
allegro

Poszewki w 150 wzorach do przedszkola, ok. 70 zł

To pościel o wymiarach najczęściej wymaganych w przedszkolach: poszewka na kołdrę – 80 × 200 cm i poszewka na poduszkę – 40 × 40 cm. Pościel wyprodukowana w całości w Polsce. Uszyta z bawełnianej tkaniny i zapinana na zamki błyskawiczne. Do wyboru ok. 150 wzorów – każdy znajdzie idealny dla swojego dziecka. Woreczek gratis!

pościel do przedszkola 150 wzorów
allegro

Komplet pościeli Minky do przedszkola, ok. 300 zł

Kołderka-śpiworek, poduszka oraz worek do przechowywania pościeli w przedszkolu. Kołderka ma wymiary 200 × 80 cm, a poduszka 60 × 35 cm. Kołderkę można zapiąć z trzech boków, zamieniając ją w śpiworek. Z jednej strony dobrej jakości bawełna, z drugiej – tłoczony polar Minky, a w środku włókno silikonowe. Pościel można prać w 30 stopniach. Do wyboru różne wzory i kolory.
 

komplet pościeli
screen/allegro.pl

Świecące poszewki do przedszkola, ok. 75 zł

Pościel do przedszkola uszyta z bawełnianej tkaniny dobrej jakości. Poszewki zapinane na suwak. Można je prać na lewej stronie w temp. 40 stopni. Do wyboru kilka nowoczesnych wzorów. W ciemnościach kontury postaci zaczynają delikatnie świecić. Kołdra: 160 × 200 cm, poduszka: 70 × 80 cm.
 

świecąca pościel
screen/allegro.pl

Pościel z jednorożcem do przedszkola, ok. 65 zł

Bawełniana pościel (tylko poszwy!) z trwałym wzorem do wyboru: flamingi lub kilka modeli z jednorożcami. Wymiary kołdry: 160 × 200 cm, a poduszki – 70 × 80 cm. Poszewki zapinane na suwaki. Pościel jest mięciutka i nie traci kolorów pod wpływem prania.
 

pościel w jednorożce
screen/allegro.pl

Pościel black&white do przedszkola, ok. 65 zł

Czy pościel do przedszkola musi być bardzo kolorowa, żeby była ładna? Nie! Oto przykład! Wymiary poszwy na kołdrę: 160 × 200 cm i na poduszkę: 70 × 80 cm. Uszyta z bardzo dobrej jakości bawełny, zapinana na suwaki. Intensywna czerń nie blaknie nawet po wielu praniach. Do wyboru wiele czarno-białych wzorów np. chmurki, owieczki.

pościel black&white
screen/allegro.pl


Zobacz też:

ile kosztuje przedszkole
AdobeStock
Wychowanie
Ile kosztuje przedszkole: czesne, opłaty za wyżywienie, zasady dofinansowania
Ile kosztuje przedszkole w 2022/2023 roku? Wbrew pozorom nawet publiczne przedszkole nie jest w pełni darmowe. Z kolei prywatne przedszkole oferuje więcej zajęć i udogodnień, ale jeszcze bardziej obciąża portfel polskich rodzin. Które zatem warto wybrać?

Koszty przedszkola zależą od wielu czynników: przede wszystkim od typu placówki i miejsca zamieszkania dziecka. Opłaty za przedszkole to, niestety, dość duże obciążenie budżetu domowego. Największy koszt ponoszą rodzice, którzy posyłają swoje dziecko do prywatnego przedszkola. Za publiczne placówki teoretycznie nie trzeba płacić, jednak tutaj też są wydatki, np. w kwestii opłat za wyżywienie malucha. Sprawdź, ile kosztuje przedszkole twojego maluszka. Spis treści: Ile kosztuje przedszkole publiczne? Opłaty Ile kosztuje przedszkole prywatne? Opłaty za wyżywienie w przedszkolu Orzeczenie o niepełnosprawności, a opłata za przedszkole Dofinansowanie opłat za przedszkole Ile kosztuje przedszkole publiczne? Opłaty Wielu rodziców pewnie zadaje sobie pytanie, czy za przedszkole publiczne trzeba płacić, a jeśli tak – ile kosztuje przedszkole publiczne? Nie, nie trzeba za nie płacić, taka usługa jest bezpłatna. W przedszkolu publicznym również wszystkie dodatkowe zajęcia są bezpłatne. Przedszkole publiczne nie może też zmuszać rodziców do kupowania książek i innych pomocy naukowych. Ile godzin w przedszkolu jest bezpłatnych? Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przedszkolach dzieciom do 5 lat zapewnia się pięć godzin bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki  niezależnie od tego, w której godzinie zostanie przyprowadzone przez rodziców do przedszkola. Przy okazji nowelizacji ustawy w 2017 roku zdecydowano również, że rodzice nie będą płacić za dodatkowe zajęcia dziecka w przedszkolu państwowym – są one całkowicie darmowe. Ile kosztuje dodatkowa godzina w przedszkolu? Za każdą kolejną godzinę rodzice muszą jednak zapłacić. Zgodnie z  art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych organ prowadzący np. rada...

pierwsze dni w przedszkolu
AdobeStock
Edukacja
Pierwsze dni w przedszkolu: dziecko płacze i boi się? Nie popełniaj tych błędów!
Pierwsze dni i tygodnie w przedszkolu mogą upłynąć pod znakiem płaczu dziecka i niechęci wobec nowego miejsca. To zwykle przejściowe smutki. Trwają krócej lub dłużej, ale z czasem wszyscy przyznają, że przedszkole to najlepsze rozwiązanie.

Dzieci nie lubią być niczym zaskakiwane, dlatego rozpoczęcie przedszkolnej edukacji powinno poprzedzić solidne przygotowanie i ustalenie odpowiedniej strategii na pierwsze tygodnie. Dni adaptacyjne w przedszkolu , które już zapewne macie za sobą, to bardzo ważny krok w oswajaniu z nowym miejscem. Jeśli jednak poprzestaniecie tylko na nich, szybko może okazać się, że to jednak za mało. Bo pójście do przedszkola to duże wyzwanie nawet dla otwartego i towarzyskiego dziecka. Oto rady dla rodziców na pierwsze dni dziecka w przedszkolu, przygotowane wspólnie z ekspertami – psychologiem i nauczycielem przedszkolnym. Wcześniejsze doświadczenia dziecka są ważne Nawet dziecko, które chodziło wcześniej do żłobka lub brało udział w zajęciach klubu malucha, może mieć w pierwszych tygodniach trudność z zostawaniem w przedszkolu. Może czuć się onieśmielone nowym miejscem i kolegami. Może udzielić mu się nastrój innych dzieci (skoro one płaczą przy rozstaniu, popłaczę i ja). Pierwsze dni są jednak najtrudniejsze dla tych dzieci, które nie są przygotowane do rozłąki , do tej pory pozostawały w domu pod opieką mamy, babci lub niani. Dla nich pójście do przedszkola to naprawdę wielka zmiana i tu mogą pojawić się kłopoty z adaptacją przedszkolną. Nigdy nie strasz dziecka przedszkolem! Staraj się dużo z dzieckiem rozmawiać. Podkreślaj pozytywne strony przedszkola.  Opowiadaj o tańcach w kółeczku, rysowaniu, lepieniu z plasteliny, wyjściach na plac zabaw. Wspominaj swoją przedszkolną edukację (pomiń przykre momenty), pokaż zdjęcia z tego czasu. Pamiętaj, by nigdy nie straszyć dziecka przedszkolem. Nawet w żartach! Ugryź się w język, zanim wypowiesz kwestię w stylu: musisz ładnie zjadać obiadek, bo pani w przedszkolu na pewno nie będzie zachwycona resztkami na talerzu. Kieruj się wyczuciem.  Uwaga! Jeśli zauważysz, że dziecko ma...

Obowiązek przedszkolny: kto mu podlega i od jakiego wieku trzeba iść do przedszkola?
Adobe Stock
Edukacja
Obowiązek przedszkolny: kto mu podlega i od jakiego wieku trzeba iść do przedszkola?
Na każdym dziecku w Polsce spoczywa obowiązek przedszkolny. Może on zostać dwukrotnie odroczony, jednak bez przekraczania pewnego wieku dziecka. O tym, kto podlega obowiązkowi przedszkolnemu oraz w jakiej formie ma być on realizowany, mówią zapisy prawa.

W obliczu wielu zmian, które zachodziły w ostatnich latach, rodzicom może być ciężko nadążać za nowymi wytycznymi, również tymi dotyczącymi obowiązku przedszkolnego. Oto aktualne zasady  rekrutacji do przedszkoli na rok 2022/2023 i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Spis treści:  Obowiązek przedszkolny w Polsce Obowiązek przedszkolny – od ilu lat? Obowiązek przedszkolny u młodszych dzieci Odroczenie obowiązku przedszkolnego Obowiązek przedszkolny – ustawa Zaświadczenie o spełnianiu obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego Obowiązek przedszkolny w Polsce Roczne przygotowanie przedszkolne obowiązuje dzieci w wieku 6 lat. Rodzice mają obowiązek zapisać dziecko do przedszkola albo oddziału przedszkolnego w szkole, lub zapewnić mu możliwość spełnienia tego obowiązku w innej formie. Dodatkowo muszą zadbać o to, żeby dziecko regularnie uczęszczało na zajęcia, a jeśli realizuje ono obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego w innej formie (np. w ramach edukacji domowej ), rodzice są zobowiązani stworzyć dziecku odpowiednie warunki do nauki. Obowiązek przedszkolny – od ilu lat? Wychowanie przedszkolne jest dostępne dla dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym skończą 7 lat. Sześciolatki mają obowiązek odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w: przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej, innej formie wychowania przedszkolnego. Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat. Jest to istotne w kontekście przywrócenia rozpoczynania obowiązku szkolnego w wieku 7 lat. Na wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej może także rozpocząć dziecko, które w...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz