Wady postawy ujawniają się na ogół dopiero w wieku szkolnym, jednak „pracuje się” na nie latami - od dnia narodzin. Większość z nich (np. niewielkie boczne skrzywienie kręgosłupa, okrągłe plecy czy wystające łopatki) ma swoje źródła w niewłaściwych nawykach, braku ruchu i błędach, których można uniknąć. Przyczyną problemów może być nawet ... wada wzroku albo nieprawidłowy zgryz!

Reklama

O kręgosłup dziecka trzeba dbać od dnia narodzin. W 1 roku życia najważniejsze jest to, by mu nie szkodzić: nie układać niemowlęcia na poduszce, nie nosić go stale na tym samym ramieniu, nie sadzać, gdy nie jest jeszcze na to gotowe (Więcej informacji na ten temat: Jak dbać o kręgosłup niemowlęcia). A jak chronić kręgosłup dziecka w 2 i 3 roku życia? Radzi lek. med. Andrzej Szybiński, specjalista ortopeda- traumatolog.

  • Wpajaj dziecku prawidłowe nawyki. Jeśli 2, 3 latek nauczy się oglądać bajki w pozycji półleżącej, będzie tak robił także później, co w końcu odbije się na jego kręgosłupie. Ucz dziecko, że trzeba trzymać się prosto, nie wolno podkładać nóżki pod pupę ani zakładać nogi na nogę. Dziecko nie powinno też siedzieć ze zwieszonymi nogami – stopy muszą opierać się o podłogę.
  • Zachęcaj do ruchu.Wspinanie się na drabinki, bieganie, jazda na trzykołowym rowerku – to wszystko jest bardzo ważne dla rozwoju mięśni, także tych, które tworzą rodzaj gorsetu, utrzymującego kręgosłup w prawidłowej pozycji.
  • Pozwól dziecku się wiercić. Siedzenie mocno obciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Dzieci wiedzą co robią, kręcąc się i zmieniając pozycję – po prostu go odciążają.
  • Zapisz dziecko na basen. Pływanie to jedyny w stu procentach symetryczny sport: angażuje w tym samym stopniu mięśnie po obu stronach ciała.
  • Kontroluj nóżki. Zdarza się, że jedna noga jest dłuższa od drugiej. W przypadku dziecka nawet niewielka, 1 centymetrowa różnica w długości kończyn powoduje przekrzywienie miednicy nawet o 10 stopni, a w konsekwencji skrzywienie kręgosłupa, które z czasem może się pogłębić. Dysproporcję trzeba wyrównywać dobranymi przez ortopedę wkładkami do butów. Długość nóżek powinien sprawdzić pediatra lub ortopeda – ktoś, kto nie ma wprawy, nie jest w stanie zrobić tego samodzielnie.

Uwaga!

Jeśli dziecko miało złamaną nogę, nie zaniedbuj wizyt kontrolnych u ortopedy. Zdarza się, że złamana kończyna rośnie nieco szybciej od zdrowej. Może ją "prześcignąć" nawet o 2 cm! Dzieje się tak dlatego, że okolica urazu była przez dłuższy czas lepiej ukrwiona (krew dostarczała materiałów do odbudowy uszkodzonej kości).

  • Nie zaniedbuj „iksów”. Koślawość nóg jest zjawiskiem fizjologicznym, o ile odstęp między kostkami nie przekracza 4 centymetry. Jeśli jest większy, wymaga skorygowania przy pomocy wkładek do butów i ćwiczeń (np. siadania po turecku). Nogi dziecka nie zawsze krzywią się symetrycznie. Jeśli jedna jest bardziej wygięta niż druga, dochodzi do tzw. skrótu funkcjonalnego (miednica się przekrzywia, choć nóżki mają tę samą długość), co prowadzi do skrzywienia kręgosłupa.
  • Kontroluj wzrok, słuch i zgryz. Gdy dziecko ma jedno oko słabsze, przekrzywia główkę tak, by sobie ułatwić patrzenie. Jeśli robi to stale, utrwala niesymetryczne napięcie mięśni, co wpływa na odcinek piersiowy kręgosłupa. To samo dotyczy kłopotów z uszami (np. niedosłuchu, który dotyczy tylko jednego ucha) i nieprawidłowym zgryzem.
  • [CMS_PAGE_BREAK]
  • Kup dziecku porządne buty. Wykrzywione, za małe albo kiepskiej jakości buty deformują stopy, a kłopoty ze stopami są niebezpieczne także dla kręgosłupa.

Sprawdź także: Buty dla dziecka

Zobacz także

  • Prawidłowo odżywiaj. Bogata w wapń i białko dieta jest ważna dla rozwoju kości. Jeśli dziecko jest na diecie bezmlecznej, musi otrzymywać mieszankę, która zawiera wystarczająco dużo wapnia. Powinien ją dobrać lekarz. Nigdy nie wprowadzaj diety eliminacyjnej na własną rękę.

Przeczytaj także: Za mało wapnia

  • Nie dopuszczaj do nadwagi. Nadwaga (a tym bardziej otyłość) ma fatalny wpływ na postawę, a co za tym idzie także na kręgosłup: po pierwsze, mały grubasek nie ma ochoty się ruszać (a więc nie ćwiczy mięśni, które utrzymują plecy w należytej pozycji), po drugie, jego kolana i kostki są nadmiernie obciążone, a nóżki coraz bardziej się wykrzywiają.

Polecamy: 5 powodów dla których trzeba chronić dziecko przed otyłością

Reklama
  • Obserwuj. Ustaw rozebrane i bose dziecko przed sobą. Powinno mieć opuszczone swobodnie ręce. Sprawdź czy przestrzenie między rękami a talią są tej samej wielkości po obu stronach ciała, czy barki są na jednym poziomie i czy żadna z łopatek nie jest bardziej wystająca. Miednica dziecka powinna być ustawiona poziomo. Jeśli chcesz sprawdzić, czy kręgosłup dziecka tworzy linię prostą, poproś, by pochyliło się do przodu.
  • Jeżeli coś cię zaniepokoi, idź z dzieckiem do ortopedy. Im wcześniej wychwyci się problem, tym łatwiej z nim walczyć.
Reklama
Reklama
Reklama