Reklama

Leczenie zębów mlecznych jest tematem dyskusji w sieci. Wielu rodziców szuka porady na forach, w wyszukiwarkach internetowych, a także liczy na pomoc ze strony bardziej doświadczonych w tym temacie osób. Stanowiska są jednak podzielone. Można znaleźć wpisy, gdzie rodzice nie chcą stresować dziecka wizytami na fotelu dentystycznym oraz ewentualną narkozą. Twierdzą, że „trzeba po prostu myć ząbki”. Inni z kolei uważają, że „nieleczona próchnica może przejść na zęby stałe i trzeba ratować mleczaki”. Nie zawsze jednak jest to takie łatwe.

Reklama

Czy leczyć mleczaki u dzieci?

Czy rodzice twierdzący, że zębów mlecznych nie należy leczyć, po prostu z premedytacją lekceważą ten problem? Z pewnością nie! Przez wiele lat pokutowało przekonanie (błędne!), że nie trzeba leczyć mleczaków, ponieważ one i tak wypadną, gdyż są jedynie przejściową formą uzębienia. Przez rodziców, którzy świadomie rezygnują z leczenia, często przemawia troska o to, by zaoszczędzić maluchowi „niepotrzebnego stresu”. Wbrew pozorom wcale nie jest on „niepotrzebny”!

Jedno jest pewne – zęby mleczne należy leczyć. Od mleczaków zależy późniejszy stan jamy ustnej dziecka. Jeśli teraz odpowiednio zadbasz o jego uśmiech – zaprocentuje to w przyszłości. Jeżeli jednak zbagatelizujesz chore ząbki malucha – może to mieć negatywny skutek za kilka lat. Od stanu zębów mlecznych zależy w dużej mierze stan zębów u nastolatka, a później dorosłego człowieka.

Czy plombować mleczaki?

Dzieci, które są posiadaczami mleczaków, podobnie jak dorośli potrzebują regularnych wizyt u stomatologa. Bardzo ważna jest profilaktyka i dbanie o zęby. Czasami jednak niezbędne jest także leczenie. Czy warto leczyć mleczaki? Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości!

Próchnica znacznie łatwiej atakuje zęby mleczne, psują się one szybciej, niż zęby stałe. Takie zmiany następują szybko, ponieważ mleczaki mają:

  • słabszą mineralizację,
  • cienką warstwę szkliwa.

Popsute mleczaki nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale przede wszystkim wpływają na stan pozostałych ząbków. Zęby mleczne przecież nie wypadają w tym samym czasie. Od momentu, gdy pojawi się pierwszy stały ząb, do wypadnięcia ostatniego mleczaka może minąć nawet kilka lat! Rola mleczaków w kształtowaniu się prawidłowego zgryzu dziecka jest szalenie ważna!

Zęby mleczne należy leczyć, ponieważ:

  • zarażają zęby stałe,
  • bardzo popsute zęby mleczne trzeba usuwać,
  • braki w uzębieniu mogą powodować nieprawidłową wymowę,
  • popsute ząbki mogą zaniżać samoocenę dziecka.

Czy wyrywać zęby mleczne z próchnicą?

Zepsute mleczaki są niebezpieczne dla zdrowia całego organizmu dziecka. Gdy jeden ząb mleczny jest zainfekowany bakteriami próchnicowymi, mogą one przeniknąć do całego organizmu, a w konsekwencji zaatakować nerki, płuca lub serce.

Może to mieć także wpływ na zalążki zębów stałych, które znajdują się w sąsiedztwie popsutego mleczaka. Zdarza się, że w takiej sytuacji niezbędne jest usunięcie zainfekowanego ząbka.

Przedwczesna utrata zębów mlecznych może być przyczyną wad zgryzu. Nawet gdy maluchowi wyrosną już stałe zęby - stare nawyki mogą pozostać. Niezbędna będzie wtedy pomoc logopedy.

Leczenie mleczaków: lapisowanie

Metodą, którą polecają sobie mamy na różnych forach, jest lapisowanie mleczaków. Można je wykonać już u bardzo małych dzieci. Jest to bezbolesny sposób leczenia próchnicy, który polega na impregnacji mleczaków przy użyciu azotanu srebra. Lapisowanie wzmacnia tkankę zębów, a także hamuje rozwój próchnicy (poprzez bakteriobójcze działanie). Dzięki temu można zaczekać na interwencję dentysty i wypełnienie uzębienia do chwili, aż maluch będzie na to gotowy.

Wadą tego zabiegu jest to, że zęby w miejscu lapisowania robią się czarne. Niekiedy jest to naprawdę dużą przeszkodą. Jedna z mam opisała sytuację, gdy dzieci w przedszkolu pytały jej syna, dlaczego ma czarne zęby. W konsekwencji mama dziecka zdecydowała się po prostu na wyleczenie chorych ząbków malucha.

Dostępna jest metoda lapisowania bezbarwnego, jest ona jednak mniej skuteczna. Wykorzystuje się wtedy chlorek cynku zamiast azotanu srebra. Można ją stosować tylko przy drobnych i wczesnych zmianach próchnicowych.

Leczenie mleczaków a strach dziecka

Wielu stomatologów stara się już od samego początku zachęcić dziecko do w gabinecie i stworzyć przyjazną atmosferę. Możliwości współczesnej stomatologii w bezbolesnym leczeniu zębów dziecka są naprawdę bardzo duże. Jedną z alternatyw, z której korzysta wielu rodziców, jest leczenie mleczaków pod narkozą. Zabieg ten jest jednak dość kosztowny, ponieważ cena wynosi ok. 2-3 tys. zł. W niektórych przypadkach, gdy dziecko panicznie boi się stomatologa i bólu związanego z leczeniem zębów, jest to jedyna z możliwych opcji. „Niestety duży koszt, ale konieczne jeśli dziecko nie współpracuje na fotelu” - pisze jedna z internautek. Podobne doświadczenia ma wiele innych mam, wypowiadających się w sieci na ten temat.

Zobacz także:

Reklama
  • Twoje dziecko było chore? Wymień mu szczoteczkę do zębów!
  • Pasta do zębów dla dzieci: jaką wybrać?
  • Prosty sposób na zdrowe zęby twojego dziecka. Dzięki niemu wizyty u dentysty będą znacznie rzadsze!
Reklama
Reklama
Reklama
Loading...