Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, zęby, uśmiech
Panthermedia
Zdrowie

Wady zgryzu - 10 rzeczy, które możesz zrobić, by im zapobiec

Nieprawidłowy zgryz wygląda brzydko i powoduje inne problemy. Możesz jednak sprawić, by twoje dziecko nie wstydziło się uśmiechać.
Wada zgryzu to nie to samo co krzywe zęby. Polega na złym ustawieniu szczęki i żuchwy względem siebie (np. żuchwa jest za bardzo cofnięta, wysunięta do przodu lub przesunięta w bok). Nie każda wada jest wrodzona, na niektóre z nich pracujemy sami.

Jak zapobiegać wadom zgryzu u dzieci?

 1. Obserwuj rozwój dziecka.
  Żuchwa noworodka jest cofnięta, jednak z czasem przesuwa się do przodu. Między górnymi a dolnymi ząbkami trzylatka nie powinno być już wolnej przestrzeni. Jeśli zgryz jest prawidłowy, górne zęby zachodzą na dolne mniej więcej do połowy długości, a górne trójki (kły) są pomiędzy dolnymi trójkami i czwórkami.
 2. Nie układaj niemowlęcia całkiem płasko
  Powstaniu (a właściwie utrwalaniu)  tyłozgryzu sprzyja układanie dziecka na płaskim podłożu (usta nie domykają się, a  żuchwa opada w tył).  Poduszka jest niebezpieczna, dlatego używaj twardego, elastycznego klina albo unieś materac pod kątem ok. 45 stopni.

  Sprawdź, dlaczego należy kłaść niemowlaka na brzuchu.
   
 3. Pilnuj, by dziecko nie oddychało przez usta...
  Gdy buzia malca się nie domyka, żuchwa nie rozwija się jak należy. Dlatego dbaj o to, by nos dziecka nie był zatkany. 
 4. ...i prawidłowo przełykało
  Podczas przełykania niemowlęta wsuwają język między bezzębne dziąsełka. Po pierwszych urodzinach (najpóźniej do końca 3. roku życia)  dziecko powinno przełykać trzymając język za zębami.  Przetrwały niemowlęcy sposób oddychania może prowadzić do wielu wad, poza tym utrudnia prawidłową wymowę (dziecko  wsuwa język między zęby także podczas mówienia). W pozbyciu się go pomagają logopeda i orodonta.
 5. Kup dobry smoczek 
  Lepiej, by dziecko  ssało smoczek niż palec. Smoczek powinien mieć  spłaszczoną końcówkę,  wypukłą od strony podniebienia, a skośną  w części skierowanej ku dołowi. Malec musi obejmować go ustami, wysuwając przy tym do przodu żuchwę. 

  Zobacz też: Jak dobrać smoczek, by nie powodował wad zgryzu?
   
 6. Dbaj o mleczaki
  Przedwczesna utrata większej ilości zębów, np. na skutek próchnicy butelkowej, może zahamować  rozwój szczęki lub żuchwy (brak bodźców powoduje, że kość przestaje rosnąć).  Problemem może być także utrata pojedynczych mleczaków, które  utrzymują przestrzeń potrzebną stałym zębom (trójka dla trójki, piątka dla piątki, itd). Jeśli dziecko straci mleczaki zbyt wcześnie, idź z nim do ortodonty by założył tzw. utrzymywacz przestrzeni. Przy utracie większej liczby zębów może zrobić aparat z protezką.
 7. Sprawdź, czy wszystkie zęby są równej długości
  Mleczaki szybko się ścierają,  dzięki czemu żuchwa może przesuwać się do przodu. Jeśli się nie zetrą (najczęściej dotyczy to kłów) zostaje zablokowana i – by rosnąć – przesuwa się w bok. Zbyt długie ząbki trzeba spiłować u dentysty.
 8. Idź do ortodonty
  Niektóre wady zgryzu u dzieci wystarczy obserwować, inne można, a nawet trzeba korygować już u trzy-, czterolatków (a więc gdy dziecko ma jeszcze zęby mleczne), ponieważ z wiekiem mogłyby się nasilić. W wielu przypadkach korekcja zgryzu mlecznego nie nastręcza większych  trudności i jest zdecydowanie tańsza niż zakładanie aparatu na zęby stałe.
 9. Jeśli trzeba, lecz
  Do leczenia tyłozgryzu (i nie tylko) służy np.  płytka przedsionkowa – wygięty w łuk kawałek plastiku z kółeczkiem jak przy smoczku. Niekiedy pomocne są specjalne ćwiczenia (mioterapia). Metod leczenia jest zresztą wiele. Zdarza się, że  ortodonta współpracuje z innymi specjalistami, przede wszystkim z laryngologiem i logopedą. 
 10. Kontroluj zgryz
  Nawet po skorygowaniu wady odwiedzaj z malcem ortodontę.  Zdarza się, że wada powraca, gdy dziecko ma już stałe ząbki, jednak nie jest tak nasilona,  jak byłaby wówczas, gdyby jej wcześniej nie leczono.
Zobacz też: 4 ważne powody, by dbać o mleczaki

Konsultacja: dr Barbara Warych, ortodonta.

Jak zapobiec próchnicy u dziecka? To musisz wiedzieć! [WIDEO]

dziecko u dentysty
Panthermedia
Pielęgnacja
Prosty sposób na proste zęby dziecka
Wady zgryzu czasem są wrodzone, ale często na krzywy zgryz dziecka pracują... jego rodzice. Co zatem powinnaś robić, by dziecko w przyszłości nie czekały wizyty u ortodonty i aparat ortodontyczny?

Aby zapobiec wadom zgryzu, nie układaj dziecka zupełnie płasko To sprzyja powstawaniu tyłozgryzu, bo wtedy dziecięce usta nie domykają się, a żuchwa opada w tył. Nie podkładaj jednak niemowlęciu pod główkę poduszki, bo to niebezpieczne (grozi uduszeniem). Lepiej pod materacyk włóż np. złożony kocyk albo pod nogi łóżeczka (po stronie wezgłowia) wsuń kilka gazet. Aby ząbki prosto rosły, karm niemowlę piersią Dziecko nie tylko otrzymuje z mlekiem wszystkie potrzebne do prawidłowego rozwoju składniki, ale także podczas karmienia prawidłowo układa szczęki. Aby zgryz był prawidłowy, wybieraj dobre smoczki Jeśli karmisz dziecko butelką , zwracaj uwagę na smoczek. Ma być tak wyprofilowany, by ssanie przez niego jak najbardziej przypominało karmienie naturalne (powinien mieć szeroką podstawę i podczas karmienia modyfikować swój kształt, czyli nieco wydłużać się w czasie ssania i powracać do pozycji wyjściowej, kiedy dziecko przełyka).   Jaki smoczek dla noworodka - sprawdź opinie o produktach Aby zęby się nie wykrzywiły, nie przedłużaj karmienia butelką Podczas łykania niemowlęta wsuwają język między dziąsełka. Jednak starsze dzieci powinny zacząć łykać jak dorośli, tzn. trzymając język za zębami. Przedłużający się niemowlęcy sposób połykania może prowadzić do wad zgryzu. Dlatego już w drugim półroczu zacznij dziecku podawać mleko i napoje w kubeczku z ustnikiem , a po pierwszych urodzinach ucz je pić ze zwykłego kubka. Aby uniknąć krzywego zgryzu, uważaj na smoczek gryzaczek Jego zbyt częste ssanie może prowadzić do wad zgryzu. Podawaj go tylko, gdy nie jesteś w stanie uspokoić dziecka. Dobry smoczek dziecko musi obejmować ustami, wysuwając do przodu żuchwę. W drugim roku życia staraj się odzwyczaić smyka od uspokajacza. Aby zęby były proste, lecz infekcje dziecka Przewlekły katar albo nieleczony trzeci...

proste, ząbki, dziecko
Pielęgnacja
Sposoby na proste ząbki: ćwiczenia i profilaktyka, by uniknąć aparatu ortodontycznego
Aby zapobiec krzywym zębom, nie trzeba malcowi zakładać aparatu. Często wystarcza tylko profilaktyka.

Aby zapobiec krzywym zębom, nie trzeba malcowi zakładać aparatu. Często wystarcza tylko profilaktyka i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Bardzo często wady zgryzu są rozpoznawane i leczone dopiero w okresie, gdy maluch gubi ząbki mleczne, a zamiast nic zaczynają wyrastać zęby stałe (czyli począwszy od szóstego roku albo nawet później). Część z nich można by jednak wyeliminować wcześniej, gdyby dziecko trafiło do lekarza ortodonty. Taki się urodziłem Niektóre maluchy przychodzą na świat z wadami rozwojowymi. Najczęstsze to rozszczepy (np. podniebienia lub wargi), zaburzenia budowy i funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego (wrodzone lub nabyte np. w czasie porodu kleszczowego). Większość z nich lekarz zauważa od razu po porodzie. Wymagają zazwyczaj wieloletniego leczenia, czasami konieczna jest operacja. Jak babcia i tata Zdarzają się też dziedziczne wady zgryzu. Najczęstsze to przodożuchwie („szuflada”) i zgryz otwarty szkieletowy (stykają się ze sobą tylko tylne zęby). Jeśli w rodzinie ktoś miał taką wadę, to obserwuj malca, a gdy będzie miał cztery lata, idź z nim do ortodonty. Czasami takie wady usuwa się dopiero w wieku dorosłym, operacyjnie. Winny smoczek i palec? Większość wad zgryzu, które można zauważyć już u dwu-, trzylatka, to jednak wady nabyte. Powstają, gdy dziecko jest karmione nieodpowiednim smoczkiem, ssie „uspokajacza” lub palec, wkłada rączki do buzi. Najczęściej przyczyną jest wiele czynników szkodliwych występujących jednocześnie. Im dłużej działają, tym większe prawdopodobieństwo, że wada powstanie, utrzyma się i będzie wymagała korekcji (choć czasami rosnący organizm potrafi sam wyeliminować nieprawidłowość). Jaki smoczek dla niemowlaka - sprawdź opinie o produktach Najczęstsze wady Nieprawidłowości w budowie szczęki czy układaniu języka mogą sprawić, że dziecko będzie źle mówiło....

dziecko z krzywym zgryzem
Fotolia
Zdrowie
Krzywy zgryz u dziecka - jak mu zapobiec?
Dzieci rodzą się z fizjologicznym tyłozgryzem (lekko cofnięta bródka), ale już po kilku miesiącach żuchwa powinna przesunąć się do przodu. Co robić, aby tak się stało?

Jeśli karmisz piersią , sprawdzaj, czy dziecko obejmuje wargami całą otoczkę brodawki. Ssanie piersi to świetne ćwiczenie dla żuchwy dziecka. Dzięki temu w ciągu kilku miesięcy dolna szczęka rozwija się intensywniej niż górna i zanika dysproporcja ich ustawienia Jeśli karmisz butelką , używaj smoczka fizjologicznego, z otworem dostosowanym do wieku dziecka (zbyt duży sprawia, że dziecko ssie za mało, bo pokarmy wylewa się samoistnie). Nie opieraj butelki o bródkę, bo w ten sposób unieruchamiasz żuchwę dziecka. Ucz dziecko gryzienia Ośmiomiesięczne dziecko nie powinno jeść już samych papek. Gryzienie i przeżuwanie działa jak stymulacja do rozwoju szczęki . Stłoczone zęby w szczęce dziecka zwykle są objawem tzw. „leniwego żucia” - w takim przypadku jako pierwszy etap leczenia zgryzu stomatolodzy zalecają gryzienie przez dziecko marchewek czy skórek od chleba. Dopiero jak to nie pomoże, zastanawiają się nad doborem aparatu.   Dawkuj smoczek-uspokajacz Nie podawaj go więc zbyt często (np. wyłącznie do zaśnięcia). Nie pozwól też, by dziecko przyzwyczaiło się do ssania paluszki albo np. kołderki.   Zobacz też: Czy twoje dziecko jest gotowe na pożegnanie ze smoczkiem? – test Nie układaj niemowlęcia na płasko Możesz podłożyć pod przednie nogi łóżeczka kilka książek, tak, aby głowa dziecka była odrobinę wyżej niż klatka piersiowa. Kiedy malec leży całkiem płasko, mięśnie twarzy nie są odpowiednio napięte i żuchwa się cofa. Najczęstsze wady zgryzu u dzieci: Tyłozgryz. Żuchwa cofnięta do tyłu, siekacze górne wychylone do przodu Przodozgryz. Żuchwa jest wówczas wysunięta do przodu. Zgryz otwarty. Między dolnymi i górnymi zębami jest wolna przestrzeń. Zgryz głęboki. Przednie zęby za bardzo na siebie zachodzą (górne siekacze przykrywają więcej niż 1/3 zębów dolnych). Zęby mogą...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak