Z katarem do przedszkola: czy można posyłać zakatarzone dziecko do przedszkola?
Czy dziecko z katarem może iść do przedszkola? To zależy. Jeśli maluch ma gorączkę, doskwiera mu brak apetytu, kaszle – definitywnie powinien zostać w domu. A gdy katar jest jedynym objawem?
Rodzice często puszczają dzieci z katarem do przedszkola, bo nie traktują kataru jako choroby albo zwyczajnie nie mogą pozwolić sobie na dzień wolny w pracy. W czasie pandemii koronawirusa w placówkach edukacyjnych pojawiły się różnego rodzaju restrykcje, m.in. taka, że dziecko z objawami choroby zakaźnej lub infekcji nie powinno być wpuszczane do przedszkola czy szkoły. Jak jest obecnie?
Czy można puszczać dzieci z katarem do przedszkola?
W ostatnich miesiącach nie pojawiły się żadne restrykcje czy obostrzenia związane z uczęszczaniem dzieci do przedszkola, jednak w marcu 2022 roku Główny Inspektorat Sanitarny opublikował wytyczne, zgodnie z którymi: „do podmiotu może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nie obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej”.
Ten zapis nie jest jednoznaczny. Nie wyjaśniono dokładnie, co oznaczają objawy infekcji, i czy zalicza się do nich katar. Wiadomo jedynie, że wyraźnie chorych dzieci nie wolno puszczać do przedszkola. W praktyce więc to od decyzji dyrekcji konkretnej placówki zależy, czy wpuści dziecko z katarem, czy każe rodzicom zabrać zakatarzonego malucha do domu.
Czy katar to choroba?
Z medycznego punktu widzenia katar, czyli nieżyt nosa lub zapalenie błony śluzowej nosa jest chorobą wywoływaną przede wszystkim przez wirusy. Pojawienie się kataru oznacza, że układ odpornościowy pracuje i pozbywa się wirusów.
Sam katar nie musi jednak oznaczać konieczności pozostawienia dziecka w domu. To, czy puścić dziecko z katarem do przedszkola, zależy od samopoczucia dziecka i tego, czy poza katarem występują inne objawy. Jeśli dziecko nie ma podwyższonej temperatury, ma apetyt, nie kaszle, jest w dobrym nastroju, chętnie się bawi, nie jest markotne – nie ma powodu, by zostawiać malca w domu.
Czy puszczać dziecko z katarem do przedszkola, jeśli maluch ma alergię?
Z racji wytycznych, by do przedszkola przychodziło dziecko zdrowe, nasuwa się pytanie o alergię na pyłki. Co w przypadku, gdy dziecko jest uczulone na pyłki, pleśń, kurz lub grzyby i dlatego ma katar (a często i kaszel)? Czy można wtedy puszczać dziecko z katarem do przedszkola?
Ministerstwo Edukacji Narodowej i Nauki wyjaśnia: „W przypadku, kiedy w przedszkolu pojawia się dziecko z objawami charakterystycznymi dla alergii (katar sienny, kichanie, wyciek z nosa wodnistej wydzieliny, łzawienie oczu), należy honorować zaświadczenie lekarskie potwierdzające alergię u dziecka”.
Rzecz w tym, że lekarz nie jest prawnie zobowiązany do wystawiania zaświadczenia o alergii do przedszkola. Jeśli rodzic poprosi o wydanie takiego dokumentu, może spotkać się z odmową. Co więcej, rodzic nie ma prawnego obowiązku dostarczania zaświadczenia do placówki, nawet jeśli oczekuje tego od niego dyrekcja. Regulamin placówki nie ma wystarczającej mocy prawnej, by żądać od rodzica przedłożenia takiego dokumentu.
Zobacz też: